پخش فصل ششم پربیننده ترین مجموعه اچ‌بی‌او به پایان رسید

«بازی تاج و تخت»، «برکینگ بد» را پشت سر گذاشت

فصل ششم سریال«بازی تاج و تخت» در حالی به پایان رسید که تعداد رای‌دهندگان به این مجموعه بعد از پخش آخرین قسمت در IMDB از یک میلیون گذشت و بدین ترتیب «بازی تاج و تخت» توانست مجموعه«برکینگ بد» را پشت سر بگذارد.اتفاقی که پیش‌تر فقط برای فیلم‌های سینمایی نظیر «رهایی از شائوشنگ» یا «شوالیه تاریکی» افتاده بود. البته پخش دو قسمت پایانی فصل ششم تاثیر بسیاری در کسب این تعداد رای داشت به طوری که هر دو قسمت پایانی سریال با بیش از 50 هزار رای توانست به بالاترین امتیاز یعنی 10 از 10 برسد. در حالی که پیش‌بینی می‌شود تعداد رای‌دهندگان به این مجموعه که پیش از این اعلام شده بود بیش از 18 میلیون بیننده در سراسر جهان دارد،‌ با پایان یافتن فصل ششم افزایش پیدا کند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
بازی تاج و تخت
نوآوران -

بازی تاج و تخت رکورددار تعداد بیننده در شبکه اچ‌بی‌او

بازی تاج و تخت یا Game Of Therons یکی از پرمخاطب‌ترین مجموعه‌های شبکه اچ‌بی‌او است که براساس یکی از پرفروش‌ترین مجموعه‌های داستانی جرج آر. آر. مارتین  به نام «نغمه آتش و خون»  در حال ساخت و پخش است. مجموعه‌ای که مارتین از سال 1991 نوشتن آن را آغاز کرد و اولین فصل«نغمه آتش و خون» را در سال 1996 منتشر کرد. داستان سریال در قاره‌های خیالی وستروس و اسوس، در نزدیکی پایان یک تابستان ۱۰ ساله اتفاق می‌افتد و چندین خط داستانی را دنبال می‌کند. اولین داستان به جنگ بین خانواده‌های اشرافی برای به دست آوردن تخت آهنی و پادشاهی هفت اقلیم مربوط می‌شود. دومین خط داستانی، نزدیک بودن زمستانی طولانی و یورش موجوداتی افسانه‌ای از شمال را شرح می‌دهد و سومین خط داستانی مجموعه، تلاش فرزندان شاه مخلوع، برای بازپس‌گیری تاج و تخت است و دیوید بنیاف در سال ۲۰۰۶ بعد از اینکه اولین جلد از سری رمان‌های جرج مارتین را خواند، به فکر ساخت مجموعه تلویزیونی براساس این کتاب افتاد. او با هیجان بسیار برای مطرح کردن این ایده با دی. بی. وایس تماس گرفت و وایس «کتاب ۱۰۰۰ صفحه‌ای را شاید فقط در ۳۶ ساعت خواند!». آن‌ها طرح اولیه خود را با موفقیت به شبکه اچ‌بی‌او ارائه دادند و موفق شدند رضایت جرج مارتین (که خودش یک فیلم‌نامه‌نویس قدیمی بود) را در یک ملاقات ۵ ساعته در یک رستوران جلب کنند.  بازی تاج و تخت رکورددار تعداد بیننده در شبکه اچ‌بی‌او است و در کشورهای مختلف طرفداران زیادی دارد. این سریال تاکنون نامزد و برنده بسیاری از جوایز شده‌است که از میان آن‌ها می‌توان به نامزدی جایزه امی بهترین سریال درام برای هر چهار فصل پخش شده آن، یک نامزدی جایزه گلدن گلوب برای بهترین سریال تلویزیونی درام و نامزدی جایزه هوگو برای بهترین نمایش درام اشاره کرد. پیتر دینکلیج نیز برای بازی در نقش تیریون لنیستر موفق به دریافت دو جایزه امی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و یک جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده‌است.تولید مجموعه از ژانویه سال ۲۰۰۷ آغاز شد و اولین قسمت  از آن در آپریل 2011 پخش شد. سال ۲۰۱۵ بیت‌تورنت اعلام کرد که ۴ سال تمام است که بازی تاج و تخت بیشترین آمار دانلود پایرتی را دارد. به گفته‌ی بیت‌تورنت این سریال لااقل ۱۴.۴ میلیون بار دانلود شده و جایگاهش در لیست بالاتر از سریال واکینگ دد و  بیگ بنگ تئوری(روی هم) است. البته شبکه‌ی اچ بی او از این موضوع ناراحت نیست چون این موضوع را نوعی تبلیغ مجانی می‌بیند که می‌تواند نسل‌های بعدی بینندگان را به این سریال جذب کند.

هزینه ساخت مجموعه«بازی تاج و تاخت» دو برابر سریال‌های کابلی معمولی است

بودجه مجموعه بازی تاج و تخت با هزینه ساخت مجموعه تلویزیونی روم مقایسه می‌شود. براساس گزارش‌ها ساخت قسمت آزمایشی بین ۵ تا ۱۰ میلیون دلار و ساخت کل فصل اول بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار آمریکا برای شبکه اچ‌بی‌او هزینه داشته است. بودجه تولید فصل دوم این مجموعه ۱۵٪ افزایش پیدا کرد تا بتواند مهم‌ترین نبرد در «جنگ پنج پادشاه»یعنی نبرد بلک‌واتر را به تصویر بکشد. قسمت بلک‌واتر از فصل دوم، ۸ میلیون دلار و بقیه قسمت‌ها به طور میانگین ۶ میلیون دلار بودجه را به خود اختصاص دادند. این مقدار بودجه دو تا سه برابر بودجه تولید هر قسمتِ سریال‌های شبکه‌های کابلی و معمولی است.

منبع الهام مارتین در ایران منتشر شد

اخیرا مجموعه‌کتاب‌های «شاهان نفرین‌شده» وارد ایران هم شده که می‌توانید در شهر‌کتاب شهرتان سراغش را بگیرید. روی جلد این کتاب‌ها عبارتی خودنمایی می‌کند که  از عنوان اصلی هم بزرگتر است: «بازی تاج و تخت اصلی». این فقط یک ادعای تبلیغاتی از طرف ناشر نیست، بلکه عین جملات خود مارتین است که گفته بازی تاج و تخت چیزی نیست جز دید شخصی او به این مجموعه‌کتاب‌ها که صرفا با یک جهان‌سازی فانتزی توامان شده است. شاهان نفرین‌شده، یک مجموعه رمان هفت‌گانه‌ی تاریخی است که توسط موریس دروئون، نویسنده‌ی فرانسوی و در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۷ نوشته و منتشر شده. این مجموعه‌کتاب‌ها به وقایع و جنگ‌های سلطنتی فرانسه‌ی قرن چهاردهم می‌پردازند و مثل نغمه‌ی آتش و یخ، انباشته از خیانت‌ها، سیاست‌ورزی‌ها و مرگ‌های غافلگیرکننده‌اند.

یکی از مشکلات اصلی سریال «بازی تاج و تخت» از ابتدای ساخت این بود که داستان جرج آر.آر مارتین هنوز پایان ندارد. در همان زمانی که پخش سریال از شبکه اچ‌بی‌او آغاز شد، جمع زیادی از هواداران کتاب مارتین گلایه‌ای مشترک داشتند و آن اینکه زمان زیادی باید در انتظار خواندن دنباله داستان در کتاب جدید باشند. در آن زمان خوانندگان کتاب «بازی تاج و تخت» پانزده سالی بود که این داستان را دنبال می‌کردند و بی‌صبرانه منتظر بودند تا به پایان این داستان بزرگ برسند. پنجمین کتاب از این مجموعه داستان با نام «رقص با اژدهایان» سرانجام در تابستان سال 2011 به بازار کتاب عرضه شد. اما هفت‌گانه مارتین هنوز دو کتاب دیگر تا پایان راه فاصله داشت. مارتین هنوز هم که پنج سال از شروع سریال «بازی تاج و تخت» می‌گذرد، ششمین کتاب با عنوان «بادهای زمستان» را تمام نکرده است و بالطبع پس از گذشت 20 سال از انتشار نخستین کتاب تا نگارش «رویای بهار» فاصله‌ زیادی داریم. سازندگان «بازی تاج و تخت» از آغاز نگرانی زیادی از در انتظار نگاه داشتن هواداران مشتاق احساس می‌کردند. دیوید بنیاف و دی‌.بی وایس سال 2011 به نیویورکر گفته بودند که اشتیاق بالای هواداران برای قسمت‌های تازه یکی از نگرانی‌های آن‌ها در ساخت سریال است. احتمالا آن‌ها اکنون با خوانندگان مشتاق کتاب‌های مارتین بیشتر حس همدردی دارند و پس از این نیز این احساس قوی‌تر می‌شود. شاید در نظر اول بتوان حق را به سازندگان سریال و هوادارن مشتاق کتاب‌ بدهیم که از تاخیر بسیار مارتین در به پایان رساندن کتاب ناراحت باشند، اما در حقیقت به پایان رساندن داستانی با این حجم و پیچیدگی کار بسیار دشواری است. با در نظر گرفتن این که سریال «بازی تاج و تخت» همواره تلاش بسیاری کرده است تا خود را با دیدگاه خالق داستان تطبیق دهد، حرکت سریال جلوتر از داستان مارتین کار بسیار دشواری است. البته شنیده‌ها حاکی از آن است که مارتین 67 ساله پایان ماجرای این مجموعه پرمخاطب را به تهیه‌کننده سریال گفته است تا اگر این نویسنده کهن‌سال فرصتی برای اتمام این مجموعه پیدا نکرد آنها بتوانند «بازی تاج و تخت» را به پایان برسانند.