بررسی ماجرای فیش‌های حقوقی روسای سازمان سینمایی

مواظب صندوق‌خانه هایتان باشید!

انتشار فیش‌های حقوقی کافی نیست

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
مواظب صندوق‌خانه هایتان باشید!
نوآوران -

رئیس سازمان سینمایی یادداشتی منتشر کرد. یادداشتی که هم رقم فیش حقوقی خودش را شفاف می‌کرد و هم پرده از بریز و بپاش‌‌های رئیس سازمان سینمایی قبل پرده برمی‌داشت. البته ایوبی مدتی پیش هم اعلام کرده بود که اگر نیاز باشد آمادگی آن را دارد که فیش حقوقی خود و معاونانش را منتشر کند. اما انگار کار به نیاز و تقاضا نرسید، او پیش قدم شد. ماجرای فیش‌های حقوقی اتفاق تازه ای نیست؛ اما این‌که بالاخره پای این ماجرا به عرصه فرهنگ و هنر هم باز شد جای تعجب دارد. عرصه ای که آنقدرها بودجه به خودش ندیده که در ادامه آن مدیرانش بخواهند بودجه‌های کلانی به جیب بزنند. جواد شمقدری یک روز بعد تنها با انتشار عکسی از فیش حقوقی خودش پاسخی در سکوت به صحبت‌های ایوبی داد،‌ پاسخی که برای نظاره‌کنندگان این مناظره به نظر کافی و قانع‌کننده نمی‌آید. همانطور که صحبت‌های رئیس سازمان سینمایی بدون اسناد و مدارک کافی نمی‌تواند باب انتقاد یا قضاوت را باز کند.

ایوبی: در این فیش بازار سیاست بگذارید فیش حقوقی رئیس سازمان سینمایی را همه بدانند

حجت‌الله ایوبی در بخشی از این یادداشت نوشته بود؛ «در این فیش بازار سیاسی که راه افتاده کمی هم خودمان را به جای مردمی بگذاریم که در اوج سختی‌ها با این خبر‌ها بمباران می‌شوند. و آن وقت ما انتظار داریم به دولت و نظام اعتماد کنند. به این دوستان می‌گویم نگران نباشید. خیالتان راحت در سازمان سینمایی هیچ مدیری در دو سال و ده ماه (یک میلیارد و چهارصد شصت و نه میلیون و نه صد و هشتاد وشش هزار و نه صد و چهل و هفت تومان) نمی‌گیرد (تقیسم بر هزار کنید می‌شود معادل دلاری). از پاداش‌های چند ده میلیونی خبری نیست. اینجا دیگر به بهانه خرید تجهیزات سینمایی از اروپا صدهزار دلار گم نمی‌شود.» او در ادامه در این یادداشت به ماجرای تاسیس خبرگزاری منتسب به سازمان سینمایی قبلی اشاره می‌کند: «بدون گذر از هیچ شورا و فیلتری به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی دوست و زحمتکش پول‌های بی‌حساب و کتاب چندصدمیلیونی و میلیاردی داده نمی‌شود. (به رغم همه فشار‌ها هنوز منتشر نشده ولی...). هیچ سایت خبری با هزینه دولت برای برای شخصی سازی در روز مبادا تاسیس نمی‌شود. اینجا همه چیز روشن است. این چند کلمه هم اگر نبود درخواست صریح دوستان گفته نمی‌شد. ماجرای شیرین فیش‌ها ادامه دارد. قطار سیاست راه افتاده. از بخت بدِ اهالی فرهنگ، قطار سیاست که دراین سرزمین چندان هم خالی نمی‌رود، ایستگاه‌های پرشماری در سرزمین فرهنگ و هنر و بویژه سینما دارد. حالا در این فیش بازارسیاست بگذارید فیش حقوقی رئیس سازمان سینمایی را همه بدانند. حقوق پایه دانشیار دانشگاه تهران + ۴۸. ۶۲۷. ۲۲۴ ریال (چهارمیلیون و هشتصد و... تومان بدون کسورات) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این می‌شود فیش حقوقی رئیس سازمان سینمایی.»

بهشتی: در صندوق‌خانه‌ها کاری نکنید که از افشای آن شرمند شوید

سید محمد بهشتی درباره ماجرای فیش‌های حقوقی سازمان سینمایی به «نوآوران» می‌گوید: «تمام کسانی که در حوزه‌های رسمی مسئولیتی دارند باید حواسشان به صندوق‌خانه‌‌شان باشد. چون این صندوق‌خانه نمی‌تواند دیوار ضخیمی داشته باشد. آنها باید طوری رفتار کنند که دیوار صندوق‌خانه‌شان از شیشه باشد تا اتفاقی در آن نیافتد که باعث شرمندگی شود.» این‌ها را کسی می‌گوید که در دوران مدیریتش در دهه شصت و هفتاد، سینما به شکوفایی رسید؛ «در همه جای دنیا دسترسی به میزان حقوق و مزایای کسانی که در حوزه‌های رسمی فعالیت می‌کنند،‌ وجود دارد و همه چیز شفاف و روشن بیان می‌شود. اما در ایران تا پیش  از ماجرای فیش‌های حقوقی چنین روندی وجود نداشت اما امروز شاهد آن هستیم که به خاطر موجی که به راه افتاده به این موضوع پرداخته می‌شود.»

بهشتی معتقد است در این صندوق‌خانه‌ها که عده ای تا امروز از دیده شدن آن محافظت می کردند، فقط«فیش‌های حقوقی» وجود ندارد؛ «هر چیز دیگری مانند استفاده از رانت، موقعیت شغلی، قدرت و... که جامعه به آن حساسیت دارد باید مطرح و روشن شود. کسی حق ندارد برای آنکه حقوق بیشتری بگیرد،‌ وزیر یا معاون وزیر شود. در همه جای دنیا کسانی در حوزه رسمی پذیرفته می‌شوند که برای خدمت داوطلب باشند. حتی ممکن است آنها حقوق کمتری بگیرند. آنها حتی ممکن است حقوق کمتری بگیرند.» او در ادامه اشاره می‌کند که؛ «اما از چنین ماجرایی نباید سوء استفاده سیاسی شود. البته این ماجرا بیشتر توسط کسانی دامن‌زده می‌شود که صندوق‌خانه خانه پاکی ندارند.»

سجادپور: همه ما معتقد هستیم باید با فساد مالی مبارزه شود

علیرضا سجادپور، مدیرکل سابق نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی با افشای فیش‌های حقوقی موافق است. او در این‌باره به «نوآوران» می‌گوید: «با توجه به مسئولیتی که من در سازمان سینمایی قبلی داشتم که بیشتر بحث نظارتی بود و بُعد مالی نداشت، از این ماجرای فیش‌ها و آنچه آقای ایوبی مطرح می‌کند خبر ندارم. آنقدر در زمان مسئولیتم در سازمان سینمایی سرم شلوغ بود که فرصت نداشتم وارد مسائل دیگری شوم.» البته او اذعان می‌کند که سازمان بازرسی به سازمان سینمایی رفت و آمد داشته است و آنطور که سجادپور شاهد بوده مشکلی وجود نداشته است؛ «در هر صورت من خیلی وارد جزئیات نمی‌شدم. اما با توجه به این که در یکی دوماه اخیر ماجرای حقوق‌های نامتعارف مطرح شده، هر چند که عده ای معتقد هستند سر منشاء آن سیاسی است اما فکر می‌کنم در کل طرح این موضوع به نفع کشور است.» مدیرکل سابق نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی ادامه می‌دهد که؛ «همه ما معتقد هستیم که باید با فساد مالی مبارزه شود، فکر نمی‌کنم کسی با آن مخالف باشد. بالاخره این‌ها مسائلی هستند که صدای مردم را در می‌آورند به طوری که مقامات امروز به فکر برخورد با این مساله افتاده اند. اما فقط فیش‌های حقوقی نیست، باید بقیه شاخه‌های فساد هم پیگیری شود.» البته او تاکید می‌کند که در بحث فرهنگ چون بودجه کلانی وجود ندارد، بنابراین جا به جایی مالی گسترده ای هم به آن شکل که در حوزه‌های دیگر هست، وجود ندارد؛ «بودجه فرهنگی همیشه آنقدر کم بوده است که اهالی فرهنگ از کمبود آن گلایه داشتند. بیشتر مسائل فرهنگی ریشه‌ در مسائل دیگری همچون مدیریت مسائل جنبی، فشارهای جنبی، نبود ثبات در سیاست‌های فرهنگی و حتی نبود استراتژی کلی فرهنگی در کشور دارد.» به گفته سجادپور به دلیل همین کمبود بودجه در عرصه فرهنگ است که در ماجرای افشای فیش‌های حقوقی کمتر کسی به سراغ مدیران فرهنگی آمد؛ «به نظرم مسائل پیش آمده اخیر هم به اختلاف نظر در استراتژی‌های جدی مدیران برمی‌گردد که در این شاخه بدین شکل خودش را نشان می‌دهد. شفاف شدن این موضوع اصلا برای اهالی سینما ضرر ندارد. اما فکر می‌کنم در خصوص مسائلی همچون گم شدن هزینه ای که قرار بوده با آن کالای کلانی خریده شود، باید به سراغ افرادی بروید که در این ماجرا دخیل بوده اند.»

کثیریان: مستندات درباره تخلفات را منتشر کنید

کیوان کثیریان منتقد سینما هم معتقد است فاش شدن فیش‌های حقوقی روسای سازمان سینمایی اتفاق عجیبی نیست چون سینما از بخش‌های دیگر کشور جدا نیست و این اتفاق در همه عرصه‌ها افتاده است. او در گفت‌وگو با «نوآوران» مطرح می‌کند که؛ «اما مواردی از این دست باید مستند و مستدل بررسی شود. نه این‌که هر کسی فیشی برای خودش منتشر کند. این‌که قابل استناد نیست. چون نقش فتوشاپ هم در این میان زیاد شده است.» کثیریان تاکید می‌کند: «اگر تخلفات مالی در این دوره یا دوره‌های قبل انجام شده باید مستندات آن منتشر شود. حرف زدن درباره آن به خودی خود کافی نیست و من فکر نمی کنم تخلفات فقط به فیش‌های حقوقی محدود شود. سفرها، حق ماموریت و دستمزدهای دلاری هم جزو این تخلفات می‌توانند باشند. آقای ایوبی هم اگر مستنداتی دارند و می‌گویند که مدیران قبلی 43 میلیون دستمزد می گرفتند باید آن را منتشر کنند. البته حتما مستنداتی دارند که درباره اش حرف می زنند اما  این برای افکار عمومی که حالا درگیر این ماجرا شدند کافی نیست.» به گفته کثیریان اگر هر کسی بخواهد فیش حقوقی دیگری را منتشر کند تنها آشوب به پا می‌شود؛ «اما با توجه به اتفاقاتی همچون ساخت فیلم«لاله» می‌شود پیش بینی کرد که تخلفاتی حتما وجود داشته است. هماطور که اتفاقات بسیار دیگری هم در عرصه فرهنگ پیش از این افتاده، نظیر ماجرای تابلوهای موزه هنرهای معاصر که در پرونده‌های آن پای مسئولان سینمایی دولت قبل هم درگیر است.»