حرف اول

پرشورترین نمایشگاه مطبوعات در یک دهه گذشته

بیست‌و‌دومین نمایشگاه مطبوعات، با حضور پرشور حدود هزار رسانه در فضایی بالغ بر 15 هزار مترمربع جمعه در حالی به کار خود پایان داد که با خبر خوش رئیس‌جمهور درباره یارانه مطبوعات آغاز و با وعده پرداخت 100 درصدی اعتبارات معاونت مطبوعاتی توسط رییس دفتر رئیس‌جمهور به پایان رسید.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
نمایشگاه مطبوعات
نوآوران -

نمایشگاهی با حضور تمام طیف‌های سیاسی صاحب رسانه در کشور که نشان از فضای باز و آغوش گشوده دولت و وزارت ارشاد برای پذیرایی از همه رسانه‌ها در جشن سالانه خودشان بود.

امسال نمایشگاه مطبوعات تفاوت‌های ویژه‌ای با سال‌های قبل داشت که از آن جمله می‌توان به برگزاری نشست‌های خبری وزرا، معاون رئیس‌جمهور و برخی مسوولان طراز اول کشور اشاره کرد که در سالنی جداگانه با اقبال مردم و رسانه‌ها روبه‌رو شد. ابتکاری را که می‌توان نام آن را نشست‌های خبری مسوولان عالی‌رتبه با حضور رسانه‌ها و مردم نام نهاد. نشست‌هایی که در عین رعایت مناسبات مربوط به این‌گونه برنامه‌ها، محلی برای مواجهه مستقیم مردم و مسوولان بود؛ که یکی از اصلی‌ترین مطالبات همیشگی مقام معظم رهبری و جنبش‌های عدالت‌خواه بوده است؛ ارتباط بی‌واسطه مردم و مسوولان و پاسخگویی مسوولان به مردم.

رشد 20 درصدی مخاطبان نمایشگاه و افزایش 15 درصدی پوشش اخبار توسط رسانه‌های دیداری داخلی و خارجی به گواهی روابط عمومی مصلای امام(ره) هم از نشانه‌های پویایی بی‌نظیر نمایشگاه امسال است. این آمار حکایت از بازگشت اعتماد مردم به رسانه‌هاست که با فعالیت‌های صدادقانه و شفاف رسانه‌ها فراهم شده است.

وجود سه نمایشگاه عکس هم از جذابیت‌های بصری نمایشگاه مطبوعات امسال بود؛ «ایران در سالی که گذشت، ایران و کره، محیط‌‌زیست» که با استقبال مردم و مهمانان نمایشگاه هم مواجه شد.

نمایشگاه مطبوعات امسال تصویری به یاد ماندنی از رویدادها و مسائل کشور بود تا جایی که غرفه متفاوت سایت عقیق نیز که به بزرگداشت شهدای مدافع حرم اختصاص داشت، در مرکز نمایشگاه مورد توجه رسانه‌ها و مردم قرار گرفت.

 برپایی 23 کارگاه آموزشی و تخصصی در کنار 24 نشست روزنامه‌نگاران خارجی منتخب از کشورهایی چون «امریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه، چین، ترکیه، لبنان، مصر، ایتالیا و...» نیز از دیگر ویژگی‌های نمایشگاه امسال بود.

 غرفه نمایشگاه عکس دفاع مقدس، انجمن روزنامه‌نگاران دفاع مقدس و خانه فرهنگ و ایثار نیز با گزینش عکس‌هایی خاطره‌انگیز و ناب در نمایشگاه امسال حال و هوای روزهای جنگ و دوران مقاومت را در نمایشگاه زنده کرده بود.

همچنین فعال شدن رسانه‌های حاضر در نمایشگاه نیز، از وجوه متمایز کننده نمایشگاه امسال با سال‌های قبل بود. بالغ بر 290 نشست خبری، توسط رسانه‌ها در تالارهای گفت‌وگو و غرفه‌های رسانه‌ها برگزار شد.

امسال همچنین، بازتاب خبری نمایشگاه مطبوعات در رسانه‌های دیداری داخلی و خارجی با رشد 15 درصدی مواجه شده که این آمار را روابط‌عمومی مصلای امام(ره) بر اساس ورود تیم‌های رسانه‌ای خارجی اعلام کرده است.

نکته قابل تامل در برگزاری نمایشگاه امسال، افزایش روزهای برگزاری بود به طوری که سنت همه ساله، یک هفته ای امسال، یک روز اضافه شد و نمایشگاه 8 روزه برگزار شد و طبق آمارهای غیررسمی روزانه به طور متوسط حدود 30 هزار نفر از نمایشگاه بازدید کردند که این آمار برای 5شنبه و جمعه به 60 هزار نفر هم رسیده است که می‌توان گفت در 8 روز نمایشگاه بالغ بر 300 هزار نفر از نمایشگاه مطبوعات بازدید کردند.

مهم‌تر از حضور گرم مردم، حضور رسانه‌های حامی و منتقد و مخالف دولت در نمایشگاه بود که در فضایی کاملا صنفی به تبادل‌نظر، بیان دیدگاه‌ها و انتقادات و ارائه برنامه‌های خود پرداختند و نشاط سیاسی مثال زدنی را در نمایشگاه به وجود آوردند. به اعتقاد اهالی رسانه، بیست‌و‌دومین نمایشگاه مطبوعات که بولتن‌های روزانه‌اش را نیز 7 روزنامه متنوع منتشر کردند، موفق‌ترین جشن رسانه‌ای در یک دهه گذشته بوده که هم در گردهمایی رسانه‌ها موفق بوده و هم در حضور مردم و علاقمندان به مطبوعات.

همه این اقدامات گام‌های اولیه مطمئنی بود که معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سومین سال در جهت واگذاری برگزاری نمایشگاه مطبوعات سال آینده به صنوف رسانه‌ای برداشته است.