رویکرد مرکز صبا تولید صنعتی انیمیشن است

نمایش «تاریخ از این ور» و «شکرستان» در جشنواره فیلم فجر

رئیس مرکز صبا از نمایش فیلم های سینمایی «تاریخ از اینور» و «شکرستان» در جشنواره آتی فیلم فجر خبر داد و گفت: این مرکز به سمت تولید صنعتی انیمیشن حرکت کرده است .

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
نمایش «تاریخ از این ور» و «شکرستان» در جشنواره فیلم فجر
نوآوران -

مرتضی شمسی، رئیس مرکز صبا در نشست خبری که روز سهشنبه در سالن نشستهای مرکز پویانمایی صبا برگزار شد، گفت: «در سیاستهای جدیدی که برای مرکز پویانمایی صبا در نظر داریم، قصد داریم به سمت تولیدات صنعتی حرکت کنیم و بیشتر به موضوعات خاص و باکیفیت که جنبه آموزشی دارند،  بپردازیم».

او ادامه داد: «در همین راستا مجموعه «روباه و خروس» در حوزه خردسال در حال تولید است. این مجموعه انیمیشنی بیکلام از نظر کیفیت و محتوا نقطه عطفی در کارهای انیمیشینی داخل کشور به شمار می آید».

شمسی اضافه کرد: «انیمیشن «روباه و خروس» از اول مهرماه سه قسمت ابتدایی آن آماده نمایش میشود و هر فصلی از انیمیشنهای صبا در قالب 13 قسمت به تلویزیون ارائه شده و روی آنتن میرود ولی «روباه و خروس» از این قاعده مستثنی است و به محض آماده شدن هر قسمت، آن را پخش میکنیم. «ماهی بادکنکی» که 13 قسمت آن قبلاً روی آنتن رفت، سری دوم هم آن هم به پایان رسیده و به زودی به پخش خواهد رسید. «کیخان» از دیگر محصولاتی است که در حوزه نوجوان با نگاه آموزشی و هشدار درباره بعضی از موضوعات اجتماعی در حال تولید است. «سینا» و «یوز ایرانی» دیگر محصولاتی است که با توجه به بحث محیطزیست و معرفی اقلیم و گونههای جانوری ایرانی تولید خواهد شد». او ادامه داد: «تصویربرداری مجموعه عروسکی «شکرستان» را هم بهزودی آغاز می کنیم؛ مرکز صبا قبل از این در حوزه کار عروسکی فعال بوده است اما دوره ای متوقف و اکنون قصد احیای آن را داریم. این مجموعه 50 قسمت 60 دقیقه ای است». رئیس مرکز صبا همچنین در معرفی سایر تولیدات این مرکز گفت: «انیمیشن  «کشتیگیران»برای مخاطب نوجوان تعریف شده و با نگاهی ایرانی ـ اسلامی به ورزش ملی ایرانی میپردازد. رقابتهای شخصیتهای این مجموعه از سطح محلی تا بینالمللی قرار است با تکنیک سه بعدی در 100 قسمت به نمایش درآید که تاکنون 20 قسمت آن نگارش شده است». شمسی در خصوص حضور انیمیشنهای سینمایی در جشنواره فیلم فجر بیان کرد: «در تلاش هستیم تا دو انیمیشن سینمایی «شکرستان» و «جوانمردان» را برای اکران در جشنواره فیلم فجر تهیه و تولید کنیم و برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر از آنها رونمایی کنیم».

او افزود: ««پرواز تا بینهایت» از دیگر پروژههای مدنظر ماست که با نگاهی آیندهپژوهی، مقابله قدرت ایران با بحران جهانی را به تصویر میکشد. قصه این انیمیشن درباره تیم جوانی است که در یک اسکادران هوایی خدمت میکند و مقاومتشان در جلوگیری از تهاجم دشمن ستودنی است. این شخصیتها قهرمانان آینده کودکان ما هستند که در 30 قسمت با تکنیک سهبعدی به نمایش درخواهند آمد. «خانواده دانا» در حوزه بانوان ساخته میشود که قهرمان آن دختر جوانی است و قرار است سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی را ترویج کند. البته این انیمیشن فعلاً با نام «ریحانه» نگارش میشود و تکنیک دوبعدی کامپیوتری برای آن تعریف شده است. انیمیشن «سه برادر» یکی دیگر از طرحهای ما است که به زندگی برادران آلبویه، مؤسس اولین حکومت شیعی میپردازد و تاکنون 20 قسمت آن به نگارش درآمده است».

رئیس مرکز صبا در باره تولیدات جانبی این مرکز نیز گفت: «شرکت «رایمون مدیا »در حال تولید 20 گیم از انیمیشن های شاخص مرکز صبا است. که تولید اولین گیم از این سری با الهام از مجموعه «تاریخ از این ور»  در اوایل مهرماه به اتمام میرسد. این بازی برای استفاده با سیستم اندروید است».

در ادامه این نشست عبدالرضا عالیزاده، مدیر گروه فیلمنامه صبا درباره تولید مجموعه «شکرستان» گفت: «یکی از تصمیماتی که برای این اثر گرفتیم، تولید کار عروسکی است. پیش از این مرکز صبا به بخش عروسکی توجه داشت اما به دلایلی مدتی از فعالیت بازماند و ما قصد داریم بعد از این با تولید مجموعه عروسکی «شکرستان» در این حوزه دوباره فعالیت کنیم».

او درباره ساخت قالب انیمیشن «شکرستان» نیز توضیح داد: «فیلمنامه و استوریبرد به تصویب رسیده و از ابتدای ماه جاری مرحله انیمیت شروع به کار کرده است. امیدواریم با تلاش دوستان در این گروه، فیلم سینمایی آن را هم به جشنواره برسانیم. برای بخش تلویزیونی، فیلمنامه به طور کامل بازخوانی شده و در مرحله نهایی تنظیم کنداکتور هستیم».

عالیزاده اظهار کرد: «مخاطبان،90 درصد شخصیتهایی که در «شکرستان» سری جدید وجود دارند از قبل میشناسند و 20 درصد از شخصیتها به تازگی خلق شدهاند. در این مجموعه 50 قسمتی که قرار است از تلویزیون پخش شود، نیاز به شخصیتهایی جدید داشتیم که با توجه به موضوعات روز جامعه، حرفهای تازهای برای گفتن داشته باشیم».

او همچنین توضیح داد: «بخشی دیگر از تولید «شکرستان» به انیمیشنهای دو دقیقهای میپردازد که به عنوان میانبرنامه در لابهلای آثار پخش شده تلویزیونی نمایش داده خواهند شد. تاکنون بیش از 100 قسمت نهایی شده و با پخش مکرر از رسانه ملی، این برند جای خود را بین مردم باز میکند».