سخنگوی وزارت بهداشت

اعلام نظر درباره فوت کیارستمی به چهارشنبه موکول شد

سخنگوی وزارت بهداشت به اظهاراتی درباره خوداظهاری خطاهای درمانی، VIP وزارت بهداشت در مباحث درمانی، آخرین وضعیت پیگیری پرونده مرحوم "کیارستمی"، میانگین حقوق مدیران این وزارتخانه، وضعیت تولد نوزادان معتاد در بیمارستان‌های تهران و ... پاسخ داد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اعلام نظر درباره فوت کیارستمی چهارشنبه است
نوآوران -

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه پزشکان موظفند اقدامات درمانی را برای بیماران تشریح کنند، اما در ایران این اتفاق رخ نمی‌دهد؟ گفت: این اشکالی است که کاملا وارد است و علل مختلفی دارد. در اکثر کشورهای توسعه یافته آنچه را که ما ویزیت می‌گوییم، مشاوره نام دارد. متاسفانه در کشور ما وقت مناسبی برای توضیح دادن نحوه درمان به مردم صرف نمی‌شود که برخی افراد دلایل آن را تراکم بیمار، پایین بودن تعرفه‌ها و غیره اعلام می‌کنند.

وی افزود: در برخی کشورهای توسعه یافته شرایط به این صورت است که پزشک و بیمار مشاوره‌ای را که انجام می‌دهند به صورت مکتوب درآورده و آن را امضا می‌کنند، اما متاسفانه این اقدام در کشور ما کم انجام نمی‌شود. بر این اساس درصدی از شکایات به این موضوع مربوط می‌شود که اگر پزشک و بیمار ارتباط خوبی داشته باشند، می‌توان از آن پیشگیری کرد.

حریرچی با بیان اینکه بر این اساس یکی از بسته‌های طرح تحول نظام سلامت موضوع ارتقای ویزیت بود، گفت: امیدواریم جامعه پزشکی، دستگاه‌های نظارتی و مردم با همراهی هم بتوانند بحث ویزیت را ارتقا بدهند. از مردم هم می‌خواهیم که این موضوع را مطالبه کنند. در حال حاضر وضعیت ما در این زمینه خوب نیست، اما اقداماتی در حال انجام است که امیدواریم به نتیجه برسد. البته این موضوع تشریح روند درمان را هم شامل می‌شود؛ چرا که حق بیمار است که بداند درمانش به چه صورتی خواهد بود.

*خانواده "کیارستمی" در جریان روند درمان وی بودند؟

حریرچی در پاسخ به اینکه آیا درباره آقای کیارستمی هم این موضوع اجرا شده بود؟ گفت: گروه پزشکی اعلام کردند که ما مراحل مختلف درمان و نحوه درمان را توضیح داده‌ایم، اما اینکه آیا در مراحل حاد بیماری و درمان جزئیات به دقت گفته شده یا نه را سازمان نظام پزشکی بعد از تشکیل جلساتشان اعلام می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره آمار خطاهای پزشکی در کشور، گفت: اکنون ترجیح می‌دهم در این فضا وارد نشویم، اما باید توجه کرد که عنوان خطای پزشکی عنوان درستی نیست، بلکه نام این موضوع خطاهای درمانی است که طیف وسیعی را در بر می‌گیرد. به عنوان مثال در کشورهای مختلف اگر کسی در بیمارستان عفونت بگیرد یا از تخت بیفتد نیز خطای درمانی تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه در ایران نیز در این زمینه آمار آن را به تفکیک داریم، ادامه داد: نکته مهم این است که خطای درمانی در اکثر کشورها میزان قابل توجهی دارد، اما باید توجه کرد که حتی یک مورد آن نیز قابل قبول نیست. بر این اساس اقدام اساسی، اقدامی سیستماتیک و پیگیرانه است. در عین حال بخش عمده‌ای از خطاهای درمانی در بیمارستان‌ها رخ می‌دهد.

وزارت بهداشت نیز در حال حاضر در اعتباربخشی جدیدی که ابلاغ کرده است به بحث ایمنی بیمار و شاخص‌های آن توجه ویژه‌ای داشته؛ به طوری که از 900 بند آن 105 الی 110 بند مربوط به ایمنی بیمار است.

 

*خوداظهاری خطاهای پزشکی در ایران ؛ آری یا خیر؟

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره خوداظهاری خطاهای پزشکی که در برخی کشورها انجام می‌شود، گفت: در برخی کشورها قانونی وجود دارد که بر اساس آن اگر پزشکی در زمینه خطای درمانی خوداظهاری کند قانون به طرقی از فرد حمایت می‌کند. در عین حال یکی از روش‌هایی که به دنبال آن در کشور هستیم این است که ما هم بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم تا چنین تسهیلاتی وجود داشته باشد.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره برخی خطاهای پزشکی که در بیمارستان‌هایی که تحت نظارت نهادهایی به جز وزارت بهداشت قرار دارند، گفت: ما هم سامانه‌های مختلف تلفنی برای رسیدگی به شکایات داریم و هم سازمان نظام پزشکی و دادسرای رسیدگی به جرایم پزشکی این کار را انجام می‌دهند. البته وزارت بهداشت به عنوان تولیت نقشی را بر عهده دارد. در عین حال امیدواریم با اصلاحاتی که در اعتباربخشی جدید انجام شده شاهد کاهش این موضوعات باشیم.

وی درباره فردی که در یکی از بیمارستان‌های وابسته به یکی از نهادها دچار سوختگی شده بود، گفت: همه هزینه‌های این فرد در بیمارستان دیگری پیگیری می‌شود و به بیمارستان اولیه هم تذکرات لازم ارائه شده است.