فرهاد فخرالدینی، موزیسین ، به «نوآوران» گفت

موافق برنامه‌های غیر موسیقایی تالار وحدت نیستم

فرهاد فخر‌الدینی درباره ویژگی گرو‌هایی که در تالار وحدت به روی صحنه می‌روند و اجراهای غیر موسیقایی این تالار می‌گوید:«تالار وحدت، تالاری برای اجرای موسیقی است و متخصصین این کار باید در آن اجرا داشته باشند، اصولا من با برنامه‌های غیر موسیقایی که در تالار برگزار می‌شود موافق نیستم، برای این‌که تداخل برنامه‌ای پیش می‌آید و مشکلات زیادی را پدید می‌آورد. آن‌جا مکانی برای اجرای موسیقی و اپرا و برنامه‌هایی اینچنینی است، از اول هم برای همین ساخته شده و بهره‌برداری‌های دیگری که از این تالار می‌شود کار درستی نیست.»

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
موافق برنامه‌های غیر موسیقایی تالار وحدت نیستم
نوآوران -

فخر‌الدینی در این باره ادامه داد:« نباید از طریق این تالار کاسبی کرد، حالا چون پولی از این راه به دست می آید سالن منحصر به فرد موسیقی را در اختیار گروه‌های محترم دیگر قرار بدهند. من مخالفتی با گروه‌های دیگر ندارم، آن‌ها می‌توانند در سالن‌های دیگر اجرا داشته باشند. این جایگاه مخصوص موسیقی است و برای این کار ساخته شده است اما درست از آن استفاده نمی‌شود. با تمام ارادتی که به همه هنرمندان دارم اما به هر حال هرکسی جا و مکان مخصوص خودش را برای فعالیت‌های هنری‌اش باید داشته باشد.»

آهنگساز مجموعه «‌سربداران‌» راجع به درجه بندی هنری گروه‌هایی که در تالار وحدت روی صحنه می‌روند بیان می‌کند: «به هر حال این موارد سیاست‌های خاص خودش را دارد که مسئولینی که باید بر آن نظارت می‌کنند. اما به طور کلی در دنیا قید و بندی در این موارد وجود ندارد، یعنی یک سالن موسیقی برای همه علاقه‌مندان به موسیقی وجود دارد و تعرفه و عددی برای آن در نظر گرفته شده است. در ایران ما یک سالن بیشتر نداریم و بهتر است آن هم در اختیار گروه‌هایی که مسیر درست موسیقی را پیش می‌روند گذاشته شود.»

 او در مورد مسیر درست موسیقی در ادامه توضیح می‌دهد: «فردی که مسیر درست موسیقی را پیش می‌گیرد باید مدارج آکادمیک آن را بگذراند و از حسن شهرت برخوردار باشد. برای مثال ارکستر موسیقی ایران استاندارد‌های خاصی برای اجرا داشته و دارد، هر کسی که برای اولین بار بخواهد روی صحنه بیاید نباید توقع حضور یافتن با ارکستر موسیقی ایران را داشته باشد.»

 فخرالدینی در این مورد ادامه داد:« بالاخره در هر زمینه‌ای اولویت‌هایی وجود دارد. اما اگر بخواهند از دید تجاری به آن بنگرند باید چهارچوب‌ها و قوانین را در نظر بگیرند.»