نگاهی به سریال«پیکان/Arrow» اولین سریال دی‌سی کامیکس

محبوبیت قهرمانان تلویزیونی در عصر امروز

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
Arrow الیور کوئین
نوآوران -

ماهان جعفرزاده: پیکان‌دار سبز یا GreenArrow یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های دی‌سی کامیکس است که کمپانی برادران وارنر تاکنون بیشترین حمایتش را از ساخت سریالی براساس این شخصیت داشته است. البته اگر به سریال‌های دیگر این کمپانی هم توجه کنید، سریال‌هایی مانند «گاتهام»، «فلش» و... متوجه می‌شوید که از نظر ساخت اَرو از همه آنها جلوتر است. چون سریال‌«Arrow»، اولین سریالی است که برادران وارنر تصمیم گرفتند براساس یکی از شخصیت‌های DCبسازند. و DC هم در دنیای کمیک‌بوک آنقدر طرفدار دارد و محبوب است که خواه ناخواه درباره هر کدام از شخصیت‌هایش شروع به ساخت سریال شود، طرفداران نوجوان بین 15 تا 20 سال آن را دنبال می‌کنند.

هنوز هم کمیک‌بوک‌های DCطرفداران خودشان را دارند اما عصر حاضر، عصر کتابخوانی است بلکه دوران تلویزیون است. یعنی تلویزیون در حال حاضر قوی‌ترین رسانه است که حتی بیشتر از سینما در بین مردم نفوذ دارد. چون هر کسی در خانه ‌اش یک تلویزیون بزرگ دارد و می‌تواند با آن چیزهایی که دوست دارد را تماشا و دنبال کند. کمیک‌بوک‌ها هم جزو علایق مردم هستند، علایقی که در دوران جنگ و رکود اقتصادی محبوبیت بسیاری داشتند. بنابراین دور از انتظار نیست، نسلی که با این کمیک‌بوک‌ها بزرگ شده اند از تبدیل شدن آنها به سریال‌های تلویزیونی استقبال کنند. مردم سریال‌هایی که براساس شخصیت‌های محبوبشان ساخته می‌شود را دوست دارند و این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که باعث شد تا سریال‌های DC محبوب شوند و بیننده پیدا کنند. و به خاطر همین محبوبیت دائما سریال‌های موازی (Spin-Off) آن هم مانند «فلش/The Flash» و «افسانه‌های فردا/Legends of Tomorrow» تولید می‌شود که باید آنها را هم در کنار تماشای سریال اصلی، تماشا کنید.

ویژگی که الیور را به یک قهرمان محبوب تبدیل می‌سازد، انسان بودن اوست. در دومین قسمت فیلم«بیل را بکش؟/Kill Bill» بیل به اوما کارونا تورمن  در پاسخ به این که کدام ابر قهرمانان قوی‌تر هستند، می‌گوید: مرد عنکبوتی که اصلا نمی‌خواست قهرمان باشد، او در موقعیتی قرار گرفت که آن عنکبوت او را نیش زد و تبدیل به قهرمان شد. سوپرمن هم که به عنوان یک قهرمان به دنیا آمده بود، اما بتمن(به عنوان یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های DC) انسانی است که مشکلات را می‌ّبیند، تلاش و مبارزه می‌کند و در نهایت به قدرت می‌رسد. 

این همان ویژگی است که در الیور هم وجود دارد، او انسانی است که در شرایط سخت قرار می‌گیرد، ویژگی جادویی یا قدرت خارق‌العاده ای ندارد و تنها با تلاش خودش است که تبدیل به قهرمان می‌شود. اصلا به همین دلیل است که شخصیت‌های DC بیشتر از شخصیت‌های کمیک‌بوک‌های«مارول/Marvel» محبوب هستند چون آنها به آدم‌های معمولی نزدیک‌تر هستند و وجه انسانی‌تری دارند. این انسان بودن، Arrow را محبوب کرده است.

برخی تعدد قهرمانان را از دیگر دلایل ضعیف شدن این سریال می‌دانند اما من ماجرا را به این شکل نمی‌بینم چون کمپانی برادران وارنر و شبکه CW حمایت قوی از این سریال داشتند تا بینندگان آن افزایش پیدا کند. به همین دلیل هم سریال‌های دیگری را موازی با آن شروع به ساخت کردند.

اما به صورت کلی سریال«پیکان» به دلیل کیفیت ساخت، کارگردانی یا عواملش نیست که مطرح شده، بلکه مهم‌ترین دلیل محبوبیتش حضور شخصیت الیور یا پیکان‌دار سبز است. البته فصل اول، دوم و سوم سریال«Arrow» شروع خوبی داشتند و  از نظر داستان و ساخت بسیار قوی بودند اما سریال به تدریج با افت مواجه شد و در فصل چهارم، مخصوصا در پایان این فصل به اوج خود رسید. کارگردانی آن هم تعریف چندانی نداشت.دلیل این اتفاق را این می‌دانم که سازندگان«Arrow» خودشان را موظف می‌دانند تا سریال را در زمان مشخصی بسازند و به زمان پخش آن برسانند. اینکه آنها هر سال از پاییز شروع به ساخت سریال می‌کنند تا در تابستان آن را تمام کنند به نظرم به این مجموعه ضربه زده است. در حالی اگر آنها هم مانند دیگر سریال‌های موفق این روند را در پیش بگیرند که تنها زمانی دست به ساخت فصل بعدی سریال بزنند که فیلمنامه آماده با ساختاری درست داشته باشند، می‌توانند با موفقیت بیشتری سریال «Arrow» را پیش ببرند.اتفاقی که به نظر می‌رسد در فصل چهارم بسیار سهل‌انگارانه گرفته شده است و اتاق فکر این سریال که چهار پنج نفری آن را تشکیل می‌دهند ضعیف شده اند. امیدوارم این روند در فصل پنجم تغییر پیدا کند و دوباره سریال ارو به روزهای خوبش بازگردد.

تماشای این سریال را به کسانی توصیه می‌کنم که به دنیای فانتزی و ابرقهرمانان علاقه دارند و البته نوجوانان حتما از تماشای این سریال لذت خواهند برد.