علی مسعودی در گفت و گو با نوآوران:

مدیون رامبد جوان هستم

علیرضا مسعودی جزو نویسندگان خوش ذوق تلویزیون و سینما است که با حضور و اجرای استندآپ کمدی در برنامه «خندوانه» رامبد جوان به مخاطبان عام تلویزیون هم معرف گشت.

  1. ۹ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
علی مسعودی
نوآوران -

حال با این سناریست و تازه بازیگر که در فیلم سینمایی «ناردون» فریدون حسن پور» و «شکلاتی» سهیل موفق مقابل دوربین ظاهر شده است در ارتباط با عدم موفقیت آثار کمدی تلویزیون تا حضور در برنامه «خندوانه» و علل های موفقیت رضا عطاران به گفتگو پرداختیم که متن آن به شرح ذیل است.

علیرضا مسعودی نویسنده و بازیگر سینما و تلویزیون در ارتباط با عدم ماندگاری بیشتر آثار کمدی سینمایی درسالهای اخیر به نوآوران گفت: متاسفانه سناریوهایی که در ژانرهای کمدی در چند سال اخیر نگاشته شده است، فاقد شاخص‌های لازم برای ماندگاری در سینما و ذهن مخاطبان است.

وی با اشاره به اینکه بازیگران کمدین خوبی درسینمای ایران وجود دارند که به تنهایی قادرهستند، خنده را برلب‌های مخاطبان جاری کنند، خاطرنشان ساخت: بازیگران توانمند زیادی در کشورمان حضور دارند که به راحتی هرچه تمام‌تر می‌تواند مقابل دوربین در ژانر کمدی یکه تازی کنند، عدم موفقیت خیلی از آثار کمدی فقط به سناریو ضعیف آن بازمی گردد.

بازیگر فیلم سینمایی «ناردون» با اشاره به اینکه اگر سناریو استانداردهای لازم را داشته باشد حتما مورد استقبال قرارخواهد گرفت، خاطرنشان ساخت: اگر سناریو به لحاظ پردازش شخصیت و جنس روایت از پیچیدگی‌های نو و جدیدی بهره‌مند باشد، شک نکنید که با کارگردانی ضعیف هم مورد توجه مخاطب قرار خواهد گرفت.


مسعودی در ارتباط با محدودیت‌های موجودی که مشمول حال سناریو نویسان است، تصریح کرد: قبول دارم که عدم اجازه برای ورود به بعضی از موضوعات دست وپای نویسندگان را می‌بندد ولی با تمام این محدودیت‌ها ما چه در تلویزیون و چه در سینما آثار موفقی را ساخته‌ایم.


وی در ادامه اضافه کرد: شرایطی که در داخل کشور با آن مواجه هستیم از ورود به تیکه‌های کلامی سیاسی و جنسی از ما جلوگیری می‌کند ولی این چیزی است که وجود دارد، باید دراین چارچوبی که جلوی پایمان گذاشتند، کار کنیم و موفق شویم که خوشبختانه این اتفاق در سالهای نه چندان دور به راحتی رخ می‌داد.

مسعودی با اعلام اینکه خودش در«سه در چهار» و«سه دونگ سه دونگ» زبان طنز به مشکلات حاکم براجتماع می پرداخت، گفت: یکی ازدلایلی که این آثار در جذب و رضایت نظرمخاطب موفق بودند، پرداخت به زندگی طبقاتی از جامعه بود که با مشکلاتی دست و پنچه نرم می‌کنند، مطمئنا انتخاب موضوعی از نگاه این قشرسختی‌های مخصوص به خود را دارد ولی جنس شوخی و کمدی این آثاربه علت توضیح و ورود صحیح به دردها این آدم‌ها مورد توجه قرار می‌گرفت.

این نویسنده با اشاره به اینکه رضا عطاران چون درکنارمردم است، همواره موفق بوده است، بیان کرد: رمز موفقیت عطاران در این سالها بیشتر به حضور ساده وی در کنارمردم برمی‌گردد که همین نزدیکی با اجتماع و مصائب آن سبب شده است او اینگونه در سینما بدرخشد و تهیه کنندگان به دنبال او باشند.

وی مهران مدیری را هم کارگردان موفقی در زمینه ساخت آثار کمدی در تلویزیون نام برد؛ خاطرنشان ساخت: وی یکی ازهنرمندانی است که در ژانر کمدی همواره موفق بوده است که حتی میزان مخاطبان برنامه «دورهمی» موفقیت مدیری را تایید می‌کند.


مسعودی در پاسخ به عدم فعالیت های خودش وعطاران درصداوسیما، گفت: این مسئله دلایل متفاوت زیادی دارد، زیرا من سه سریال «سه درچهار»، «قرارگاه مسکونی»، «سه دونگ، سه دونگ» را برای تلویزیون نوشتم که هر سه آنها به لحاظ جذب مخاطب موفق بودند ولی متاسفانه صداوسیما در مقطعی که آقای تخشید در صداوسیما مسئولیت داشتند واقعا به روزمه افراد بی توجه بودند.


وی در ادامه افزود: زمان آقای تخشید سناریو را در اختیارشان می‌گذاشتیم تا اگر نسبت به آن ابرازتمایل کردند آن را برای مخاطبان تلویزیون بسازیم ولی متاسفانه این خوانش سناریو و پاسخگویی شان بسیار طولانی می‌شد یا باید جسلات متعددی را در رابطه با سناریو می‌گذاشتیم تا شرایط ساخت آن شکل بگیرد این نگاه و بحث و جدل‌ها در حالی رخ می‌دهد که من برای سه سریال موفق «سه دونگ، سه دونگ»،«سه در چهار» و« قرارگاه مسکونی» تنها یک صفحه طرح بردم و سریعا مورد تایید قرار می گرفت که خوشبختانه نتیجه آن هم موفقیت آمیز بوده است.

این سناریونویس با اعلام اینکه ظرف چند روز گذشته طرحی را برای ساخت به سازمان صداو سیما تحویل داده‌ام، خاطرنشان ساخت: خوشبختانه خود دوستان و مدیرانی جدیدی که درسازمان مشغول به کار شدند از ما درخواست ایده و طرح کردند که این مسئله را من به فال نیک می‌گیرم و با سرعت زیادی مشغول بررسی طرح هستند، تصور می‌کنم بزودی دستورساخت آن یا عدم تولید طرح را به خودمان اعلام کنند.

مسعودی با اعلام اینکه همواره از رضا عطاران مشاوره گرفته‌ام، خاطرنشان ساخت: عطاران همیشه به من لطف داشته است و تمام طرح و سناریوهایی که به تحریر درمی آورم از ایده‌های او هم بهره می‌برد، اگر ساخت این طرح در تلویزیون به تصویب برسد از ایده و طرح‌های وی استفاده خواهم کرد.


مسعودی در ارتباط با حضور در فصل چهارم برنامه «خندوانه» تصریح کرد: لطف رامبد جوان به خودم را هیچوقت فراموش نخواهم کرد، زیرا موقعیت شغلی من بعد از حضور در برنامه رامبد جوان شکل بسیار خوبی پیدا کرد و بدون شک مدیون وی هستم.

وی با اعلام اینکه نگارش «دی جی کلانتری» را به پایان رساندم، خاطرنشان ساخت: حقیقتا قول این فیلمنامه را به بهمن گودرزی یکی از کمدی سازان موفق داده‌ام البته علیرغم  نکته‌ای که خدمتتان اعلام کردم، هنوز کوچکترین اقدامی برای ساخت این سناریو توسط من و بهمن گودرزی صورت نگرفته است.

مسعودی درباره حال و هوای « دی جی کلانتری» یادآور شد: این فیلمنامه که «دی‌جی کلانتری» نام دارد به مسائل و اتفاقات زندگی چند جوان اشاره می‌کند که به موسیقی علاقه زیادی دارند، درواقع تمام دغدغه‌ آنها موسیقی است.

وی با اعلام اینکه چند پیشنهاد برای نقش آفرینی درآثار سینمایی را رد کرده است، خاطرنشان ساخت: درفیلم سینمایی «شکلاتی» به تهیه کنندگی ایرج محمدی و کارگردانی سهیل موفق را به پایان رساندم که در این اثر روبه‌روی بازیگرانی چون شبنم مقدمی، ناصر ھاشمی، محمدرضا ھدایتی، ارژنگ امیرفضلی، علی مسعوی، فرزین محدث، پریسا رضایی، جواد جوینده، با ھنرمندی شھره لرستانی و داریوش اسدزاده قرار گرفتم.


خبرنگار: مسعود احمدی