علیرام نورایی در گفت‌وگو با «نوآوران»:

حساس‌ترین نقشم را در«یتیم‌خانه ایران» ایفا کردم

علیرام نورایی متولد ۱۸ فروردین ۱۳۵۶ در تهران و فارغ‌التحصیل رشته کامپیوتر از دانشگاه جهاد است، وی از سال ۱۳۷۵ فعالیت خود را در زمینه تئاتر شروع کرد وهمچنین فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۸۴ با ایفای نقش در فیلم سینمایی «گرگ و میش» آغاز نمود.

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
علیرام نورایی
نوآوران -

اسم علیرام نورایی برای مخاطبان سینما درتنیده شده با نقش آفرینی در فیلم سینمایی «قلاده‌های طلا» که اشاره مستقیم و صریح به حوادث سال 1388  دارد که البته مضمون فیلم بیشترمورد توجه طیف اصولگرا قرار گرفت، اما این پایان ماجرا برای علیرام نورایی و حتی دیگر بازیگران فیلم سینمایی «قلاده‌های طلا» طالبی نبود.

اوج بازخورد «قلاده های طلا» دربرخورد باران کوثری و نورایی در مقابل تئاتر شهر بود که شنیده‌ها حاکی از جدال کلامی دو بازیگر و بعد برخورد فیزیکی آنها با هم بود، مدتها این اتفاق درهرمحفل سینمایی محل بحث سینماگران میان هم شده بود که بازیگر«بازنده» قاسم جعفری پس از این اتفاق و درز خبر آن به رسانه‌ها تمام قد کوشید تا ازاین فضا دوری نماید و بیشتر تمرکز خود را را در عالم بازیگری خرج کند.

نورایی در ابتدای گفت‌وگو با «نوآوران» صراحتا اعلام کرد: دررابطه با فیلم سینمایی «یتیم خانه ایران» هر سوالی بپرسیم، جوابگو خواهد بود ولی خارج از آن دیگر دلیلی برای پاسخگویی به حواشی مشاهده نمی‌کند با این بازیگر خوش استایل و خوش برخورد سینمای ایران به گفتگو پرداختیم.

علیرام نورایی بازیگرفیلم سینمایی «یتیم خانه ایران» درباره استمرارهمکاری خود ابوالقاسم طالبی، اظهار داشت: تعامل بسیارخوبی درفیلم سینمایی«قلاده‌های طلا» با این فیلمساز داشتم که امتداد رضایتمندی ایشان ازمن سبب شد برای نقش آفرینی در این اثرهم مجددا مقابل دوربین این فیلمساز خوب قرار بگیرم.

وی در پاسخ به اینکه چقدراستایل ‌علیرام نورایی به کاراکترمحوری «محمد جواد» در«یتیم خانه ایران» سنخیت دارد، بیان کرد: پس ازمطالعه سناریو متوجه شدم که «محمد جواد» فرد توانمند و اسب سواری است که از قد و بالای خوبی هم بهره می‌برد، مطمئنا از این جنبه‌ها مشکلی وجود نداشت تنها مشکلی که با آن مواجه بودم، یادگیری اسب سواری بود که خوشبختانه ظرف دوماه با تمرین های مکرر‌ اصول اولیه آن را تا آغاز فیلمبرداری فرا گرفتم.

این بازیگردرادامه با اشاره به اینکه امیدوارم روزبه‌ روز تنوع گونه‌های فیلمسازی درسینمای ایران افزایش پیدا کند، تصریح کرد: حساس‌ترین نقشم را در «یتیم‌خانه ایران»ایفا کردم درمجموع بازی درنقش «محمد جواد» برایم گام رو به جلو محسوب می‌شود.

نورایی دررابطه با آشنایی خود با مقطع تاریخی که در«یتیم خانه ایران» به تصویر کشیده شده است، خاطرنشان ساخت: حقیقتا تا زمانی که سناریو این اثر را مطالعه نکرده بودم ازاین اتفاق خبر نداشتم ولی پس ازخوانش سناریو پی به این فاجعه بردم و بیشتر از این مسئله شگفت زده شدم که این اتفاق در تاریخ حذف شده است و خیلی کم بهش پرداختند.

وی افزود: عدم نگاه وپرداخت به این واقعه تاریخی برای خود من خیلی تعجب آور است باید مردم با شکل گیری این اتفاق و پشت سر گذاشتن این بحران ها آشنا شوند و نسبت به برهه های تاریخی که اجداد ما با سختی آن را سپری کردند، ببرند. زیرا آگاهی نسبت به این مسائل سبب می ‌شود که بیشتر به محافظت از کشورمان بپردازیم.

بازیگرفیلم سینمایی «قلاده‌های طلا» دررابطه با تحلیل ونگاه‌های که به این اثر شده است، تصریح کرد: شرایط زندگی آن مقطع تاریخی با امروز اصلا قابل مقایسته نیست، چرا که پادشاه ایران درآن زمان کشور را ترک کرده بود و ارتش بریتانیا کاملا در خاک ایران حضور و برمردم تسلط یافته بود، بنظرم این تفاوت کاملا آشکار و روشن است.

نورایی با اشاره به اینکه ژانر کلاسیک در سینمای ایران متاسفانه حذف شده است، بیان کرد: سینما باید تمام ژانر را جلوی مخاطبان خودش بگذارد و آن را محصوربه تماشا گونه‌ای از فیلم نمی‌کند، امیدوارم هرچه سریعتر سایر ژانرها هم در سینما مجالی برای عرض اندام پیدا کنند.

وی با ابرازخوشحالی ازنقش آفرینی در«یتیم خانه ایران»، افزود: مردم ایران همواره در مقابل ظلم و ستم ایستادگی کردند، حتی درسخت‌ترین لحظات هم پشت یکدیگر بودند، همین مسئله سبب شده است در حال حاضر کشورمان به اقتدار برسد که این اتفاق درنوع خود بی نظیربوده و خواهد بود.

بازیگر فیلم سینمایی«بازنده» درمورد پایان بندی این اثر و غرورملی مخاطبان از تماشای این اثر، گفت: مطمئنا عوامل سازنده این اثر بهتر از هر فرد دیگری می‌توانند حسی که بعد ازپایان قحطی دراین اثر به نمایش درمی‌آید را درک کنند، لذا به عمق خشکسالی و قطحی دروغین درمقطع فیلمبرداری این اثر پی بردیم و خودمان هم بشدت تحت تاثیر این فضا سازی‌ها به راحتی قرار گرفتیم.

وی در رابطه با اینکه خیلی‌ها وی را متعلق به جناح اصولگرا می دانند، بیان کرد: اصلا این صحبت‌ها را قبول ندارم، من بازیگرهستم و تنها بدنبال نقش آفرینی درنقش‌های متفاوت و تازه هستم و با این مسائل زیاد میانه‌ای ندارم و نخواهم داشت.

علیرام نورایی درارتباط با بازخورد این اثرمیان تماشاگران گفت: مطمئنا تماشاگران از تماشای این اثر سینمایی بشدت خوشحال خواهند بود، لذا تمام هموطنانمان نسبت به کشورشان تعصب دارند و دوست ندارند که ذره‌ای ازخاک این کشور مورد تعرض دیگران قرار بگیرد به همین خاطر استقبال از فیلم قابل توجه خواهد بود.

وی درخصوص تازه‌ترین فعالیت‌های سینمایی خود، افزود: ازچندی قبل با پرویز شیخ طادی به تفاهم کامل دست پیدا کردم و درحال حاضر مشغول نقش آفرینی در این اثر سینمایی هستم ولی از ارائه اطلاعات درخصوص این پروژه معذورهستم زیرا تمام بازیگران این اثرمتعهد شدند که اخباراین فیلم تنها توسط خود پرویز شیخ طادی به رسانه ها فقط ارائه و اعلام شود.


خبرنگار: مسعود احمدی