لباس‌های شیک بر تن قوی‌ترین وکلای شهر

«Suits» بر ارزش‌های اخلاقی تاکید دارد

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
«Suits» بر ارزش‌های اخلاقی تاکید دارد
نوآوران -

ماهان جعفرزاده:اگر قرار باشد سریال«Suits» را با سریال دیگری با موضوع حقوقی مقایسه کنم، آن را با سریال« How to Get Away with Murder/چگونه یک قتل را دور بزنید» مقایسه می‌کنم که داستان آن هم درباره وکیل سیاه‌پوستی است که با همه گروهش درگیر یک ماجرای قتل می‌شوند. در این سریال هم مانند «Suits» با شخصیت‌ها جدا از هم آشنا می‌شویم و با گذشته و حال هر شخصیت به صورت جداگانه ارتباط برقرار می‌کنیم. هر دوی این سریال‌ها در یک ژانر قرار دارند و به نظرم هر دوی آنها فوق‌العاده هستند اما «Suits» دارای یکپارچگی قوی‌تری است که شما را مجبور می‌کند دائم شخصیت‌ها این سریال را دنبال کنید. و این موضوع برای سریالی مانند«Suits» که تعداد قسمت‌هایش بالاست و قرار است در طولانی مدت ادامه پیدا کند نکته مثبتی است. مخصوصا که این سریال دو بار در سال یعنی در فصل تابستان و زمستان پخش می‌شود و نفوذ همین شخصیت‌هاست که باعث می‌شود مخاطب همچنان مشتاق دنبال کردن آنها بماند.

از نظر کارگردانی سریال «Suits» دارای ضرباهنگ خوبی است و سریع پیش می‌رود. در حالی که سریال«Mr.Robot» که به صورت موازی از همین شبکه «USA Network» پخش می‌شود، برعکس این سریال به کندی پیش می‌رود. هر چند که این کندی مخاطبان را اذیت نمی‌کند چون دارای فیلمنامه قوی و جذاب است. ضرباهنگ بالای کارگردانی «Suits»  هم باعث می‌شود تا مخاطبان با هیجان بیشتری سریال را دنبال کنند.

 طراحی صحنه و لباس هم از نکات ارزشمند و قابل توجه سریال«Suits» است. همه شخصیت‌ها در این سریال لباس‌های بسیار شیک می‌پوشند. جسیکا پیرسون رئیس شرکت حقوقی در هر قسمت از این سریال لباس تازه‌ای به تن می‌کند. در واقع لباس بازیگران زن در این سریال بسیار قابل توجه است اما نمی‌شود از کت و شلوارهای بسیار شیک بازیگران مرد هم گذشت.  البته این طراحی و انتخاب لباس‌های بسیار شیک با توجه به موقعیت شغلی آنها در داستان «Suits» اتفاق افتاده، چرا که آنها دارای یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حقوقی در دل نیویورک به عنوان قوی‌ترین شهر اقتصادی دنیا هستند. این دفتر و این شغل برای آنها ثروت بسیاری به دست آورده به طوری که پوشیدن چنین لباس‌هایی را توجیه می‌کند. و همه داستان «Suits» حول محور قدرت این شخصیت‌ها می‌گذرد بنابراین معلوم است که نباید طور دیگری لباس بپوشند وگرنه برای مخاطبان باورناپذیر می‌شوند.

اما برخی از مخاطبان نسبت به تکراری بودن لوکیشن‌های فیلم و اتفاق افتادن داستان‌ها در محیط‌های بسته انتقاد می‌کنند،‌ چون تقریبا 80 درصد فیلم در محیط‌های بسته و در دفتر کار می‌گذرد. اما به نظر من به دلیل این‌که همین لوکیشن‌های محدود بسیار شیک هستند و ضرباهنگ کار بالاست این کمبود کمتر احساس می‌شود. در کل اگر قرار باشد به بخش فنی سریال«Suits» نمره بدهم،‌ برایش نمره بالایی در نظر می‌گیرم. البته «Suits» در نقد‌ها نتوانسته موفق باشد و جوایز کمی گرفته است. اما تصویربرداری وصدابرداری آن بسیار بالاست و تدوین این سریال نقطه قوت‌اش محسوب می‌شود.

مهم‌ترین کششی که این سریال برای مخاطبان ایجاد می‌کند، درگیر شدن آنها با یکی از شش شخصیت اصلی یا همه آنها است. نقش خواهر لویئس لیت را هم در این سریال Amy Acker بازیگر سریال «person of interest» بازی می‌کند که یکی از شخصیت‌های موفق بوده است. البته یکی دو بازیگر هم از سریال «بازی تاج و تخت» در قسمت‌هایی از «Suits» بازی کردند.

موضوع سریال«Suits» یعنی آشنایی با قوانین حقوقی آمریکا بسیار جذاب است و آنقدر مباحث تخصصی نیست که مخاطبان را اذیت کند. من به همه آنهایی که سریال‌های روز جهان را دنبال می‌کنند توصیه می کنم این سریال را تماشا کنند. این سریال از امتیاز بالایی برخوردار است و به نظرم هیچ دلیلی وجود ندارد که به خاطرش کسی آن را نبیند. تنها کافی است دو قسمت از آن را ببینید تا متوجه شوید که دوست دارید تا آخر تماشایش کنید.

 از طرف دیگر «Suits» سریال بسیار خانوادگی است و می‌شود به راحتی آن را در کنار اعضای خانواده تماشا کرد. صحنه‌های غیرقابل پخشی که نشود آن را در یک کشور اسلامی نشان داد بسیار کم هستند. این سریال به شدت روی ارزش‌های اخلاقی تاکید می‌کند. صداقت و وفاداری دو ارزش اصلی هستند که بسیاری از اتفاقات و روابط شخصیت‌ها حول محور آن شکل می‌گیرد.