رییس جمهوری در پیامی تاکید کرد

زنده یاد سلیم موذن زاده ؛ الگوی پسندیده برای مداحی است

رییس جمهوری در پیامی به مناسبت درگذشت استاد سلیم موذن زاده اردبیلی از این شخصیت به عنوان الگوی پسندیده و کم نظیر برای مداحی های اهل بیت (ع) یاد نمود.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
روحانی
نوآوران -

 در پیام دکتر حسن روحانی که عصر پنجشنبه توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجلس سومین روز بزرگداشت استاد سلیم موذن زاده اردبیلی قرائت شد، آمده است :


بسمه تعالی

استاد سلیم موذن زاده اردبیلی که یک عمر را در عشق اهل بیت پیامبر علیهمالسلام زیست و لحن روح نواز و شور انگیز خود را در خدمت ثناگویی، نوحه گویی و مرثیه سرایی برای ائمه اطهار و خاندان پیامبر اکرم (ص) به کاربرد، در ایامی که عشق امام حسین (ع) در فضای آکنده از شور اربعین موج می زند، دار فانی را وداع گفت.

استاد موذن زاده از خاندانی بود که عمر خویش را صرف اشاعه دین و ارزش های دینی از مسیر هنر کردند. صدای خوش این خاندان، از پدرش که اولین موذن رادیو در ایران بود تا برادرش رحیم موذن زاده اردبیلی و بسیاری از مسلمانان جهان با صدای معنویت بخش  و روحانی او به نماز ایستاندند، همواره قوام بخش دین داری، هنر دینی و ترویج ارزش های انسانی بوده است. هنر سلیم موذن زاده اردبیلی که به سه زبان  ترکی، فارسی و عربی به گوش جان ها نشسته است و ارزش هنرش در آن است که صدای او به نرم و نزدیک شدن قلوب و همبستگی فرهنگی یاری رسانده است. صدای او صدایی نبود که میان مردم تخم شکاف و جدایی و یا یاس و ناامیدی  بپراکند و چه خوش است صدا و هنر مردی چون او که قلوب را از مسیر هنر دینی به رافت، پاسداشت ارزش ها و اخلاق و یاری مظلوم و بیزاری از ظالم فرا می خواند و مدح و ثنایش را ویژه حق و اولیای حق می شمارد.

صدای سلیم موذن زاده اردبیلی از مرزهای زبانی و قومی فراتر می رفت و از موضع هنر متعالی به الفت و آشنایی و به انس با اخلاق فرا می خواند. هر ایرانی با هر قومیت، زبان و اندیشه ای، هنرش را می ستود و زیبایی را احساس می کرد؛ و هر مسلمانی در صدای او؛ خلوص، زیبایی و روح قدسی هنر دینی را می یافت.

سلیم موذن زاده اردبیلی از نسل دینداران هنرمندی بود که غنای محتوایی مدح، مرثیه و عزاداری را قربانی دنیاپرستی و جذابیت های زودگذر نکردند از این منظر نیز زندگی و هنر او برای جامعه هنرمندان دینی و آنها که خویش را وقف ذاکری و مرثیه گویی کرده اند، درس آموز است.

این جانب به نیابت از ملت ایران، درگذشت این عاشق  اهل بیت و استاد هنر دینی را به مردم شریف آذربایجان وبالاخص شهروندان استان اردبیل  تسلیت عرض می کنم و برای روح ایشان نیز آمرزش و آرامش ابدی در سایه الطاف خداوند و عنایات اهل بیت علیهم السلام آرزو می کنم.

حسن روحانی

رئیس جمهور