در چهلمین نشست یونسکو

قنات های ایران به فهرست میراث تاریخی یونسکو اضافه شدند

پرونده‌ی‌ «11 قنات ایرانی»، به عنوان دومین پرونده‌ی زنجیره‌ای ایران در فهرست میراث تاریخی – فرهنگی یونسکو بررسی شد و به ثبت رسید.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
قنات
نوآوران -

به گزارش خبرنگار نوآوران ، پرونده‌ی‌ «11 قنات ایرانی» ،  به عنوان دومین پرونده‌ی زنجیره‌ای ایران در فهرست میراث تاریخی – فرهنگی یونسکو بررسی و به ثبت رسید.

در این  بررسی ،  نماینده های دیگر کشور ها به بحث و گفت وگو درباره‌ی پرونده‌ی ارائه شده از سوی ایران پرداختند که بیشتر کشورها از جمله  تانزانیا، بورکینافاسو، زیمباوه، آذربایجان، لهستان ، قزاقستان، جامائیکا و ... از قنات‌های تاریخی ایر ان و ثبت آن در فهرست میراث جهانی یونسکو حمایت کردند.

نماینده ایران در یونسکو، با قدردانی از ثبت 11 قنات ایرانی در فهرست میراث جهانی، این قنات‌ها را سایت‌هایی قدیمی از جهان دانست.

بیشتر کشورهای عضو بر اهمیت تاریخی قنات‌های ایران، سیستم پیچیده و مدرن بکار رفته در آنها و سودمندی آنها برای محیط زیست اذعان کردند.

«دکتر احمد جلالی»، نماینده ایران در یونسکو پس از اعلام رسمی ثبت پرونده‌ی قنات‌های ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با ابراز قدردانی، در سخنانی به سفرنامه ناصرخسرو اشاره کرد که این شاعر و نویسنده در آن به قنات‌های ایران از حدود هزار سال پیش اشاره کرده است.

او همچنین با قرائت شعری که به گفته‌ی طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، گویا همین امروز آن را سروده بود به قنات‌های تاریخی ایران و نیز دیگر آثار جهانی این کشور مانند باغ‌های ایرانی اشاره و از آن‌ها  تمجید کرد.

وی اشاره کرد :  ثبت این قنات‌ها یک لحظه تاریخی است و در حال حاضر برای ایرانی‌هایی که زیر زمین چنین قنات‌هایی را حفر کرده بودند، اکنون آن‌ها به یک سایت قدیمی جهانی تبدیل شده‌اند.

با ثبت نهایی ، نمایندگان کشورهای دیگر این موضوع رابه نماینه ایران تبریک گفتند.