معاون مطبوعاتی وزارت‌ارشاد در پاسخ به خبرنگار «نوآوران» تأکید کرد:

نمایشگاه مطبوعات فرصتی برای افزایش تعامل مسوولان و رسانه‌نگاران

نوآوران ـ مصلای تهران همه ساله میزبان اصحاب‌رسانه و مخاطبان آنان است. امسال نیز بیست‌و‌دومین برگ از دفتر بزرگترین رویداد مطبوعاتی کشور روز جمعه ورق می‌خورد و مصلی تهران به مدت هفت روز شاهد آمد‌و‌شد رسانه‌نگاران خواهد بود.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
حسین انتظامی
نوآوران -

رویدادی که هر سال در آن اصحاب‌رسانه دور هم جمع می‌شوند و از این طریق فرصتی برای تعامل بین مردم و مسوولان و رسانه‌های گروهی فراهم می‌شود.

بدون شک هم‌اندیشی مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری با مسوولان و به ویژه قوای سه‌گانه که طبق روند هر سال از نمایشگاه بازدید می‌کنند، نقش موثری در ایجاد فضای باز سیاسی خواهد داشت. وجود تنوع سیاسی در نمایشگاه امسال که معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد آن را نوید داده است نیز می‌تواند زمینه دستیابی به این مهم را فراهم کند.

نشست خبری بیست‌و‌دومین نمایشگاه مطبوعات روز گذشته در محل دفتر معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برگزار شد.

حسین انتظامی در ابتدای این نشست از محمدرضا رستمی روزنامه‌نگار با سابقه عرصه فرهنگ و هنر یاد کرد.

وی14 تا 21 آبان را زمان برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کرد و درخصوص روند ثبت‌نام گفت: فرآیند ثبت‌نام رسانه‌ها در این دوره به صورت الکترونیکی بوده است و ابتدا ثبت‌نام مقدماتی و سپس ثبت‌نام اصلی و در نهایت هم جانمایی و غرفه‌بندی به صورت الکترونیک انجام شد.

انتظامی همچنین گفت: امسال بالغ بر 620 غرفه در بخش‌های مختلف از جمله موسسات مطبوعاتی، روزنامه‌ها، فرهنگی و هنری، دین و اندیشه و سیاسی و اقتصادی فعالیت می‌کنند. حدود 900 رسانه نیز در این نمایشگاه حضور دارند که بهترین فرصت برای ارزیابی عملکرد رسانه‌ها و ارتباطشان با مخاطبان است.

در ادامه شاهد رونمایی از پوسترهای نمایشگاه از سوی خبرنگاران و حسین انتظامی بودیم.

سپس معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد آماری از تعداد غرفه‌های نمایشگاه داد و اعلام کرد: موسسات مطبوعاتی 13 غرفه، رسانه‌های استانی و منطقه‌ای 65 غرفه، تشکل‌های مطبوعاتی هشت غرفه و حوزه کسب و کار مرتبط با رسانه‌ها که سه سال است در نمایشگاه ایجاد شده است با 20 غرفه در نمایشگاه حضور دارند، همچنین روابط‌عمومی دستگاه‌ها با هفت غرفه، اداره کل ارشاد استان‌ها و نشریات محلی که نتوانسته‌اند به صورت مستقل در نمایشگاه حضور داشته باشند در غرفه‌های استانی که به تعداد تمامی استان‌هاست در نمایشگاه حاضر خواهند بود. نشریات دانشجویی با دو غرفه، روزنامه‌ها با 40 غرفه، خبرگزاری‌های عمومی با 13 غرفه، دین و اندیشه با 23 غرفه و بخش فرهنگی و هنری با 86 غرفه، حوزه سیاسی و اقتصادی (نشریات و پایگاه‌های خبری) با 94 غرفه، آموزشی و تخصصی با 99 غرفه، خانواده و عمومی و کودک و نوجوان به ترتیب با 79 و 11غرفه در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

انتظامی همچنین درخصوص برنامه‌های بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه مطبوعات، عنوان کرد: در طول نمایشگاه نشست‌های حرفه‌ای برگزار می‌شود که بخش عمده‌ای از آن بر عهده رسانه‌هاست که با محوریت ستاد نمایشگاه در اختیارشان قرار می‌گیرد. همچنین هر روز یک کارگاه تخصصی با حضور اساتید ارتباطات در ساعت مشخصی در نمایشگاه برگزار می‌شود.

«شفافیت، صداقت»؛ شعار بیست‌و‌دومین نمایشگاه مطبوعات

وی «شفافیت، صداقت» را شعار امسال نمایشگاه مطبوعات و تأکیدی بر قانون دسترسی و انتشار آزاد به اطلاعات اعلام کرد و گفت: این شعار در تکمیل شعار سالیان گذشته و در شورای سیاست‌گذاری متشکل از روسای تشکل‌های مدیریتی و همکاران ستاد‎های مطبوعاتی تعیین شده است.

دنبال شفافیت از دولت‎ها باشیم تا فساد کاهش یابد

انتظامی ادامه داد: ما به عنوان رسانه باید دنبال شفافیت از دولت‎ها باشیم تا بتوانیم فساد را کاهش دهیم و به مردم که مالکان اصلی این جامعه هستند کمک کنیم و از همه مهم‌تر هزینه نظارت را کاهش دهیم.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد همچنین از رونمایی یکی از کتاب‌های دکتر معتمدنژاد تحت عنوان «حقوق جهانی ارتباطات» که تاکنون منتشر نشده است، خبر داد.

  افتتاح رسمی نمایشگاه در روز شنبه

انتظامی با بیان این‌که نمایشگاه از روز جمعه بازگشایی می‌شود، بیان کرد: از دیروز غرفه‌ها به رسانه‌ها برای آماده‌سازی تحویل داده شده است اما افتتاح رسمی نمایشگاه روز شنبه و همچنین ساعت بازدید هم از 9 صبح تا هشت و نیم شب خواهد بود.

انتظامی به سنت چهارساله در اختتامیه نمایشگاه اشاره کرد و گفت: در حوزه زبان و ادبیات فارسی از رسانه‌های موفق تقدیر به عمل خواهد آمد که در 120 عنوان ارزیابی شده‌اند و شامل روزنامه‌های عمومی، روزنامه‌های محلی، ورزشی، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری می‌شود

برپایی 3 عنوان نمایشگاه عکس

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در ادامه از برپایی سه عنوان نمایشگاه عکس تحت عنوان «ایران در سالی که گذشت»، «ایران و کره‌جنوبی» و «نمایشگاه عکس محیط‌زیست» خبر داد.

 افزایش 30 درصدی حضور رسانه‌ها در نمایشگاه

انتظامی سپس به تشریح تنوع این دوره از نمایشگاه مطبوعات پرداخت و گفت: امسال حدود 30 درصد حضور رسانه‌ها نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و به دلیل استقبال زیاد طبقه فوقانی نمایشگاه هم به کار گرفته شده است.

افزایش تنوع دیدگاه‌های سیاسی در نمایشگاه

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد همچنین گفت: تنوع دیدگاه‌های سیاسی نسبت به سال گذشته هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر مدیوم رسانه‌ای بیشتر است

تشریح مزایای الکترونیکی بودن نمایشگاه

انتظامی در تبیین مزایای الکترونیکی بودن نمایشگاه، کاهش محسوس هزینه‌ها، افزایش فراگیری، افزایش نظارت پذیری و همچنین تکریم واقعی ارباب رجوع را مطرح کرد.  وی افزود: فرآیند جانمایی الکترونیک از سال گذشته شروع شده بود و امسال به صورت کامل انجام شد. مزیت این روش این است که هیچ‌گونه ناحقی در مکان غرفه‌ها اتفاق نمی‌افتد، زیرا که سال‌های گذشته که جانمایی توسط مجموعه نمایشگاه انجام می‌شد جای گله گذاری وجود داشت، ولی امثال این چنین نیست و حقی از کسی ضایع نمی‌شود

رسانه‌های خارجی در نمایشگاه امسال غرفه ندارند

به گفته معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در نمایشگاه امسال رسانه‌های خارجی غرفه ندارند اما اداره کل رسانه‌های خارجی برای تعامل با خبرنگاران خارجی در نمایشگاه حضور دارد

نمایشگاه مطبوعات بستری برای افزایش تعامل مسوولان و رسانه‌نگاران

انتظامی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار «نوآوران» مبنی بر نقش برپایی نمایشگاه مطبوعات و افزایش امنیت رسانه‌ها با حضور مسوولان در این نمایشگاه تأکید کرد: بی‌شک حضور مسوولان و به ویژه بازدید رؤسای قوای سه‌گانه از این نمایشگاه با توجه به این‌که فضای تعاملی مناسبی در این میان شکل خواهد گرفت در افزایش امنیت شغلی رسانه‌نگاران بی‌تأثیر نخواهد بود. البته ناگفته نماند که رسانه‌ها باید با همت و تلاش در این راستا جایگاه اصلی خود که در شأن‌شان است را بیابند.

 رسانه‌ها رقیب هم نیستند

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد همچنین در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار «نوآوران» درخصوص ظهور فضای مجازی و نقش مطبوعات در آشتی دوباره مردم با روزنامه‌ها گفت: در شرایط کنونی الگوی مصرف رسانه‌ها تغییر کرده است و مردم بیشتر تمایل به دریافت اخبار از طریق شبکه‌های مجازی دارند اما این طور نیست که تصور کنیم عمر روزنامه‌ها به پایان رسیده و قافیه را ببازند. بلکه مطبوعات باید با تأکید بر وجوه ممیزه قدم در راستای ماندگاریشان و افزایش مخاطبانشان بگذارند. به بیان دیگر با توجه به این که هر رسانه کارکرد و تمایزهای خاص خود را دارد باید تلاش کنند بر همان وجوه ممیزی که آن‌ها را از دیگر رسانه‌ها متمایز و در وجوهی برتر کرده است، سرمایه‌گذاری کنند. وی افزود: در دوره‌ای به سر می‌بریم که دوره تعامل است و رسانه‌ها رقیب هم نیستند بلکه مکمل هم هستند.

  ظهور رسانه جدید موجب مرگ رسانه قبلی نمی‌‌شود

انتظامی در پایان به خبرنگار« نوآوران» گفت: به اعتقاد من ظهور رسانه جدید نه تنها منجر به مرگ و نابودی رسانه قبلی نمی‌‌شود بلک طلوب مورد استفاده قرار دهند و فرصت‌هایی همچون نمایشگاه مطبوعات نیز کمک می‌کند رسانه‌ها بیشتر از این زاویه با یکدیگر هم‌فکری کنند. 


خبرنگار: آرزو قادری