معاون میراث فرهنگی لرستان:

با سنگ‌نوشته همانند یک شیء تاریخی رفتار شود

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
با سنگ‌نوشته همانند یک شیء تاریخی رفتار شود
نوآوران -

‌معاون میراث فرهنگی لرستان گفت: با سنگ‌نوشته همانند یک شیء تاریخی باید رفتار شود.

‌مهندس اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا‌، افزود: در سال‌های گذشته مدیران قبلی اداره کل میراث فرهنگی استان برای ساماندهی سنگ نوشته طرح‌هایی را اجرایی کردند که حصارکشی به دور آن ازجمله این اقدامات بود.

وی اضافه کرد: در آن زمان تحت عنوان ساماندهی، حفاظت پیرامونی از این اثر صورت گرفت تا دخل و تصرف در آن نباشد و از دخالت وسایط نقلیه و مردم در امان باشد.

اسدی ادامه داد: در زمینه حفاظتی که از این بنا انجام شده نقدی که بر آن وارد بوده، این است که شرایط فعلی متناسب نیست و تا حدودی مصالحی که در آن به کار رفته، دارای ایراداتی هستند و به نوعی تناسب ندارد و مانند یک آکواریوم می‌ماند.

معاون میراث فرهنگی لرستان تصریح کرد: نرده‌هایی که در اطراف زده‌اند، در مجموع محدودیتی ایجاد کرده که از طرف مردم به آن آسیب وارد نشود، اما خود سنگ و کتیبه‌ای که نصب شده در آسیب‌پذیر است. متاسفانه نوشتارهایی روی سنگ وجود دارد که این نوع آسیب را وندالیسم می‌گویند.

وی وندالیسم را آسیب عمدی انسان دانست و افزود: خود سنگ نیز به خاطر طبیعتی که دارد و تاثیر عوامل محیطی در حال آسیب مستمر و ذاتی است. برای همین حفاظتی که از آن می‌شود، باید با حفاظت از بناها متفاوت باشد. در واقع باید همانند یک شیء و تزیینات وابسته به معماری با آن رفتار کرد و آسیب‌شناسی شود و طرح مرمت آن را شناسایی کرد.

معاون میراث فرهنگی لرستان یادآور شد: یک سری از آسیب‌هایی که این سنگ دیده بر اثر جابجایی بوده که در سال‌های گذشته انجام شد. قبلاً این اثر وسط بلوار بود که حدود 10.5 متر آن را جابجا کردند. این نقل و انتقال‌ نیز خود آسیب‌هایی به آن وارد آورده، همچنین عوامل جوی نیز تاثیرات خود را بر جای گذاشته است.

وی گفت: در پروسه آسیب‌شناسی و مرمت این اثر، برای حفاظت مستقیم آن نقاطی که آسیب دیدند با چسب و مواد شیمیایی تثبیت شدند و زمان زیادی از آن گذشته است.

اسدی افزود: در راستای حفاظت غیرمستقیم باید سایبانی برای این اثر تعبیه شود و آن را درون یک محفظه قرار داد. به طور طبیعی اثر به خاطر گذشت زمان در معرض آسیب است و بایستی از طریق اسکن لیزر آن را آسیب‌شناسی کرد.

معاون میراث فرهنگی لرستان خاطرنشان کرد: قبلاً اسکن لیزر از این اثر انجام شده و دوباره باید این کار اجرایی شود تا با مقایسه این دو ببینیم آسیب‌ها در حال رشد هستند و یا متوقف شده‌اند، اگر ثابت باشند وارد مرحله ترمیم می‌شویم. در حال حاضر نیز آسیب‌ حادی به آن وارد نشده، اما به خاطر ارزشمندی باید پایش از آن انجام شود.