بررسی سریال «پیکان/Arrow»

نبرد ضعیف کماندار سبز مخاطبان دی سی را ناامید کرد

چه کسی فکرش را می‌کرد در میان ابرقهرمانان دنیای امروز همچون سوپرمن، بتمن، مردعنکبوتی و... که همه دارای نیروهای منحصر به فرد یا سلاح‌های پیشرفته هستند، ابرقهرمانی ظهور کند که تنها با به دست گرفتن تیر و کمان به نبرد با تبهکاران برمی‌خیزد. آنهم قهرمانی که تا پیش از گیر افتادن در یک جزیره اسرار‌آمیز به مدت 5 سال، جوانی خوش‌گذران و عیاش بود. اما قصه «الیور کووین» یا کماندار (با بازی استیون امل) از همین جا شروع می‌شود که او بعد از غرق شدن کشتی که به همراه پدر و نامزدش سوار آن شده بود و گذراندن 5 سال در جزیره دور افتاده ای به نام«لیان یو» به شهرش استارلینگ سیتی بازمی‌گردد تا به وصیت پدرش با جرم و جنایت مبارزه کند. سریال «پیکان/Arrow» برگرفته از کمیک‌بوکی به نام«کمان‌دار سبز» است که تاکنون چهارفصل از آن ساخته و پخش شده‌است.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
Arrow
نوآوران -

هر چند که با توجه به نظر منتقدان و رای بینندگان این سریال در فصل چهارم با افت مواجه شد، اما در مجموع «پیکان/Arrow» در فهرست 25 سریال ابرقهرمانی برتر، رتبه سوم را به خودش اختصاص داده‌ و تاکنون هر فصل آن بیش از سه میلیون بیننده در سراسر جهان داشته‌است. این سریال پربیننده‌ترین سریال پنج سال اخیر شبکه سی‌دابلیو نیز بوده‌است.

آرش کمانگیر،‌رابین‌ هود و الیور کماندار

هر کدام از قهرمانان اسطوره ای یا بومی برای مبارزه با شر راه و روشی مخصوص به خودشان را دنبال می‌کردند، نمونه اش هرکول که با گرز چوبین می‌جنگید و یا کاوه آهنگر که پُتک آهنین‌اش در نهایت به سلاح او برای مبارزه با شر تبدیل شد. قهرمانان امروزی و مدرن هم بخشی از این سنت را با خودشان به دنیای امروزآورده اند، قهرمانانی که به جای پدیدار شدن در افسانه‌ها، اسطوره‌ها و منظومه‌ها در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی ظهور می‌کنند. یکی از این قهرمانان امروزی که راه و روشی سنتی را با خودش به داستانی مدرن و امروزی آورده، «الیور کووین» است که با گرفتن کمانی به دست و پوشیدن لباسی مخصوص شب‌ها در استارلینگ سیتی به مبارزه با تبهکاران می‌پردازد. او به پیروی از کمانداران تاریخی و اساطیری همچون «آرش کمانگیر» یا «رابین هود» شخصیت مبارز در فرهنگ فولکلور انگلیس برای مبارزاتش کمان به دست می‌گیرد. البته کمانی که قابلیت‌های پیشرفته ای دارد و می‌تواند در مقابله اسلحه‌های امروزی کارآمد باشد.

خالق شخصیت پیکاندار سبز

گرین ارو توسط «مورتون وایسینگر» و «جورج پَپ» خلق شد و اولین حضورش در سال ۱۹۴۱ و شماره ۷۳ سری کمیک‌های «کمیک‌های جالب‌تر More Fun Comics» بوده است. گفته شده که مورت وایزینگر از سری فیلم‌های «کماندار سبز The Green Archer» که از سری کتاب‌هایی به قلم «ادگار والس Edgar Wallace» اقتباس شده، الهام گرفته بود. مورت از ایده‌های داستان‌های بتمن آن دوران استفاده کرد و یک قهرمان جدید خلق کرد. شباهت گرین ارو و بتمن آن دوران، بسیار مشخص بود: هر دو از یک جور وسیله نقلیه استفاده می‌کردند (ارو کار و بت موبیل)، هر دو همتاهای جوانی داشتند (رابین و اسپیدی) و هر دو عیاش و میلیونر بودند. الیور هم مانند رابین‌هود یا بتمن به فقرا اهمیت می‌دهد. و همانطور که قصه «بتمن» محله «گاتهام» را به عنوان محله فقیر‌نشینی معرفی می‌کند که باید در آنجا جرم و جنایت برطرف شود، در قصه «الیور کووین» هم محله«گیلدز»، محله فقیرنشینی است که بسیاری از اتفاقات از همان‌جا آغاز می‌شود. در سال‌های بعد، گرین ارو به شخصیتی عاقل و بالغ تر در دنیای دی سی تبدیل شد  و با مشکلات اجتماعی نظیر استعمال مواد مخدر و تجاوز، دست و پنجه نرم کرد. در طول چندین سال این شخصیت اهمیت چندانی نداشت تا اینکه در اواخر سال ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ دنی اونیل تغییرات بزرگی در این شخصیت ایجاد کرد که ازجمله‌ی آن می‌توان به گرفتن ثروت او و حضور او در داستانهای Green Lantern اشاره کرد و روح تازه‌ای به این کاراکتر دمید که او را به محبوبیت زیادی نزد خوانندگان رساند. در سال ۱۹۹۰ اولیور کوئین کشته شد و پسر او «کانر هاوک» به عنوان Green Arrow دوم معرفی شد اما اولیور در سال ۲۰۰۱ توسط «کوین اسمیت» در سری داستانی «کوئین» احیا شد. شماره پنج سری کمیک‌های «گرین لنترن/گرین ارو Green Lantern/Green Arrow» توسط «جان لینسی John Lindsay»، شهردار شهر نیویورک، مورد تعریف و تمجید قرار گرفته است.

قصه و معرفی شخصیت‌ها

الیور پسر صاحب یکی از بزرگترین شرکت‌های استارلینگ سیتی به نام«کووین» خیلی زود توانست سریال «پیکان(کمان)» را در ایران در لیست سریال‌های پربازدید قرار دهد. مخصوصا که در ادامه قصه قهرمانان دیگری هم به تیم مبارز الیور که شب‌ها در خیابان‌های شهر به دنبال تبهکاران می‌افتادند، اضافه شد. او در هر فصل علاوه مبارزه با خُرده تبهکاران با یک ضد قهرمان شرور و قوی هم مواجه می‌شود که مهم‌ترین‌ آنان راس‌الغول رئیس لیگ قاتلان است که الیور را در فصل سوم به مبارزه می‌طلبد و بینندگان را با یک تعلیق طولانی مواجه می‌کند چرا که در وهله اول به نظر می‌رسد الیور در این مبارزه شکست خورده است  و دِیمیِن دارک و هایو (H.I.V.E) (سازمان خصوصی دارک) است که به همراه همسرش تصمیم می‌گیرد استارلینگ سیتی را به صورت کلی نابود کند تا از نو شهر را بسازند.

البته قهرمانان دیگری هم هستند که در ادامه به تیم الیور می‌پیوندند. تیا(خواهر الیور) و روی هارپر از جمله کسانی هستند که تیر و کمان به دست می‌گیرند. جان دیگل که در ابتدای داستان به عنوان محافظ الیور استخدام می‌شود در ادامه به یکی از یاران مبارزات او تبدیل می‌شود. فیلسیتی اسموک نابغه کامپیوتر هم که پیش از این در شرکت کویین کار می‌کند بعد از مدتی با الیور در گروهش همکاری می‌کند و به عنوان مغز متفکر این گروه عمل می‌کند. البته در نهایت با شکل‌گیری رابطه عاشقانه بین فیلسیتی و الیور، فلیسیتی به دومین شخصیت محبوب این سریال تبدیل می‌شود. سارا و لارل لنس از دوستان الیور هستند که در ابتدای داستان سارا که به همراه الیور در زمان غرق شدن کشتی گم شده و بعد از مدتی به لیگ قاتلان پیوسته است به عنوان قناری سیاه به گروه مبارز الیور می‌پیوندد اما در ادامه،‌ بعد از مرگ سارا خواهرش لارل این نقش را برعهده می‌گیرد. البته در ادامه قهرمانان دیگری هم هستند که وارد سریال می‌شوند و بعد از مدتی از این گروه فاصله می‌گیرند. تقریبا می‌شود گفت سریال «پیکان» سریال به شدت پر حادثه‌ای هست که شخصیت‌های متعددی را خلق می‌کند. شاید برای همین است که در ادامه دو سریال موازی در کنار «ارو» ساخته می‌شوند. بخش اعظمی از فیلمبرداری این سریال در ونکوور و بریتیش کلمبیا انجام می‌شود

مبارزه تکنولوژی، جادو و انسانیت

الیور در مسیری که به همراه دوستانش می‌پیماید دائما با چالش‌های انسانی جدیدی رو به رو می‌شود و این کشمش‌های درونی که گاه جلوه بیرونی پیدا می‌کنند مخاطبان را هم با خود همراه می‌کند. در دنیا سریال اَرو تکنولوژی و دانش بستر گسترده ای دارد. مثلا «اتُم»(ری پالمر) صاحب جدید شرکت کووین یکی از شخصیت‌های کمیک‌های DC است که لباسی اختراع می‌کند که به وسیله آن می‌تواند به اندازه یک اتم کوچک شود. یا کرتیس هولت، دانشمندی که بعدها به کمپانی پالمر می‌پیوندد با ساخت تراشه‌ای می‌تواند فیلسیتی را از روی صندلی چرخ‌دار رها کند و قدرت راه رفتن را به او بازگرداند. البته جادو هم که سر منشاء آن همواره به جزیره اسرار آمیز «لیان یو» برمی‌گردد همواره سلاحی است که دشمنان الیور به آن رجوع می کنند، اما آنچه همواره سبب موفقیت الیور می‌شود تیکه او به ارزش‌های انسانی است که دارد. تماشای سریال«ارو» در حالی لذت‌بخش تر می‌شود که شما می‌توانید سرنوشت دیگر شخصیت‌هایی که از این سریال حذف می‌شوند را در سریال‌های موازی آن یعنی «تندر/The Flash» و «افسانه‌های فردا/Legs of No Tomorrow» دنبال کنید.

وقتی سریال «کمان» نظر بینندگان را دیگر جلب نمی‌کند

یکی از انتقادهای مهم نسبت به این سریال استفاده از بازیگرانی است که بیشتر شبیه سوپرمدل‌ها هستند تا آنکه بازی متفاوتی ارائه دهند. قهرمان شدن زود هنگام برخی از شخصیت‌های داستان که ویژگی‌ها خاص چندانی هم ندارند، مانند شخصیت لارل که بعد از مرگ خواهرش تنها با چند جلسه تمرین بوکس جای او را می‌گیرد و به قناری سیاه تبدیل می‌شود، مورد انتقاد برخی از منتقدان قرار گرفته است. زنده شدن بسیاری از شخصیت‌هایی که در طول سریال می‌میرند یا به نظر می‌‌آید که کشته شده اند هم یکی از نقاط ضعف این سریال محسوب می‌شود. انگار که نویسندگان ارو نمی‌خواهند به آسانی دل بینندگان این سریال را بشکنند. اتفاقی که پیش‌تر در سریال «بازی تاج و تخت» بسیار مورد انتقاد مخاطبان این سریال پرطرفدار بود. فصل چهارم هم حسابی داد منتقدان و مخاطبان این سریال را در آورد و البته امتیازات آن را با افت مواجه کرد. حالا باید دید کمپانی برادران وارنر در ادامه چه تصمیمی برای روند این سریال در فصل پنجم می‌گیرند. آیا سریال‌«کمان‌» به روزهای اوج خود بازخواهد گشت یا نویسندگان این سریال تصمیم گرفته اند بدون هیچ ایده جذابی بینندگان را تنها دعوت به تماشای اکشن‌های جذاب و دیدنی کنند؟