کافه نو آوران 3

شمس لنگرودی را می گویم

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
مهدی وزیربانی
نوآوران -

 

1.

وقتی صحبت از آبادان می شود دلم می لرزد. شهری که با تمام شدن جنگ انگار هنوز مردمش و نمادهای دوست داشتنی اش در جنگی پایان ناپذیر همچنان در گیرند و اما ادبیات آبادان که همیشه در حالت جنگ نبوده و که بخواهیم از آنها تصور گلوله و خون  و محمد جهان آرا را داشته باشیم. من به مردم این شهر بدهکارم به بچه هایی که در کنار پالایشگاه قدیمی آن هنوز می نویسند و برای نوشتن همچنان درگیر مافیایی هستند که فقط انگار به پایتخت نشین ها خیره مانده است. جنایت ادبی این روزهای ما همین است که هرگز بچه های هنرمند و خوش فکر شهرستان را نمی بینینم و نتیجه اش می شود تورق صفحاتی از شعر ایران که هیچکدام جز نام پوسیده و قدیمی شاعرانی که مدتهاست می نویسند اما خروجی خلاقیت ندارند.آبادان اولین شهری است که توانستیم به بخشی از شاعران جوان و پیشکسوتش احترام بگذاریم و برای آنها در روزنامه ی نو آوران کاری که از دستمان بر بیاید انجام بدهیم شعر ایران مدیون همین بچه های گمنام شهرستانهاست که چشم دیدن مطبوعات ما هرگز متوجه آنها نیست و انگار آب مروارید این ماجرا همه ی ما را به کوری کشانده است. در جمع آوری شعرهای بچه های معاصر آبادان «رز محقق» ترانه سرای این شهر خیلی به ما کمک کرد و در واقع منهای دو شعر بالای صفحه همه ی آثار منتشر شده امروز حاصل زحمات اوست این ترانه سرای جوان  سعی کرد تا ادای دینی به مردم محروم شهرش داشته باشد که در آن نفس کشیده و زنده گیکرده و می کند. پر واضح است که ما در این صفحه نتوانستیم تمام پتانسیل شعر آبادان را منعکس کنیم و از این بابت از کسانی که در این صفحه حضور ندارند عذرخواهی می کنیم و امیدوارم روزنامه ها و مجلات دیگر این راه را در پیش بگیرند تا ما تمام ظرفیت شعر ایران را در مطبوعات خودمان بی رتوش داشته باشیم. این صفحه پیشکش به بچه های خوب آبادان و مردان و زنانی که در این شهر نفس می کشند یا به قول خودشان تقدیم به مردم: آبادان و حومه!

2.

در دوران دولت نهم و دهم مدتی در روزنامه ا ی  و برای این رسانه کار می کردم که در آن دوران از راس تا پایین آن تحت نظارت مستقیم دوستداران محمود احمدی نژاد بود که همه ی منفذهای مستقل ادبی و هنری و سیاسی را در این رسانه محدود کرده بودند و دوران بسیار سختی را در آن روزنامه سپری کردیم که رییس واقعیش «فرهاد دانشجو» بود ( البته من بصورت حق التحریر در این رسانه همکاری می کردم). در آن زمان دستور داشتیم هرگز حتا برای یک بار نام «محمد شمس لنگرودی» را در روزنامه نیاوریم و این مسئله برای ما بسیار عجیب بود که این شاعر مورد وثوق مردم را چطور می شود سانسور و کتمان کرد. شمس لنگرودی شاعر و تئوریسین مهم و بزرگ شعر معاصر ما پس از نیما، احمد شاملو و یدالله رویایی است و نگاهی که به حذف چنین قدرتی برود خودش محکوم به نیستی است حالا که نگاه می کنم می بینم شمس همچنان در دل و جان مردم حضور دارد و مدیران مقطعی آن زمان این روزنامه معلوم نیست کجا دور خودشان می چرخند و باز این شمس لنگرودی و شاعران مستقل ما هستند که برای مردم می نویسند و زبان رسمی شعر مردم هستند. اما یک اتفاق عجیب در شهر رشت و ساختمان شهرداری آن اتفاق افتاده و باز یک مدیر جا مانده از عناد و کینه دستور داده است که عکس نمادین این شاعر گیلانی از دیوار یادبود این مرکز برداشته شود که ما این عکس را در این صفحه منتشر کردیم تا یادمان باشد که با شاعران مهم خودمان چه رفتاری داریم. هشت سال عناد با شمس در روزنامه های اصولگرا گذشت اما این شمس لنگرودی است که همیشه بر دیوار قلب این مردم حک شده است.

3.

این هفته در معرفی جلسات ادبی به تنها جلسه ی مستقل و اولین جلساتی که درباره ی ترانه در فرهنگسراها برگزار می شود می پردازیم و آن جلسه «عصر ترانه و شعر» است که پنجشنبه ی اول هر ماه «عبدالجبار کاکایی» در فرهنگسرای ارسباران برگزار می کند و این جلسات که بسیار مهم و قابل اهمیت است در واقع اولین جلساتی است که برگزار شد و پس از آن دوستان در قالب اپیدمی سعی در برگزاری جلسات مشابه داشتند که بسیار به لحاظ کیفی نازل و تاسف بار است. عبدالجبار کاکایی از ترانه سرایان بزرگ و مهم پس از بهمن 57 است که مردم ما با آثار او آشنایی کامل دارند و او در این حوزه بسیار صاحب سبک است. دوستداران ترانه و شعر می توانند پنجشنبه های اول هر ماه در فرهنگسرای ارسباران از ساعت 15 تا 19 در این عصر ترانه و شعر حضور پیدا کنند

4.

صفحه ی شعر روزنامه ی نو آوران با استقبال بسیار خوب شما دوستان روبرو شده است و شما با ارسال شعرهایتان ما را در این مسیر همیشه همراهی کرده اید این صفحه متعلق به تمام شاعران ایران است و ما از تمام نحله های شعر ایران در این صفحه حمایت می کنیم. شما می توانید آثارتان را برای ما به آدرس:

[email protected]

ارسال کنید ضمنن ارسال عکس با کیفیت به همراه شعرها الزامی است. صفحه ی شعر روزنامه ی نو آوران پنجشنبه ی هر هفته منتشر می شود.