یادداشتی بر پرفورمنس «دیوار برلین»

آیا پرده آهنین کنار خواهد رفت؟

دیواری بلند و غیر قابل نفوذ که به دستور پیشینیان ساخته می شود و باورهایی که به نسل آینده تحمیل می شود. دیواری که آجرهای آن به تعبیر آلبوم مشهور گروه پینک فلوید، انسانها هستند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
یادداشتی بر پرفورمنس دیوار برلین
نوآوران -

بیتا نجاتی: دیوار برلین و جنگ سرد دستمایه آثار سینمایی بسیاری بوده، دیوار جداسازی آلمان شرق و غرب که در این اثر به عنوان استعاره ای برای مرزبندی نژاد و اندیشه به کار می رود.دیواری بلند و غیر قابل نفوذ که به دستور پیشینیان ساخته می شود و باورهایی که به نسل آینده تحمیل می شود. دیواری که آجرهای آن به تعبیر آلبوم مشهور گروه پینک فلوید، انسانها هستند.این پرفورمنس تلاش می کند با بهره گیری از موسیقی و ترانه های تاثیرگذار این گروه،  بار دیگر اندیشه آن را روایت می کند.استفاده از پرده نازکی به مثابه دیوار که برای نمایش تصاویر و ویدیو ها هم به کار می رود، در انتقال تصور سست بودن دیوار موفق عمل می کند گرچه قابلیت نمایش واضح اشعار را ندارد.از آنجا که اجرا همزمان با نمایش انیمیشن یا ویدیو مرتبط روی پرده صورت می گیرد،
یک استفاده کاربردی که می شد از پرده نمایش کرد،  ورود شخصیت ها در انتهای هر ترانه به دنیای متحرک پس پرده به جای خروج از دو سوی صحنه بود.به طور مثال پرنده ای که می تواند به پرنده های در حال پرواز در آسمان بپیوندد و در انبوه آنها محو شود.

طراحی حرکات و اجرا در برخی قسمتها نظیر رقص اجراگران درمیان آدمهای مسخ شده یا صحنه تبدیل انسانها به چکش های ماسک دارکه رژه می روند یا رقص بیمار کرخ شده با پزشکان ، گویا و زیباست ولی در برخی بخش ها، به آسانی می تواند حذف شود چون کمکی به پیشرفت اثر نمی کند. صحنه محاکمه به لحاظ طراحی گریم و اکت شخصیت ها کلا از فضای اثر بیرون می زند و شباهت زیاد آن با برخی آثار نمایشی،  توذوق زننده است.

فروپاشی دیواری از باورهای پوسیده با ماهیتی دوگانه که درعین حال ریشه های عمیقی در نسل ها دوانده و بنا کردن مدینه فاضله ،کار چندان سهلی به نظر نمی رسد اما نشدنی نیست.

این پرفورمنس در تالار محراب هرشب ساعت 20:30 به روی صحنه می رود