کافه « نو آوران » 8

شعر منتشر نشده ی فروغ!

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
مهدی وزیربانی
نوآوران -

1.

شعر در فضای مجازی داستانی غم انگیزی دارد و این فضا در ایران بر خلاف دیگر نقاط جهان با تحمیل خودش به واقعیات توانسته است ما را صاحب بیش از میلیونها شاعر کاذب و اغلب سارق ادبی کند که تمام زاویه و فیلتر بود و نبودشان لایک های پر از تمارض پای مزخرفاتی است که می نویسند و خودشان را در جایگاهی می بینند که مثلا بروند سراغ فریدون مشیری که ایراد کار این شاعر درجه پنجم اما همیشه شاعر ادبیات ما را بگیرند. به راستی تکلیف ما با فضای مجازی و شاعران مجازستان چیست؟ کافی است نگاهی به این فضاها بیاندازید تا عمق فاجعه را در یک رابطه ی چرتکه مابانه در یابید. یکی می آید شعر شاعر دیگری را با کمال وقاهت بر می دارد و حتا به خودش زحمت نمی دهد تیتر شعر و سطرهای آن را کمی تغییر بدهد و به قول بچه های جنوبشهر همان طور وکیوم دار می گذارد توی صفحه اش و دوستان عزیز هم می آیند و لایک مرحمت می فرمایند که در اغلب موارد می توانم قسم بخورم حتا متن را نمی خوانند و بیشتر برای عرض ارادت به عکس زیبای یک خانم نیمه محترم اقدام به در و گوهر فشانی می کنند. یکبار به خاطر دارم که کسی شعر دوست شاعرم «بهرنگ قاسمی» را سرقت کرده بود و به محض اینکه به او اعلام کردم دوستان با کمال ادعا آمدند و گفتند بحث: « توارد » در میان است و اینجاست که بازی با کلمات و اوج بیسوادی دوستان را بیشتر از قبل متوجه شدم یا در موردی دیگر یک کتاب در انتشارات نوید شیراز منتشر شد که همت گوگلی آن را آقای «لوطیچ» نامی به عهده داشت و در این کتاب هم شعری به نام شعر منتشر نشده از فروغ الزمان فرخزاد منتشر شده بود که البته شعر همین دوست شاعر و جوان ما بهرنگ قاسمی بود که انتشارات نصیرا در مجموعه ای آن را پیشتر منتشر کرده بود اما اینها به کنار این دوست ما آقای لوطیچ خودش نشسته و با حضرت گوگل مشاوره کرده و حضرت گوگل به ایشان ندا در داده که: «ای دوست همه ی ادبا و منتقدان شعر فارسی از رضا براهنی تا محمد مختاری و شاملو و حتا یار غارت علی باباچاهی کور و کر و بیچاره بودند و نمی دانستند که فروغ شعر منتشر نشده هم دارد که حتا برای خواهرش و ابراهیم گلستان نخوانده و تو الان دن کیشوت مایی و این کشف را به ادبیات ما عیان کن!!!» و این بود که آن کتاب منتشر شد و آقای لوطیچ شد « دکارت » ادبیات ما!!! از اینها هم که بگذریم باید به این نکته اشاره کنم که باید فکری به حال جریان شاعران فله ای و اغلب سارق فضای مجازی بکنیم و البته دوستان با جنمی مثل «رز محقق ترانه» سرا و افشین پرورش در مقابل برخی سرقت های هنری فضا و جوی را ایجاد کرده اند که باید همگان سعی کنند تا به این دوستان کمک کنیم تا این مورد بسیار خطرناک تحت کنترل باشد و ما شاهد شعرهای منتشر نشده ی فروغ و یا ترانه و شعرهایی نباشیم که توسط هفتاد نفر سروده شده باشد.

2.

محمد رضا اصلانی از شاعران بسیار نادر و محبوب ادبیات شعر ماست که نقش مهمی در ایجاد جریان شعردیگر در کنار هوشنگ چالنگی، بهرام اردبیلی و بیژن الهی داشته است. او که بیشتر در جریان هنر ایران به یک فیلمساز مشهور است در ایجاد دو جریان شعر پس از نیما تاثیر مهمی داشته است. اول جریان شعر « حجم » که در کنار رویایی و دیگران به ان همت گمارد و جریان شعر دیگر که بعدها به آن پیوست. محمد رضا اصلانی پس از انقلاب دفتر شعری را منتشر نکرد و چیزی نزدیک به سه دهه سکوت این شاعر البته چیزی آشنا در میان شاعران و دوستداران شعر دیگر بود اما به همت انتشارات مروارید محمد رضا اصلانی سومین دفتر شعر خودش و در واقع اولین دفتر شعر پس از انقلابش را منتشر کرد که جستجویی دیگر در جریان شعر موسوم به شعر دیگر بوده است و بازهم اصلانی در لانگ شاتهای کلمات این شعر از اقدام کلمه در ساختاری دور از معاشقه و سیاست تکراری دست زده است و یکی از مهمترین دفترهای شعر تاریخ شعر دیگر در جریان ادبیات ماست که می توانید در آن به کلاژهای متفاوتی از شعر محمد رضا اصلانی و شعر دیگر دست یابید. این دفتر شعر با عنوان:«بنفش تر از خود در خیابانهای خاموش» به همت انتشارات مروارید روی پیشخوان کتابفروشی ها قرار دارد.

3.

صفحه ی شعر روزنامه ی نو آوران با انتشار شعر های تازه ی شاعران بزرگ و جوان ادبیات ایران در هفته های اخیر سبب شده است که صدای شاعران خوب و جوان ادبیات ما باشد و این را می توان از وسعت ارسال آثار شما به این صفحه رصد کرد. اما نکته ای که اینجا مغفول می ماند این است که به علت کثرت آثار و محدود بودن فضای صفحه ما در هر هفته نمی توانیم بیشتر از چند شاعر را در صفحه بگنجانیم و این باعث کدورت و ناراحتی برخی از دوستان شده است که با ارسال پیام و ایمیل آن را به من ابراز داشته اند. ما تمامی آثار ارسالی را در کمال احترام بررسی می کنیم و شعرهای قابل انتشار را در نوبت چاپ قرار می دهیم و شعرهایی را هم که از لیست چاپ خارج می کنیم از طریق ایمیل به صاحبان اثر اطلاع می دهیم و شاعرانی که تا کنون این ایمیل را دریافت نکرده اند لازم است که بدانند شعرشان در نوبت چاپ قرار دارد و باید کمی حوصله به خرج بدهند. صفحه ی شعر روزنامه ی نو آوران هر هفته روزهای پنجشنبه منتشر می شود و شما می توانید آثار تازه خودتان را به همراه عکس هایتان به آدرس:

[email protected]

ارسال کنید.