کوین اسپیسی هدایت‌کننده کارگردانان «House of Card»

مکبث در «خانه پوشالی» رئیس جمهور می‌شود

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
ماهان جعفرزاده
نوآوران -

ماهان جعفرزاده-کارشناس سینما 

«خانه پوشالی» اولین سریال شبکه نت فیلکس بود به عنوان تولید‌کننده سریال بود. اما در حال حاضر به شبکه قوی در سریال‌سازی تبدیل شده است. این شبکه پیش‌تر تنها توزیع‌کننده دی وی دی در آمریکا بود که سریال‌ها را به شکل پک دی وی دی برای خانه‌ها می‌فرستاد. و اتفاق متفاوتی که در این شبکه افتاده که آن را از دیگر رقبایش یک سر و گردن بالاتر نگاه‌ داشته، کیفیت سریال‌های ساخت این شبکه است که به صورت 4k پخش می‌شوند. و نکته دیگری که این شبکه را از دیگر شبکه‌ها متمایز کرده است، پخش تمام قسمت‌های سریال به صورت همزمان است. بسیاری از سریال‌ها هستند که مخاطبان دوست‌ دارند آنها را پشت سر هم دنبال کنند و علاقه‌ای به انتظار کشیدن ندارند. این شبکه تمام سریال‌هایش را در یک روز مشخص و در یک ساعت مشخص به صورت کامل عرضه می‌کند. این اقدام شبکه نت فیلکس همیشه با استقبال رو به رو بوده است. یکی از دلایل قوی شدن این شبکه نزدیک شدن آن به کمپانی‌های مارول و والت دیسنی است.

سریال«House of Card» به مانند بسیاری از سریال‌هایی که فضای آن‌ها در واشنکتن، پایتخت آمریکا می‌گذرد(که البته سریال‌های بسیاری هم نیستند) حول فضای سیاسی و امنیت ملی است. اما دیگر سریال‌ها مثل«لیست سیاه/Black list» یا «Designated surviver» حول محور امنیت ملی هستند. در سریال «Designated surviver» کیفر ساترلند که تاکنون فقط فصل اول آن آمده، نقش وزیر شهرسازی و مسکن آمریکا را بازی می‌کند. وزیری که در کابینه بسیار کم ارزش است. اما با یک بمب گذاری که در ساختمان کنگره واشنکتن اتفاق می‌افتد، همه اعضای کابینه می‌میرند به جز او. بنابراین او مجبور می‌شود که رئیس جمهور شود. اما همچنان سریال«خانه پوشالی» پیشتاز است.


آمریکا همواره در تلاش بوده تا خودش را مهم‌ترین پرچمدار جهان آزاد معرفی کند، بنابراین دور از ذهن نیست که سریالی مانند«خانه پوشالی» در این کشور ساخته شود. آنها با سرمایه‌گذاری برای ساختن چنین سریالی سعی می‌کنند مدافع این موضوع باشند که رسانه‌ها کاملا‌ آزاد هستند. اما ایده اصلی این سریال قطعا از مینی سریال انگلیسی دهه 90 گرفته شده است که آنهم براساس رمانی ساخته شده بود. اما «خانه پوشالی» خوش ساخت‌تر است و زرق و برق بیشتری دارد. و البته ما در «خانه پوشالی» نسخه آمریکایی به نوعی شاهد حضور مکبث و لیدی مکبث شکسپیر هستیم. زن و شوهری که برای رسیدن به قدرت هر کاری انجام می‌دهند. این الهام گرفتن باعث شده «خانه پوشالی» به نوعی تئاتری شود. در کنار این‌ها شکستن دیوار چهارم به شیوه برشت هم از تئاتر الهام گرفته شده است.

به خاطر ارتباط مستقیمی که کوین اسپیسی با شکستن این دیوار با تماشاگران برقرار می‌کند این سریال را بسیار بازیگر محور کرده است. سریال در دو قسمت فصل اول شروع قوی با کارگردانی دیوید فینچر دارد که در ادامه دیگر کارگردانان می‌توانند نظم آن را حفظ کنند. اما همین تعدد کارگردانان و یکپارچی سریال که تاکنون حفظ شده، نشان می‌دهد فیلمنامه و بازی بازیگران نقش محکمی در این امر داشته است. مخصوصا به خاطر کوین اسپیسی که معمولا در تمام صحنه‌ها حضور دارد. بنابراین می‌شود گفت رابین رایت و کوین اسپیسی در هدایت این سریال نقش بسیار مهمی دارند. رابین رایت هم در این سریال شروع به کارگردانی می‌کند. آنها نقش، فرانک آندروود و کلر را بازی می‌کنند که هر دو به دنبال قدرت هستند و به خاطر بقای سیاسی‌شان بهم نیاز دارند. یک مرد مجرد بدون یک همسر قوی نمی‌تواند رئیس جمهور شود. آنها بیشتر شریک کاری هم هستند هر چند که همدیگر را هم دوست دارند. حتی گاهی پیش می‌آید که آنها به خاطر قدرت همدیگر را مورد هدف قرار می‌دهند اما در کل عاشق همدیگر نیستند و خیانت‌هایشان واگویه همین موضوع است.

سریال «خانه پوشالی» فیلمبرداری و موسیقی خوبی دارد. نمی‌توانیم بگوییم کارگردانی‌اش بسیار فوق‌العاده است اما ازهم گسیخته هم نیست. شاید این تعداد زیاد کارگردانان هر از چند گاهی آن را منفعل بکند اما چون کنترل دست کوین اسپیسی است آن را زیاد احساس نمی‌کنیم.