علی لهراسبی در گفت‌و‌گو با نوآوران:

با خواندن قطعات مذهبی به دنبال تثبیت موقعیتم نبودم

علی لهراسبی این روزها مشغول کار روی آلبوم جدیدش است، آلبومی که او سعی کرده در آن لهراسبی متفاوتی را به مخاطبان ارائه دهد

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
علی لهراسبی
نوآوران -

 هر چند که خودش می‌گوید بیشتر از آن‌که درگیر زمان انتشار این آلبوم باشم به کیفیتش فکر می‌کند. با او در مورد همکاری‌اش با شادمهر عقیلی در آلبوم «تصمیم» و به دنبال آن ممنوع‌الفعالیت بودنش صحبت کردیم و او  از تأثیر خواندن تیتراژهای تلویزیونی در روند کاری‌اش گفت و این‌که هرگز آثار مذهبی را برای تثبیت موقعیتش در عرصه خوانندگی نخوانده است. با ما همراه باشید.

 آقای لهراسبی فکر می‌کنم تولید آلبوم «تصمیم»  بزرگترین تصمیم زندگی‌تان بود چراکه بعد از آن، مسیر  شما در عرصه خوانندگی تغییر کرد و شما برای اولین بار طعم ممنوع‌الفعالیتی را چشیدید، هر چند که الآن مدت‌ها از آن دوره گذاشته اما فکر می‌کنم هنوز عواقب آن با شماست؟

حرف شما تا حدی درست است، انتشار آلبوم «تصمیم» مسیر من را در عرصه خوانندگی تغییر داد. اما موضوع تولید این آلبوم به دوستی من با شادمهر عقیلی بازمی‌گردد ما از سال‌ها قبل و پیش از مهاجرت او به خارج از کشور با یکدیگر دوست بودیم و من در طول سال‌ها همواره جزو هواداران او به شمار می‌رفتم.  شادمهر سا‌ل‌هاست که در خارج از کشور با وجود تقاضاهای بسیاری که از ایران دارد اما برای هیچ خواننده داخلی با وجود در خواست و پافشاری‌های بسیار، قطعه‌ای را نساخته است، به هر حال لطفی که او نسبت به صدای من داشت باعث این همکاری شد، طبیعی است که در شرایطی که من و او قرار داریم و با توجه به شکل گرفتن شخصیت‌ و تفکراتمان هیچ‌کدام از ما روی دیگری تأثیر نمی‌گذارد ما در عرصه موسیقی به عنوان خواننده و آهنگساز با هم کار کردیم و این قطعه را به شکل مشترک اجرا نکردیم، به هر حال این آلبوم در فضای مجاز موسیقی ایران منتشر شد.

   اما با این وجود شما به دلیل همکاری با شادمهر ممنوع‌الفعالیت شدید؟

بله، بعد از انتشار آلبوم، به من گفتند که این کار را نباید انجام می‌دادی و یک ممنوعیت چند ماهه را برای من در نظر گرفتند. هر چند که در مورد چگونگی این ممنوعیت هیچ وقت به من توضیحی ندادند. من هم در آن زمان گله و شکایتی نکردم و اجازه دادم همه چیز روال عادی خودش  را طی کند و حالا پس از گذشت سال‌ها در مورد آن حرف می‌زنم.

   اما این بازگشت به روال عادی برای شما عواقب زیادی داشت و دست‌اندازهایی را در مسیر کاریتان ایجاد کرد.

 ظاهراً همکاری من با شادمهر با ضوابط ایران همخوانی نداشت و من هم این موضوع را پذیرفتم اما جنس ممنوعیتی که برای من منطبق بر کاری که انجام دادم در نظر گرفته شد کمی زیاد به نظر برسید، این‌که علی لهراسبی ناگهان از سمت وزارت ارشاد کنار گذاشته شود برای من تلخ است، اما چیزی را در من تغییر نمی دهد من همیشه سعی کردم در کارهایم بر مبنای یک اصولی پیش بروم و به آن اصول هم پایبند باشم.

   شاید بخشی از این پایبندیتان به اصولی که از آن حرف می‌زنید به این خاطر است که از طریق موسیقی امرار معاش نمی‌کنید؟

بله، این موضوع در روند کاری من بسیار تأثیر داشته است، من هیچ‌وقت کاری را به خاطر پولش در عرصه موسیقی انجام ندادم و هر کاری که انجام دادم را به آن باور داشتم.

    اما خب همچنان عده‌ای فکر می‌کنند شما با خواندن برخی از قطعات مذهبی می‌خواستید موقعیتتان را در موسیقی تثبیت کنید؟

این حرف‌ها در طول این سال‌ها به گوش من هم رسیده است . اما جالب اینجاست که من هرگز با خواندن این قطعات موقعیتی را برای خودم تثبیت نکردم و هر چه  که در این راه انجام دادم کاملا دلی بوده است. در مورد قطعه «حس غریب» که اتفاقا یکی از ماندگارترین قطعات من است هم این حرف و حدیث‌ها وجود داشت در حالی که این قطعه در آلبوم من قرار داشت و هیچ‌کس نه برای خواندن آن به سفارشی کرد و نه من می‌خواستم با خواندن آن به جایگاهی برسم  این قطعه یک کار کاملاً دلی بود و اتفاقا نه ماه بعد از انتشار آلبوم و در حالی‌که کسی این قطعه را نشنیده بود تلویزیون اقدام به پخش آن کرد و کار با اقبال مواجه شد. ولی بعد از آن بعضی‌ها فکر کردند من آن را به سفارش سازمان خواندم...، در حالی‌که اصلاً این طور نبود. شک نداشته باشید اگر این کار را من با دلم نمی‌خواندم نمی‌توانست این چنین در میان مردم جایگاه پیدا کند.

   شما سال‌ها در عرصه موسیقی فعالیت می‌کنید اما همچنان بسیاری موفقیت شما را به خواندن تیتراژهای تلویزیونی نسبت می‌دهند؟

 من هیچ‌وقت نمی‌گویم که تلویزیون در موفقیت من تأثیر نگذاشته، چرا اتفاقاً تاثیرگذار بوده اما موضوعی که برخی نادیده می‌گیرند این است که من هم در دیده شدن  برنامه‌های تلویزیونی موثر بودم و این ارتباط کاملا به شکل دو طرفه برقرار بود. شما نگاهی به آمار تیتراژهای که روی سریال و برنامه‌های تلویزیونی خوانده می‌شود بیندازید، چند  نمونه از این کارها شنیده شد و توانست موفقیت چشمگیری را به دست بیاورد، به هر حال  ارتباط بین من و تلویزیون کاملا دو طرفه بوده است.

   به عنوان آخرین سوال آلبوم جدیدتان چه زمانی وانه بازار می‌شود؟

این روزها تمام تمرکزم را روی ساخت آلبوم جدیدم گذاشتم و همه سعی‌ام را می‌کنم تا این آلبوم با کیفیت خوبی روانه بازار شود به همین خاطر بیشتر از آن‌که درگیر زمان انتشار آن باشم به کیفیتش فکر می‌کنم هر چند که به مخاطبانم قول می‌دهم این زمان چندان

 طولانی نشود.