در هفتمین شب فیلم کوتاه

نشان ایسفا به خسرو سینایی اهدا شد

هفتمین شب فیلم کوتاه از مجموعه برنامه های هجدهمین جشن سینمای ایران شامگاه گذشته در تالار ایوان شمس با معرفی برگزیده ها برگزار شد.

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
در هفتمین شب فیلم کوتاه
نوآوران -

هفتمین جشن فیلم کوتاه با حضور کمال تبریزی دبیر هجدهمین جشن سینمای ایران، منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما و چهره هایی از سینما و اهالی رسانه با اجرای کوروش سلیمانی در ایوان شمس برگزار شد.

کمال تبریزی دبیر هجدهمین جشن خانه سینما با اشاره به اینکه همه ما قبول داریم که همه بزرگان سینما فعالیت خود را از فیلم کوتاه شروع کرده اند گفت: «فیلم کوتاه کلاس اول فیلمسازی است و الفبای سینما از طریق فیلم کوتاه آموخته می‌شود. مهمترین ویژگی فیلم کوتاه ،این است که دارای یک وجه تجربی و بی‌پروایی است و این نوع از سینما حوزه ای است که فیلمساز می‌تواند تجربه‌های فوق‌العاده‌ای در آن داشته باشد. کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند هیچ‌گاه از ساخت فیلم کوتاه دست نمی‌کشند چرا که فعالیت در این حوزه همیشه هیجان انگیز است.» تبریزی در ادامه توضیح داد: «هر کاری که در فیلم بلند نمی‌توان انجام داد در فیلم کوتاه به راحتی می‌ توان تجربه کرد به همین دلیل نباید باید و نباید‌هایی که در سینمای بلند وجود دارد در سینمای کوتاه وجود داشته باشد. چرا که فیلم کوتاه یک آزمایشگاه برای سینمای ایران است.»

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه جشن مستقل کاملا برازنده سینمای کوتاه است بیان کرد: «در این دوره از جشن خانه سینما با تغییرات بسیاری همراه بودیم و امیدوارم این تغییرات در سال آینده به حداکثر برسد. اما دوستان در انجمن فیلم کوتاه بدانند که از سال آینده باید به فکر یک تندیس و نشان برای خود باشند چرا که از سال آینده تندیس‌های خانه سینما در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد.»دبیر هجدهمین جشن خانه سینما گفت: «جشن فیلم کوتاه نیز مانند جشن‌های انیمیشن و مستند از سال آینده به صورت مستقل برگزار می‌شود و اگر آیین‌نامه تصویب شود از سال آینده یک یا ۲ تندیس به هرکدام از این جشن‌ها اختصاص داده می‌شود.»

در ادامه مراسم نشان ایسفا به خسرو سینایی اهدا شد. این نشان را امید روحانی، مهدی احمدی‌،علی‌لقمانی و مهدی جعفری اهدا کردند. امید روحانی در بزرگداشت سینایی توضیح داد: «خسرو سینایی نگاهی جامع الطراف به سینما دارد و به خوبی تعادل بین وجه ادبی نمایشی و هنری سینما را حفظ کرده است. اما طی این همه سال ما این فرصت را پیدا نکردیم که در مورد نقش سینمایی او صحبت کنیم و شاید این امر بر گردن ما منتقدان است.»

مهدی احمدی نیز ادامه داد: «سینایی حق بزرگی به گردن من دارد و همین جا از او تشکر می‌کنم. او طی این سال‌ها آدم‌های بسیاری را تربیت کرده است و یکی از ارکان سینمای ایران به شمار می‌رود.»مهدی جعفری نیز توضیح داد: «من از ۲۶ سال قبل با سینایی آشنا هستم متاسفانه مراکز آموزشی ما فرد محور است و من و تعدادی دیگر از سینماگران خوش شانس بودیم که کارگردانی را از سینایی آموختیم و نگاهمان به سینما را از او یادگرفتیم.»

خسرو سینایی نیز ضمن دریافت نشان ایسفا گفت: «دوستانی که دارم تنها ثروت‌های من هستند آنها بدون هیچ چشمداشتی هر زمان که خواستم من را در ساخت فیلم کوتاه همراهی کردند. من زمانی که احساس می‌کنم زیر بار فشار مشکلات به اصطلاح حرفه‌ای خسته می‌شوم و دیگر نمی‌خواهم فیلم بسازم. برای ارتباط عاشقانه ام با سینما فیلم کوتاه می‌سازم.» وی ادامه داد: «می‌خواهم از سینمایی که یک عمر به من فرصتی داد تا رنگارنگ پرفراز و نشیب و پربار زندگی کنم تشکر ‌کنم. چرا که این سینما به من احساس بیهودگی نداد.»این کارگردان سینما بیان کرد: «ما این سال‌ها فیلم ساختیم برای اینکه لذت ببریم. اولین فیلم من در سال ۱۳۴۵ ساخته شد و امروز ۵۰ سال است که فیلم می‌سازم.»

سینایی گفت: «تا امروز نزدیک به ۱۲۰ فیلم ساخته ام اما از میان آنها تنها ۴ فیلم کوتاه خود را خیلی دوست دارم چرا که برای ساخت آن ملاحظه سانسور و فروش را نداشتم.» او با اشاره به زنده یاد سهراب شهید ثالث بیان کرد: «آن سال‌ها که ثالث تازه به ایران بازگشته بود به من گفت چرا فیلم بلند نمی‌سازم من به او گفتم می‌خواهم زمانی فیلم بلند بسازم که تمام چم و خم سینما را با فیلم کوتاه یاد بگیرم. درست در ۴۰ سالگی که به پختگی برسم و درست زمانی که فکر کردم دانش کافی برای ساخت فیلم را یادگرفتم نتوانستم فیلم‌هایی که دوست داشتم را بسازم چرا که بودجه ساخت آن فراهم نبود مانند قطار زمستانی.» سینایی در پایان گفت: «من در کنار خانواده ای حضور داشتم که در خوشبختی من سهم داشتند. اما یک حسرت کوچک در دل دارم که نتوانستم برخی از فیلم‌هایی که دوست داشتم بسازم.»

   تندیس و دیپلم‌های افتخارهفتمین شب فیلم کوتاه به شرح ذیل به برگزیدگاه اهدا شد:

   تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه به کاوه مظاهری «روتوش»

    تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم کوتاه داستانی به فرنوش صمدی و علی عسگری «سکوت»

   تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم کوتاه تجربی به مسعود حاتمی «تنازع»

   تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی به آرمان خوانساریان «سبز کله غازی»

   دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه اقتباسی به اسماء ابراهیم زاده «حفره مشترک»

   دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری به حامد حسینی سنگری «وال ها»

   دیپلم افتخار بهترین تدوین به امیر ادیب پرور «سگ جون»

   دیپلم افتخار بهترین صدا به مرتضی محمدی و سلمان ابوذر «سه سال و سه ماه و دو روز»

کمال تبریزی، منوچهر شاهسواری، فرید فرخنده‌کیش، ابراهیم مختاری، مرتضی رزاق کریمی، نقی نعمتی، محمدرضا مویینی، غلامرضا موسوی، بیژن میرباقری، اردشیر کاظمی، حبیب ایل بیگی، جعفر صانعی مقدم، امید روحانی، محمدعلی سجادی، وحید موساییان، کامران ملکی، شادمهر راستین، آرش رصافی، پرویز آبنار، مرضیه وفا مهر، مهدی احمدی و... َاز جمله چهره‌های حاضر در این مراسم بودند.هجدهمین جشن سینمای ایران 22شهریور ماه با رویکرد «روز ملی سینما، روز احترام به تماشاگر» برگزار می شود.