علی‌‌اکبری در گفت‌وگو با «نوآوران» مطرح کرد:

تفاوت سینمای بعد انقلاب با قبل از انقلاب کیلومتری است

محسن علی اکبری یکی از تهیه‌کنندگان خوشنام سینمای ایران است که آثاری چون «استرداد» و «همیشه پای یک زن درمیان است» را ساخته است.

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
علی اکبری
نوآوران -

این تهیه‌کننده که تنوع ژانرها در رزومه کاریش دیده می‌شود در این سال‌ها زیاد در سینما آفتابی نشده است و آخرین اثر سینمایی که به تهیه کنندگی وی در پرده سینما به نمایش عمومی درآمده، فیلم سینمایی «یاسین» به کارگردانی وحید امرایی و نقش آفرینی حمید فرخ نژاد بود که فروش آن در سینماها پس از چهل روز نمایش عمومی به سی میلیون تومان هم نرسید ولی با تمام این تفاسیر علی اکبری به رغم شکست تلخی که سال گذشته در سینما خورد همچنان به عنوان یکی از تهیه‌کنندگان صاحب ایده و مدیرمیان سینماگران خطاب می‌شود با وی درباره بحث وجه تمایز سینمای بعد انقلاب با قبل از انقلاب و جوانانی که تازه به سینما پا گذاشتند، صحبت کردیم که متن آن به شرح ذیل است.

محسن علی اکبری تهیه کننده صاحب نام سینمای ایران در ارتباط با عدم فعالیت خود در چند سال اخیر در سینما به نوآوران اظهار داشت: نه، من پرکارهستم، البته همه تصورمی‌کنند چون که در مقام تهیه کننده طی این چند سال اخیر کمتر ظاهر شدم این تصور شکل گرفته است ولی در مجموع این روزها بیشتر سعی می‌کنم در کنارجوانان حضور پیدا کنم و تجریباتم را در اختیار آنها بگذارم.

وی درهمین ارتباط اضافه کرد: خوشبختانه فیلمسازان جوانی که به این عرصه ورود پیدا کردند، خلاق هستند، من هم به نوبه خودم با انتقال تجربیاتم به آنها مشاوره می‌دهم تا انتخاب های درستی کنند و راحت‌تر به موفقیت دست پیدا کنند.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «از رییس‌جمهور پاداش نگیرید» با اشاره به این‌که سینمای ایران سینمای قدرتمندی است، گفت: در حال حاضر در بسیاری از فستیوال‌های خارجی، فیلم‌های ایرانی حضور دارند که در اکثر مواقع هم با کسب موفقیت و دریافت جوایز بخش های اصلی به ایران بازمی‌گردند، همین مسأله حاکی از توجه جهانیان به سینمای ایران است.

علی اکبری افزود: البته ملاکم برای موفق خطاب کردن سینمای ایران تنها به حضور در جشنواره های خارجی خلاصه نمی‌شود ولی همین که اخبار و آثار سینمای ایران امروزه توجه خیلی از رسانه‌ها و هنرمندان دیگر کشورها را جلب کرده نشان ازاهمیت سینمای ایران دارد.

این تهیه کننده با اعلام این‌که رشد سینمای ایران بعد از انقلاب کاملا ملموس است، گفت: اوایل دهه 60 سینمای ایران به علت فضای که در آن سال‌ها حاکم بود و عدم فعالیت سینمایی‌ها، سینما در حالت چراغ خاموش به سر می‌برد ولی با ورود به دهه 60 سینمای ایران آرام آرام دوباره  فعالیت خود را پیگیری کرد و اکنون تفاوت سینمای انقلاب با سینمایی قبل از کیلومترهاست، همین امر بیانگر این است که سینما راه درستی را برای فعالیت‌های خود پیموده است.

تهیه کننده فیلم سینمایی «یاسین» با اعلام این‌که در بحث محتوایی شاید به بعضی از آثاری که در این چند سال ساخته شده است، ایراد وارد است، بیان کرد: اما جدایی از بحث محتوا و داستانی سینمای ایران به لحاظ ساختاری واقعا به نسبت گذشته خیلی قدرتمند است، این مسئله کاملا طبیعی است به عنوان مثال در صنف دندان پزشکان هم تمام دکترا و جراحان مطمئنا حاذق نیستند و بعضی از علم و تخصص کمتری بهره می‌برند.

وی خاطرنشان ساخت: اوایل انقلاب هم اصلاً به دنبال رقابت با سینمای هالییود و بالیوود نبودیم، بیشتر تمرکز خودمان را بر روی سینمای خودمان گذاشتیم ولی اینکه عده‌ای علاقه‌مند هستند که این فضای رقابتی شکل بگیرد، کاملا غلط است، زیرا رویکرد سینمای ایران با بالیوود و هالیوود خیلی متفاوت است.

علی اکبری با اشاره به این‌که سینمای ایران برای مخاطبان خارجی جذاب است، افزود: همواره به دنبال ساخت سینمای خودمان بودیم، همین نگاه و تصمیم سبب شده امروزخیلی سینمای ما برای سایر کشورها جذاب خطاب شود.

این تهیه‌کننده با اشاره به این‌که به فیلمسازان جدیدی که وارد سینما شدند، امیدوار است، اظهار کرد: صمیمانه و بدون اغراق این نکته را خدمتتان عرض می‌کنم که از تماشای فیلم‌های بعضی از این جوانان تازه ورود پیدا کرده به سینما واقعا خوشحال می‌شوم، پتانسیل و ظرفیتی درآثار آن‌ها به چشم می‌‌خورد که باعث خوشحالی است، اما تنها می‌خواستم مطلبی را به این جوانان گوشزد کنم، حیف است که فیلمساز جوان و جویای نام ما با شعرهای حافظ آشنا نباشد و یا شاهنامه فردوسی را مطالعه نکرده باشد، امیدوارم که میزان مطالعه جوانان‌مان افزایش یابد تا فیلمنامه‌هایمان هم از کشش‌های لازم بهره ببرد و هم به مذاق مخاطبان خوش بیاید.

علی اکبری درارتباط با نرخ دستمزد بعضی از بازیگران که صدای همکاران وی را درآورده است، گفت: این مسأله را از چندین زاویه می‌توانیم مورد بررسی قرار بدهیم در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که خیلی از بازیگران ارقامی که درچند اثر دریافت می کنند تنها منوط به همان پروژه‌ها می‌شود و ترس از آینده یا عدم امنیت شغلی در آینده نکته‌ای است که خیلی ازهنرمندان با آن دست‌و‌پنچه نرم ‌می‌کنند به همین خاطر نرخ دستمزد آن‌ها همواره استمرار نخواهد داشت باید به تمام این نکات توجه کرد.

این تهیه‌کننده در بخش دیگری از صحبت‌های خود هم به قانون حق کپی رایت هم اشاره کرد و گفت: مطمئنا اگر قانون کپی رایت در ایران مصداق عینی و حقوقی پیدا کند بازیگران از فروش محصولات خودشان هم می‌توانند به سود دست پیدا کنند به همین سبب چون به قانون کپی رایت در کشورمان توجه خاصی صورت نمی‌گیرد از این مسیر هم سینماگران ارتزاق درآمدی ندارند، متاسفانه این مسأله به نفع سینما ایران نیست و نخواهد بود.

وی تصریح کرد: تمام این مواردی که بیان کردم، تمام ماجرا نیست اگر این نکاتی که گفتم اعمال و رعایت شود خیلی راحت تمام صنوف می‌توانند، جلسه بگذارند و سقف و کف نرخ‌های اعضای صنف خود را به سایر صنوف و بالاخص تهیه کنندگان اعلام کنند که صنف تهیه کنندگان هم مطمئنا از این اتفاق استقبال خواهد کرد.

وی در خاتمه این گفت‌وگو در پاسخ به این‌که آیا امسال اثری را تهیه خواهد کرد، گفت: جواب این سوالتان را نمی‌دانم چگونه بدهم در حال حاضر چنین تصمیمی از جانب من صورت نگرفته است، البته معنای صحبتم این نسیت که حتما امسال فیلم نمی‌سازم چراکه آینده اصلا قابل پیش‌بینی نیست به همین خاطر اعلام می‌کنم که نمی‌دانم امسال فیلم می‌سازم یا خیر؟


خبرنگار: مسعود احمدی