کارگردان«ننه نقلی»درگذشت

سینما صبری و صبری‌ها را فراموش کرد!

پرویز صبری کارگردان قدیمی سینمای ایران که از 18 اردیبهشت ماه امسال به خاطر تصادف در بیمارستان شهریار بستری شده بود، یکشنبه 10 مردادماه در سن 66 سالگی درگذشت.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
پرویز صبری
نوآوران -

در حالی که این‌روزها آخرین فیلم او«ننه نقلی» روی پرده سینما قرار دارد، فیلمی که صبری آن را چهارسال قبل ساخته بود. داریوش بابائیان، تهیه‌کننده و دوست دیرینه صبری می‌گوید او در سال‌های آخر عمرش تنها بود و با نوشتن شعر و داستان روزگارش را می‌گذراند. شاید برای همین بود که او زمستان سال پیش سوار بر ترک موتور و به تنهایی به دنبال خانه ای برای اجاره کردن بوده است که در میدان آزادی تصادف می‌کند. تصادفی که منجر به ترک خوردن سرش از 17 ناحیه و به کما فرو رفتن او به مدت یک ماه و نیم می‌شود. آنوقت است که با جراحی نیمی از بدنش فلج می‌شود و عاقبت کارش به آسایشگاه سالمندان شهریار می‌رسد تا این‌که آنقدر حالش وخیم می‌شود که در بیمارستان شهریار دار فانی را وداع می‌گوید. در حالی که هیچ‌گاه فرصت پیدا نکرد در کنار تماشاگران فیلم«ننه نقلی» بنشیند و با آنان آخرین اثرش را تماشا کند.

بابائیان در گفت‌وگو با «نوآوران» درباره پرویز صبری می‌گوید: «او کارگردان و نویسنده سینما و تلویزیون ایران بود. کارش را با نقاشی و شعر آغاز کرد و به دنیای رنگ‌ها و کودکان دلبستگی بسیاری داشت. البته پیش از انقلاب برای خوانندگان شعر می‌گفت. مثلا اشعار بسیاری از آهنگ‌های «ایرج» را او گفته است و بسیاری از ترانه‌های موزیکال.» او با اشاره به این‌که صبوری با دو فیلم کودک«شنگول و منگول» در سال 68 و «عیالوار» در سال 71 کارگردانی را شروع کرد، ادامه داد که؛ «بعد از این دو فیلم بود که ما با هم فیلم اکشن«گارد ویژه» را کار کردیم. در این فیلم بسیاری از دوستان مرحوم او همچون ایلوش خوشابه،‌ علی ثابت،‌ کامران باختر و... بازی می‌کردند. البته این فیلم چندان هم به سینمای کودک بی‌ارتباط نبود، شخصیت کودکی در«گارد ویژه» بود که نقشش را دختری به نام کاملیا بازی می‌کرد.» دومین همکاری صبری و بابائیان به فیلم«ننه نقلی» بازمی‌گردد،‌ آخرین فیلمی که او در سال 91 ساخت و درباره اش در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان گفته بود: «ساخت فیلم درزمینه کودک ونوجوان هزینه‌های بسیاری رادربرداردوباعشق وعلاقه به کودکان به ساخت فیلم می‌پردازم.فیلم‌های کودک ونوجوان بایددرزمینه اکران موردحمایت قرارگیرندتاکارگردانان ضمن ساخت فیلم‌های کودک ونوجوان دغدغه‌ای برای ادامه ساخت فیلم دراین زمینه نداشته باشند.»

فیلم موزیکال «ننه نقلی» داستان کادو قلقله زن را با داستانی جدید روایت می‌کند، بابائیان درباره آن می‌گوید: «با این‌که او «ننه نقلی» را به عنوان فیلمی شاد، رنگی و پر از ترانه برای کودکان و نوجوانان ساخته بود و این فیلم در بنیاد سینمایی فارابی تهیه شد اما سال‌ها پشت در اکران باقی ماند تا این‌که از خردادماه امسال اکران شد.» به گفته او تاکنون استقبال خوبی از فیلم صورت گرفته است، البته استقبال خوب از یک فیلم گروه سنی کودک و نوجوان به معنای فروشی بیش از سیصد میلیون تومان است؛ «در دوران مریضی و تصادفش که منجر به فوت او شد، به عیادتش رفتم. متاسفانه بیمارستان سجاد شهریار از شهر دور بود و ما در روزگاری زندگی می‌کنیم که هر که از دیده رود، از دل هم برود. در سینما و حتی خارج از سینما این اتفاق برای بعضی‌ها می‌افتد و صبری یکی از آنان بود.» بابائیان در حالی به بی‌اعتنایی جامعه سینمایی نسبت به صبری انتقاد می‌کند که پسر او هم پیش از این در گفت‌وگو با رسانه‌ها از بی‌اعتنایی خانه سینما به وضعیت پدرش صحبت کرده بود؛ «جامعه سینمایی کمی در دوران مریضی صبری کوتاهی کرد و کمتر کسی به سراغ او رفت. به نظر من هنرمندان به یکدیگر برتری ندارند. منظورم این است که شاید هنرمندی کم و کاستی به لحاظ کار هنری داشته باشد اما وقتی که کار هنری می‌کند مدیران باید در زمان مریضی و کهولت به عیادت آنها بروند. ولی به نظر می‌رسد که آنها گلچین می‌کنند و به خاطر همین بود که پرویز صبری تنها ماند.»

تهیه‌کننده«ننه نقلی» در پاسخ به این سوال که چرا صبری کم کار بود، می‌گوید: «این اواخر او بیشتر می‌نوشت، یا شعر، یا رمان یا کارهای موزیکال برای برنامه صبح جمعه رادیو. کمتر فیلمسازی می‌کرد، چون بعد از آنکه فیلم«مانی و ندا» که در آن شریک شده بود، نفروخت و او نتوانست به سینما بازگردد. از طرف دیگر صبری هر گاه یک فیلم جدید می‌ساخت دیگر تا چند سال به سراغ فیلمسازی نمی‌آمد. عرصه، عرصه تغییر بود و به همین دلیل این اواخر کمتری کسی جرات می‌کرد به هنرمندانی همچون او که فاصله گرفته بودند، کار بدهد. به هر حال همه توقع دارند که کارگردانان به روز باشند و همین ترس و دلهره بود که پرویز صبری و صبری‌ها را گوشه‌نشین کرد.» صبری ترانه فیلم‌هایی همچون «مسافر» با بازی بهروز وثوق و «پنجه در خاک» ایرج قادری را هم سروده بود. بابائیان، صبری را انسانی خوب، دست و دلباز و باگذشت توصیف می‌کند.

امروز ۱۲ مردادماهمراسمتشییعپیکرزندهیادپرویزصبریکارگردانپیشکسوتسینمابرگزارمی‌شود و او در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا(س) آرام می‌گیرد.مراسمیادبوداینهنرمندنیزبعدازظهرفرداازساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ درمسجدپیامبراعظم (ص) برگزارمی‌شود.