گلی ترقی در گفتگو با نو آوران از جریان سرقت ادبی آثارش

انتقاد کرد

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
گلی ترقی
نوآوران -

 رز محقق:گلی ترقی نویسنده ی نام آشنای حال حاضر ادبیات ایران که آثار بی نظیرش نمونه های مثال زدنی از ادبیات داستانی سالم می باشد،نقطه ی اتصال نسل هایی ست که دوری گزیدن از یکدیگر را ترجیح داده بودند.به جرات می توان گفت گلی ترقی نمونه ی بارز نویسنده ای ست که زن بودنش تاثیر صرف بر روی آثارش نگذاشته گرچه می توان به خوبی رگه های زنانگی را در لا به لای سطور داستان هایش جست و جو کرد.امروز پای صحبت های بی تکلف او در باب سرقت های ادبی در دنیای مجازی نشستم.موضوعی که این روزها دغدغه ی بسیاری از کاربران شده جرقه ی این مصاحبه ی کوتاه از آن جایی خورد که بنده به همراه جمعی از دوستان فعال ادبی متوجه شدیم که قسمت هایی از یکی از داستان های معروف خانم ترقی به سرقت رفته. است.

خانم ترقی مدتی ست که پیگیر آثار مسروقه از نویسنده های مطرحی چون شما و یا حتی نویسنده های جوان هستم.متاسفانه عده ای سودجو این آثار را مورد سواستفاده قرار دادند.یکی از لینک هایی که با آن برخورد کردیم سرقت قسمت هایی از داستان"انار بانو و پسرهایش" به قلم شما است

باریکلا!چقدر خوب!چه انتخاب خوبی!

بله متاسفانه این قسمت بریده شده از اصل داستان می باشد و تنها با اضافه کردن چند اسم تغییر داده شده,من لینک ها را روی فیسبوکم قرار دادم

من از طریق بچه ها و دوستانم در آمریکا پیگیر این داستان خواهم شد

خانم ترقی متاسفانه این مساله خیلی باب شده و خوشبختانه حرف شما سندیت دارد حتی اصل داستان چاپ شده اما می بینیم که امروز سارقان ادبی ,آثارنویسندگان جوان و مستعدی که خوب قلم میزنند و فعال هستند را مورد سواستفاده قرار می دهند به عنوان مثال دوستان وبلاگ نویس که در اکثر مواقع برای گرفتن حقشان دستشان به هیچ جا بند نیست. من می دانم که شما پیگیر این ماجرا هستید میخواستم این مکالمه را به عنوان یک دردو دل منتشر بکنم چرا که آگاهم شما هم شاگردان بسیاری دارید،شخصی که در فضای مجازی فعالیت میکند و می نویسد چگونه باید از اثرش محافظت کند ؟ 

باید بگویم واقعا کار مشکلی ست خصوصا آن دسته از دوستان که در ایران فعال هستند.

متاسفانه این داستان ادامه دار است ،فقط می خواهم این صحبت را از زبان شما به گوش دوستانی که به تازگی وارد این حیطه شده اند برسانم

بله خب بالاخره باید این اسناد به همان شیوه روی فیسبوک و توییتر و شبکه های مجازی منتشر شود،هرجایی که بشود مطرحش کرد و همه متوجه بشوند بالاخره مچشان گرفته می شود.

خانم ترقی تا به حال برای شما اتفاق افتاده که اثرتان به این شیوه مورد سرقت قرار گرفته شود؟

نه و حقیقتش اگر هم شده خبر ندارم این را هم از پیگیری شما متوجه شدم.

برخی از دوستان معتقدندمطرح کردن این قبیل سرقت ها بازی با آبروی فرد سارق است!!!نظر شما چیست؟

ببخشید ولی آن آدم آبرو ندارد!وقتی دست به چنین حرکتی می زند.آن فرد آبرویش رفته؟قاعدتا کسی که دزدی میکند آبرویش میرود.و البته مطرح کردنش کار بسیار درستی ست.

به عنوان کلام آخر پیگیری شما باعث می شود دوستان جوانتر هم حساسیت بیشتری روی آثارشان و نحوه ی ارایه و یا برخورد با چنین حرکاتی نشان دهند.

من به نوبه ی خودم پیگیر خواهم بود.بسیار ممنونم