گزارش اختصاصی نو آوران از سی و یکمین نشست خبری سخنگوی وزارت ارشاد:

11 سال است در مشهد هیچ کنسرتی برگزار نشده‌است

عدم برکزاری کنسرت در سال‌های گذشته در شهر مشهد یکی از مهمترین نکاتی بود که دیروز در نشست خبری سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد مطرح شد.

  1. ۱۱ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
11 سال است در مشهد هیچ کنسرتی برگزار نشده‌است
نوآوران -

 «‌حسین نوش‌آبادی‌» سخنگوی وزارت ارشاد در راستای وضعیت برگزاری کنسرت‌ها درمشهد، اهداف فرهنگی دولت، شرایط نا‌بسامان تئاتر شهر و موضوعاتی پیرامون نمایشگاه مطبوعات که در چند ماه آینده برگزار می‌شود صحبت کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

   براساس نظرات فقهی رهبر انقلاب حرکت کنیم

نوش‌آبادی درباره لغو کنسرت‌‌ها در استان خراسان توضیح داد: «‌محدودیت در برگزاری کنسرت‌ها در مشهد و نظر آقای جنتی بر لغو آن‌ها تنها به دلیل حفظ حرمت و حریم معنوی آستان مطهر امام رضا (‌ع‌) است، نه اظهارات بعضی مقامات مذهبی مشهد. عدم برگزاری کنسرت‌ها تنها به شهر مشهد اختصاص دارد ولی در باقی شهر‌ها با توجه به نظرات فقهی مقام رهبری و با حفظ چهارچوب و قوانین برگزار می‌شود.» او دراین رابطه ادامه داد: «‌وزیر ارشاد نیز در ارتباط با این موضوع اشاره کرد که مجوز‌ها چه برای آلبوم موسیقی و چه برای اجراهای صحنه‌ای در چهارچوب نظرات مقام معظم رهبری صادر می‌شود. ما سعی کرده‌ایم درباره مجوز کنسرت، براساس نظرات فقهی رهبر انقلاب حرکت کنیم و ملاک تصمیم‌گیری‌ها، سیاست‌ها و ملاحظات‌مان را فرمایشات ایشان قرار دهیم.»

سخنگوی وزارت ارشاد درباره نظرات رهبری در حوزه موسیقی و ساز‌ها بیان کرد: «‌‌بنابر نظرات مقام معظم رهبری موسیقی نباید مضل عن سبیل الله باشد، و نیز نوع موسیقی لهوی و مناسب با مجالس عیش و نوش و گناه نباشد، فرقی نمی‌کند که موسیقی کلاسیک باشد و یا غیره، این نوع موسیقی حرام محسوب می‌شود. و اگر این‌گونه نباشد به خودی خود اشکالی ندارد همچنین تشخیص حرام یا حلال بودن موسیقی بر عهده فرد مکلف است.» نوش‌آبادی راجع به پاسخ رهبری به سوالاتی درباره حرام یا حلال بودن گوش دادن به موسیقی‌هایی که مجاز اعلام شده‌اند بیان کرد: «‌رهبری تشخیص حرام یا حلال بودن گوش دادن به این موسیقی‌ها را برعهده فرد مکلف دانسته است و استفاده از آلات موسیقی برای اهداف عقلایی چون سرود‌های ملی و انقلابی اشکالی ندارد.‌» او همچنین گفت:‌ ‌«11 سال است که در مشهد هیچ کنسرتی برگزار نشده و این مسأله تنها در این دولت نبوده است.»

   در اسکار حضور فعال خواهیم داشت

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به این‌که آیا نماینده‌ای را برای معرفی به مراسم اسکار امسال انتخاب کرده‌اند یا نه گفت: «‌قطعا حضور ما در مجامع بین‌المللی و جهانی نشان دهنده توانمندی‌های فرهنگی و هنری ما خواهد بود. امسال هم در مراسم اسکار حضور فعال خواهیم داشت و به موقع نماینده خود را معرفی می‌کنیم. اما در حال حاضر راجع به این‌که چه فیلمی و چه افرادی را به عنوان نماینده ایران اعلام کنیم انتخاب نکرده‌ایم.»

  منتظر رفع مشکلات «‌رستاخیز‌» هستیم

او درباره اکران فیلم «رستاخیز» نیز توضیح داد: « فیلم «‌رستاخیز» اشکال‌هایی از لحاظ محتوایی و تصویری دارد که تا به حال رفع نشده است و اگر قرار باشد اکران شود باید این مشکلات مرتفع شود. ما نیز در انتظار رفع مشکلات آن هستیم؛ اما در حال حاضر من نمی‌توانم زمانی را برای اکران این فیلم اعلام کنم.» 

نوش‌آبادی درباره نظارت بر ارزش‌گذاری قرآن، بیان کرد: «قیمت‌گذاری قرآن و ادعیه مستقیما به ما مربوط نیست و توسط ناشران و نویسندگان براساس شرایط تعیین می‌شود. مشکلات مربوط به ترجمه قرآن نیز در کمیته‌ای مشترک شامل وزارت ارشاد، معاونت قرآن و عترت و سازمان تبلیغات اسلامی بررسی می‌شود تا به ترجمه‌های روان‌تری برسیم و مشکلاتی که دیده می‌شد،

 رفع شود.»

سخنگوی وزارت ارشاد همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ورود فیلم‌های سینمایی به شبکه غیرمجاز توزیع خانگی، گفت: «اکران فیلم در سینما دلیلی بر توزیع آن در شبکه نمایش خانگی نیست. اگر تهیه‌کننده پس از اکران عمومی فیلم متقاضی این کار باشد، باید مجوز آن را دریافت کند و غیر از این، تخلف به‌حساب می‌آید.» 

  تالار وحدت، محل اجرای آثار هنری فاخر است

سخنگوی وزارت ارشاد با بیان این‌که تالار وحدت به برنامه‌های فرهنگی - هنری در مرتبه نازل اختصاص ندارد، گفت: «برگزاری هر مراسمی در تالار وحدت امکان‌پذیر نیست. این تالار، یک تالار ملی برای کشور است و به نمایش‌ها، برنامه‌ها و موسیقی‌های فاخری که چارچوب خاصی داشته باشد، تعلق دارد. این محدودیت‌ها همیشه بوده و در حال حاضر نیز اعمال می‌شود.» او در ارتباط با جداسازی جشنواره فیلم کودک و نوجوان و برگزاری آن‌ها در دو شهر متفاوت توضیح داد: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درصدد گسترش جشنواره‌ها از مرکز به دیگر استان‌ها است. اصفهان به‌دلیل تجربه خوب و بسترهای مناسب آن، آمادگی برگزاری جشنواره را دارد.» او با تأیید این‌که جشنواره فیلم نوجوان در همدان و جشنواره فیلم کودک در اصفهان برگزار می‌شود، ادامه داد: «ما این کار را برای این انجام می‌دهیم که همه استان‌ها و همه مردم کشور را درگیر این موضوعات کنیم. ممکن است در این زمینه انتقادهایی وجود داشته باشد، اما مانند جداسازی بخش بین‌الملل از جشنواره فیلم فجر که آثار مثبتی داشت، این تجربه مشابه نیز انجام می‌شود.»

  تخفیف ویژه برای مطبوعات خصوصی

 حسین نوش‌آبادی درباره محل برگزاری نمایشگاه مطبوعات و روند برگزرای آن اعلام کرد: «‌نمایشگاه مطبوعات نیمه دوم آبان‌ماه برگزار می‌شود. از شنبه همین هفته تا شنبه هفته آینده برای غرفه‌ها ثبت نام خواهد شد. ما برای نشریات و رسانه‌های غیردولتی افزایش هزینه برای اجاره غرفه نداریم و تخفیف ویژه‌ای را نیز در نظر گرفته‌ایم. مکان برگزاری این رویداد هنوز نهایی نشده است و مصلای امام خمینی (ره) یا شهر آفتاب را برای آن در نظر داریم که بعدا معلوم می‌شود.‌» 

    آیین‌نامه صنعت چاپ نیازمند بازنگری است

سخنگوی وزارت ارشاد با اشاره به این‌که این وزارتخانه اختیار ممیزی کتاب را به برخی ناشران تفویض کرده است، گفت: «ما این اختیار را به ناشران محدودی که سابقه ممتدی دارند و خوش‌نام هستند، دادیم. همان‌طور که در برخی استان‌ها این اتفاق رخ داده است.» او درباره آیین نامه نظارت بر صنعت چاپ ادامه داد: «‌آیین‌نامه صنعت چاپ به بازنگری نیاز دارد تا از این وضعیت نجات پیدا کند. این صنعت یک صنعت زیربنایی است که باید زیاد به آن توجه شود. مجالی که با رفع تحریم‌ها و حضور برخی سرمایه‌گذاران خارجی در کشور به‌وجود آمده، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم بهتر به این موضوع رسیدگی کنیم. بخش مهم سخت‌افزاری صنعت چاپ نیز به‌دلیل صنعتی بودن، به بخش صنعت واگذار می‌شود.‌» نوش‌آبادی با بیان این‌که لایحه جامع رسانه همگانی مراحل پایانی خود را در دولت طی می‌کند، بیان کرد: «در تنظیم این لایحه از نظرات صاحب‌نظران و پژوهشگران استفاده شده است. از طرفی به‌دلیل نواقصی که لایحه نظام رسانه‌ای داشت، آن را فعلا مسکوت و در دست بررسی گذاشته‌ایم. نظر وزیر نیز بر لایحه جامع رسانه همگانی است. پیش‌نویس لایحه تبلیغات تمام شده و موضوع اصلاح قانون مطبوعات هم در دل لایحه جدید رعایت شده است.‌»

    عدم حضور نمایندگان لیست امید در مجلس

او همچنین راجع به این‌که چرا در کمیسیون فرهنگی مجلس هیچ‌کدام از اعضای لیست امید حضور ندارند، توضیح داد: «‌دولت نقشی در چینش اعضای کمیسیون‌های مجلس ندارد؛ اما در ابتدا این نگرانی وجود داشت که از 290 نفر نماینده فقط چهار نفر آن‌ها برای کمیسیون فرهنگی ثبت نام کرده بودند، اما در حال حاضر تعداد اعضای این کمیسیون به حد قابل قبولی رسیده و شامل چهره‌های فرهنگی، رسانه‌ای و باتجربه است. ما نیز از این موضوع راضی هستیم و افق‌های امیدوارکننده‌ای را در این زمینه می‌بینیم.‌»

در این نشست همچنین راجع به اوضاع نا‌به‌سامان تئاتر شهر و همچنین برنامه وزارت ارشاد برای ثبت آثار و هنر‌های تجسمی صحبت شد. نوش‌آبادی درباره این موضوع گفت: «‌محدودیت موزه‌ها در رابطه با این‌که نمی‌گزارند که از آن‌ها تصویربرداری شود این است که بتوانند از این آثار ارزشمند به خوبی مراقبت کنند، چرا‌که تردد و انتقال و تصویربرداری زیاد از این آثار باعث آسیب رساندن به آن‌ها می‌شود. ولی در کل مخالفتی با تهیه گزارش و انعکاس اخبار ندارند.‌ او درباره وضعیت بنای تئاترشهر نیز ادامه داد: ‌«این بنا یکی از مکان‌های تاریخی و ماندگار ماست که خاطرات فراوانی را در دل خود نگه داشته و جزو گنجینه‌های ارزشمند است. طبیعی است که در حفظ و نگهداری آن باید توجه ویژه‌ای شوددر دولت یازدهم برای نوسازی و ترمیم این بنا با صرف میلیاردها تومان هزینه و باعث شده که تئاترشهر به وضعیت مناسبی درآید؛ اما بخش اصلی آن همچنان نیازمند توجه و کمک است.»

   سرعت دولت برای به انجام رساندن شعارها

نوش‌آبادی با اشاره به نزدیک بودن هفته دولت، اعلام کرد: «‌دولت سعی کرده از تمام ظرفیت‌ها برای پیگیری خواسته‌ها و رفع مشکلات مردم استفاده کند. دولت مصمم است برای تأمین خواسته‌های قانونی مردم که در راستای توسعه کشور است، قدم بردارد و در یک سال باقی مانده، قطعا تلاش دولت برای به سرانجام رساندن برنامه‌ها و شعارها سرعت بیشتری می‌گیرد.»

او ادامه داد: «در حوزه فرهنگ اقدامات خوب و تلاش‌های قابل تحسین و تقدیری صورت گرفته، اما کافی نبوده است و باید تلاش‌های بیشتری در این زمینه صورت بگیرد تا به وضعیت مطلوب‌تری برسیم. مقام معظم رهبری فرموده است فرهنگ، مبنا و اساس تحول و پیشرفت کشور است. تا فرهنگ رشد پیدا نکند و موانع فرهنگی از بین نرود، مشکلات به‌طور اساسی رفع نخواهد شد. اهتمام دولت به برنامه‌های فرهنگی جدی است و برای رفع موانع و حل و فصل مشکلات تلاش می‌کند.» نوش‌آبادی بیان کرد:‌ «سیاست‌های فرهنگی دولت سیاست‌های مصوب نظام است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان یک نهاد عالی برای تدوین و ترسیم خطوط اصلی کشور به تصویب رسیده و سیاست‌های دولت برخاسته از سیاست‌های نظام است.» سخنگوی وزارت ارشاد در ادامه به بیان برخی سیاست‌های فرهنگی و نیز چند نکته به‌عنوان نکات روشنگر شورای عالی انقلاب فرهنگی پرداخت و گفت: «‌این هشدارها را انقلاب فرهنگی در دو دهه گذشته داده است و ما امروز باید هشدار دهیم. باید دید تا چه اندازه براساس این سیاست‌ها حرکت کرده‌ایم. ما اکنون وظیفه سنگینی داریم تا موانع را  رفع کنیم.‌»