بررسی اداعاهای مطرح شده عوامل فیلم«چهارشنبه»

بیژن بیرنگ: از شهاب حسینی انتظار نداشتم

وقتی علی بیرنگ با پیامهای به دور از انتظار شهاب حسینی مواجه شد، در ابتدا تصمیم گرفت تا سکوت کند و برای معذرت خواهی این ستاره سینما صبر بیشتری داشته باشد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۴
بیژن بیرنگ: از شهاب حسینی انتظار نداشتم
نوآوران -

اما سه ماه گذشت و هیچ اتفاقی نیفتاد، نه کسی در برابر حق و حقوق آهنگسازیاش برای فیلم«چهارشنبه» پاسخگو بود و نه شهاب حسینی از او معذرتخواهی کرد. این بود که تصمیم گرفت تصاویری از این پیامهای رد و بدل شده بین خودش و حسینی را در صفحه شخصیاش در اینستاگرام منتشر کند. اینها را بیژن بیرنگ در گفتوگو با «نوآوران» میگوید. ماجرایی که بخشی از آن را هم در اینستاگرام شخصیاش بازنشر کرده بود. اما متن صحبتهایی که به نظر میرسید شروعکننده آن حسینی بود، آنقدر برای طرفدارانش غافلگیرکننده بود که باعث شد آنها که باور نمیکردند، ستاره محبوبشان که به اخلاقمداری معروف است، چنین رفتاری داشته باشد به صفحات علی بیرنگ و بیژن بیرنگ حمله کردند وآنها را آماج انواع توهینها و بیاحترامیها قرار دادند. اما بازهم نه از طرف سازندگان فیلم«چهارشنبه» پاسخی آمد و نه از طرف شهاب حسینی. بیپاسخی که از نظر بیژن بیرنگ اتفاق بدی است.

 تکلیفمان را با فضای مجازی مشخص کنیم

اما بیژن بیرنگ، پدر علی بیرنگ آهنگساز در گفتوگو با «نوآوران» ابتدا در خصوص فضای مجازی میگوید: «به نظرم در ابتدا باید مشخص کنیم که فضای اینترنتی جزو حریم خصوصی محسوب میشود یا نه. چون عده ای این بحث را مطرح میکردند که چرا شما این ماجرای خصوصی را در حریم عمومی و مجازی منتشر کردید؟! اگر قرار باشد به ماجرا بدین شکل نگاه کنیم، پس صحبت درباره آن با مطبوعات هم حکم علنی کردن آن را دارد.» او ادامه میدهد که؛ «فضای امروز اینترنت، به مانند حکومتی جهانی و بزرگ است که میلیونها مخاطب دارد اما تفاوت آن با حکومت یک کشور در این است که هیچنوع کنترلی در آن وجود ندارد و قانون و مجریانی بر آن نظارت نمیکنند. هر کسی میتواند هر کاری که دوست دارد در فضای مجازی انجام دهد. آنوقت است که ما میخواهیم با اخلاق و به صورت فردی این حکومت را کنترل کنیم. اما مگر میتوانیم بگوییم که پلیس حضور نداشته باشد و همه خودشان موظف هستند تا قانون را رعایت کنند؟!»

قرن بیستم را قرن صداقت نامیدهاند، این را بیرنگ میگوید و اشاره میکند که؛ «نه به دلیل اینکه همه آدمها خوب میشوند بلکه به خاطر پیشرفت تکنولوژی که دیگر هیچکس نمیتواند چیزی را پنهان کند. اما ما در فضای مجازی با برخورد دوگانهای مواجه هستیم. هر جا که افشای این اطلاعات به نفعماست میگوییم اتفاق خوبی افتاده است و هر جا که به ضرر ماست میگوییم وارد حریم خصوصی من شدهاید. مثلا زمانی که فیش حقوقی مدیران و مسئولان منتشر میشود همه میگویند اتفاق خوبی افتادهاست. در حالی که هیچکس آنزمان از خودش نمیپرسد که آیا اصلا این فیشها درست هستند؟ یا اینکه آیا ما در حال ریختن آبروی کسی با افشای آنها هستیم یا نه؟»با این حال به گفته کارگردان«خانه سبز» هر چند که این فضا دوست داشتنی نیست اما هم اکنون در اختیار مردم است و آنها از این فضا استفاده میکنند و ما ناگزیر هستیم این واقعیت را بپذیریم.

 آهنگساز، نویسنده و تهیه کننده دارای حق رایت هستند

او درباره ماجرای پیشآمده میان علی بیرنگ و شهاب حسینی توضیح میدهد: «ماجرا این است که علی بیرنگ برای ساخت آهنگ فیلمی به نام«چهارشنبه» با اشتیاق کار کرده و دوست داشته است که در این کار حضور داشته باشد. اما بعد از اتمام کار، هیچتکلیفی در خصوص حقوق او به عنوان آهنگساز فیلم معلوم نمیشود. ظاهرا «چهارشنبه» فیلم فقیری بوده است؛ اما این موضوع دلیلی بر این نیست که حقوق آهنگساز در آن رعایت نشود. در سینما همیشه برای سه نفر حق رایت وجود داشته است، نویسنده، تهیهکننده و آهنگساز. کسانی که باید یا از آنها مجوز داشته باشید، یا حقوقشان را خریده باشید یا با آنها قرارداد بسته باشید تا بتوانید از اثرشان استفاده کنید. در حالی که دیگر عوامل فیلم همچون بازیگران یا کارگردان دارای چنین حقی نیستند.» بیرنگ با بیان اینکه علی بیرنگ فقط خواستار مشخص شدن تکلیف حقوقی خودش در فیلم«چهارشنبه» است، ادامه میدهد که؛ «اما چرا تکلیف حقوق او را مشخص نمیکنند؟! اصلا او میتواند آن اثر را به صورت رایگان در اختیار فیلم قرار داده باشد ولی حق رایت انتشار جداگانه اثرش را برای خودش نگهداشته باشد. با این حال چرا کسی سعی نمیکند در اینباره توضیحی به او دهد؟ اصلا قانونا نباید به فیلمی که این حقوق را به صورت کتبی ندارد،
مجوز دهند.»

 علی بیرنگ دو سه ماه صبر کرد تا بالاخره تصمیم گرفت ماجرا را علنی کند

اما ماجرای دعوای لفظی آنها از این جا شروع میشود که؛ «علی بیرنگ ابتدا از طریق خانه سینما اقدام کرد که ناگاه از شهاب حسینی پیامی به او میرسد مبنی بر اینکه؛ «... من اصلا به تو فکر نمیکنم که بخوام وقت بذارم درباره تو چیزی بگم. شنیدم داری ... میندازی. وجودشو داری زنگ بزن مستقیم حرفتو بزن ببینم چی میگی. شهاب حسینی.» این پیامک را که لحن قشنگی هم نداشت او میفرستد و علی بیرنگ هم پاسخی میدهد و دوباره بد وبیراهی از جانب حسینی برای او ارسال میشود.» آنطور که بیژن بیرنگ میگوید علی بیرنگ توقع داشت که از او معذرت خواهی شود؛ «او دو سه ماه صبر کرد و در شرایط روحی تصمیم گرفت که تصاویری از این پیام‌‌ها را منتشر کند. من هم به عنوان کسی که در جریان پروسه این فیلم بودم، خودم را موظف دیدم تا از او حمایت کنم و ماجرایی که پیشتر علنی شده بود را بازنشر کنم. از حق دفاع کردم. با تمام علاقهای که به شهاب حسینی دارم باید بگویم این نوع برخورد او بسیار غیر انسانی و بد بود. این کل ماجراست.»

 برخی پیامهای شهاب حسینی را جعلی خواندند

اما این ماجرا هنوز به نتیجه ای نرسیدهاست، یعنی هنوز علی بیرنگ پاسخی نگرفته و حالا بیرنگ پدر سوالاتی را مطرح میکند؛ «چطور میشود به کسی بگویی حق پول گرفتن نداری و بعد هم به او توهین کنی؟ جالب اینجاست که علی بیرنگ اصلا برخوردی با شهاب حسینی نداشته است. بعضیها میگفتند این پیامها جعلی است و معلوم نیست در ابتدا علی چه پیامی به حسینی داده که چنین جوابی دریافت کرده. اما به هر حال آقای حسینی هم این پیامها را در اختیار دارند اگر واقعا اینطور که ما منتشر کردیم نبوده، میتوانند آن را منتشر کنند.» او ادامه میدهد که؛ «حتی برخی میگویند چرا باید کسی که شمارهاش در گوشی شما وجود دارد نام خودش را در پایان پیامش بنویسد در حالی که شهاب حسینی و پسر من با هم ارتباطی نداشتند که او بداند شماره اش در گوشی او وجود دارد یا ندارد.»

 چرا کسی به علی بیرنگ پاسخ نمیدهد؟

بیرنگ که از برخورد پیش آمده گلایهمند است، میگوید: «علی بیرنگ از 9 سالگیاش موسیقی میسازد و هم اکنون 32 سالاش است یعنی بیست و سه سال سابقه دارد. آن زمانی که او موسیقی میساخت، شهاب حسینی هنوز بازیگر نشده بود و فقط مجری تلویزیون بود. این واقعا چه لفظ و لحنی است که او در برخورد با دیگران به کار میبرد؟ به غیر از آن، حسینی اصلا تهیهکننده این فیلم هم نبوده او فقط با نگرفتن دستمزدش جزو سرمایهگذاران فیلم بوده است.» درخواست بیرنگها، درخواست نامعقولی نیست؛ «هنوز هیچکدام از عوامل فیلم تماس نگرفته اند تا بگویند مثلا عصبانی نباشید،یا اینکه آقای بیرنگ معذرت میخواهیم یا اصلا معذرت نمیخواهیم و شکایت میکنیم. اما این سکوت معنیاش این میشود که هجمه حمله کسانی که فحاش هستند به صفحات ما ادامه پیدا کند و این اتفاق اصلا قشنگ نیست.»