گزارش <<نوآوران>> از مراسم شانزدهمین جشن حافظ

تندیس حافظ رنگ کیارستمی به خود گرفت

شانزدهمین جشن حافظ در حالی شبگذشته در تالار وحدت برگزار شد که بیش از آنکه برگزیدگان تندیس حافظ مورد توجه قرار بگیرند، طولانی بودن این مراسم مورد توجه رسانهها قرار گرفت. چرا که جشن حافظ که قرار بود از ساعت هشت شب آغاز شود با یک ساعت تاخیر شروع شده و تا سه صبح روز یکشنبه، 3 مردادماه ادامه پیدا میکند. فیلم«ابد و یک روز» خاطره جشنواره بین المللی فیلم فجر را تکرار کرد و به همراه سریال«شهرزاد» بیشترین جوایز جشن حافظ را به خود اختصاص داد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تندیس حافظ رنگ کیارستمی به خود گرفت
نوآوران -

 اگر موسیقی و سینما نبود نمیتوانستیم شرایط دنیایمان را تحمل کنیم

در ابتدای این مراسم آزاده صمدی به مهمانان خوشآمدگفت و از علی معلم خواست به عنوان بانی برگزاری این جشن روی سن برود و از این لحظه معلم مثل هر سال اجرای این جشن را بر عهده گرفت. او در سخنان ابتدایی خود به برخی تنگ نظری، کوته بینی و بغض ها اشاره کرد؛ «اگر موسیقی و سینما نبود نمیتوانستیم شرایط دنیای امروز را تحمل کنیم.» حجت اشرفزاده خواننده قطعه «ماه وماهی» اولین هنرمندی بود که روی سن رفت و ترانه «یاد یار» را همراه با کلیپ درگذشتگان امسال اجرا کرد. دراین کلیپ تصاویری از حبیب محبیان، محمدعلی فردین، عباس کیارستمی، فروزان(پروین خیربخش) و خسرو شکیبایی نمایش داده شد که استقبال حضار را در پی داشت.

 کیمیایی: در سن من روزگار به خوبی نمیگذرد

پس از آن نوبت به اهدای تندیس عباس کیارستمی رسید که برای اولین بار در این جشن اهدا می شد؛ معلم در این باره گفت: «به یاد عباس کیارستمی و نوجویی او در آثارش این نشان به جوایز اضافه شده و امیدوارم برگزیدگان یادشان باشد چه میراثی دارند.» برای اهدای این جایزه از مسعود کیمیایی دعوت شد؛ «نمی توانم زیاد در مورد کیارستمی صحبت کنم و بیشتر قلبم گریه خواهد کرد. در سن من روزگار خوبی نمیگذرد و همینطور سیاهپوشیده باید به روزگار عادت کنیم. عباس کیارستمی سینمای خاصی را به جهان پیشنهاد کرد و جمشید ارجمند هم پر از دانستگی بود.امروز سالرفت احمد شاملو هم بود که پر از دانستگی بود.» شهرام مکری نخستین هنرمندی بود که برای دریافت اولین نشان کیارستمی به روی سن آمد، اتفاقی که او را غافلگیر کرد؛ «انتظار دریافت این جایزه را نداشتم. فکر میکردم برای بخش فیلمنامهنویسی جایزه بگیرم.  از بابت این نشان خیلی خوشحالم و فکر میکنم اسم آقای کیارستمی همیشه اعتبار بوده و اسمشان به من جشن حافظ و سینمای ایران اعتبار میدهد و خوشحالم این جایزه فقط در سینمای ایران باقی نمیماند.»

 معرفی برگزیده بخش مستند

فریدون جیرانی و بهروز افخمی برای اهدای جایزه بهترین مستند به روی صحنه فراخوانده شدند. جیرانی از قرار دادن عکس فروزان هنرپیشه قدیمی در میان عکسهای هنرمندان درگذشته تشکر کرد. آرش لاهوتی این جایزه را برای فیلم «راننده و روباه» گرفت و تندیس دوم این بخش به لقمان خالدی برای فیلم «فصل هرس» رسید.

 «مهران مدیری» بهترین مجری تلویزیون شد

برای اهدای جایزه بهترین چهره تلویزیونی جمشید گرگین و سروش صحت روی سن آمدند و جایزه بهترین چهره تلوزیونی به مهران مدیری برای اجرای دورهمی رسید. صحت به کُتی که 16 سال است در جشن حافظ به تن میکند اشاره کرد و مدیری نیز به دلیل بیماری تنها به تشکر از عوامل این جشن بسنده کرد.

 «شهرزاد» تندیسهای بهترین بازیگر مرد، بهترین مجموعه تلویزیونی و بهترین کارگردانی را گرفت.

جایزه بخش بهترین بازیگر مرد درام در بخش سریال توسط ایرج راد و داریوش ارجمند به علی نصیریان برای «شهرزاد» اهدا شد. نصیریان بعد از دریافت جایزه گفت: «تمام اتفاقات هنری توسط مردم صورت میگیرد. این مردم هستند که یک فیلم خوب را میسازند. مسائل فرهنگی و هنری مسائل رژیمها نیست بلکه مربوط به مردم است. این فرهنگ و هنر است که مانند آب نشر میکند و هیچ چیز نمیتواند برای آن سد ایجاد کند.» جایزه بهترین مجموعه تلویزیونی به سریال «شهرزاد» تعلق گرفت، جایزه ای که توسط عبدالله اسکندری و بهنوش طباطبایی به محمد امامی برای دریافت آن حاضر شد و این جایزه را به پدرش تقدیم کرد. حسام نواب صفوی و سارا منجزی برای اهدای جایزه بهترین کارگردانی سریال روی سن آمدند که حسن فتحی برای کارگردانی «شهرزاد» این تندیس را از آن خود کرد.

 قریبیان جایزه حافظ را معتبرترین جایزه سینمایی ایران معرفی کرد

جمشید هاشمپور جایزه یک عمر فعالیت هنری را دریافت کرد، سعید راد و فرامرز قریبیان کسانی بودند که این جایزه را به او اهدا کردند. قریبیان گفت جایزه حافظ معتبرترین جایزه ایران است چون جهتگیری در اهدای آن نمیشود. راد درباره هاشمپور گفت: «گاهی کسانی وارد سینما میشوند که آن دوران را میسازند که به جرات میگویم هاشمپور نیز بخشی از سینمای ما را ساخت.«عقابها» که با جمشید هاشمپور در آن همبازی بودم، با بلیت الان 54 میلیارد تومان فروش داشت.»همچنین سعید راد درخواست کرد عزتالله رمضانیفر و سعید امیرسلیمانی دو بازیگر پیشکسوت را تشویق کنند.

 جایزه بهترین فیلمنامه به «کیمیا» رسید

در ادامه کورش تهامی و رضا یزدانی به طور جداگانه به اجرای قطعه موسیقی پرداختند. پس از آن مریم معصومی و شیلا خداداد برای اهدای جایزه بهترین فیلمنامه تلویزیونی روی سن آمدند و جایزه بهترین فیلمنامه تلویزیونی به مسعود بهبهانی برای نگارش فیلمنامه «کیمیا» رسید .

 غفوریان برای حل مشکل فیلم تازه کاهانی ابراز امیدواری کرد

پس از اجرای قطعه ای با خوانندگی رسول نجفیان، مهران غفوریان و کمند امیرسلیمانی برای اهدای جایزه بهترین موسیقی متن روی سن آمدند که غفوریان در صحبتهایش ابراز امیدواری کرد مشکل فیلم عبدالرضا کاهانی «ارادتمند،نازنین بهاره، تینا» حل شود و این فیلم روی پرده سینماها بیاید. او در این فیلم یک نقش جدی را ایفا کرده است. در نهایت تندیس حافظ بهترین موسیقی متن جشن حافظ به کریستف رضاعی برای موسیقی متن «در دنیای تو ساعت چند است؟» تعلق گرفت. محمد سریر و افشین یداللهی نیز دیگرهنرمندانی بودند که برای اهدای جایزه بهترین ترانه روی سن حاضر شدند و تندیس حافظ بهترین ترانه به سالار عقیلی برای ترانه «معمای شاه» رسید.

 «نهنگ عنبر» جایزه ویژه هیات داوران را نصیب خود کرد

رضا عطاران و دانیال حکیمی برای اهدای جایزه ویژه هیات داوران روی سن آمدند. این جایزه به سامان مقدم برای تهیهکنندگی «نهنگ عنبر» رسید.

 احمدمهرانفر و نسرین نصرتی بهترین بازیگران کمدی شدند

همچنین میلاد کیمرام و لیلا اوتادی نیز برای اهدای جایزه بهترین بازیگر کمدی روی سن آمدند و جایزه بهترین مرد کمدی به احمد مهرانفر برای بازی در «پایتخت 4» رسید، مهرانفر این جایزه را به مردم مازندران تقدیم کرد که در طول ساخت چهار سری از این سریال در کنار آن بودند نه در مقابل آن. مرجانه گلچین و الیکا عبدالرزاقی نیز برای اهدای جایزه بهترین بازیگر زن کمدی روی سن آمدند و جایزه بهترین بازیگر زن کمدی نیز به نسرین نصرتی برای بازی در «پایتخت 4» رسید.

 جایزههایی که «ابد و یک روز»ی ها با خود به خانه بردند

برای اهدای جایزه بهترین دستاورد هنری الهام حمیدی و نیوشا ضیغمی روی سن آمدند و جایزه بهترین دستاورد هنری به بهرام دهقانی برای تدوین فیلم «ابد و یک روز»رسید، جایزه ای که بسیاری معتقد بودند در جشنواره فیلم فجر هم میتوانست به او برسد. او این جایزه را به برادرش خسرو دهقانی تقدیم کرد. سعید روستایی هم جایزه بهترین فیلمنامه را از دست یدالله صمدی و سیروس الوند برای فیلم«ابد و یک روز» دریافت کرد. او جایزه خود را با احترام به مهرجویی به روح زنده یاد عباس کیارستمی اهدا کرد. آذر معماریان، علی اوجی، سامان سالور، سمیرا حسن پور و لیلا بلوکات برای اهدای جایزه بهترین فیلم سینمایی روی سن آمدند و این جایزه نصیب فیلم«ابد و یک روز» شد.

 ستاره اسکندری موفقیتش را مدیون داوود میرباقری دانست

آنا نعمتی و  همایون ارشادی برای اهدای جایزه بهترین بازیگر زن روی صحنه حاضر شدند که در نهایت این تندیس به مهتاب کرامتی برای بازی در «عصر یخبندان» و پریناز ایزدیار برای بازی در «ابد و یک روز» تعلق گرفت. پرستو صالحی، نفیسه روشن و رز رضوی نیز در ادامه برای اهدای بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی روی سن آمدند و جایزه بهترین بازیگر زن درام به ستاره اسکندری برای بازی در سریال «دندون طلا» به کارگردانی داوود میرباقری تعلق گرفت. اسکندری با اشاره به این که 17 سال پیش نیر را روی صحنه تئاتر بازی کرده و پس از آن توانسته این نقش را مقابل دوربین جاودانه خود موفقیتش را مدیون میرباقری دانست.

 بزرگترین افسوسهای نویدمحمدزاده

همچنین پوریا پورسرخ و لیندا کیانی نیز برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد سینما روی سن آمدند و این جایزه مشترکا به فرهاد اصلانی برای بازی در «کوچه بی نام» و «دوران عاشقی» و نوید محمدزاده برای بازی در «ابد و یک روز» رسید. نوید محمدزاده با اشاره به این که سالها در انتظار کسب این جایزه بوده است بزرگترین افسوسهایش را همکاری نکردن با حمید سمندریان و خسرو شکیبایی دانست و ادامه داد: «قبلا میگفتیم به امید اکران «عصبانی نیستم» اما حالا تعداد این فیلمها زیاد شده است، من به این دولت رای داده ام و امیدوارم در چهار سال بعدی هم بمانند و فکری در این باره بکنند.» علیرضا رئیسیان هم جایزه بهترین کارگردان را برای فیلم«دوران عاشقی» گرفت.