نگاهی به سریال موفق و پربیننده «Suits»

وقتی نابغه متقلب به مهم‌ترین شرکت حقوقی نیویورک می‌رود

مایک راس (Mike Ross) دانشجوی اخراجی است که به عنوان پیک دوچرخه‌سوار مشغول به کار است. روزی دوست جاه‌طلب او مقدار قابل ملاحظه‌ای مواد مخدر به او برای جابجایی می‌دهد. مایک برای تامین مخارج مادربزرگش مجبور به قبول این کار می‌شود، اما در آخرین لحظه متوجه می‌شود که این معامله تله‌پلیس است و از دست پلیس فرار می‌کند. در همان هتل محل مبادله‌ مواد، مشهورترین وکیل شهر، هاروی اسپکتر (Harvey Specter)، مشغول مصاحبه با متقاضیان دستیاری‌اش از دانشگاه هاروارد است...

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
suits
نوآوران -

مایک برای فرار از دست پلیس وارد اتاق هاروی می‌شود. هاروی از کتاب قطور قانون مدنی از او سوال می‌کند، کتابی که بر حسب تصادف، مایک کلمه به کلمه آن را حفظ است. مایک که پیش از این در آرزوی وکالت بود، در این مصاحبه قبول می‌شود و وارد یکی از قوی‌ترین و مشهورترین شرکت‌های حقوقی نیویورک می‌شود. دردسرهای زندگی مایک که تحصیلات آکادمیک،‌ آنهم در دانشگاه هاروارد ندارد از همین نقطه آغاز می‌شود. این خلاصه‌ای بود از داستان درام حقوقی و کمدی «مردان خوشتیپ کت و شلوارپوش/Suits»، یکی از محبوب‌ترین سریال‌های «USA Network» که پخش آن از سال 2011 شروع شده و هم اکنون فصل ششم این سریال در حال پخش است. نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد که فصل نخست سریال«Suits» با بیشترین استقبال آمریکایی‌ها رو به رو بوده و بیش از شش میلیون آمریکایی این سریال را تماشا کرده‌اند. از طرف دیگر امتیاز این سریال در سایت IMDB  به 8.7 رسیده و کاربران این سایت تصمیم گرفتند تا آن را در رده بهترین سریال‌های جهان قرار دهند. به همین دلیل است که شبکه «USA Network» ساخت فصل هفتم این سریال را برای سال 2017 تمدید کرده است.

هاروی + مایک راس

خالق و سازنده سریال

ماجرای اعتماد شرکت‌های تلویزیونی به تهیه‌کنندگان گمنام در آمریکا هم ماجرای عجیبی است. در سال 2011 آرون کورش (Aaron Korsh) با طرح سریال«Suits» وارد شبکه کابلی USA Network می‌شود. در حالی‌که سابقه او منحصر به دستیار نویسندگی در سه سریال «Everybody Loves Raymond» ،«Just Shoot Me!» و «The Deep End» می‌شد. حال اینکه چگونه این شرکت به این جوان برای ساخت این سریال اعتماد می‌کند، ما نمی‌دانیم. البته فرآیند سریال‌سازی در آمریکا مانند ایران نیست و در ابتدا کمپانی برای سریالی که از جذب مخاطبش مطمئن نیست، یک قسمت (Pilot) تولید می‌کند، در صورت موفقیت آن یک قسمت، سریال تا یک فصل تمدید می‌شود و در صورت اقبال عمومی سریال برای فصل‌های بعدی تمدید می‌شود. در حال حاضر فرشته‌ بخت بر روی شانه آرون کورش دستیار نویسنده سابق و خالق فعلی نشسته و فصل ششم سریال او همچنان در حال پخش است.  

اصطلاحات حقوقی پیچیده نیست

سریال«Suits» ویژگی‌های منحصر به فردی دارد، شاید در وهله اول فکر کنید به دلیل آنکه در حال تماشای یک سریال حقوقی هستید حوصله‌تان از شنیدن اصطلاحات و مسائل حقوقی سر می‌رود. اما باید بدانید که اصطلاحات حقوقی در این سریال به شکل پیچیده به کار برده نمی‌شود که تماشاگران را خسته کند. مخصوصا که نویسندگان این سریال از توانایی بالایی برخوردار هستند. نمونه‌اش آنکه دو شخصیت اصلی و مهم سریال یعنی هاروی اسپکتر و مایک راس در حال رد و بدل جذاب‌ترین و به یادماندنی‌ترین دیالوگ‌های سریال‌ها و فیلم‌ها آمریکایی هستند. شاید بخشی از این ماجرا به قانون کپی‌رایت بازگردد اما در هر حال این بازی میان هاروی و مایک که گاهی شخصیت‌های دیگر را هم وسوسه می‌کند واردش شوند حاکی از توانایی و سلطه نویسندگان سریال«Suits» بر فیلم‌ها و سریال‌های ساخته شده است.

 

برخی از ویژگی‌های سریال

نام سریال معنایی دوگانه دارد، هم می‌توان  آن را «کت و شلوارها» ترجمه کرد و هم «دادخواست‌ها» که با توجه به داستان سریال هر دو ترجمه درست است. البته در ابتدای پخش این سریال شبکه «USA Network»  در آپریل 2010 از آن به عنوان «یک ذهن حقوقی/A Legal Mind» نام برد.  سری اول این سریال که که در سال 2011 ساخته شد، 12 قسمت داشت اما از فصل دوم به بعد این سریال 16 قسمتی شد. امتیازات BuddyTV نشان می‌دهد که سریال «Suits» در سال 2011 مقام دوم را داشته است،‌ سالی که سریال«بازی تاج و تخت» در رتبه نخست قرار داشت. هر فصل از سریال دارای یک فلاش بک(بازگشت به گذشته) است. تمام چشم‌اندازهای دفاتر شرکت پرده هستند و فقط یک قسمت از سریال در نیویورک و بقیه قسمت‌های آن در تورنتو فیلمبرداری شده است.

نام شرکت حقوقی پیرسون هاردمن در طول شش فصل سریال با کشمکش‌های بسیار میان وکلایی که سودای ریاست را در سر دارند دائما تغییر می‌کند. این شرکت حقوقی در ابتدا«پیرسون هاردمن» نامیده می‌شود و بعد «پیرسون»، در ادامه «پیرسون اسپکتر» و در نهایت به «پیرسون اسپکتر لیت» تغییر نام می‌دهد. قسمت دهم از فصل پنجم با امتیاز ۹.۹ بهترین قسمت این سریال تاکنون بوده است. سریال«Suits» نامزد و برنده جوایز متعددی همچون Dramedy، ALMA Awardsو Actors Guild Awards شده است.

تماشای سریال«Suits» برای زبان‌آموزان بسیار مناسب است،‌ کافی است تنها چند قسمت به تماشای این سریال بنشینید تا با تمام لغت‌ها و اصطلاحات حقوقی آشنا شوید. و شاید حتی از فصل‌های بعد بتوانید بدون نگاه کردن به زیرنویس فارسی یا انگلیسی متوجه معنی دیالوگ‌ها شوید.

معرفی شخصیت‌ها

هاروی اسپکتر؛ با بازی (گابریل مچت/‌Gabriel Machet) یکی از جذاب‌ترین و مهم‌ترین شخصیت‌های سریال«Suits» است. او وکیلی زبردست، پرآوازه، خوشتیپ و خوشپوش، بذله‌گو، باهوش و البته بسیار مغرور است. هاروی شریک ارشد در شرکت پیرسون هاردمن است که برای این همکاری قوانین خاص خودش را دارد. مثلا او خودش زمان‌های کاری‌اش را در شرکت مشخص می‌کند. هاروی از آن دسته شخصیت‌هایی است که می‌تواند در زمان‌های بسیاری به خاطر غرور و در واقع خودداری‌اش از بروز احساساتش نسبت به دوستان و آنهایی که دوستشان دارد، شما را عصبانی کند. هرچند که در نهایت همیشه نقطه‌ای برای دلسوزی نسبت به هاروی وجود دارد. مانند گذشته‌اش که شاهد خیانت مادرش به پدرش بوده یا تنهایی‌اش و یا در زمان‌هایی که غرور کاذبش مانع درخواست کمک از دوستانش می‌شود. گابریل مچت هم این نکته را تایید کرده،‌ او در گفت‌وگویی درباره هاروی گفته است: «هاروی یک جورایی خود شیفته است و عاشق خودشِ. این قضیه یک جورایی با حال به نظر می‌رسه، مخصوصا که کم‌کم یک سری چیزها از ذات و درون او بیرون می‌آید، چیزهایی که پشت آن کت و شلوار شیک‌اش را پنهان کرده. او در طول سریال چیزهای بیشتری یاد خواهد گرفت.» هاروی به لحاظ عاطفی از مشتریان دور است و به خاطر همین حاضر است هر کاری را که به نفع خودش است انجام دهد اما او بسیار راستگوست. هاروی دوست دارد مسائل را قبل از حضور در دادگاه حل و فصل کند. شخصیت بذله‌گو و شوخ‌طبع هاروی سریال را به سمت کمدی پیش می‌برد و نه تنها از خشکی داستان‌های دادگاهی کم می‌کند، بلکه آن را متفاوت‌تر می‌سازد. Stephen Macht که در این سریال نقش «استاد جرارد» را بازی می‌کند پدر واقعی گابریل مچت است و Zoe Lawford که در چند قسمت سریال نقش جسیندا بارت را بازی کرد هم همسر واقعی گابریل مچت است.

مایک راس؛ با بازی پاتریک جی.آدامز(Patrick J. Adams)  نابغه اخراج شده از کالج است. جوانی که پدر و مادرش را از نوجوانی از دست داده و به همراه مادربزرگش زندگی می‌کند. شاید همین موضوع است که به او شباهت بیشتری نسبت به قهرمانان دیگر می‌دهد. قهرمانانی نظیر مردعنکبوتی، سوپرمن یا حتی بتمن که از کودکی پدر و مادرشان را از دست می‌دهند، به همراه سرپرست پیری زندگی می‌کنند و البته اخلاق‌مدار هستند. هرچند که مایک راس فاقد قدرت‌های خارق‌العاده این ابرقهرمانان است اما او هم ذهنی جادویی دارد که همه چیز را در عرض چند ثانیه برای همیشه به خاطر می‌سپارد. در واقع حافظه برتر او نقطه طلایی شخصیت‌اش که زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به او در بحرانی‌ترین لحظات کمک می‌کند. حتی مایک با استفاده از همین هوش برتر خرج زندگی‌اش را به دست می‌آورد، چراکه به جای دانشجویان و دانش‌آموزان سر امتحانات حاضر می‌شود و نمره می‌گیرد. هر چند که در اوایل سریال او دیگر کمتر این کار را انجام می‌دهد و به عنوان پیک‌ دوچرخه‌سوار کار می‌کند. دوچرخه‌ای که حتی در روزهای اول ورودش به شرکت پیرسون باعث تعجب هاروی می‌شود. اما مایک برای دستیاری هاروی باید مدرک وکالت داشته باشد و بر طبق یک سنت قدیمی در شرکت، او باید فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد (Harvard) باشد، اما او نه در دانشگاه هاروارد بلکه هیچ کجای دیگر حقوق نخوانده است و این موضوعی است که باید از همه مخفی کنند. مانند بسیاری از سریال‌های جنایی و یا معمایی در هر قسمت هاروی و مایک به یک پرونده رسیدگی می‌کنند و در کل سریال هردو بازی تصاحب شرکت وکالت را هم پیش می‌برند. زمانی که مایک و هاروی در برابر هم می‌ایستند، شما نمی‌توانید حدس بزنید که کدام یک پیروز می‌شود، هرچند که مایک همیشه چیزی نسبت به هاروی کم دارد، تجربه و البته گاهی هم چیزی بیشتر دارد، اخلاق. در واقع این آرمان‌گرایی و همدردی مایک با مشتریان(و گاهی اوقات مخالفان)اش است که او را در مقابل هاروی قرار می‌دهد اما آنها به نوعی نیمه گمشده همدیگر هستند و هر کدام دیگری را کامل می‌کنند.

لوئیس لیت

لوئیس لیت؛ با بازی ریک هافمن(Rick Hoffman) یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌های سریال«Suits» است که به نظر می‌رسد با همه احساسات منفی که او در بینندگان برمی‌انگیزد نمی‌شود این سریال را بدون لوئیس تصور کرد. چرا که قطعا یکی از نقاط قوت سریال از بین خواهد رفت. لوئیس مسئول استخدام کارآموزان جدید از دانشگاه هاروارد، رقیب هاروی و یکی از وکلای برجسته فارغ‌التحصیل از دانشگاه هاروارد است که در شرکت پیرسون هاردمن کار می‌کند. او مرد بسیار حساسی است که آرزو دارد بیشتر مورد توجه دو وکیل اصلی شرکت یعنی جسیکا پیرسون و هاروی اسپکتر قرار بگیرد، اما لوئیس دائما احساس می‌کند که نادیده گرفته شده و زحمات او مورد تقدیر و توجه آن دو نیست. حتی زمانی که آنها از حرفه‌ای بودن لوئیس و توانایی حقوقی او صحبت می‌کنند. موقعیت لوئیس در دفتر حقوقی و رفتارهایش باعث می‌شود که او برای بسیاری از همکارانش شخصیت منفور باشد. شاید بتوان لوئیس را یکی از منفی‌ترین یا ضدقهرمان‌ترین شخصیت‌های سریال دانست. از آنجایی که او دائما سعی می‌کند به وسیله تهدید و تک‌روی منافع خودش را به دست بیارود و البته از اذیت‌کردن کارآموزان به هیچ‌وجه واهمه ندارد. نمونه‌اش آنکه لوئیس که مدت‌هاست آرزو دارد نامش در کنار دو وکیل اصلی شرکت قرار بگیرد در نهایت با فهمیدن راز مایک و تهدید به افشای این راز به این آرزویش دست پیدا می‌کند. لوئیس به رقص باله، شکسپیر، حمام شن و گربه‌خانگی‌اش بسیار علاقه دارد. نکته جالب این است که هافمن گربه‌ها را دوست دارد اما به آنها حساسیت دارد برای همین او در طول این سریال مجبور شد تا از اسپری ضد حساسیت استفاده کند. شخصیت متفاوت و بسیار منحصر به فردی که به واسطه او در فصل‌های آغازین سریال حضور دارد، منشی او «نورما»ست که ما او را هیچ‌گاه در طول سریال نمی‌بینیم. اما لوئیس به واسطه وسیله ضبط‌صدایی که همیشه با خودش به همراه دارد در حال صحبت با نورماست به او دستوراتی می‌دهد و با او دردو دل می‌کند. در نهایت هم در فصل پنجم نورما که طبق توصیف‌های شخصیت‌های سریال پیرزنی است با سن بالا، فوت می‌شود و در نهایت ما با خاکستر نورما مواجه می‌شویم که بعد از مرگش لوئیس آن در اتاق کارش نگه می‌دارد تا بازهم بتواند با او صحبت کند. خلق شخصیت نورما از شخصیت دیل کوپر عاملFBI در مجموعه تلویزیونی « Twin Peaks» الهام گرفته‌ شده‌است.

دانا پالسون

دانا پالسون؛ با بازی سارا رافرتی(Sarah Rafferty) یکی از شش شخصیت اصلی سریال«Suits» است. او منشی هاروی است که قبل از استخدام شدن توسط او، رابطه عاشقانه‌ای با هاروی دارد. اما در نهایت هاروی که معتقد است دانا می‌تواند منشی بهتری برایش باشد، تصمیم می‌گیرد به رابطه عاشقانه‌اش با او پایان دهد. رابطه‌ای که عمرش بسیار کوتاه بوده است. چراکه ارتباط نزدیک نداشتن با همکاران یکی از قوانین هاروی در محل کارش است. دانا خودش را بهترین منشی حقوقی شهر می‌داند و البته با گفتن همین جمله است که آشنایی‌اش با هاروی شروع می‌شود.  او دستمزد متفاوتی هم نسبت به دیگر منشی‌های حقوقی شهر نیویورک می‌خواهد، دستمزدی که هاروی با کمال میل آن را به دانا می‌پردازد. از طرف دیگر دانا محرم اسرار هاروی است و نفوذ بسیاری روی او دارد. دانا شخصیت متفاوتی دارد، البته ما جز در چند قسمت درگیر زندگی شخصی او نمی‌شویم. دانا شخصیتی است که به راحتی می‌تواند نیازها و خواسته‌‌های دیگران را تشخیص دهد و افکار و احساسات آنها را بخواند. خودش در توضیح این ویژگی می‌گوید که نمی‌داند چطور این کار را انجام می‌دهد اما این ویژگی از دوران کودکی با او بوده و زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار داده است. برای همین است که دانا همیشه زودتر از آنکه هاروی خواسته‌هایش را به زبان بیاورد آنها را انجام می‌دهد و البته بهتر از هاروی می‌تواند احساسات او را بفهمد. دانا در سخت‌ترین لحظات بهترین مشاوره‌ها را به هاروی می‌دهد. دانا منشی با نفوذی در شهر نیویورک است و همواره در هر دفتری همچون دفتر پلیس، دفتر دادستانی، دفاتر وکلای دیگر و... افرادی تحت نفوذ خودش دارد که به راحتی می‌‌تواند از آنها برای پرونده‌های مختلف اطلاعات بگیرد. دانا و هاروی فقط در فصل پنجم است که با هم به مشکل برمی‌خورند زمانی که خودخواهی هاروی دانا را تحت فشار قرار می‌دهد و از طرف دیگر همین اتفاق منجر به این می‌شود که هاروی به مشاور روانشناس مراجعه کند چرا که دانا یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین شخصیت‌های زندگی‌اش است. آنها رابطه عمیقی دارند و دانا به هاروی بسیار وفادار است.  البته بعد از مدتی دانا دوباره پیش هاروی برمی‌گردد و در آن لحظه ما شاهد آن هستیم که هاروی لبخند عمیقی می‌زند. در طول سریال ما متوجه می‌شویم که دانا پیش از آنکه منشی شود به بازیگری علاقه داشته و به خاطر ورشکستگی پدرش مجبور می‌شود آن را رها کند و مشغول به کار شود. همه این ویژگی‌ها دست به دست هم می‌دهند که دانای عاقل و کاردان را به یکی از شخصیت‌های فراموش‌نشدنی سریال«Suits» تبدیل کند.

جسیکا پیرسون

جسیکا پیرسون؛ با بازی جینا تورس(Gina Torres) یکی از اعضای اصلی شرکت «پیرسون هاردمن» است که از همان ابتدا تا آخرین قسمت‌های در حال پخش سریال نامش روی سر در اصلی شرکت خودنمایی می‌کند. او تنها زن سیاه‌پوستی است که طبق داستان سریال تاکنون موفق شده ریاست یکی از مهم‌ترین شرکت‌های حقوقی نیویورک را به دست آورد. جسیکا از آن دسته شخصیت‌های محافظه‌کار و ترسو نیست‌، او دائما در حال ترساندن و نشان دادن خشمش نسبت به افرادی است که در سودای جایگاه او به سر می‌برند. در این راه هاروی بهترین رفیق و همراه اوست که دائما به حل مشکلات شرکت کمک می‌کند. جالب است بدانید که نقش جیسکا در ابتدا برای یک مرد نوشته شده بود اما استودیو و شبکه به کورش پیشنهاد دادند که جنسیت این شخصیت را تغییر دهد.  

ریچل زین

ریچل زین؛ با بازی مگان مارکل(Meghan Markle) شخصیتی است که در ابتدای شروع سریال تاثیر چندانی بر اتفاقات شرکت پیرسون ندارد، اما رفته رفته با شکل‌گیری رابطه عاشقانه میان او و مایک راس اهمیت حضور او بیشتر می‌شود. مخصوصا که بعد از مدتی متوجه می‌شویم او دختر یکی از معروف‌ترین ومهم‌ترین وکلای نیویورک به نام رابرت زین است که برای بیرون آمدن از زیر سلطه پدرش به شرکت پیرسون آمده. تنها شرکتی که با وجود نفوذ رابرت او را استخدام کرده است. ریچل در ابتدا تنها یک مشاور حقوقی ساده است که به وکلا در حل و فصل پرونده‌هایشان کمک می‌کند؛ اما در نهایت او با همراهی مایک اعتماد به نفس لازم را برای شرکت در امتحان حقوق پیدا می‌کند و البته بزرگ‌ترین مشکلی که دچار آن می‌شود این است که در امتحان ورودی هاروارد قبول نمی‌شود. اما ریچل در امتحان ورودی دانشگاه کلمبیا قبول می‌شود و این نقطه‌ایست که چالش حضور او در شرکت پیرسون را که تا آن زمان فقط دانشجویان هاروارد حق حضور در آنجا را داشتند، به وجود می‌آورد. هر چند که در نهایت این کشمکش‌ها به نتیجه خوبی یعنی ماندن ریچل در این شرکت ختم می‌شود. ریچل در تمام طول سریال در حال تلاش است تا تحسین پدرش را به دست آورد و خودش را به عنوان شخصیتی مستقل به او ثابت کند.