دوشنبه با طعم گیلاس

مراسم یادبود عباس کیارستمی در پایتخت تاجیکستان

گروهی از سینما گران تاجیک مراسم یاد بودی به یاد عباس کیارستمی برپا کردند

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
عباس کیارستمی
نوآوران -

گروهی از سینماگران تاجیک با برگزاری مراسمی یاد عباس کیارستمی، فیلمساز معروف ایرانی را که پس دوره ای بیماری در سن ۷۶ درگذشت، گرامی داشتند. این مراسم عصر دیروز شنبه ۲۶ تیر با روشن کردن شمع هایی زیر عکس آقای کیارستمی و نمایش فیلم "طعم گیلاس" او در تالار سینمای "زیب النسا" مقر "خانه سینما" شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد. در این مراسم که به ابتکار خانه سینمای تاجیکستان، باشگاه سینمای "ساتیاجیت رای" و فروشگاه کتاب "نوروز" در شهر دوشنبه برگزار شد، در کنار اهالی سینمای تاجیکستان نمایندگان برخی از سازمانهای بین‌المللی و سفارت خانه‌های خارجی، از جمله سفارتهای ایران و جمهوری آذربایجان نیز شرکت داشتند. این همایش را صفر حقداد، رئیس اتحادیه سینماگران تاجیکستان، افتتاح کرد و درگذشت آقای کیارستمی را غمی بزرگ برای سینمای ایران و جهان فارسی زبان خواند. بعد او رشته سخن را به شرافت عربوا، فیلمساز و مسئول باشگاه سینمایی ساتیاجیت رای داد. خانم عربوا گفت که عباس کیارستمی از نمایندگان سینمای موج نو در ایران است که بار نخست با فیلم "طعم گیلاس" جایزه جشنواره کن را به ایران به ارمغان آورد.

خانم هربوا فرمود: یکی از ویژگیهای کار او وجود نداشتن مرز بین سندیت و واقعیت، بین رویا و حقیقت است. مثلا یکی از فیلهایش درباره مردی است که خود را جای محسن مخملباف می‌گذارد و او این فرصت را فراهم می‌کند که این مرد با آقای مخملباف ملاقات کند. از فیلمهای دیگر آقای کیارستمی "خانه دوست کجاست"، "کپی برابر اصل"، "زیر درختان زیتون" و "باد ما را خواهد برد" است که هر کدامی جایگاه خود را در سینمای ایران دارند."جلال شفیعی، مدیر فروشگاه کتاب "نوروز" گفت عباس کیارستمی بیش از ۴۰ سال برای سینمای ایران زحمت کشید و در عرصه بین المللی نام ایران را بسیار بالا برد. وی همچنین از چهره های تاثیرگذار در سینمای جهان به شمار آمده و آثارش در جشنواره های متعدد بین المللی به نمایش درآمده و جایزه برده‌اند.آقای شفیعی افزود: "علاوه بر سینما، عباس کیارستمی در عرصه‌های دیگر هنری نیز فعال بود. از جمله در شعر، عکاسی، موسیقی، طراحی گرافیک و نقاشی. از مهم ترین ویژگی آثار او می توان به استفاده از کودکان به عنوان نقش اول و قهرمان داستان، سبک مستند گونه، بهره گیری از فضاهای روسیتای و نیزمکاشفه شخصیتها اشاره کرد."به گفته صفر حقداد، رئیس اتحادیه سینماگران تاجیکستان، آثار عباس کیارستمی در گذشته در این کشور هم بارها به نمایش درآمده و مورد پسند تماشاچیان قرار گرفته‌اند. هرچند خود او هم به جشنواره فیلم "دیدار" در دوشنبه دعوت شده بود، اما به دلیل این که آن زمان به کارهای دیگری در اروپا مشغول بود، فرصت سفر به تاجیکستان را نیافت.

بعد از دیدن فیلم (طعم گیلاس) برخی از حاضران دیدگاه خود را در باره این فیلم بیان کردند:

سعدالله رحیم، گفت: "انسان غیر قابل تکرار است، از این رو علم توانایی درک همه جنبه‌های زندگی انسان را ندارد. فقط می شود این جنبه ها و ویژگیها را به وسیله هنر به نمایش گذاشت. عباس کیارستمی واقعا محقق بود و درد و رنجهای انسان، احساسات و عواطف انسان را بسیار خوب درک می کرد و به نمایش می‌گذاشت."عباس کیارستمی٫ متولد ۱۳۱۹ در تهران بود. او فیلمسازی را از اواخر دهه ۱۳۴۰ آغاز کرد. وی بعد از انقلاب بیش از ۴۰ فیلم ساخت و در سال ۱۹۹۷ به خاطر فیلم طعم گیلاس برنده جایزه نخل طلای جشنواره سینمایی کن شد.آقای کیارستمی در جشنواره های متعدد جهانی به عنوان داور نیز حضور داشته است. او با دریافت ۳۲ دستاورد شخصی به عنوان پر افتخارترین هنرمند ایرانی شناخته شده است.