بررسی چالش اجرای کنسرت در شهر‌های مذهبی در گفت‌وگو با حمیدرضا نوربخش:

به داد مظلومیت موسیقی برسید

آیت‌الله علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار ‌شد گفته است: «در شهر امام رضا(ع) نباید کنسرت برگزار کرد و دیگر نباید سر این موضوع با مردم یا برخی مسئولان کوته فکر چانه زنی کرد

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
به داد مظلومیت موسیقی برسید
نوآوران -

اگر کنسرت می‌خواهید نباید اهل مشهد باشید و بروید در شهر دیگری زندگی کنید، که در عملیات فرهنگی‌اش آزاد باشد، در تفریح و خوش گذرانی‌اش آزاد باشد، چرا شهر زیارتی مشهد را انتخاب کرده‌اید؟ هر روز کمپین راه می‌اندازید، این دار و دسته‌ها اردوکشی بر ضد امام رضا(ع) است، این مقابله با حرم امام هشتم است. بنده فکر کردم یک روز در یک جلسه به نام امام هشتم تکلیف این شهر باید روشن شود. مشهد شهر زیارتی است. اینجا شهر گردشگری نیست که مراکز تفریحی و عیاشی درست کنند. چرا هر فکری که به ذهن یک مدیر یا دولت می‌رسد برای جذب توریست، آن هم توریست فاسق و فاجر و خوشگذران، می‌خواهد آن را در شهر امام رضا پیاده کند؟ همه مدیران و ساکنان بدانند؛ این شهر آنقدر دلداده و عاشق دارد که نمی گذارند شما در برنامه‌ریزی و عیاشی آزاد باشید.» مثلا خواندن اشعاری از حافظ یا مولانا با تحریری زیبا و با همراهی چند ساز چگونه می تواند شنونده را به گناه آلوده کند و او را از خدا و مقدساتش دور نماید؟ مگر غیر از این است که همه آثار موسیقایی که تولید و منتشر می شوند بر اساس قوانین وزارت ارشاد که مبتنی بر نظرات ولایت فقیه است و از چارچوب قوائد اسلامی دور نیست تایید می‌شوند و مجوز می‌گیرند؟ مگر قاریان قرآن و یا اذان گویان با لحنی آهنگین قرآن نمی‌خوانند و یا اذان نمی‌گویند؟ تنها چیزی که وجود دارد این است که نمی‌شود مردم یک شهر را به خاطر عقایدی شخصی که البته محترم است و نه لازم‌الاجرا از نیاز‌های فرهنگی و هنری زندگی‌شان محروم کرد. در این راستا حمیدرضا نوربخش مدیر عامل خانه سینما و خواننده برای دفاع از جایگاه هنر موسیقی در شهرهای مذهبی، چون مشهد نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشته است که درباره محتوای این نامه با ایشان گفت‌‌وگو کردیم.

امام خمینی‌(ره‌) به هیچ وجه با موسیقی مخالفت نداشته‌اند، چرا که در سال 58 هم گروه آقای حجازی در حضور ایشان و همراهانشان سرود « خمینی ای امام » را نواختندحمیدرضا نوربخش درارتباط با این‌که حضور و اجرای موسیقی چه در شهر‌های مذهبی و چه در شهر‌های غیر مذهبی نباید ممنوعیتی داشته باشد به «نوآوران» می‌گوید: « بخشی از این مسائل تصفیه حساب‌های سیاسی است برای این‌که به طرف مقابل خود حمله کنند. چون این کار‌ها نه وجه قانونی دارد و نه وجه فقهی، ما در کشورمان قانونی واحد داریم و همچنین کشور با نظر ولی فقیه اداره می‌شود چه در زمان امام خمینی و چه در زمان مقام معظم رهبری. در واقع فقهی که حاکمیت بر آن تکیه می‌کند نظر ولی فقیه است و ایشان هم بار‌ها و بار‌ها نظرشان را در باره موسیقی داده‌اند و وزارت ارشاد سالیان سال است که بر اساس نظرات ایشان قوانین را تصویب و رعایت می‌کنند. اصلا صحبت‌هایی که راجع به اجرای موسیقی در مشهد شده است هیچ توجیه قانونی و فقهی ندارد. » او درباره مبحث اجرای موسیقی در مشهد ادامه می‌دهد: «نمی‌شود مردمان مشهد را از مردمان دیگر شهر‌ها جدا کرد و ما بین آن‌ها و دیگر شهر‌ها نباید تبعیضی قائل شود. بهره‌مند شدن از برنامه‌های هنری حق مسلم آن‌هاست. باید جلوی این اتفاق را گرفت و ما می‌خواهیم که از مقام معظم رهبری استمداد بجوییم.» او درباره نظری که آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی داده‌اندگفت: « هر عالم محترمی نظر خودش را دارد و نظرش برای خود و کسانی‌که از او پیروی می‌کنند محترم است، و نظر ایشان که برای همه مردم لازمالاجرا نیست، مردم از نظر رسمی و قوانین رایج کشور پیروی می‌کنند. یک اثر هنری بر اساس همین قوانین و مقررات مجوز می‌گیرد و دلیلی ندارد که جلوی اجرایش گرفته شود.»

نوربخش راجع به برنامه‌هایی که تا به حال در استان خراسان لغو شده است ادامه می‌دهد: « مگر در یک اجرای سنتی چه عمل غیر قانونی و غیر اخلاقی صورت می‌گیرد که بخواهند مانع اجرایش شوند. وقتی‌که موسیقی سنتی اجرا می‌شود همه شنونده‌ها با آرامش به موسیقی گوش می‌سپارند، لذت معنوی و روحی می‌برند و در نهایت نوازندگان و خواننده را تشویق می‌کنند. کدام قسمت چنین برنامه‌ای خلاف اخلاق و عرف و قونین است؟ مگر می شود که قصاص قبل از جنایت کرد؟ هنوز اتفاقی در این باره نیفتاده بود. مخاطبین موسیقی سنتی انسان‌های مبادی آدابی هستند و هنجار‌های ادبی و اجتماعی را می‌شناسند و رعایت می‌کنند.» در جریان اسلام و قوانین اسلامی، شهری با شهر دیگر قائدتا نباید تفاوتی داشته باشد. قوانین یکسان است و یک باید یا نباید را پیروی می‌کند. مدیر عامل خانه سینما در رابطه با این تبعیضی که بین شهر مشهد با دیگر شهر‌ها قائل شده است می‌گوید: « مگر ما، همه هنرمندان و مردمانمان به امام هشتم ارادت نداریم؟ همه ما امام رضا(‌ع‌) را دوست داریم و بسیاری از هنرمندان ما آثار موسیقی بسیاری در مدح امام رضا (‌ع‌) خوانده‌اند و منتشر کرده‌اند.

لطفا به مردمان استان خراسان هم احترام بگذارید و برای علایق آن‌ها هم احترام قائل شوید. مردم این استان آداب و هنجار‌ها را می‌شناسند و بهره‌مندی از برنامه‌های فرهنگی و هنری لازمه زندگی آن‌ها است. نمی‌شود که مردم یک شهر را از یکسری مسائل و خواسته‌ها محروم کرد که چون در یک شهر مذهبی زندگی می کنید از یک سری امکانات محروم هستید.» آقای خامنه‌ای رهبر معظم جمهوری اسلامی هیچ‌گاه صراحتا راجع به ممنوع بودن موسیقی صحبتی نکرده‌اند و مخالفتی با این مقوله نداشته‌اند. حمیدرضا نوربخش مدیر عامل خانه سینما طی نامه‌ای نیز می‌خواهد از ایشان برای برقرای عدالت در زمینه موسیقی درخواست کمک کند. او راجع به محتوای نامه‌ای که به ایشان نوشته است توضیح می‌دهد:« بحث ما این است که این مسأله منجر به نزاع ما بین قوه قضائیه و مجریه شده است. یعنی از طرفی دولت پافشاری بر اجرای این برنامه‌ها دارد و از طرف دیگر در واقع ما می‌خواهیم از مقام معظم رهبری درخواست کنیم که به عنوان بالاترین مقام مسئول در این موضوع ورود کنند و تعادل را برقرار کنند. » نوربخش در پاسخ به این‌که در این نامه از کلیت موسیقی حمایت کرده‌اند یا فقط از وضعیت موسیقی استان خراسان، بیان می‌کند: « ما در واقع مسائل و مشکلات موجود و مظلومیت هنر موسیقی را بیان کردیم و از ایشان می‌خواهیم که به داد مظلومیت موسیقی برسند و عدالت را رعایت کنند. »