پاسخ ایوبی به حاشیه‌های اخیر سینما

آنقدر گفت‌وگو می‌کنیم تا همه‌ی مشکلات حل شود

رئیس سازمان سینمایی صبح دیروز، اول تیرماه موسسه رسانه‌های تصویری رفت تا در مراسم امضای تفاهم‌نامه بین تهیه‌کنندگان سینما و عرضه‌کنندگان VOD و موسسه رسانه‌های تصویری حضور پیدا کند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
آنقدر گفت‌وگو می‌کنیم تا همه‌ی مشکلات حل شود
نوآوران -

سیستمی که امید می‌رود با به راه افتادن آن جلوی قاچاق فیلم‌های سینمای ایران گرفته شود. اما ایوبی در حاشیه این نشست به برخی از حواشی این روزهای سینما و حتی خارج از سینما همچون ماجرای پروانه نمایش فیلم تازه کاهانی،‌ اصلاحیه‌های فیلم«بارکد»، پخش تیزر فیلم‌های سینمایی از صدا و سیما، و... پاسخ داد.

می‌توانیم فیش‌های حقوقی خودمان را منتشر کنیم

چند روزی است که با منتشر شدن فیش حقوقی برخی از کارکنان دولت، جنجال‌هایی درباره حقوق مدیران به راه افتاده که ایوبی هم در مقام رئیس سازمان سینمایی در این‌باره گفته است: «می‌توانیم فیش‌ها را منتشر کنیم اما این کار را درست نمی‌دانیم.هر چند خود را حافظ آرامش سینما می‌دانم اما آمادگی انتشار فیش‌های حقوقی را داریم.»

از تغییر و تحولات جدید رسانه ملی خوشحال هستم

شکایت صدا و سیما از تهیه‌کنندگان فیلم‌هایی که تیزرهایشان از شبکه‌های ماهواره ای فارسی‌زبان منتشر می‌شد،‌ در نهایت انگشت اتهام را به سمت رسانه ملی برگرداند. به طوری که دادستان تهران از مدیران رسانه ملی خواست راه حلی برای پخش تیزرهای فیلم‌های سینمایی بیاندیشند که فیلمسازان به سراغ شبکه‌های ماهواره ای نروند. رئیس سازمان سینمایی دراین باره می‌گوید: «تحولات سازمان صدا و سیما را به فال نیک می‌گیرم و به زودی با دکتر علی‌عسکری رئیس جدید آن جلسه‌ای خواهیم داشت. مجموعه تحولات صداوسیما را امیدوارکننده می‌دانم و امیدوارم اتفاقات خوبی برای پخش تیزر فیلم‌های سینمایی از صداوسیما بی‌افتد.» ایوبی که از تغییرات جدید رسانه ملی خوشحال است، با اشاره به این‌که وقت بسیاری را صرف تعامل و گفت‌وگو می‌کند،‌ می‌گوید: «خوشحالم که با همین گفت‌وگوها مشکلات فیلم‌ها حل می‌شود. در حال حاضر دو هفته است که هیچ فیلمی در ماهواره تبلیغات ندارد اما این موضوع روی فروش آثار تأثیری نداشته است، همچنان که در گذشته هم با صدای بلند می‌گفتم! هر گونه تبلیغی، در فروش فیلم‌ها اثر دارد اما استقبال از فیلم‌های سینمایی فقط به دلیل تیزرهای ماهواره‌ای نبود.»

شورای صدور پروانه ساخت فیلم کاهانی را نپذیرفته است

شنیده‌ها حاکی از آن است که فیلم جدید کاهانی«ارادتمند نازنین بهاره تینا» قرار نیست از شورای صدور پروانه نمایش،‌ پروانه بگیرد. مخصوصا که این روزها کار این شورا به خاطر موضع گیری وزیر فرهنگ و ارشاد نسبت به اکران فیلم«50 کیلو آلبالو» با حساسیت بیشتری مواجه شده است. ایوبی در حاشیه این نشست درباره این موضوع توضیح داده است که؛ «فیلم او را ندیده‌ام و قضاوتی نمی‌کنم، اما همان شورای پروانه نمایش که مجوز اکران همه فیلم‌ها را صادر می‌کند این فیلم را نپذیرفته است. به هر حال پروانه ساخت و پروانه نمایش دو مقوله جدا از یکدیگر هستند.»

حساسیت‌های ایجاد شده به دلیل رونق سینماست

رئیس سازمان سینمایی درباره ممیزی و اصلاحیه بعضی فیلم‌ها که روی پرده رفته‌اند و بعد از اکران موارد اصلاحی به گروه اعلام شده است، توضیح می‌دهد: «این مسائل و حساسیت‌هایی که ایجاد می‌شود به دلیل رونق سینماست! همچنان که در فضای گذر از مجلس قبلی به فعلی و نیز انتخابات سال آینده متأسفانه همیشه فرهنگ و هنر و سینما جایی است که بخشی از کشمکش‌های سیاسی به آن وارد می‌شود اما در مجموع اتفاقات جدیدی نیفتاده است هر چند در خبرها خواندم که رویکرد سازمان سینمایی تغییراتی داشته اما چنین نیست.» او تاکید می‌کند که؛ «یک شورای پروانه نمایش داریم که تنها و تنها مرجع تصمیم‌گیری درباره اکران فیلم‌ها است که مانند گذشته و با حساسیت‌های قبلی کار می‌کند و هیچ اتفاق تازه‌ای در آن نیفتاده است.» ایوبی با اشاره به ماجرای فیلم«بارکد» ادامه می‌دهد: «فیلمی نمایش داده شد و معلوم شد موسیقی‌اش مشکلاتی داشته که خوشبختانه با هماهنگی خوب میان تهیه‌کننده و شورای نظارت و برای حفظ و صیانت از سینما و جلوگیری از تنش‌ها، اصلاح کوچکی انجام شد.»

یادم نمی‌آید آقای روحانی قول اکران فیلمی را داده باشند

او همچنین به این پرسش که با وجود سه سال از آغاز به کار دولت تدبیر و امید و علیرغم وعده رئیس جمهوری برای اکران بعضی آثاری که بی‌دلیل جلوی نمایش‌شان گرفته می‌شد، هنوز اتفاقی در این زمینه نیافتاده است اینطور پاسخ داد که؛ «یادم نمی‌آید آقای روحانی، قول اکران فیلمی را داده باشند. تعداد فیلم‌هایی که مشکل نداشتند و بی‌خودی در انتظار مانده بودند، اکران شدند. حالا هم اگر فیلمی بدون مشکل باشد حتما اکران خواهد شد.»

آنقدر گفت‌وگو می‌کنیم تا همه‌ی مشکلات حل شود

رئیس سازمان سینمایی درباره ترکیب کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و حضور دوباره پژمان‌فر در این کمیسیون می‌گوید: «در عرصه فرهنگ و هنر روی ایده‌هایمان پایداریم. آقای پژمان‌فر هم سال‌هاست تجربه دارد. مسائل یکدیگر را می‌دانیم و زبان مشترک داریم. پیش از این هم مشکل جدی با کمیسیون فرهنگی نمی‌دیدم و حالا هم چنین مشکلی نمی‌بینم. اگر هم مسئله‌ای باشد آنقدر گفت‌وگو می‌کنیم تا همه مشکلات حل شود و همه با ما همراه شوند.»

هزینه ساخت فیلم های تاریخی را نداریم

ایوبی که از علاقمندان ساخته شدن فیلمی براساس زندگی مولانا بود،‌ حالا با طرح این موضوع از سوی هالیوود می‌گوید: «از روز اول درباره این موضوع خیلی صحبت شد. چندین فیلمنامه خواندم و یکی را که کم هزینه‌تر بود انتخاب کردیم اما معمولا فیلم‌های تاریخی بسیار پرهزینه‌اند و وضعیت بودجه‌های ما را هم که می‌دانید. بدون خجالت می‌گویم با این بودجه و امکانات برای ساخت چنین کارهای بزرگی مشکل داریم. همچنان که در بسیاری موارد استارت پروژه‌های تولید مشترک را می‌زنیم اما وقتی به عمل می‌رسیم هر چند درصد اندکی از هزینه‌ها بر عهده ماست باز هم این توانایی را نداریم زیرا معمولا طرف مقابل بودجه بسیار بالایی دارد اما امیدواریم این اتفاق بیفتد. البته ساخت این پروژه آرام‌آرام باید انجام شود.» او در ادامه تاکید می‌کند: «خود من بعد از انتشار خبر ساخت فیلم مولانا تلاش‌هایی را آغاز کردم. چون اگر قرار است فیلمی در این باره ساخته شود در حد امکان باید بر آن تأثیر بگذاریم و تلاش کنیم قرائت و روایت درستی از زندگی مولانا داشته باشیم. زیرا هر چند مقبره او در ترکیه است اما دانش‌اش ایرانی است و نگاه درست، نگاه ایرانی است که بدون مراجعه به گنجینه پژوهش‌های ایرانی نمی‌توان درباره مولانا فیلم ساخت.»

قاچاق فیلم‌ها کاهش یافته است

البته رئیس سازمان سینمایی بعد از گذر از حاشیه‌ها،‌ درباره قاچاق فیلم‌های سینمایی هم صحبت کرد، موضوعی که به دلیل آن به موسسه رسانه‌های تصویری آمده بود؛ «بعد از اینکه در ارشاد تصمیم گرفتیم، ستاد مبارزه با قاچاق به سازمان سینمایی برگردد، دبیرخانه این ستاد کارش را آغاز کرد و در حال حاضر قاچاق فیلم به حداقل رسیده است و تقریبا در یک سال و اندی پیش شکایتی در این زمینه نداشتیم اما هفته گذشته یک مورد شکایت داشتیم که بلافاصله پیگیری و حل شد.» ایوبی معتقد است مبارزه با قاچاق نیازمند اراده جمعی و کمک همه دستگاه‌هاست که خوشبختانه این همراهی تاکنون وجود داشته است؛ «به ویژه پلیس امنیت و ناجا که در یک سال و نیم گذشته خیلی در این زمینه کمک کرده‌اند.» او درباره این‌که چرا هنوز تبلیغات عمومی بابت VOD انجام نمی‌شود، هم گفته است: «دست‌اندرکاران پروژه منتظرند تعداد فیلم‌ها به حد مطلوبی برسد تا تبلیغات را آغاز کنند. اما هنوز این تعداد به دست نیامده است. به هر حال کار بزرگ VOD این است که باعث می‌شود حجم بالای آثار جوانان ما که امکان نمایش نداشته است، دیده بشود و سایت‌های اینترنتی هم کم کم با این پروژه عظیم همراه خواهند شد.»