مدیر کل میراث فرهنگی استان خبر داد

پیشنهاد چند میلیون دلاری برای خرید یکی از مجموعه‌های تاریخی اصفهان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: 23 تقاضا برای واگذاری برخی از ابنیه تاریخی به اداره کل میراث فرهنگی رسیده است که پنج بنا به گزارش نهایی رسیده و تقریباً بحث واگذاری آن انجام شده است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
پیشنهاد چند میلیون دلاری برای خرید یکی از مجموعه‌های تاریخی اصفهان
نوآوران -

فریدون الهیاری در نشست خبری کنفرانس بین المللی کیفیت خدمات در گردشگری و مهمانوازی اظهار کرد: گاهی در موضوع گردشگری برخی از مؤلفه‌های رفتاری شاخص محسوب می‌شود که یکی همین بحث مهمان نوازی است؛ این بحث جزء رفتارهای نهادینه شده در فرهنگ ایرانی است.

وی افزود: مهمان نوازی در گردشگری می‌تواند به صورت تخصصی مطرح شود و موجب به روز شدن و پیشبرد صنعت گردشگری در کشور ایران شود. چراکه گردشگری یکی از مباحث توسعه اقتصادی است و اصفهان به خوبی می‌تواند از این ظرفیت برای توسعه اقتصادی خود استفاده کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ادامه داد: اصفهان به عنوان استانی که گردشگری را محور توسعه خود قرار داده است نیازمند توسعه بخش نرم افزاری و سخت افزاری در این زمینه است و با توجه به شتابی که گردشگری در این سال‌ها و به خصوص این روزها گرفته است می‌توان به عنوان یک رویکرد مهم از آن نام برد.

الهیاری تاکید کرد: وضعیت سرمایه گذاری در بخش گردشگری اصفهان روز به روز در حال افزایش است و هر هفته در کمسیون فنی میراث فرهنگی اصفهان چند مجوز ساخت هتل در دست بررسی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه پیش بینی کرده‌ایم که میزان تخت‌های اصفهان از 16 هزار و 500 تخت به 80 هزار تخت برسد و خوشبختانه با ورود بسیار خوب سرمایه گذاران به بخش هتل سازی اصفهان این اتفاق در حال رخ دادن و حرکت به سمت هتل سازی بسیار حرکت خوب و مناسبی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به لزوم برنامه ریزی در حوزه نرم افزاری گفت: افزایش کیفیت خدمات گردشگری به ویژه خدمات حوزه نیروی انسانی می‌تواند گردشگری را ارتقا دهد.

الهیاری با بیان اینکه مشکلات گردشگری اصفهان باید ریشه یابی شود، اظهار کرد: نباید به اندازه استانبول هتل بسازیم و بعد به دنبال گردشگر بگردیم بلکه باید پا به پای گردشگر پیش برویم. لازم است مشکلات بخش گردشگری برسی شود تا ببینیم چرا در شش ماه از سال بیشترین تعداد مسافر و شش ماه از سال کمترین میزان مسافر را داریم.

وی ادامه داد: 23 تقاضا برای واگذاری برخی از ابنیه تاریخی به اداره کل میراث فرهنگی رسیده است که پنج بنا به گزارش نهایی رسیده و تقریباً بحث واگذاری آن انجام شده است. این در حالی است که یک تقاضای چند میلیون دلاری برای در اختیار گرفتن یک مجموعه تاریخی مهم اصفهان به اداره کل آمده و بخش خصوصی می‌خواهد این مجموعه تاریخی را خریداری کند.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در خصوص برخی مشکلات به وجود آمده در مورد تعدادی از محلات اصفهان مانند میدان جلفا که مدیریت آن به صورت مشترک در اختیار شهرداری و میراث فرهنگی است، تصریح کرد: رویکرد شهرداری در حوزه میراث فرهنگی مثبت است و سعی داریم که گره‌های موجود به سرعت رفع و پیگیری شود.الهیاری اضافه کرد: برای مثال در میدان نقش جهان با همکاری شهرداری در حال رفع نم زدگی ضلع جنوبی مسجد امام (ره) هستیم و باید در میدان جلفا نیز همکاری خوبی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در خصوص واگذاری برخی بناهای تاریخی به شهرداری و برخی از خانه‌های تاریخی نیز در حال انعقاد تفاهم نامه‌ای هستیم که بتوانیم یک بازی برد – برد انجام دهیم.