پوریا شکیبایی

تئاتر مرا به پدرم نزدیک‌تر خواهد کرد

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تئاتر مرا به پدرم نزدیک‌تر خواهد کرد
نوآوران -

به نظر من ایشان هنوز حضور دارند،‌به دلیل نشانه‌های بسیاری که در زندگیم بوده این موضوع برایم اثبات شده است. چون من معتقد هستم شاید امروز پدرم حضور فیزیکی و زمینی نداشته باشد؛ اما او تمام رفتار و گفتار مرا به شخص نظارگر است.  این روزها بیشتر گفته‌های پدرم را درک می‌کنم. انگار همه گفته‌هایش برایم ملموس‌تر شده اند و دغدغه‌هایی که او در حرفه‌اش داشت را امروز بیشتر درک می‌کنم و می‌فهمم که او چقدر سختی برای «رسیدن» متحمل شده است.

هر چقدر من به جلو می‌روم، بیشتر می‌فهمم که کاش بودند و من از حضورشان استفاده بهتری می‌کردم و گاهی حتی آرزو می‌کنم کاش آن چیزهایی که در ذهن من بعداز مرگ ایشان مثبت شدند،‌ در زمانی که او در قید حیات بود بدین شکل در می‌‌آمد.

اصلا در این موضوع شکی نیست که محبوب بودن، مشهور و سرشناس بودن در غریزه بشری اتفاق زیبایی است. اما من محبوبیت و معروفیت را در زمان زندگی با پدرم تجربه کرده ام، بنابراین این مساله ای نیست که بخواهم با ورود به دنیای بازیگری از پدرم به یادگار بیاورم. مهربانی و مردم‌‌داری نامحدود پدرم برای او محبوبیت به همراه داشت. به طوری که امروز بسیاری از هنرمندان موفق از او پیروی می‌کنند. اگر از شهاب حسینی بپرسید او هم این موضوع را تایید می‌کند. چون به دفعات خودش این موضوع را گفته است.

مادربزرگ من چنان آدابی داشت که جلوی پای پدرم بلند می‌شد. به او می‌گفت: اگر جلوی پای تو بلند نشوم، جلوی چه کسی بلند شوم؟! این هدایایی است که ما نسل در نسل به همدیگر اهدا می کنیم. شاید کسی متوجه آن نشود و یا کسی دیگر آن را بپذیرد. اما من می‌دانم که محبوبیت او از این اخلاق خوبش نشات می‌گیرد. او برای مردم و دوستدارانش کم وقت نمی‌گذاشت. در آن دوران سلفی یا عکس گرفتن وجود نداشت چون دوربین‌های دیجیتال هنوز وجود نداشتند.  علاقمندان معمولا از ایشان امضا می گرفتند و تا جایی که من به خاطر دارم او هیچ‌گاه کوتاهی نکرد. حتی در زمانی که در حال غذا خوردن بود. مگر در زمانی که مجبور بود به جایی برود. من سعی خواهم کرد که حداقل از نظر اخلاقی به گونه ای که از او دیدم و یاد گرفتم، رفتار کنم. من در مکتبی بزرگ شدم که خوش‌رفتاری را یاد گرفتم.

این روزها در حال تمرین در نمایش«هام» به کارگردانی آقای عبدالله‌زاده هستم. سعی کردم راه بازیگری را از تئاتر به سینما مانند پدرم طی کنم. فیلم کوتاهی هم هست که در حال پیش تولید آن هستیم. تجربه بازیگری برایم بسیار عاشقانه است و فکر می کنم این تجربه حالم را بسیار خوب می‌کند. در تمرین ها که چنین احساسی دارم. انگار آن آرامشی که  چندین سال به دنبال آن می‌گشتم را با تمرین در تئاتر پیدا کرده ام. تجربه تئاتر این روزها مرا به پدرم نزدیک‌تر کرده است.