نیاز مبرم پشتیبانی وزیر از هنر و هنرمندان

اظهار نظرهای محافظه کارانه آقای وزیر

رئیس دانشگاه آزاد بیان کرد: دانشگاه آزاد امروز بیش از ۳۰۰ سالن در دست دارد که می تواند قابلیت فعالیت های سینمایی را داشته باشد. در فاز اول تفاهم نامه امروز ۵۰ سالن شناسایی شده است که می توان آن را به سیستم دیجیتال تجهیز کرد و فیلم های سینمایی را نمایش داد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
اظهار نظرهای محافظه کارانه آقای وزیر
نوآوران -

دنیا عیوضی: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درحاشیه نشست امضای تفاهمنامه بین وزارت ارشاد و دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه سینما، درباره حاشیه ها و اتفاقات اخیر حوزه هنر اظهار نظر کرد، اظهار نظرهایی که همچون دفعات قبل با چاشنی محافظه کاری همراه بود و رد و اثری از پشتیبانی و حمایتگری در آن دیده نمی شد. این در حالی است که در شرایط حساس کنونی حوزه هنر، پشتیبانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از هنر و هنرمندان یک نیاز مبرم به نظر می رسد.   

50 کیلو آلبالو نباید مجوز می گرفت

علی جنتی در حاشیه نشست امضای تفاهمنامه بین وزارت ارشاد و دانشگاه آزاد اسلامی درباره فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» و انتقادهایی که به آن وارد شده است، گفت: شورای صدور پروانه ساخت از افراد حرفه ای تشکیل شده است که نسبت به فیلمنامه و فیلم توجه و دقت زیادی دارند. بعد از آن شورای صدور پروانه نمایش را داریم که از افراد فرهیخته ای تشکیل شده و به درستی کار نظارت بر آثار سینمایی را بر عهده دارند.

او ادامه داد: باید بگویم فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» از دست شورای صدور پروانه نمایش در رفته و به اشتباه مجوز اکران دریافت کرده است. در طول یک سال نزدیک به ۲۰۰ فیلم ساخته می شود که من همه آنها را نمی بینم اما بعد از اکران و اعتراض هایی که در مطبوعات نسبت به فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» دیدم، تصمیم گرفتم فیلم را ببینم و بعد از دیدن فیلم متوجه شدم اعتراض ها درست است چراکه ما در کشور تلاش می کنیم تا در مورد تحکیم خانواده صحبت کنیم اما در این فیلم روابط ناسالم و نامتعارف که مغایر با ارزش های قومیتی و اسلامی است و همچنین آرایش های غلیظ و الگوسازی های غلط دیده می‌شود.

وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی بیان کرد: اگر قبلا این فیلم را دیده بودم اجازه صدور پروانه نمایش نمی‌دادم اما به هر حال فیلم مجوز نمایش گرفته بود و ما نمی‌توانستیم آن را از پرده پایین بکشیم به همین دلیل من باید درباره فیلم اظهارنظر می‌کردم تا نشان دهم با آن موافق نیستم و فیلم را تایید نمی‌کنم. البته در مورد اکران فیلم در شهرستان ها و شبکه نمایش خانگی فکر دیگری خواهیم کرد.

باید به موسیقی «فروشنده» و «بارکد» دقت کنم

وزیر ارشاد در پاسخ به پرسشی درباره موسیقی دو فیلم «فروشنده» و «بارکد» که موسیقی فیلم اول توسط یکی از دوستان شاهین نجفی کار شده و موسیقی فیلم «بارکد» هم توسط خواننده پاپ «یاس» خوانده شده است، گفت: هر دو فیلم را دیده‌ام و هیچ‌کدام مشکل عمده‌ای از نظر محتوایی ندارند، اما به موسیقی‌شان دقت نکرده‌ام و توجه شما باعث شد تا این موضوع را دنبال کنیم.

وزیر ارشاد درباره اکران دو فیلم فروشنده و بارکد هم گفت: این دو فیلم را دیده‌ام و مشکل خاصی ندارند و می‌توانند نمایش داشته باشند.

نباید تیزرهای خود را در شبکه های ماهواره ای پخش کنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به پخش تیزرهای سینمایی در شبکه های ماهواره ای گفت: ممکن است این موضوع به حوزه سینمایی ابلاغ شده باشد اما من چنین چیزی ندیده‌ام. البته پیش از این به تهیه کنندگان فیلم ها اعلام شده بود که نباید تیزرهای خود را در شبکه های ماهواره ای پخش کنند. در گذشته نیز با سرافراز رئیس سابق سازمان صدا و سیما گفتگو کرده بودیم تا تسهیلات مناسبی را برای پخش تیزر فیلم های سینمایی در تلویزیون فراهم کند تا بهانه ای برای پخش این تیزرها در شبکه های ماهواره ای نباشد. به زودی نیز سعی می کنیم با علی عسگری رئیس سازمان صدا و سیما تفاهم نامه ای را امضا کنیم تا بتوانیم با استفاده از تسهیلات مناسب، تیزرهای سینمایی را در تلویزیون پخش کنیم.

آلبوم شجریان مجوز داشت

جنتی در پایان این جلسه در پاسخ به این پرسش که چگونه آلبوم جدید محمدرضا شجریان در بازار منتشر می شود؟ گفت: این آلبوم پیش از این مجوز خود را دریافت کرده بود و باید منتشر می شد.

اگر کیهان تخلف کرده باشد با آن برخورد می شود

همچنین وزیر ارشاد در حاشیه نشست امضای تفاهم‌نامه میان سازمان سینمایی و دانشگاه آزاد اسلامی درباره چاپ عکس هایی روز گذشته از محمدرضا شجریان با برخی افراد خاص درصفحه اول روزنامه کیهان منتشر شده بود، گفت: من این مساله را دیدم و باید در هیات نطارت بررسی شود تا اگر تخلفی رخ داده؛ با آن برخورد شود. اگر افترا و سیاه‌نمایی باشد و مشمول قوانین شود؛ قطعا با آن برخورد می‌شود. البته در این میان شاید تحلیل سیاسی شده باشد.

سالن های اجتماعات و نمایش دانشگاه آزاد در خدمت سینما قرار می گیرند

در ابتدای این مراسم که به امضای تفاهمنامه بین وزارت ارشاد و دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فعالیت های سینمایی اختصاص داشت، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این جلسه برای امضای تفاهم نامه‌ بین دانشگاه آزاد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فعالیت های سینمایی برگزار شده است. البته ما سال گذشته تفاهم نامه ای را به طور کلی با این دانشگاه امضا کردیم که در زمینه مجموعه مسائل فرهنگی از جمله کتاب، قرآن، عترت و حوزه های تجسمی و نمایش بود. این تفاهم نامه در طول مدت یک سال گذشته در سایه همکاری طرفین به خوبی انجام شده است.

او ادامه داد: تفاهم نامه امروز در حوزه فعالیت های سینمایی است و با توجه به تالارها، سینماها و سالن های اجتماعات در واحدهای مختلف دانشگاه های آزاد اسلامی در سراسر کشور، می توان آنها را به سیستم دیجیتال تجهیز و فیلم های سینمایی را در آن اکران کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این همکاری بین دو نهاد دانشگاه آزاد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شده است تا بتوانیم فیلم های سینمایی مناسب را بعد از تهیه رایت آن در اختیار دانشگاه آزاد بگذاریم تا نمایش داده شود و دانشگاه نیز جلسات نقد و بررسی با حضور اساتید مختلف در حوزه های روانشناسی و جامعه شناسی را برگزار کند.

حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در ادامه این نشست گفت: من و علی جنتی از اوایل جنگ با هم همکاری داشتیم و از ادامه این همکاری در این دو نهاد بسیار خوشحالم. تفاهم نامه سال گذشته به صورت کلی بود و طاها هاشمی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد نیز با اهتمام جدی این تفاهم نامه را دنبال می کند. پیشرفت این تفاهم نامه به حدی بوده است که می توانم بگویم در اجرای آن بسیار موفق ظاهر شده ایم. بر اساس همین تفاهم نامه، طرح های فرهنگی ماندگاری با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان در دستور کار قرار دارد. در طرح های فرهنگی مورد نظر، برنامه ای برای شناخت بیشتر جامعه علمی و دانشجویی خود در نظر گرفته ایم که در همین راستا ۲۳۰۰ نفر از سراسر کشور شناسایی شده اند.

رئیس دانشگاه آزاد بیان کرد: دانشگاه آزاد امروز بیش از ۳۰۰ سالن در دست دارد که می تواند قابلیت فعالیت های سینمایی را داشته باشد. در فاز اول تفاهم نامه امروز ۵۰ سالن شناسایی شده است که می توان آن را به سیستم دیجیتال تجهیز کرد و فیلم های سینمایی را نمایش داد. نباید فراموش کنیم که دانشگاه آزاد دارای ۴۰ درصد از دانشجویان کل کشور و ۷۰ هزار هیات علمی است و این تعداد نشان دهنده پتانسیل خوب برای جذب مخاطب به سینما است. البته در این طرح علاوه بر دانشجویان و هیات های علمی، عموم مردم نیز می توانند از فیلم های اکران شده استفاده کنند. نباید فراموش کنیم که با برطرف شدن مشکلات فرهنگی کشور، مشکلات سیاسی و اقتصادی نیز برطرف می شود.

اولویت با شهرهای بدون سینما است

میرزاده با اشاره به شهرهای بدون سینما، تاکید کرد: طرح مورد نظر قرار است در شهرهایی که سینما ندارند نمایش داده شود. در واقع اولویت با شهرهای بدون سینما است. به همین دلیل تقارنی با نمایش فیلم ها به صورت گسترده ندارد.

جنتی در ادامه بیان کرد: تمام مجتمع های فرهنگی ما در شهرستان ها به سیستم های مناسب نمایشی تجهیز شده اند و می توانند فیلم های اکران روز را نمایش دهند که از آن جمله می توان به مرکز استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد که سینما ندارد اما از مجموعه های فرهنگی ما استفاده می کنند.

طاها هاشمی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد نیز تاکید کرد: این طرح یک کار آزمایشی است و در شهرهایی که متقاضی نمایش فیلم هستند اما سالن سینما ندارند اجرا می شود و ما سعی خواهیم کرد که در آینده مشکلی برای صاحبان فیلم ها به وجود نیاید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به اینکه فیلم ها برای دانشگاه ها چگونه انتخاب می شود و آیا نیروی انتظامی در این طرح دخالت دارد یا خیر؟ بیان کرد: سازمان سینمایی فیلم ها را برای دانشگاه ها انتخاب می کند و شرایط برای خرید رایت را فراهم می کند. بی شک نیروی انتظامی دخالتی در دانشگاه ها، نمایش فیلم ها و سینماها در آن ندارد البته نیروی انتظامی در بخش حفاظت بیرونی کنسرت ها معمولاً حضور دارد.