تمامی آنچه در مراسم ضیافت رئیس جمهور با هنرمندان گذشت

رد پای سانسور در سایت ریاست جمهوری

زهرا نجفی: مراسم ضیافت افطار رئیس جمهور با اهالی فرهنگ و هنر در حالی برگزار شد که هنرمندان بعد از مدت‌ها مجالی پیدا کردند تا با رئیس جمهور منتخب رو در رو صحبت کنند. هر چند که تعداد اندکی از هنرمندان حاضر در این ضیافت توانستند پشت تریبون حاضر شوند و از دغدغه‌ها و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر بگویند، اما همین فرصت هم برای آنها مغتنم بود چرا که بعد از یک سال با رئیس جمهور ملاقات می‌کردند. ملاقاتی که مشخص نیست وعده بعدی‌اش به چه مدت بعد موکول خواهد شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
رد پای سانسور در سایت ریاست جمهوری
نوآوران -

نقش تاثیرگذار هنرمندان در مقابله با ایران هراسی

البته حسن روحانی هم با هنرمندان صحبت‌هایی داشت، او گفت: «اگر می‌خواهیم در جهان امروز قدرتمان را برابر قدرت‌های دیگر به رخ بکشانیم، بخش بزرگی از این قدرت در حوزه فرهنگ و هنر است.» رئیس جمهور معتقد است هنرمندان می‌توانند در مقابله با ایران هراسی و ارائه چهره واقعی ایران اسلامی به جهان سهم عمده ای داشته باشند؛ «برخی تلاش دارند جهان را از ایران و ایرانیان بترسانند و قدرت نرمی که می‌تواند با این توطئه مقابله کند و چهره واقعی ایران متمدن را به جهان ارائه نماید، بی‌تردید اصحاب فرهنگ و هنر هستند.»

با دست لرزان نمی‌توان نقاشی خوب کشید

روحانی با انتقاد از کسانی که از کسب موفقیت‌های جهانی هنرمندان خوشنود نیستند، بیان می‌کند: «این که موسیقی هنرمند ایرانی در سالن‌های بزرگ موسیقی جهان شنیده شود و این که فیلم‌های ایران در عرصه جهانی مطرح شوند، افتخاری برای ایران و ایرانی است و معلوم نیست چرا برخی از این موضوع خرسند نیستند. همه ما ایرانیان امروز اهداف، آرزوها و مشکلات مشترک داریم که برای تحقق اهداف و آرزوها و رفع مشکلات باید دست به دست هم دهیم.»  او ادامه می‌دهد که؛ «اختلاف نظر و سلیقه در یک کشور 80 میلیونی با قومیت‌ها، افکار، ایده‌ها، احزاب و جناح‌های مختلف طبیعی است اما مهم این است که تلاش کنیم در برخورد با یکدیگر اعمال سلیقه نکنیم.» روحانی در حالی به مساله دخالت سلیقه‌ها انتقاد کرد که چندی پیش هنرمندان اظهارنظر وزیر ارشاد در خصوص اکران فیلم«50 کیلو آلبالو» را اظهارنظر شخصی و سلیقه‌ای او خواندند و از طرفی لغو بسیاری از کنسرت‌ها در سراسر کشور معمولا به خاطر مخالفت گروهی خاص انجام می‌گیرد؛ «اگر معیار قانون باشد و سلیقه‌ها در زندگی و کیفیت کار یکدیگر مداخله نکنند، آنگاه می‌توانیم هنر خلاق داشته باشیم.» رئیس جمهور با بیان این‌که هنر خلاق با آزادی و امنیت کامل امکان‌پذیر است، تاکید می‌کند: «با دست لرزان نمی‌توان نقاشی خوب و همچنین با دل ترسان نمی‌توان کار هنری بزرگ تحویل جامعه داد.»

حذف بخشی از گفته‌های فخیم‌زاده درباره تبلیغات در شبکه‌های ماهواره‌ای

بعد از سخنرانی رئیس جمهور مهدی فخیم‌زاده کارگردان و بازیگر سینما، طاهره ایبد، نویسنده کودک و نوجوان، فریدون شهبازیان از موسیقدانان کشور و نسیم ادبی، بازیگر تئاتر پشت تریبون قرار گرفتند تا از مسائل هنرمندان را رئیس جمهور صحبت کنند اما برخلاف صحبت‌های حسن روحانی در خصوص سلیقه‌ای برخورد نکردن با هنر و هنرمندان، در گزارش رسمی که از این مراسم منتشر شد بخشی از صحبت‌های فخیم‌زاده حذف شد. بازیگر فیلم« آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» در حضور رئیس جمهور گفته بود: «هزینه تبلیغات و اطلاع رسانى در تلویزیون ملى بالاست. آقاى روحانى! به محض پخش آگهى سینمایى در شبکه هاى ماهواره اى، دادستان جلوى اکران یک فیلم را گرفتند. درخواست من این است که قوه مجریه با قوه قضائیه در این زمینه به تعامل برسد، مگر تبلیغ کالاى فرهنگى بد است که ماهواره ها انجام می‌دهند.» او در ادامه اشاره می‌کند که؛ «چرا زمانی‌که شبک‌هاى ماهواره اى فیلم‌هاى ما را بدون اجازه پخش می‌کرد دادستانى ورود نمی‌کرد اما حالا که با تبلیغ یک کالاى فرهنگى در این شبکه‌ها به اقتصاد سینماى ایران کمک می‌شود جلوى آن گرفته می‌شود.» او با بیان این‌که سینما به دوران آرامش رسیده، می‌گوید: «ولى هنوز مشکل مالى و بیمه اهالى سینما حل نشده است. چند هفته قبل یکى از هنرمندان گفت به جاى دفن در قطعه هنرمندان، هزینه درمانى و زندگى من را دولت بدهد. اما متاسفانه آن هنرمند فوت کرد و در نهایت هم در قطعه هنرمندان دفن شد.»

سران دولت باید ملاقات بیشتری با نخبگان جامعه داشته باشند

علی معلم تهیه‌کننده سینما که در این مراسم حاضر بود معتقد است رئیس جمهور باید وقت بیشتری را با هنرمندان بگذارند و با آنها درباره مسائل مختلف صحبت کند. او به «نوآوران» می‌گوید: «ملاقات بین سران اداره‌کننده کشور با اقشار فرهنگ و هنر لازم است اما رابطه دولت یا نهادهای دولتی با نخبگان جامعه کم است.و البته این موضوع هم فقط به دولت فعلی مربوط نیست در دوره‌های پیشین هم چنین روندی حاکم بود. خصوصا که اینطور مراسم‌ها اصلا جای باز کردن مسائل عمیق‌تر و حساس‌تر نیست. بنابراین لازم است که رئیس جمهور ارتباط بیشتری با اهالی فرهنگ و هنر داشته باشد.» به گفته او روسای جمهور کشورهای دیگر با نخبگان جامعه در حوزه‌های مختلف ارتباطات بیشتری دارند؛ «و همین ارتباط منجر به یافتن راه حلی برای مشکلات جامعه می‌شود. بنابراین عدم ارتباط مسئولان دولت با نخبگان درباره مسائل مختلف اعم از اخلاقی تا اقتصادی منجر به باقی ماندن این مسائل در بطن جامعه می‌شود.» این منتقد سینما ادامه می‌دهد که؛ «چنین مراسم‌های بیشتر شکل گردهمایی و دورهمی دارند، هدف این است که مسائل مهم حوزه فرهنگ و هنر مطرح شوند اما معمولا این اتفاق نمی‌افتد. مثلا صحبت درباره مشکلاتی که به عملکرد قوه قضائیه برمی‌گردد در مقابل رئیس قوه مجریه محلی از اعراب ندارد. یا مثلا پیشنهاد نویسنده‌ها به این‌که در مدارس توجه بیشتری به ادبیات شود به آموزش و پرورش بیشتر مربوط است. به نظر من مسائل کلان‌تر و مهم‌تری در حوزه فرهنگ و هنر مطرح هست که باید آنها در حضور رئیس جمهور مطرح می‌شدند.»

نخبگان می‌توانند راه حلی برای رفع مشکلات ارائه کنند

از طرف دیگر معلم شکل برگزاری این مراسم را گفت‌وگویی یک سویه می‌داند؛ «هنرمندان حرف‌های خودشان را به رئیس جمهور می‌زنند و رئیس جمهور حرف‌های دیگری به آنها می‌زند. دیالوگی بین آنها برقرار نمی‌شود. به هر حال نخبگان جامعه کسانی هستند که هوشیاری بیشتری نسبت به مسائل کلان کشور دارند و این مسائل درگیرتر هستند. چون آثاری که تهیه‌ می‌کنند را باید در اختیار مردم بگذارند. فرقی هم نمی‌کند نخبگان کدام حوزه باشند؛ رسانه، فرهنگ یا علم.» او با اشاره به این‌که اینطور مراسم‌ها در جامعه ما بیشتر زینت‌المجالس هستند و باید با تعمق بیشتری برگزار شوند، می‌گوید: «اقداماتی از این دست خوب است به شرط این‌که به دردودل های شخصی ختم نشود. هر بار که من در این مراسم‌ها شرکت می‌کنم متاسف می‌شوم از این که هنرمندان ما انضباط فکری ندارند یا اگر هم دارند در قالب گروه‌های فکری منسجم نیستند.» تهیه ‌کننده فیلم«آل» مطرح می‌کند: «مطمئنن رئیس جمهور بسیار بهتر در جریان برخی اتفاقات است. بنابراین شرح دادن دوباره آنها به او مسائله‌ای را پیش نمی‌برد. بلکه باید راهکار در اختیار رئیس جمهور قرار داد که آنهم نیاز به اتاق فکر دارد. در برخی از مسائل نخبگان و حاکمیت در مقابل هم قرار می‌گیرند که این اتفاق برای امنیت ملی بسیار خطرناک است.»

حضور یا عدم حضور هنرمندان نشان دهنده رضایت یا عدم رضایت آنها نیست

معلم همچنین درباره این‌که برخی از رسانه‌ها این گمانه‌زنی را به راه انداختند که علت عدم حضور برخی از هنرمندان نشانگر مخالفت آنها با رئیس جمهور است، تاکید می‌کند: «تصور نمی‌کنم حضور یا عدم حضور بیانگر رضایت یا عدم رضایت باشد. مساله هنرمندان رضایت صد در صد نیست، به هر حال نظریاتی وجود دارد. اما نمی‌توانیم بگویم هنرمندانی که حاضر شدند خوشحال و خرسند شدند و آنهایی که نیامدند ناراضی هستند. این نگاه اشتباهی به اینطور مراسم‌هاست.» او مطرح می‌کند که؛ «بالاخره حسن روحانی رئیس جمهور منتخب کشور است. ما که اصل قانون را نقض نمی‌کنیم. قرار هم نیست قبیله‌گرایی انجام گیرد، برخورد و نگاه سیاسی به اینطور مسائل گرفتاری بزرگی است.» به گفته این منتقد ما باید به این نکته برسیم که در یک نظام منسجم زندگی می‌کنیم و باید با هم در ارتباط باشیم تا اوضاع جامعه بهتر شود؛ «البته در بیشتر موارد این دیدارها به علت تغییر مدیریت دولت به جایی نمی‌رسد.»

کنسرت‌های پاپ ضعیف به کلیت موسیقی ضربه می‌زنند

فریدون شهبازیان موسیقیدان در گفت‌وگو با «نوآوران» در رابطه با این‌که چرا به مساله لغو کنسرت‌ها در این مراسم اشاره نکرده است توضیح می‌دهد: «چون در مساله لغو کنسرت ها قوه قضائیه دخیل است نه قوه مجریه، نخواستم اشاره سنگینی به آن کنم.» او اینطور ادامه می‌دهد که؛ «به نظر من وجه اصلی موسیقی ساختن درست و پرداختن به آن است. البته من هم با لغو کنسرت‌ها موافق نیستم اما بسیاری از کنسرت‌های ضعیف موسیقی پاپ یا باید لغو شوند یا ممیزی درستی در موردشان انجام بگیرد. چون‌آنها به کلیت موسیقی ایران لطمه وارد می‌کنند و اکثر چیزی نیستند جز کپی از کارهای لس آنجلسی.»