رضا یزدانی در گفتوگو با «نوآوران» :

من دکور را به صحنه موسیقی آوردم

بعد از مدتها که «رضا یزدانی» مصاحبهای با رسانهها نداشت با او قرار یک گفتو گو گذاشتم و به عنوان یک دوست قدیمی به دیدارش رفتم اما رضا یزدانی حتی نسبت به یک ماه گذشته زمین تا آسمان فرق داشت.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۱
من دکور  را به صحنه موسیقی آوردم
نوآوران -

حالا این تغییر به خاطر نزدیک بودن به کنسرتش بوده یا مسائل دیگر نمیدانم. اما نه تنها برخوردش جایی برای اینکه بتوانم از او انتقاد کنم یا سوالی بپرسم که به مذاقش خوش نیاید. نگذاشته بود حتی سوالهای  عادی را هم به انتها نمیرساندم و معلوم بود فقط میخواهد گفتوگویمان زودتر تمام شود.رضا یزدانی را بیشتر به عنوان خواننده راک میشناسند هرچند که خودش معتقد است همیشه راک نمیخواند و فقط بعضی از آهنگهایش راک است. او که عامه مردم او را «آقای خاص موسیقی» مینامند، این روزها در گیر و دار اجرای کنسرت و آماده کردن آلبوم جدیدش برای سال
آینده است.

 پیش از این گفته بودی که کارهایت فقط «راک» نیست و پاپ هم میخوانی، در حال حاضر سبک موسیقی رضا یزدانی چیست؟

در حال حاضر سبک کارهایم مثل همیشه مثل همان کارهایی که معمولا از من دیده اید. هم راک کار میکنم هم سافت راک، هارد راک، پاپ راک و فلامینکو و اینطور نیست که فقط یک سبک خاص کار کنم، بستگی به حال و هوای زمان و دوران دارد.به طور مطلق راک نمیخوانم بلکه سعی می کنم همیشه متفاوت باشم.

 

  سبک راک در تعریف جهانی با کاری که ما در ایران انجام میدهیم بسیار متفاوت است و یکی از نشانههایی که این سبک را تکمیل و متمایز میکند،پرفورمنسی است  که خواننده راک روی استیج اجرا میکند. چقدر کار شما به این تعریف بین المللی نزدیک است و چقدر جا برای اینکه پرفورمنس داشته باشی داری؟

ما از همه لحاظ با موسیقی کل دنیا فاصله داریم، نه تنها در موسیقی بلکه در موزیک ویدئو و اجراهایمان هم همینطور است. در تمام این سالها همیشه سعی کردم که موسیقیام را ایرانیزه کنم تا به فرهنگ و سلیقه ایرانی نزدیک شود و مهر و امضایی هم برای کارهای خودم داشته باشم. من تنها کسی بودم که در کنسرتها از ویدئوهایی که خودمان درست میکردیم استفاده کردم که در زمان اجرا پخش میشود و همچنین من تنها کسی بودم که دکور را به صحنه اجرا آوردم؛ همچون مغز یک انسان که به صورت حجمی کار شده بود،  از یک ماشین «پیکان» تا «کافه» و دکورهای مختلف دیگر و بعد از من همکاران دیگر این کارها  را انجام دادند.ما سعی کردیم که نوآوری داشته باشیم، ولی زمانی هست که یک هفته قبل سالن را تحویل میدهند و 7 روز وقت داریم تا در این زمینه بیشتر کار کنیم، اما وقتی ساعت 6 عصر اجرا داریم و ساعت 2 به ما سالن را تحویل میدهند فقط به اندازه 4 ساعت میتوان کار کرد. و در مورد اجرای خودم روی صحنه قطعا یکسری قوانین وجود دارد که براساس آنها کار می کنم و روی اجرا تاثیر گذار هستند.

  آیا این حرف صحت دارد که «مسعود کیمیایی» گفته بود  من رضا یزدانی را به اینجا رساندم؟

نه اصلا اینطور نیست، در حقیقت ایشان گفتند که حضور من و یغما گلرویی در فیلم «حکم» خاطره «فرهاد مهراد» را در فیلم «رضا موتوری» برایش زنده  میکند.

 

 طی این سالها تیتراژ فیلم و سریالهای زیادی را خواندی، چقدر این موضوع در روند پیشرفت موثر بودهاست؟

قطعا بسیار تاثیر داشته، چون من به واسطه تیتراژ فیلم  وارد سینما شدم و بعد 3 فیلم سینمایی که  بازی کردم و این قطعا به شناخته شدن من در صنعت سینما  بسیار کمک کرده است.

 

    باز هم میخواهی که کار سینمایی انجام دهی؟

بله، من در حال حاضر دو پیشنهاد برای بازی در نقش یک دارم که یکی از آنها بیشتر نظرم را به خودش جلب کرده و دارم روی آن فکر میکنم.

 

  قرار است در این فیلم نقش خودت را بازی کنی یا اینکه شخصیت داستان موزیسین است؟

نه، به طور کامل این شخصیت مجزا از خودم است و حتی ارتباطی هم به موزیک ندارد.

 

    نگاهت به مخاطب چگونه است ؟

من در سبکهای مختلفی کار میکنم و به این دلیل مخاطبانم گستردهتر میشوند و ترانههای نوستالژیکی مانند: (کارتون)، (کوچه ملی)، (رادیو)، (لاله زار) و ... ، باعث شده حتی سن‌‌های بالاتر هم در مخاطبان من قرار بگیرند.

 

     چرا مدتهاست که دیگر با یغما گلرویی کار نمیکنی؟

چون یغما گلرویی ممنوع الکار است.

 

 دوستی ات با همایون شجریان از کجا شروع شد و با وجود تفاوت سبک کاریتان تعامل موسیقی هم با هم دارید؟

راستش یادم نمیآید که دوستیمان از کجا شروع شد. گاهی در دور همیهای خودمان، کارهایی از «حافظ» را برای همایون میخوانم و گاهی هم او با گیتار من همخوانی میکند  اما به صورت جدی کاری با هم انجام ندادیم. همایون برای من همیشه قابل احترام است.

   در کنسرت 18 مرداد چه کارهایی قرار است اجرا شود و چه برنامههایی دارید؟

مثل همیشه دو تا دکور جدید داریم که در سمت چپ و راست صحنه چیده میشوند. در حال حاضر  همکارانم مشغول طراحی آن هستند. سه تا ویدئوی جدید داریم که بر اساس بعضی قطعات ساخته شده اند. 20 ترانه با توجه به نظر سنجی از مردم در اینستاگرام انتخاب کردیم که شامل: یخ بندونای قطبی چشمات، هنوز دلم واسه توتنگ میشه، طهران-تهران، برزخ، رادیو، سلول شخصی، تونل کندوان نگاه تو، هفته دلتنگی، رفت که رفت و چند ترانه دیگر است که آنها را اجرا میکنیم.