با حضور اساتید و دانشجویان در فرهنگسرای رسانه صورت گرفت

آیین رونمایی از کتاب «ارتباطات غیر کلامی » به قلم پروفسور علی اکبر فرهنگی

روبه‌روی فرهنگسرای رسانه بنر بزرگی به چشم می‌خورد که در آن چهره همیشه خندان دکتر فرهنگی بیش‌ از هر چیز دیگری خودنمایی می‌کند و گوشه‌ای از آن با خط خوش نوشته شده رونمایی از کتاب ارتباطات کلامی نوشته‌ دکتر علی‌اکبر فرهنگی. با نزدیک شدن به در ورودی فرهنگسرا شاهد جمعیتی هستیم که به سوی فرهنگسرا روانه شده‌اند، طبقه‌ دوم فرهنگسرا وارد سالن اجتماعات می‌شویم. جمعیت زیادی روی صندلی‌ها به امید دیدار دوباره‌ چهره‌ همیشه شاد دکتر نشسته‌اند. لحظاتی طول نمی‌کشد که دکتر با همان لبخند به یاد ماندنی وارد می‌شوند. به گرمی با همه‌ افراد حاضر احوال برسی می‌کنند و در ردیف اول کنار دوستانشان جای می‌گیرند.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
فرهنگی
نوآوران -

روبه‌روی فرهنگسرای رسانه بنر بزرگی به چشم می‌خورد که در آن چهره همیشه خندان دکتر فرهنگی بیش‌ از هر چیز دیگری خودنمایی می‌کند و گوشه‌ای از آن با خط خوش نوشته شده رونمایی از کتاب ارتباطات کلامی نوشته‌ دکتر علی‌اکبر فرهنگی. با نزدیک شدن به در ورودی فرهنگسرا شاهد جمعیتی هستیم که به سوی فرهنگسرا روانه شده‌اند، طبقه‌ دوم فرهنگسرا وارد سالن اجتماعات می‌شویم. جمعیت زیادی روی صندلی‌ها به امید دیدار دوباره‌ چهره‌ همیشه شاد دکتر نشسته‌اند. لحظاتی طول نمی‌کشد که دکتر با همان لبخند به یاد ماندنی وارد می‌شوند. به گرمی با همه‌ افراد حاضر احوال برسی می‌کنند و در ردیف اول کنار دوستانشان جای می‌گیرند.

برای لحظاتی با شنیدن آوای دلنشین کلام‌الله مجید سکوت همه جا را فرا می‌گیرد و همه‌ افراد حاضر به این آوای آسمانی گوش جان می‌سپارند. پس از آن نوبت به شنیدن سرود ملی کشورمان است که همراهان حاضر با ایستادن آن را همراهی می‌کنند.

دکتر میدانچی روی سن پشت میکروفن جا می‌گیرد.

او دکتر را چهره نام‌آشنایی برای برای عموم معرفی می‌کند و ابراز خوشحالی خود را با برای جمع حاضر در سالن که تشکیل شده از دوستان، دوستداران و شاگردان دکتر هستند این طور بیان می‌کند: خوشحالم که برای رونمایی از آخرین اثر مکتوب دکتر دوره هم جمع شده‌ایم.

در ادامه از آقای دکتر کاظمی دینانی رئیس انجمن روابط عمومی کشور و مشاور عالی بانک مرکزی و همچنین دکتر سعید آبادی دانشیار دانشگاه تهران و دبیر کل سابق کمیسیون یونسکو در ایران دعوت کرد که روی سن بروند.

دکتر سعید آبادی پشت میکروفن جای می‌گیرد و سخنان خود را با بیان یک شعر آغاز می‌کند:

می‌خوریم از قدح باده شرابی موهوم/ چشم بد دور که بی‌مطرب و می مدهوشیم

سپس ادامه می‌دهد: امروز می‌توان بدون مطرب و می در حضور شما بزرگان مدهوش شد. من اینجا نیامده‌ام که دکتر را معرفی کنم چون ایشان نیاز به معرفی ندارند، از این‌که توفیق رفیق گردید و سعادت یار شد تا در این نشست با شکوه که مزین به نام شخصیت فروزان و فرزانه‌ای چون استاد فرهنگی شرکت کنم خدای را سپاس سپاس‌گزارم، برگزاری این محفل انس آراسته به نام فرهنگ و فرهنگی را به همه‌ شما دلدادگان صمیمی و خردمندان تبریک و شادباش می‌گویم و امیدوارم رهاورد این جلسه‌ خوب و با شکوه موجبات تجلی آموزه‌های سترگ و ماندگار فرهنگ، علم و اخلاق در نسوج جامعه ایران باشد.

سعید آبادی افزود پراکندن بذر علم و دانایی در سرزمین اهورایی ما توسط بزرگ مردی همچون استاد فرهنگی مثل درخت تناوری است که بر شاخسار آن میوه‌های مینوی فرهنگ و دانش نشسته است.

سخن راندن از شخصیتی که که شناسنامه ارتباطات و رسانه در ایران را به نحو احسن و طریقی ایمن آراسته است کاری بس سترگ و سنگین است.

او تصریح کرد: معلمی که سال‌هاست روح دانشجو و پژوهشگرها را با کلام و نوشته‌های نوازشگرش می‌کاهد و زنگار جهل و نادانی را با دلیری از آن‌ها تمیز می‌نماید، سنگینی و سترگ سخن راندن در خصوص استاد دکتر فرهنگی به سان گفتاری از شکسپیر است که برای شما بازگو می‌کنم:

طلای ناب را زر اندود کردن، یاس سفید را رنگ زدن و بر بنفشه عطر افشاندن و رنگی بر رنگین کمان افزودن از جمله کار بیهوده و اسراف است.

اما چه کنیم که سخن راندن از استاد فرهنگی در حقیقت سخن از علم، فرهنگ و اخلاق است.

دکتر سعید آبادی ادامه داد: امروز در این صبح پاییزی به همت نیک سرشتی چون جناب آقای میدانچی دور هم آمده‌ایم تا در ستایش فرهنگ سخن بگوییم، خوشا به سعادت دکتر فرهنگی که از هر رشته پارچه‌ زندگی زندگیشان نشان شکوه و شرافت هویداست و کتاب زندگی‌اش از سابقه‌ درخشان او سخن می‌گوید، بدون شک کتاب زندگی استاد فرهنگی در این غوغای جهان ناپایدار سختی‌ها و نا‌ملایمتی‌هایی دیده است این می‌تواند درسی باشد برای ما که خداوند وعده کرده است که هر روز نیرو بخشد تا هر سختی آسایش و آسانی آورد و در راه زندگی چراغ هدایت آویزد و راه‌ها را به لطافت در آمیزد از آسمان یاری فرستد با شفقتی بی‌دریغ و عشقی بی‌کرانه.

وی صحبت‌های خود را این‌طور به پایان رساند: جناب آقای دکتر فرهنگی عزیز و استاد گرانقدر، اندیشه‌تان پر‌رونق، تنتان سالم، دستانتان پر توان و زندگیتان سعادتمند، ایام به کام و عزت زیاد.

سپس دکتر غلامرضا کاظمی‌دینان پشت میکروفن حاضر شدند و صحبت‌های خود را این‌گونه آغاز کردند: به نام خدای ارتباطات، خدایی که با همت انسان بر ارتباطات صحه گذاشت و از مخلوقاتش خواست تا به طور مستمر با او ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل استاد فرهنگی به موضوعات ارتباطات خیلی اهمیت می‌دهند. دکتر با 19 جلد کتاب و 60 مقاله‌ علمی پژوهشی در رابطه با موضوع ارتباطات و مدیریت ثابت کرد که به خدای خود معتقد است و می‌خواهد مخلوق واقعی و آیینه تمام‌نمای انسانیت باشد.

او در ادامه گفت: کار دکتر فرهنگی تولید فرهنگ و ادبیات است و این موضوع سنخیتی با فامیلی او نیز دارد که نشان می‌دهد او با فرهنگ آمیخته است، من در رابطه با جناب دکتر با اهمیت ارتباطات انسانی، ارتباطات کلامی و غیرکلامی آشنا شدم. با مطالعه‌ کتاب ایشان من فهمیدم اگر قرار است زندگی اجتماعی داشته باشم باید ارتباط داشته باشم چون سنگ بنای زندگی اجتماعی ارتباطات است.

وی با تأکید بر این موضوع که من از کتاب ارتباطات انسانی دکتر بسیار بهره‌مند شده‌ام گفت: انسان بودن یعنی عمل کردن به انسانیت و ارتباطات که این موضوع نشان دهنده‌ انسانیت ماست، ارتباط با دیگران باعث ایجاد محبت و دوست داشتن با دیگران می‌شود. من در کتاب ارتباطات انسانی با چگونگی نحوه ارتباط موثر آشنا شدم و همچنین توانایی لازم برای ارتباط با خودم که لازمه‌ تمام ارتباطات است را کسب کردم. نحوه مخاطب شناسی و ایجاد ارتباط موثر با مخاطب از دیگر چیزهایی بود که در این کتاب یاد گرفتم.

او تصریح کرد: می‌توان از دکتر فرهنگی و کتاب‌هایشان سواد ارتباطی آموخت، هر بار که کنارشان قرار گرفتم  و با ایشان هم صحبت شدم به اندازه یک ترم دانشگاه استفاده کرده‌ام و از اخلاق‌مداری و ادب دکتر در ارتباط با شاگردانشان و دیگران بسیار استفاده کرده‌ام. ارتباطات تنها عرصه‌ای است که موجبات شناخت با یکدیگر را ایجاد می‌کند و ما مجبوریم که برای برقراری ارتباط موثر از یکدیگر شناخت پیدا کنیم و این شناخت موجب دوستی می‌شود و من تمام این موضوعات را از دکتر یاد گرفته‌ام.

دینانی سخنان خود را این‌طور خاتمه داد: امروز جمع شده‌ایم تا یکی دیگر از آثار بسیار ارزشمند در برقراری ارتباط را رونمایی کنیم.

من شاگردی استاد فرهنگی را برای خود افتخار بزرگی می‌دانم و به آن می‌بالم.

در ادامه کلیپی با مضمون زندگی‌نامه دکتر فرهنگی پخش شد که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت و بعد ایشان با آن چهره دلنشین پشت میکروفن قرار گرفتند و شروع به صحبت کردند.

دکتر سخنان خود را این‌طور آغاز کردند:

به نام خداوند خرد‌آفرین/ خرد‌آفرین را هزار‌آفرین

در ادامه از تمام کسانی که در این محفل حضور پیدا کرده‌اند تشکر کرده و با شوخی و خنده شروع به صحبت می‌کند. از خاطرات دوران کودکی خود می‌گوید، از بازی با قاصدک‌ها و حال خود را به قاصدک‌های دوران بچگی تشبیه می‌کند که در حال حرکت است و می‌گوید: انگار کششی مرا به سمت خود هدایت می‌کند که این مسیر را طی کنم.

دکتر فرهنگی علت نوشتن این کتاب را اساتید خود مثل «جیمز مک‌کراسکی» می‌داند و از دوران تحصیل خود در دانشگاه آمریکا می‌گوید. از همان زمان‌هایی که هم دانشجو و هم مدرس دانشگاه در علوم ارتباطات بودند. در پایان نیز از حضور همه مهمانان تشکر و سن را ترک کردند.

به عنوان آخرین قسمت از این برنامه آقای میدانچی از آقایان دکتر ساروخانی و دکتر حافظی ریاست محترم سلامت در شورای شهر تهران و عادل فردوسی پور که از شاگردان استاد بوده‌اند دعوت کرد تا روی سن قرار بگیرند.

دکتر ساروخانی پشت میکروفن حاضر می‌شوند و شروع به صحبت می‌کنند: من تصور می‌کنم به غیر از زبان گفتاری سکوت نیز زبانی است بسیار دلنشین. درج احساسات و عواطف در صورت آنقدر تأثیرگذار است که بیان کلمات هم نمی‌تواند جای آن را بگیرد.

در پایان از زحمات دکتر تشکر می‌کند و آرزوی موفقیت برای همه دارد. بعد از او دکتر حافظی پا به سن گذاشت و پشت میکروفن قرار گرفت.

من به ارتباطات غیرکلامی از بعد پزشکی می‌پردازم زیرا در این باره بسیار تجربه کسب کرده‌ام و از محضر استاد و کتاب‌هایشان بهره برده‌ام. تخصص من تب فیزیکی و درمان اسکلتی است و من با ایجاد ارتباط غیرکلامی با بیمارانم صمیمیت ایجاد می‌کنم که حاصل آن همراهی بیشتر بیمار است و در نتیجه زودتر درمان می‌شوند. سخنانم را کوتاه می‌کنم. ما انسان‌ها اگر هنر دوست داشتن یکدیگر را داشته باشیم به خوبی می‌توانیم مشکلاتمان را حل کنیم.

در آخر از استاد بابت تمام زحماتشان تشکر و سن را ترک می‌کند.

در آخر عادل فردوسی‌پور پشت میکرفن قرار می‌گیرد و بعد از سلام و احوالپرسی با حضار صحبت‌های خود را در در چند جمله خلاصه می‌کند و می‌گوید: زیباترین دوران تحصیل من دورانی بود که در خدمت دکتر فرهنگی بودم من از محضر ایشان بهره‌مند شدم.

فکر می‌کنم اگر به صورت غیرکلامی ایشان را نگاه کنم و میزان ارادت خودم را نشان دهم بهتر باشد بنابراین صحبت‌هایم را کوتاه و تنها نگاهشان می‌کنم و لذت می‌برم.

سپس لحظاتی همراه با تشویق حضار به استاد خیره شد.

بعد از صحبت‌های فردوسی‌پور که با لطف نگاه‌های شاگرد و استاد همراه بود از دکتر درخواست شد که از کتاب جدیدشان رونمایی کنند. دکتر فرهنگی با جمعی از دوستدارانشان به گوشه سمت چپ سالن رفته و از آخرین اثر مکتوب خود رونمایی کردند و در آخر کتاب ارتباطات غیرکلامی با امضای خود استا علی اکبر فرهنگی به تمام افراد این حاضر تقدیم شد.


دکتر غلامرضا کاظمی‌دینان

 رئیس اسبق اداره روابط عمومی بانک ملی


زندگی بدون ارتباطات معنی ندارد


هرچه به مسأله کتاب‌های ارتباطی بپردازیم کم است، چون زندگی بدون ارتباطات معنا ندارد. همان‌طور که پروفسور ساروخانی فرمودند اگر یک پزشک بخواهد در جامعه تأثیرگذار باشد باید ارتباطات را بداند و اگر یک فیزیکدان بخواهد در کارش موفق شود باید ارتباطات را بفهمد همین‌طور یک مهندس یا هنرمند باید ارتباطات را بدانند تا بتواند در جامعه خود تأثیرگذار باشند.لذا تألیف کتابی همچون «ارتباطات غیرکلامی» روی روند زندگی افراد بسیار موثر خواهد بود.

در روابط دوستی این کتاب می‌تواند بسیار مؤثر باشد. به نظر می‌رسد که این کتاب اخیر استاد فرهنگی می‌تواند در کردار و رفتار انسان‌ها  اثرگذار باشد. همان‌طور که پروفسور باقر ساروخانی هم اشاره کردند رفتارهای غیر کلامی یا ارتباطات غیر کلامی آثار خیلی بیشتری از ارتباطات کلامی است، اگر یک نفر با شما صحبت می‌کند به چشمانش یا صورتش توجه کنید می‌توانید بفهمید که درست می‌گویید یا غلط. باید به نکته توجه کرد که هیچ وقت حرکات غیرکلامی دروغ نمی‌گویند اما ارتباط کلامی ممکن است که دروغ باشند.لذا جا دارد از استاد فرهنگی تشکر کنم و امیدوار باشیم که انشاالله اساتید دیگر ارتباطات نوشتن کتاب‌های این‌چنینی را شروع کنند.امیدورام همان‌طور که استاد گفتند حداقل درس ارتباطات را در دانشگاه‌ها قرار دهیم. یک درس 3 واحدی ارتباطات کلامی و غیرکلامی باید در تمام رشته‌ها اضافه شود.


دکترمحمدرضا سعیدآبادی


بی‌توجهی به علوم ارتباطات معلول مشکلات فعلی کشور

حوزه ارتباطات و به طور کلی علوم ارتباطات دانشی است که تمامی رشته‌ها به آن نیازمندند، از یک پزشک گرفته تا خانم خانه‌دار و مهندس و مدیر کارخانه تا سیاستمداران یک کشور نیاز دارند برای موفقیت در شغل خود نسبت به علوم ارتباطات آشنایی لازم و کافی داشته باشند.
یکی از اصلی‌ترین مشکلات کنونی کشور این است که صاحبان مشاغل و عموم مردم دانش کافی در حوزه علوم ارتباطات ندارند. مهم نیست شما با طرف مقابل خود چگونه ارتباط برقرار می‌کنید، یا به صورت کلامی یا غیرکلامی. آن چیزی که اهمیت دارد و شما به کمک دانش ارتباطات مهارت آن را کسب می‌کنید این است که بتوانید نوع و نحوه ارتباطات طرف مقابل خود را تفسیر کنید. لذا بسیاری از مشکلاتی که امروز در کشور وجود دارد به این دلیل است که اغلب مردم و مدیران کشور آشنایی با علوم ارتباطات ندارند.
بنابراین کتاب «ارتباطات غیرکلامی» و این دست کتب می‌تواند کمک شایانی هم به دانشجویان و پژوهش گران و هم به عموم مردم کند تا بتوانند در زندگی روزمره خود نیز موفق باشند.
دکتر فرهنگی شناسنامه علوم ارتباطات و رسانه کشور است و یک برند شایسته برای مدیریت رسانه کشور است. این جایگاه به خاطر تألیفات و کلاس‌های او نیست بلکه روح، اخلاق و فرهنگ مداری او باعث شده تا نوشته‌هایش در جای جای ایران نفوذ داشته باشد.


دکترمهدی  کروبی
مدیر گروه جهانگردی


ارتباطات غیرکلامی تأثیر بسیاری بر توسعه جهانگردی دارد
من حدود 20 سال پیش دانشجوی استاد فرهنگی بودم و درحال حاضر هم رشته‌ای که درآن مدیر گروه هستم به ارتباطات مربوط است. در رشته جهانگردی به خصوص برای تأسیس هتل‌ها و تورلیدرها لازم است که با ارتباطات غیرکلامی آشنایی کامل داشته باشیم.
معمولا توریست یا گردشگر در واقع میزبان و مهمان خیلی زبان همدیگر را نمی‌فهمند و به کارگیری ارتباطات غیرکلامی باعث می‌شود که بخشی از احتیاجاتشان را برطرف کنند. ارتباطات غیرکلامی زبان اصلی در گردشگری است. فرض را بر این می‌گذاریم که 2 نفر میزبان و توریست زبان همدیگر را نمی‌فهمند، 50 درصد از احتیاجاتشان را در ارتباط غیرکلامی برطرف می‌کنند. من خودم این درس را در دانشگاه تدریس می‌کنم.
من از استاد فرهنگی خیلی چیزها از نظر علمی آموختم. من هرچی دارم از دکتر فرهنگی و ساروخانی است و هر روز این حوزه (ارتباطات کلامی و غیرکلامی) برجسته‌تر از قبل می‌شود. دانشجویان از کارشناسی گرفته تا دکتری باید این درس را بخوانند و درک کنند تا بتوانند در کارهایشان موفق شوند. من به دانشجویانم کتاب‌های استاد را معرفی می‌کنم تا آن‌ها نیز از استاد و کتاب‌های او بهره‌مند شوند.


رحمت‌الله حافظی

عضو شورای اسلامی شهر تهران


کتاب «ارتباطات غیرکلامی» حاصل 70 سال تجربه است
استاد فرهنگی یکی از گنجینه‌های ارزشمند جامعه ایران در حوزه ارتباطات است. من انتظار نداشتم کسی که نظام سلامت را لمس نکرده بتواند درباره این حوزه مقاله‌ای بنویسد، آن‌هم مقاله‌ای دقیق و آشنا با تمام پیچ‌و‌خم‌های نظام پزشکی، مقاله طوری نوشته شده ‌است که انگار استاد 30 سال رئیس بهترین بیمارستان بوده که توانسته با این دقت و بدون خطا مقاله‌ای پزشکی را بنویسد، برای من جالب بود کسی خارج از حوزه سلامت بتواند چنین اشرافی به این موضوع داشته باشد.
وقتی که استاد فرهنگی درباره سلامت که حوزه تخصصی ایشان نیست آن‌قدر دقیق و واضح قادر به نوشتن مقالات علمی هستند، قطعا مطالبی باارزش‌تر و وزین‌تر را درخصوص علم ارتباطات که حوزه تخصصی ایشان است، تألیف می‌کنند.
قطعا کتاب «ارتباطات غیرکلامی» استاد حاصل 70 سال تجربه اوست. متنی که از زیر قلم استاد خارج می‌شود ریشه در عمر باارزش دکتر فرهنگی دارد. با خواندن این مطالب استاد فرهنگی 70 سال به عمر علمی‌مان افزوده می‌شود. گویی با همان تجربیاتی که استاد روبه‌رو شده است مواجه می‌شویم و این بسیار با ارزش است.
در پایان برای استاد فرهنگی آرزوی سلامتی و عمر طولانی آرزومندم. امیدوارم که در این حوزه موفق‌تر از قبل باشند و بتوانند بخشی از مشکلات جامعه را که ناشی از ضعف در ارتباط بین اقشار جامعه است رفع نمایند.


دکتر عادل فردوسی‌پور

مجری و تهیه‌کننده برنامه 90


افتخار می‌کنم که شاگرد استاد فرهنگی بودم

استاد فرهنگی یکی از اساتیدی است که من بسیار دوستشان دارم و باعث افتخارم است که شاگرد ایشان بوده‌ام و توانستم خیلی از مطالب و آموزه‌ها را از او بیاموزم و در زندگی روزمره به کارگیرم. من در کلاس «ارتباطات پیشرفته» شاگردی استاد فرهنگی را کردم و این بهترین کلاس دوران تحصیلم بود که پس از سال‌ها همچنان به آن افتخار می‌کنم.پرواضح است «ارتباطات غیرکلامی» و در کل ارتباطات در جامعه تأثیرات به سزایی دارد و می‌تواند یک جامعه را دگرگون کند.این کتاب و مطالب آن مى تواند براى همه از مجریان صدا و سیما گرفته تا معلمین عزیز و پزشکان ارجمند و در یک کلام تمامى اقشار جامعه مفید و کارآمد باشد  امروزه ارتباطات غیر کلامى به لحاظ اهمیت و کاربردى که دارند کاملاً قابل قیاس با ارتباطاتى است که روابط بین فردى مردم را با یک دیگر شکل مى دهند و بر همین اساس است که شخصیت فرهیخته و نکته سنجى چون دکتر فرهنگى ضرورت تألیف آن را به درستى تشخیص داده است.


حبیب میدانچی

 ناشر کتاب ارتباطات غیرکلامی 


ارتباطات غیرکلامی؛ علم مشترک بین رشته‌های دانشگاهی

حبیب میدانچی ناشر کتاب ارتباطات غیرکلامی درخصوص کتاب جدید دکتر علی‌اکبر فرهنگی تحت عنوان «ارتباطات غیرکلامی» گفت: این کتاب اولین کتابی است که درباره ارتباطات غیرکلامی نوشته شده است. استاد برای این کتاب سه سال وقت گذاشتند و تنها کتابی است که در یک فصل به طور جداگانه به تفسیر تجارت و بازرگانی می‌پردازد.چهار اثر از استاد در انتشارات میدانچی به چاپ رسیده است که همه این کتاب‌ها در چاپ مجدد خود هستند این کتاب‌ها ارتباطات انسانی، مذاکره و رهبری سازمانی نام دارند که چهارمین آن هم ارتباطات غیرکلامی است.او توضیح داد: این کتاب امروز همزمان با روز کتاب و کتابخوانی رونمایی شد و علم مشترکی بین رشته‌های هنر، جامعه‌شناسی و علوم اجتماعی است.میدانچی با تاکید بر این موضوع که ما در تمام دانشگاه‌ها بدون این‌که بخواهیم این رشته را آموزش می‌دهیم گفت: تمام اساتید دانشگاه با رفتار و منش خود این درس را به دانشجوهای خود آموزش می‌دهند و هیچ رشته‌ای نیست که از این علوم برخوردار نباشد.


علی مصریان

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل گروه صنعتی ایران‌خودرو


آموزش ارتباطات غیرکلامی برای همه لازم است

حوزه ارتباطات روزبه‌روز عمقش بیشتر می‌شود و کسانی که این کتاب استاد را می‌خوانند می‌توانند با سواد بالاتری به کارهای روزمره خود برسند.

فکر می‌کنم بعضاً تالیف‌ کتاب‌های این چنینی، مخصوصا کتاب استاد فرهنگی که واقعا یکی از مفاخر به سبک هستند می‌تواند به زندگی روزمره کمک کند با نگاه علمی‌تری حوزه ارتباطات را بررسی کنیم. کتاب‌های ایرانی و خارجی زیادی درباره ارتباطات چاپ شده‌است اما این‌که یکی با فرهنگ اسلامی بتواند به این موضوع بپردازد کار بزرگی است که این کتاب می‌تواند در کار اجرایی به ما کمک کند در واقع می‌تواند مرا در حوزه ارتباطات و روابط‌عمومی موفق‌تر کند.

بحث ارتباطات غیرکلامی یک حوزه تخصصی است اما برای همه‌مردم لازم است که این کتاب را مطالعه کنند تا نگاه بهتری به جامعه داشته باشند. این کتاب قطعا برای همه‌ مردم قابل استفاده خواهد بود.