پاسخ به انتقادها درباره پوشش هنرمندان در جشن حافظ

نوش‌آبادی‌:در اماکن مختلف شاهد چنین پوشش هایی هستیم

نوش آبادی پاسخ انتقادها را داد

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
نوش‌آبادی‌:در اماکن مختلف شاهد چنین پوشش هایی هستیم
نوآوران -

 

سی‌امین نشست خبری «‌حسین نوش‌آبادی‌» سخنگوی ‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌  با حضور «‌علی اکبر صفی پور‌» مدیر عامل ‌بنیاد رودکی‌دیروز در سالن جلسات برج آزادی برگزار شد. نوش آبادی در این نشست درباره مرمت برج آزادی و اقداماتی که وزارت ارشاد و شهرداری تهران در این رابطه انجام می‌دهند صحبت کرد. او همچنین اعلام کرد که روزنامه «یالثارات‌» به واسطه مطلبی که بر خلاف قوانین مطبوعات و موازین اسلامی منتشر کرده بود مجددا لغو مجوز و توقیف شده است.

برج آزادی نماد بین‌المللی کشور ایران است

نوش آبادی در ابتدای سخنان خود در این نشست به اهمیت برج آزادی و اینکه نماد ملی و بین المللی کشور ایران است و 50 سال از بهره برداری آن می‌گذرد اشاره کرد. او گفت برای مرمت این برج و محوطه بیرونی آن با شهرداری تهران همکاری می‌کنند و به همکاری دیگر نهاد‌ها و ارگان‌ها نیازمند است. و در همین رابطه علی اکبر صفی‌پور مدیر عامل بنیاد رودکی  اضافه کرد:‌ شهرداری بودجه  14 میلیارد تومانی برای مرمت فضای خارجی برج اختصاص داده است و همچنین ترمیم ساختمان برج و فضای داخلی آن به اعتبار 16 میلیارد تومان نیازمند است.

نباید بگذاریم به قشر فرهیخته و هنرمند جامعه توهین شود

سخنگوی وزارت ارشاد درباره توهین هفته نامه یالثارات الحسین  گفت :‌‌چندین بار این نشریه به دلیل برخی تخلفات از قوانین مطبوعات توقیف شد که بعد با حکم مقامات قضائی مجدد فعال شد تا اتفاقاتی که اخیرا افتاد. ما از توقیف نشریات استقبال نمی‌کنیم اما در شرایطی که تذکرات داده شده نتیجه‌بخش نیست مطابق با قانون نظارت بر مطبوعات عمل می‌کنیم و برای ما فرقی نمی‌کند که آن نشریه متصل به چه ارگان و حذبی است.

پوشش هنرمندان نیازمند پاسخگویی وزیر ارشاد نیست

نوش‌آبادی در پاسخ به چگونگی موضع وزارت ارشاد در ارتباط با اتفاقی که در جشن حافظ افتاد چنین پاسخ داد:‌جشن حافظ 16 دوره است که توسط بخش خصوصی و به حمایت یکی از نشریات غیر دولتی برگزار می‌شود و تنها از یکی از سالن‌هایی که در اختیار وزارت ارشاد است استفاده می‌کنند.‌این جشن مستقیما به وزرات ارشاد ارتباطی ندارد. تصاویری هم که در این چنین جشن‌ها و کنسرت‌ها به ثبت می‌رشد و منتشر می‌شود اصلا چیز عجیبی نیست ما در طول روز در اماکن مختلف شاهد این نوع پوشش و آرایش هستیم هرچند که برای ما خوشایند نباشد. او در ادامه گفت:‌ اتفاقی که افتاده به گونه‌ای نیست که به پاسخگویی وزیر ارشاد نیاز داشته باشد. و البته همه ما باید تلاش کنیم تا محیط فرهنگی-هنری سالمی داشته باشیم.

 

برگزاری مجالس فرهنگی بدون حمایت نیروهای تامینی امکان‌پذیر نیست

نوش آبادی در پاسخ به نظر یکی از خبرنگاران که معتقد بود با آئین نامه اخیر هیئت وزیران در مورد اجراهای هنری در اماکن، عملاً قدرت نیروی انتظامی از آن گرفته شده و به وزارت ارشاد اختیار تام داده شده است، گفت: ما هیچ مشکلی با نیروی انتظامی نداشته و نداریم کمااینکه این همه اجراهای هنری در کشور، بدون همکاری نیروی انتظامی و دیگر نیروهای تامینی و نطارتی غیر ممکن است. نقش نیروی انتظامی در تامین امنیت پوشیده نیست .

سخنگوی وزارت ارشاد در خصوص احتمال بازبینی فیلم «ارادتمند تینا...» پس از تائید ساخت آن با دستور حجت الله ایوبی گفت: هر شورایی از جمله شورای نمایش به وظیفه خودش عمل می‌کند اما این بالاترین مقام دستگاه فرهنگی است که مطابق قانون این اختیار را دارد که برای جلوگیری از هرگونه اتفاق ناگواری، به صورت آنی به تصمیمات هر شورایی ورود کند و آن را تائید یا تغییر دهد.

ناشران نمی‌خواهند با ممیزی بعد از چاپ مواجه شوند

نوش‌آبادی همچنین درباره واگذاری ممیزی کتاب به ناشران توضیح داد:‌‌پیشنهاد واگذاری ممیزی کتاب در ابتدای دولت یازدهم و از سوی وزیر ارشاد مطرح شد که بسیاری از ناشران با این پیشنهاد موافقت نکردند. کمااینکه تا این لحظه هم هیچ ناشر غیر دولتی، قبول نکرده ممیزی کتاب را خودش انجام دهد.‌

سخنگوی وزارت ارشاد افزود: آنچه که در حال حاضر مطرح است، طرحی است با این هدف که ناشران دولتی تشویق شوند تا ممیزی کتاب را انجام دهند، البته با حفظ برخی اصول، چارچوب ها و ضوابط. اول اینکه ناشر دولتی باید یک هیئت علمی مجرب و توانمند و متعهد داشته باشد. دوم اینکه حاضر باشد اعضای این هیئت علمی را به وزارت ارشاد معرفی کند تا به تائید این وزارتخانه برسد و سوم اینکه ممیزی ها نه در حوزه کتاب های دینی، ادبیات، شعر، داستان و مسائل اینچنینی بلکه در حوزه های آموزشی، پزشکی و مسائل تخصصی باشد. چرا که ممیزی آن دسته از آثار (دسته نخست) کماکان به عهده وزارت ارشاد است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد شائبه دخالت وزارت ارشاد در انتخابات شوراهای صنفی در حوزه های فرهنگی و هنری، آن را رد کرد و گفت: ما حتی سعی می کنیم دیگر دستگاه‌ها را هم از مداخله در انتخابات این شوراها منع کنیم و اجازه اعمال نفوذ را به آنها نمی‌دهیم.

حسین نوش‌آبادی در مورد نپرداختن به مراسم خاک‌سپاری مرحوم «‌اصغر بیچاره‌» اولین عکاس سینمایی و بازیگر گفت:‌‌اینکه مراسم گسترده‌ای برای خاکسپاری ایشان انجام نشد خواسته خانواده خود آن مرحوم بود که می‌خواستند مراسم بدون شلوغی برگزار شود .