یادداشت « کافه نو آوران 2 »

ما را ببخش آقای کیمیایی

یادداشت هفتگی مهدی وزیربانی درباره ی مسعود کیمیایی، محمد علی بهمنی و کانون شعر فرهنگسرای بهمن

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
مهدی وزیربانی
نوآوران -

 

1.

در هفته ای که گذشت محمد علی بهمنی غزلسرای شناخته شده ی ایران راهی بیمارستان شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت و این غزلسرا پایش به بیمارستان باز شد که محافل ادبی را نگران کرد اما قائله با صحبت های او پس از عمل جراحی ختم به خیر شد و او در سلامتی به سر می برد. محمد علی بهمنی گرچه از بزرگان غزل ایران نیست اما صاحب آثاری است که نام او را در تاریخ نویسی غزل معاصر ایران ثبت کرده است او بیشتر محبوبیتش را به خاطر همکاریش با زنده یاد حبیب محبیان بدست آورده است و در دورانی که حسین منزوی بزرگمرد غزل ایران با آثار متفاوتی که در غزل ایران ارائه داد عملا محمد علی بهمنی و دیگر چهره ها محلی از اعراب نداشتند و او با پیوستن به جریان شعر دولتی و داوری جشنواره های موسیقی و حضور در شورای موسیقی و ترانه بیشتر راهش را ادامه داد. چندی پیش دفتر شعرهای آزاد این شاعر نیز منتشر شد که به واقع اگر منتشر نمی شد برای اعتبار این شاعر بهتر بود و این دفتر با آثار فوق العاده ضعیف هرگز نتوانست جایگاهی در میان شاعران مهم و مطرح جوان ایران بدست آورد. با همه ی اینها اینکه محمد علی بهمنی سلامتی خودش را بدست آورده است خوشحالیم و برایش آرزوی سلامتی و طول عمر می کنیم. بهمنی برای جراحی بیماری پروستات راهی بیمارستان شده بود  و پس از بستری شدن طبق نظر پزشکان جراحی شد و اکنون دوران نقاهت پس از عمل را در منزل شخصی اش سپری می کند..طی روزهای بستری بودن او  در بیمارستان مدرس تهران چهر‌ه‌های فراوانی به عیادت بهمنی رفتند که از آن جمله می‌توان به نام‌هایی چون؛ محسن یگانه خواننده ، سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی، و احوالپرسی تلفنی علی جنتی  وزیر ارشاد اشاره کرد.از او تاکنون کتاب های متعددی مثل «گاهی دلم برای خودم تنگ می‌شود»، «شاعر شنیدنی است» و «من زنده‌ام هنوز و غزل فکر می‌کنم» به چاپ رسیده است. محمد علی بهمنی رئیس شورای شعر و ترانه وزارت فرهنگ و ارشاد است و این یکی از دلایلی است که خوانندگان موسیقی پاپ از اشعار او بیشتر استفاده می کنند تا راه گرفتن مجوز پخش آلبوم هایشان هموارتر باشد و این یک نکته ی منفی و تاسف بار است.

 

2.

از این هفته به بررسی محافل ادبی در حوزه ی شعر هم خواهیم پرداخت تا دوستداران شعر با آشنایی با این نشست ها بتوانند در صورت تمایل به این دورهمی های شاعرانه بپیوندند. این هفته به جلسات شعر روزهای چهارشنبه ی «فرهنگسرای بهمن» در حوالی محله ی «نازی آباد» می پردازیم که از فرهنگسراهای مبدا محسوب می شود اما هر سال و هر دوره با تغییرات مدیریتی دچار تغییر و تحولات متعددی می شود و همین مسئله باعث می شود که جلسات هنری این فرهنگسرا هم دچار تغییرات بسیاری شود که آن را تبدیل به یک شوء می کند و از شمایل ادبی خارج می شود اما شنیده های ما حاکی از آن است که این روزها «حمید رضا شکارسری» از شاعران مطرح ادبیات موسوم به انقلاب در این نشست ها حضور پیدا کرده که بسیار کار بلد است و حضور او یک نکته ی مثبت برای فرهنگسرای بهمن محسوب می شود و حداقل اگر قرار است همیشه یک جریان خاص حاکم بر جلسات ادبی فرهنگسراها از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری باشد چه خوب است که افراد با دانشی چون حمید رضا شکارسری این فرمان را بدست بگیرند و جریان این کلاسها را اداره کنند. فرهنگسرای بهمن در محله ی بزرگ و صاحب ادبیاتی مثل نازی آباد صاحب پتانسیلی است که می تواند بیشتر از این بالقوه شود و ما هم امیدواریم اینچنین باشد. نشست های شعر فرهنگسرای بهمن روزهای چهارشنبه ی هر هفته از ساعت17:30 تا 20 برگزار می شود.

3.

هفتم مرداد ماه در واقع روز تعطیلی مطبوعات بود و بر حسب اتفاق مسعود کیمیایی فیلمساز، شاعر و نویسنده ی بزرگ ما هم در همین روز متولد می شود شاید شاعر کتاب « زخم عقل » و رمان جسدهای شیشه ای را بیشتر بعنوان کارگردان بزرگ سینما با آثار درخشان بشناسند اما او شعر متفاوت با نگاه خاص خودش و نویسنده ای قابل تامل است که آنقدر در سینما موفق عمل کرده که دیگر این وجه مهم زندگی هنری او زیاد به چشم نمی آید. آقای کارگردان از دوستان نزدیک «احمد شاملو»، «احمد رضا احمدی» و «بیژن الهی» هم بوده است و اولین کتابی را هم که در زندگی اش اجاره می کند و می خواند کتاب «گلچین گیلانی» است. بچه ی محله ی «امامزاده یحیا» را آنقدر دوست داریم که وقتی روز تولدش می شود و نتوانستیم کاری برایش بکنیم احساس خجالت می کنیم و او ما را به خاطر همین تبریک گفتن خشک و خالی روز تولدش ببخشد.

4.

صفحه ی شعر روزنامه ی نو آوران هر هفته روزهای پنجشنبه منتشر می شود و در این صفحه تا زمانی که من اداره اش می کنم جای تمام صداهای شعر امروز ایران محفوظ است حتا صداهایی که به آنها اعتقادی نداشته باشم و ما قعطا آنها را منتشر می کنیم حتا قالب منسوخ کلاسیک و غزل را اما از انتشارات مزخرفاتی که این روزها بعنوان شعر در فضای مجازی منتشر می شود واقعا معذورم. شما می توانید آثارتان را برای ما به آدرس:[email protected]

ارسال کنید و توجه داشته باشید که به همراه شعرها عکس شاعر را هم باید برای ما ارسال شود