نشست خبری «فستیوال شبهای موسیقی بارانا» در کاخ نیاوران برگزار شد

چکناوریان: موسیقی بهترین درمان برای هر بیماری است

نشست خبری نخستین فستیوال «شبهای موسیقی بارانا» شامگاه 18 مردادماه در مجموعه فرهنگی، تاریخی نیاوران با حضور مسئولان این فستیوال و هنرمندان شرکت کننده برگزار شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
چکناوریان: موسیقی بهترین درمان برای هر بیماری است
نوآوران -

در ابتدای این نشست خبری که در فضای باز کاخ نیاوران برگزار شده بود، کاوه گرایلی (سخنگو و مشاور هنری فستیوال) در سخنانی درباره اهداف این رویداد هنری توضیح داد و گفت:« این فستیوال به شکل کاملا حرفهای و البته در بخش خصوصی برگزار خواهد شد و این رویداد میتواند، زمینه را برای برگزاری فستیوالهایی از این دست فراهم کند. ما برای این برنامه از هنرمندان تراز اول کشور و گونههای مختلف موسیقی که همگی جزو بهترینها هستند، بهره بردهایم. هریک از هنرمندان شرکتکننده که از نسلهای مختلف هستند، تنوعی در آثارشان وجود دارد که باعث میشود، این جشنواره محدود به نوع خاصی از موسیقی نشود. امیدوارم، پس از برگزاری این رویداد در کاخ نیاوران بتوانیم، در بیستون کرمانشاه نیز اجراهایی برای علاقهمندان موسیقی داشته باشیم. از نظر من اجرا در مکانهای تاریخی، قدم مثبتی است که امیدوارم استمرار پیدا کند و بتواند، انگیزه خوبی برای ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی در رویدادهای موسیقی شود».
سپس هوشنگ کامکار (آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی کامکارها) درباره اجرای گروهش در این رویداد هنری گفت:«این فستیوال واقعهای بسیار مهم است و باید برگزاری آن را به فال نیک بگیریم. امیدوارم این فستیوال تداوم داشته باشد و چنین رویدادهایی که پس از انقلاب خیلی کم به وقوع پیوستهاند، از این پس بیشتر دیده شوند. خوشبختانه موسسه  خیریه محک هم به این فستیوال وارد شده و این نشان از اهداف انساندوستانه این رویداد نیز هست.  اجرای گروه موسیقی «کامکارها» در این فستیوال از دو بخش تشکیل میشود که یک قسمت آن به موسیقی فارسی و قسمت دیگر به موسیقی کردی اختصاص دارد. »
در ادامه این نشست خبری کیخسرو پورناظری (آهنگساز پیشکسوت و سرپرست گروه «شمس») در سخنانی درباره اجرایش در فستیوال گفت:«خوشحالم هنوز هنرمندانی هستند که دلشان برای این آب و خاک میتپد و چنین فستیوالی را برگزار کردند. بر اساس برنامهریزیهایی که داشتیم، کنسرت گروه «شمس» در این فستیوال از سه بخش تشکیل شده است. در بخش اول تکنوازی من به همراه سازهای ضربی، بخش دوم سه نوازی به همراه تهمورس پورناظری و سهراب پورناظری را خواهیم داشت و در بخش پایانی نیز ساختههای بنده به همراه گروه «شمس» اجرا خواهد شد.»
همچنین، شهرداد روحانی (رهبر ارکستر سمفونیک تهران) که قرار است، در این فستیوال روی صحنه برود، در سخنانی درباره اجرایش اظهار کرد: «بسیار خوشحالم که در کنار هنرمندان و استادان دیگر در این رویداد حضور دارم. اجرای بنده با همراهی یک کویینت زهی به سرپرستی امیر باورچی، هارپنوازی نازلی بخشایش و دو ساز کوبه ای شکل خواهد گرفت.  بسیار خرسندم که برای اولین بار در فضای باز در کشورم چنین کاری  را انجام میدهم و از این بابت بسیار هیجان دارم. زیرا اجرای موسیقی در کاخ نیاوران تهران برای هموطنانم فضای جدیدی است که من هم دوست دارم آن را تجربه کنم.»
آرین کشیشی (نماینده گروه کامنت) نیز دربارهی حضور در این فستیوال گفت:«از اینکه که در فستیوال خصوصی «بارانا» حضور پیدا کردیم، بسیار خوشحالیم و شاهد اجرای آثاری هستیم که گروههای مختلف در ژانرهای متنوع حضور مؤثری در آن دارند.  اجرای کنسرت در این رویداد هنری یک کار خیر محسوب میشود که همه ما در آن سهیم هستیم و میتوانیم در کنار سایر هنرمندان به اجرای برنامه بپردازیم. ما غیر از اجراهای همیشگی گروه «کامنت» قرار است، یک قطعه مشترک با گروه داماهی نیز اجرا کنیم.»
رضا کولغانی (نماینده گروه داماهی) نیز توضیح داد: «گروه «داماهی» قرار است، در این فستیوال در کنار بزرگانی چون ستاد پورناظری، گروه کامکارها، استاد چکناوریان و استاد شهرداد روحانی اجرا داشته باشد که این باعث خوشحالی ما است.   در این اجرا در کنار چیدمان جدیدی که برای گروه در نظر گرفتهایم، قطعه «مُردن مردونه» یکی از آثار ابراهیم منصفی را به صورت مشترک با گروه «کامنت» اجرا خواهیم کرد.»
امید نعمتی (خواننده گروه «پالت») سخنران دیگر این نشست خبری بود که در سخنان کوتاهی درباره این فستیوال گفت: «بسیار مفتخریم در فستیوالی شرکت کنیم که همواره برای اجرای اساتید حاضر در آن هیجان داشتهام. هنرمند آلمانی که در آلبوم «شهر من بخند» گروه ما را همراهی کرد، سالها پیش فستیوالی را در حیاط خانه مادربزرگش با 17 مخاطب آغاز کرد. 5 سال بعد وقتی گروه ما به آن فستیوال دعوت شد، با فستیوالی مواجه شدیم که 4 هزار مخاطب را از کل آلمان در یک روستا جمع کرده بود. من امیدوارم که فستیوال «بارانا» هم تداوم داشته باشد و به زودی به یکی از فستیوالهای مهم کشور تبدیل شود.»
لوریس چکناوریان نیز درباره  اجرایش توضیح داد: «بنده پیش از این هم با مؤسسهی «محک» فعالیتهایی داشتم و امروز بسیار خوشحالم که در این پروژه مشارکتی که توسط بخش خصوصی برای حمایت از بیماران این مؤسسه  انجام میپذیرد، حضور داشته باشم. به اعتقاد من مهمترین درمان برای هر بیماری، موسیقی و هنر است که میتواند در کنار همکاری و مشارکت مردم، نقش مؤثری را در ترویج فعالیتهای مردمی و حمایتی داشته باشد.»
در بخش پایانی این نشست خبری تهمورس پورناظری به عنوان رئیس فستیوال در سخنانی گفت: «آرزوی کودکی من این بوده است که بتوانم، چنین هنرمندان بزرگی را در کنار هم ببینم.  البته شاید به لحاظ برنامهریزی انجام شده، فضای مختصری برای حضور هنرمندان بزرگ موسیقی این سرزمین فراهم آمده باشد اما با وزن و چگالی که در محتوای این برنامهها میبینیم، به این باور میرسم که فضای مورد نظر در بالاترین شکل ممکن برگزار میشود.خوشحالم بزرگانی که نه نیاز به کنسرت دارند نه به فستیوال و هر کدام در منظومه خودشان خورشیدی هستند به این فستیوال آمدند و این امید بزرگی برای ماست تا این راه ادامه پیدا کند. من، سهراب پورناظری و گروهی که این فستیوال را برگزار میکنند، هدفی جز استمرار آن نداریم. قرار است، 5 درصد از فروش بلیتهای اجراها به موسسه «محک» تعلق بگیرد که شاید مبلغ قابل توجهی از لحاظ مالی نباشد اما میتواند این پیام را بدهد که همه ما از یک گوهر هستیم و این مسالهای است که از نظر معنوی ارزش دارد.»