محمد خزاعی در گفت‌وگو با «نوآوران»:

دغدغه ساخت «پشت دیوار سکوت» جوزانی ارزشمند است

تهیه کننده فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» و سریال «انقلاب دوم» از آخرین وضعیت ساخت این دو اثر نمایشی سخن گفت.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
خزاعی
نوآوران -

خزاعی با اعلام این‌که نگارش اولیه مجموعه «انقلاب دوم» در زمان عزت‌الله ضرغامی انجام شد و قرار بود در همان زمان شرایط تولیدش فراهم شود، گفت: اما نگارش آن مقداری طول کشید و با تغییر و تحولات صداوسیما مصادف شد. پس از آن‌هم محمد سرافراز به‌عنوان رئیس سازمان انتخاب شد. در زمان محمودرضا تخشید، سیستم «سیمافیلم» کار را متوقف کرد و بعد به دستور سرافراز کار دوباره راه افتاد و از 16قسمت به سی‌قسمت الف ویژه رسید.

خزاعی با بیان این‌که معاونت سیما نسبت به این مجموعه که از سریال‌های الف ویژه است کم‌لطفی کرده است توضیح داد: در دوره محمد سرافراز برآورد کار انجام شد و ما پیش‌تولید را آغاز کردیم ولی با مدیریت جدید سازمان، دوستان در سیمافیلم به ما گفتند باید پروژه را متوقف کنیم. تابه‌امروز غیر از نظر دکتر علی‌عسکری که درحقیقت به‌طور کل نظرشان در مورد ساخت چنین آثاری مثبت است و از جریان فیلم و سریال‌های انقلابی حمایت می‌کند، دوستان در اداره کل نمایشی سازمان و همچنین معاونت سیما هیچ پاسخ شفافی راجع به عدم تولید یا تولید این اثر به ما ندادند. تقریبا پنج‌ماه، معاونت سیما (مرتضی میرباقری) نه‌تنها پاسخگو نبود بلکه با درخواست‎‌های ما برای برگزاری جلسات نیز همکاری نشد. نه وی و نه دفتر اداره کل نمایشی سازمان وضعیت کار را مشخص نکردند، حتی هزینه‌های دو ماه پیش‌تولید را تقبل نکردند، متاسفانه هیچ‌کدام پاسخگویی شفافی نمی‌کنند.

این تهیه‌کننده ادامه داد: اما من با رایزنی‌های که انجام داده‌ام، می‌دانم که حوزه فرهنگی سازمان با تولید این اثر موافقت کلی دارد و این سریال جزو برنامه‌هایشان است. البته من بعید می‌دانم امسال کار را پیش ببریم چون شرایط مالی سازمان برای پیش بردن یک سریال الف ویژه، شرایط مطلوبی نیست. ولی منتظرم که دوستان در معاونت سیما جلسه‌ای بگذارند و پاسخگو باشند تا بدانیم که درنهایت باید چه تصمیمی بگیریم و حداقل این‌که حقوق و دستمزد کسانی که در این سال‌ها زحمت کشیده‌اند را بپردازند و هر موقع که قرار بود کار آغاز شود به‌طور جدی برنامه‌ریزی کنیم. این کار کاملا به معاونت سیما برمی‌گردد. البته دوستان هم جواب منفی ندادند و گفتند ما در حال بررسی هستیم تا ببینیم آیا می‌شود راهکاری برای تولید پیدا کرد یا نه؟ اما ذهنیت من این است که بیشتر مسائل اقتصادی موجب شده تا ما به نتایج شفافی نرسیم.

خزاعی با اشاره به موضوع سریال «انقلاب دوم» گفت: موضوع داستان «انقلاب دوم» بیانگر چگونگی تسخیر لانه جاسوسی است. پاسخی به این سوال که چرا به سفارت آمریکا حمله شد؟ آمریکا در چه کارهایی در ایران دخالت داشت و به طورکلی چه کار می‌کرد؟؛ چیزی که بعد از گذشت سالیان سال از انقلاب، ذهن جوان‌ها را مشغول کرده و جواب درستی به آن داده نشد. البته رسانه‌های غربی خیلی روی این مسأله کار کردند تا ذهنیت مردم را در این‌باره منحرف کنند. « انقلاب دوم » روایتگر یک بحث انقلابی است که سالیان سال در کشور مغفول مانده است. بعد از گذشت 37سال کسی به این موضوع توجهی نکرده حتی آن را به نگارش درنیاورده است.

دبیر چهاردهمین جشنواره مقاومت عنوان کرد: «انقلاب دوم» کاملا در بستر اجتماعی است و شرایط اجتماعی آن زمان را تحلیل می‌کند این سریال می‌گوید که ما از چه نقطه‌ای به چه نقطه‌ای رسیدیم و جریان‌های سیاسی، جناح‌ها، گرایش‌ها و شرایط افرادی که فعال سیاسی بودند را بیان می‌کند.

محمد خزاعی در پایان گفت: این کار به‌دلیل تعدد لوکیشن و ساختار، قطعاً کار طولانی‌تر و سخت‌تری نسبت به دیگر پروژه‌ها خواهد بود. شرایط ساخت این سریال در سال بعد فراهم خواهد شد و یکی از دغدغه‌هایی که عوامل سیما و دوستان دارند این است که شرایط مالی این کار را فعلا نمی‌توانند فراهم کنند. بحث ما در این زمینه به ریاست سازمان برنمی‌گردد بلکه منظور معاونت سیماست.

محمد خزاعی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» در ارتباط با چگونگی همکاری خود با مسعود جعفری جوزانی کارگردان این اثر سینمایی گفت: در ابتدا قرار بود که با جوزانی اثری را با محوریت تسخیر لانه جاسوسی مقابل دوربین ببریم که بنا به دلایلی ساخت این سناریو متوقف ماند.

این تهیه‌کننده درهمین ارتباط اضافه کرد: مسعود جعفری جوزانی تقریباً حدود یک سال زمان بر روی نگارش فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» گذاشت و پس از پایان ان سناریو را مطالعه کردم و با همکاری فتح‌الله جعفری جوزانی به طور مشترک تهیه‌کنندگی این اثر را برعهده گرفتیم.

خزاعی با اعلام این‌که تاکنون 30 درصد از فیلمبرداری این اثر خاتمه پیدا کرده، گفت: تدوین این اثر همزمان با فیلمبرداری انجام می‌شود و به احتمال قوی تا اواخر آذر فیلمبرداری این فیلم به پایان خواهد رسید.

وی در ارتباط با سناریو «پشت دیوار سکوت»، اظهار داشت: مضمون فیلمنامه این اثر از دغدغه ارزشمندی بهره‌ می‌برد و مطمئن هستم که در صورت راهیابی به سی‌و‌پنچمین دوره جشنواره فیلم فجر به‌شدت مورد توجه قرار خواهد گرفت.

دبیر سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت در ادامه خاطرنشان ساخت: ساخت «پشت دویار سکوت» تجربه متفاوتی در کارنامه مسعود جعفری جوزانی به حساب می‌آید زیر فیلم در ژانر اجتماعی روز نگاشته شده و نسبت به موضوع خود دغدغه مند است.

فیلمبرداری فیلم سینمایی «پشت دیوارسکوت» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی از اواخر ماه گذشته در تهران آغاز شده و خانه‌ای در جنوب شهر لوکیشن فعلی گروه تولید فیلم است. فیلمبرداری «پشت دیوار سکوت» به طور کامل در تهران انجام می‌شود و گروه سازنده در روزهای آتی به چند لوکیشن دیگر در تهران خواهند رفت.

امین تارخ، پرویز پورزحسینی، حسین پاکدل، سحر جعفری جوزانی، آرمان درویش، سیامک صفری، بهزاد فراهانی، شقایق فراهانی، سمیه نجومی و... بازیگران فیلم جدید مسعود جعفری جوزانی هستند که اسامی آن‌ها به ترتیب حروف الفباست. تست گریم همگی بازیگران نیز تا قبل از آغاز فیلمبرداری انجام شده است.

در خلاصه داستان «پشت دیوار سکوت» که مضمونی اجتماعی دارد آمده: دختر جوانی به نام ستاره با همه وجود تلاش می‌کند تغییری در زندگی خود و دیگران ایجاد کند.

مسعود جعفری جوزانی قصد دارد تا با «پشت دیوار سکوت» در سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر حضور یابد.

جعفری جوزانی در کارنامه سینمایی خود ساخت فیلم‌های «ایران برگر»، «بلوغ»،  «دل و دشنه»، «یک مرد، یک خرس»، «در مسیر تند باد»، «شیر سنگی» و «جاده‎‌های سرد» را دارد.

دیگر عوامل اصلی «پشت دیوار سکوت» عبارتند از: تهیه کنندگان: مسعود جعفری جوزانی، محمد خزاعی، فیلمنامه نویس: سحر جعفری جوزانی، مسعود جعفری جوزانی، مدیر فیلمبرداری: حسن کریمی، مدیر هنری: مجید میرفخرایی، صدابردار: آرش برومند، چهره پرداز: مهین نویدی، دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: شهرام کیور، مدیر تولید: مرتضی متولی، جلوه‌های بصری: کامران و امیر سحر خیز، عکاس: کوروش پیرو.


خبرنگار: مسعود احمدی