بررسی وضعیت تالار وحدت در گفت‌وگو با پیروزارجمند، فرزاد طالبی و فرهاد فخرالدینی :

تالار وحدت ظرفیتی برای کنسرت‌ پاپ ندارد

چندی پیش بحث این‌که چرا در «‌تالار وحدت‌» هر گروه موسیقی اجرا می‌کند و چرا مجوز اجرای تئاتر در این سالن داده می‌شود داغ بود.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
تالار وحدت ظرفیتی برای کنسرت‌ پاپ ندارد
نوآوران -

چندتن از موزیسین‌ها و اهالی موسیقی از این بابت گلایه داشتند و این گلایه‌ها به گوش وزارت ارشاد هم رسید و در آخرین نشست خبری سخنگوی وزارت ارشاد صحبت‌هایی مبنی بر حل این موضوع و درجه‌بندی هنری گروه‌ها شد. موضوع اجرای گروه‌های تئاتر در تالار وحدت و گروه‌های موسیقایی نامناسب با این سالن را در گفت‌وگو با فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی، پیروز ارجمند مدیر پیشین دفتر موسیقی و فرهاد فخر‌الدینی آهنگساز و موزیسین سنتی بررسی کردیم. 

در سالیان گذشته شرط اجرا در تالار وحدت داشتن درجه الف هنری بود که دفتر موسیقی به هنرمندان و گروه‌ها اعطا می‌کرد. اما به واسطه تصمیم مسوولان معاونت هنری و بنیاد رودکی  طی این دوران گروه‌هایی در تالار وحدت اجرا کرده و می‌کنند که دو سال هم از عمر هنری‌شان نمی‌گذرد در حقیقت اجرا در تالار وحدت مهر امضایی شده است بر خوب بودن هنرمندانی که حتی 2 سال هم از عمر هنری‌شان نمی‌گذرد و شاید حتی هنوز آلبومی هم نداده باشند، ولی به واسطه اجرا در این تالار زودتر به مقصود می‌رسند و برای این کار حاضر هستند که هزینه‌های گزافی پرداخت کنند. تالار وحدت این روز‌ها تبدیل به مکانی برای درآمدزایی شده است و معیار سنجش هنرمندان را اسکناس‌ها تعیین می‌کنند. حسین نوش‌آبادی در آخرین نشست خبری خود بیان کرد که تالار وحدت به برنامه‌های فرهنگی-هنری نازل اختصاص ندارد و برگزاری هر مراسمی در تالار وحدت امکان‌پذیر نیست. این تالار، یک تالار ملی برای کشور است و به نمایش‌ها، برنامه‌ها و موسیقی‌های فاخری که چارچوب خاصی داشته باشد، تعلق دارد. این محدودیت‌ها همیشه بوده و در حال حاضر نیز اعمال می‌شود.

یکی از مسائلی که تالار وحدت همواره با آن درگیر بوده؛ مسأله کیفیت اجراهاست. این مسأله پیش از حضور صفی‌پور در بنیاد رودکی نیز مطرح شده بود و بارها هنرمندان به برگزاری اجراهای پاپ یا حتی کلاسیک در تالار وحدت اعتراض کرده‌اند. این تالار از آنجا که برای اجراهای باله و ارکستر سمفونیک طراحی شده؛ چندان ظرفیت مناسبی برای میزبانی کنسرت‌های پاپ را ندارد و احتمالا با توجه به فرم این موسیقی، شکل اجرای پاپ به تالار صدمه‌هایی وارد خواهد کرد.

اما اجراهایی که طی این روزها در تالار وحدت روی صحنه می‌رود با سخنان سخنگوی وزارت ارشاد مغایرت دارد. اجرای گروه‌هایی چون «آیهان»، «دومان»، «تامای»، «گونای» و غیره نشان داده است که روال سابق دارا بودن «درجه الف هنری» دیگر پابرجا نیست و محک سنجش گروه‌ها، جیبشان است.

«‌تالار وحدت» و «‌تئاتر شهر‌» هر دو نماد‌های مهم هنر پایتخت کشور هستند و هر کدام بر اساس ماهیت‌شان برای اجراهای خاصی تعیین شده‌اند. اما مدت زمانی است که «‌تالار وحدت‌» هم، مکانی برای اجراهای تئاتر است، با وجود سالن‌های متعددی که برای نمایش در سرتاسر شهر در نظر گرفته شده است، هم گاهی اجرا‌های موسیقی هم به خود می‌بیند که آن هم به خودی خود جای بحث بسیار دارد.