زیبا بروفه در گفت‌وگو با «نوآوران»:

«‌آسپرین‌» تجربه متفاوتی بود

«‌زیبا بروفه‌» یکی از بازیگرانی است که در طی سال‌های کاری‌اش کارنامه‌ای از ژانر‌های مختلف سینمایی رقم زده‌است. از کار پر خاطره او «‌مجید دلبندم‌» تا «‌احضار شدگان‌» که ژانر وحشت بود تا همین کار اخیر او که ویژه شبکه نمایش خانگی است، او همیشه در همه زمینه‌ها توانایی خود را نشان داده و تجربه‌های موفق زیادی داشته است. او با «‌نوآوران‌» درباره سبک‌های کاری که دوست دارد، فعالیتش در سینما-تلویزیون و کار جدیدش «‌آسپرین‌» گفته است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
«‌آسپرین‌» تجربه متفاوتی بود
نوآوران -

 در کارنامه کاری شما کارهای تلویزیونی بیشتر از سینمایی است،‌ معمولا ترجیح خودتان برای کار کردن کدام رسانه است؟

ترجیحی برای من وجود ندارد. من به عنوان بازیگر صرفا بازی کردن را دوست دارم و برایم سینما، تلویزیون و یا شبکه نمایش خانگی فرقی نمی‌کند. در حقیقت به اینکه کار تیم و فیلمنامه خوب داشته باشد بیشتر توجه می‌کنم و برایم نقشی که دارم مهم‌تر است. الزاما یک کار سینمایی با یک تیم ضعیف نمی‌تواند بهتر از یک کار تلویزیونی با یک تیم قوی باشد.

  شما در ژانر‌های مختلفی کار کردید،‌ از کودک گرفته تا طنز، جدی و...، چه ژانری را خودتان بیشتر دوست دارید و فکر می‌کنید در آن بهتر عمل می‌کنید؟

بیشتر از اینکه ژانر کار برایم مهم باشد، این‌که نقش با شخصیت از شخصیت خودم دور باشد و مرا به چالش بکشاند برایم مهم است. ترجیح می‌دهم نقشی که انتخاب می‌کنم ساده نباشد و تلاش کنم تا خودم را به آن نزدیک کنم. ولی کار‌های ژانر وحشت را شاید به دلیل این‌که در کشور ما کمتر ساخته می‌شود، بیشتر دوست دارم.

 این روز‌ها اوضاع برنامه‌سازی تلویزیون خوب نیست، و با این وجود قطعا اوضاع کاری شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد. نظرتان راجع به این شرایط چیست و فکر می‌کنید با تغییر مدیریت صدا و سیما اتفاق بهتری بیفتد؟

همیشه در چنین شرایطی سعی می‌کنم خوش‌بین باشم و می‌گویم که خدا بزرگ است و انشا‌الله مدیریت جدید بهتر باشد و اتفاقات بهتری بیفتد. پیش از این روزی نبود که هفته‌ای باشد و من 2-3 پیشنهاد‌ کاری مختلف از تئاتر،‌سینما یا تلویزیون نداشته باشم، اما در سال‌های اخیر این‌طور نبوده است و یا اگر هم بوده، ضعف داشته و قابل پذیرش نبوده است. جدا از مساله تولیدات، موردی که بار‌ها و بار‌ها تجربه‌اش کردم این است که، فیلم‌نامه را به من داده‌اند، من هم خوانده و پذیرفته‌ام اما مدتی می‌گذرد و هیچ خبری نیست و بعد متوجه می‌شوم که بازیگر دیگری را برای پروژه انتخاب کرده اند. در نهایت اگر بخواهند خیلی منصف باشند و حرفه‌ای عمل کنند در حالی‌که هنوز تکلیف مشخص نیست تماس می‌گیرند و می‌گویند که بازیگر دیگری را انتخاب کرده‌اند. اما خب در هر صورت قانون کار این است که برای هر پروژه با چند نفر صحبت می‌کنند اما واقعا درست نیست که این کار به طور همزمان انجام شود و بقیه را بلاتکلیف بگذارند. در اینجا یا بحث مالی مطرح است که وقتی با چند بازیگر صحبت می‌کنند در نهایت کسی را انتخاب می‌کنند که به لحاظ مالی برایشان به صرفه‌تر باشد. حتی این اتفاق هم افتاده است که بعضی از همکاران وقتی تلفنی راجع به کار صحبت می‌کنند در حالی‌که هنوز فیلم‌نامه را درست نخوانده‌ایم سریع می‌روند سراغ بخش مالی و اصلا فرصت نمی‌دهند که آدم ببیند از نقش و کار خوشش می‌آید یا نه و این بیش از هرچیز من را آزار می‌دهد و البته شاید حق با آن‌ها هم باشد که بخواهند بهترین انتخاب را با کمترین هزینه داشته باشند. کاش از ابتدا برای خودشان برآورد مالی کنند که ببینند با بودجه‌ای که در اختیار دارند با چه بازیگرانی می‌توانند کار کنند.

  در حال حاضر سریال «‌آسپرین‌» را در شبکه نمایش خانگی دارید، فضای این کار چطور است و چه نقشی در این کار دارید؟

«‌آسپرین‌» جزو کار‌های متفاوتی بود که واقعا فضای آن را بسیار دوست داشتم. «آسپرین‌» اسم یک پروژه است که دکتری به نام صبوری می‌آید یک فرضیه‌ای را به اثبات می‌رساند که می‌شود از آدم‌هایی که دچار فراموشی شده‌اند با تلقین و روش‌های پزشکی آدم دیگری ساخت، که این آدم مانند روبات هر کاری را که به او القاء کنید انجام می‌دهد بدون این‌که یادش بیاید که قبلا چه کسی بوده است. یعنی به تعداد شخصیت‌های آدم‌های روی زمین می‌توان به کسی‌که تحت آزمایش است رفتار‌ها و کاراکترهای مختلف القاء کرد. در این پروژه کسانی‌که سر گروه هستند از آدم‌هایی که تحت آزمایش قرار می‌گیرند به نفع پیشبرد کارشان استفاده می‌کنند و من سرگروه یکی از این 3 گروهی که برای این آزمایش تشکیل شده است هستم که یک نفر را تحت آزمایش قرار داده‌اند. نقش سارا تقریبا منفی است، چون کسی‌که نقش منفی را بازی می‌کند قطعا آدم بدی هم نیست می‌تواند آدم خوبی هم باشد. یعنی کار‌های بدی می‌کند و بدی این کار‌ها به این دلیل است که غیر قانونی می‌باشد اما آسیبی نمی‌رساند. برای مثال دارویی که به صورت قاچاق وارد می‌کند به مردم آسیب نمی‌زند ولی وارد کردنش غیر قانونی است. گروه «‌آسپرین‌» آنقدر تیم خوبی بود که خستگی به تنم نماند و واقعا در طول کار با وجود همه کاستی‌ها و مسائل مالی که وجود داشت به من خوش گذشت و وحدت کاری تیم عالی بود. امیدوارم که این اتفاق در فصل‌های بعدی این سریال نیز تکرار شود. نقشم را در این کار بسیار دوست داشتم با اینکه کار، مردانه است و نقش زن‌ها محوری نیست ولی فقط هم صرف این‌که یک زن در کار حضور داشته باشد هم نبود و همه نقش‌ها موثر بودند و جای کار داشتند. نقش سارا هم که به عهده من بود جزو نقش‌های اصلی و تاثیر گزار بود. به طور کلی این سریال را دوست داشتم و از بازخورد‌ها متوجه می‌شوم که نتیجه‌اش هم خوب بوده است.

  با توجه به این‌که جزو بازیگران نقش اصلی کار هستید، در فصل‌های بعدی هم حضور خواهید داشت؟

ممکن است که در ادامه هم در این کار باشم، اما در حال حاضر مشخص نیست. چون اتفاقاتی که در روند فیلم‌نامه می‌افتد تعیین کننده حضور من در ادامه کار است.

  به نظر شما کارهایی که در شبکه نمایش خانگی پخش می‌شود چه‌قدر با استقبال مواجه می‌شود؟

پیش از این تعریف عمومی که از کار‌های نمایش خانگی داشتیم خوب نبود. یعنی آن زمان به این صورت بود که کار‌هایی که وارد این شبکه می‌شدند کار‌های قوی و خوبی نبودند. حتی خودم هم می‌خواستم از این قبیل کار‌ها قبول کنم تردید داشتم که آیا کار خوبی هست و می‌شود به آن اعتماد کرد یا نه. چون اکثرا در ژانر طنز هم بود این تصور پیش آمده بود که یک کاری ساخته می‌شود فقط به صرف خندیدن و همین. اما از زمانی‌که ساخت سریال‌هایی برای شبکه نمایش خانگی باب شد و با استقبال مردم هم رو‌به‌رو شد، شرایط تغییر کرد و فکر می‌کنم نظر تولیدکننده‌ها هم برای ساخت این قبیل کار‌ها جلب شد. جدا از این‌که فقط کاری برای کسب درآمد ساخته شود. در چند سال اخیر کار‌های خوبی را در این سبک دیدیم مثل سریال «‌شهرزاد‌» و قبل‌تر از آن «‌قلب یخی‌» که اولین سریال نمایش خانگی بود و استقبال مخاطبان باعث شد که کار‌های خوب هم ساخته شوند و فکر می‌کنم که از این به بعد می‌توان بیشتر انتظار کار‌های خوب را برای این شبکه داشت و در کنار اقتصاد و مسائل مالی آن می‌توان به بخش فرهنگی آن هم توجه کرد.

  این روز‌ها بحث داغی در رابطه با شبکه‌های ماهواره‌ای و پیوستن برخی بازیگران ایرانی به این شبکه‌ها وجود دارد، نظر شما در این رابطه چیست؟

من نمی‌توانم در مورد اینکه بعضی از دوستان آن شبکه را برای کار انتخاب می‌کنند قضاوت کنم. به خاطر این‌که قضاوت کار من نیست و ترجیح می‌دهم که هیچ‌وقت این کار را نکنم و به انتخاب آدم‌ها احترام می‌گذارم حتی اگر به نظر من اشتباه باشد، مگر این‌که نظر من هم پرسیده شود و یا در شرایطی باشم که به من مربوط باشد و بتوانم نظری بدهم. ولی اگر قرار باشد برای من پیشنهادی از این شبکه‌ها باشد قطعا جوابم نه خواهد بود، به خاطر این‌که همه ما دوست داریم که پیشرفت داشته باشیم نه پسرفت. مثلا وقتی من کم کار می‌کنم دلیل بر این است که دوست دارم کاری بهتر از قبلی انجام بدهم. به نظر من کار‌هایی که در شبکه‌های ماهواره‌ای نمایش داده می‌شود بسیار کار‌های ضعیفی هستند و در حد بچه‌های ما نیست که در این کار‌ها حضور داشته باشند. شاید یکی از دلایلی که مردم هم این برنامه‌ها را تماشا می‌کنند این است که دوست دارند ببینند هنرپیشه‌ای که با معیار‌های کاری ایران بود الان در آنجا چگونه حضور پیدا می‌کند. شاید دلیل پر بیننده بودن این برنامه‌ها هم این باشد چون در واقع هیچ قوتی در این کار‌ها نیست. منتها کسانی که رفتند حتما دلایل شخصی خودشان را داشتند و موارد مختلف را بررسی کردند، یا فکر کردند که این شرایط برایشان ایده‌آل‌تر است چون هیچ‌کس نمی‌خواهد کار بد انجام دهد و درنهایت تمام این‌ها شخصی است. اما اگر به من چنین پیشنهادی بدهند قطعا پاسخم نه خواهد بود.

 اگر بخواهیم این شبکه‌ها را از جنبه دیگری بررسی کنیم، مساله تبلیغات فیلم‌های ایرانی است. که البته سریال «آسپرین‌» هم در این شبکه تبلیغ می‌شود. به نظر شما چه تاثیری در جذب مخاطب دارد؟

وقتی که یک شبکه به هر دلیلی پر بیننده می‌شود، خودمان را که نمی‌توانیم فریب بدهیم که نه کسی نگاه نمی‌کند. اتفاقا بیننده‌های زیادی هم دارد و وقتی شرایط تبلیغ در کشور خودمان چه از نظر پول تبلیغ و چه از نظر زمان و تعداد پخش تبلیغات خوب نباشد و تهیه کننده نتواند در تلویزیون خودمان تبلیغ کند. قاعدتا برای تبلیغ کارش به مورد‌های دیگر هم فکر می‌کند. این شبکه‌ها شرایط آسان‌تری را برای تبلیغات می‌گزارند و با توجه به تعداد بیننده‌هایی که دارند قطعا بستر مناسب‌تری برای دیده شدن کار‌ها است. اما چه بهتر می‌بود اگر این شرایط در کشور و تلویزیون خودمان فراهم می‌شد و تبلیغات فیلم‌هایمان را از رسانه خودمان پخش می‌کردیم.

  اگر شما در سینما و تلویزیون مشغول نباشید، فعالیت شغلی دیگری دارید؟

در حا حاضر نه. تعریف شغل دیگری برای خودم ندارم. در حالی‌که امکان مشاغل دیگر برایم وجود دارد اما عقیده‌ام بر این است که باید کاری را انجام دهم که با روحیه‌ام سازگاری داشته باشد. مگر این‌که مسائل مالی مطرح باشد. ولی ممکن است که بخواهم در آینده کار دیگری انجام بدهم که قطعا به گونه‌ای انتخاب می‌کنم که با روحیه‌ام سازگار باشد و دوستش داشته باشم. ولی به صرف کسب درآمد نمی‌توانم کاری انجام دهم. در کل ترجیحم این است که زمانی که کار نمی‌کنم به زندگی، خانه و خانواده‌ام برسم.

 کار جدیدی در دست ندارید؟

در حال حاضر 3 کار آماده دارم مربوط به 2 سال گذشته؛ که 2 کار برای شبکه نمایش خانگی است و 1 کار هم برای تلویزیون که متاسفانه اسم‌‌شان خاطرم نیست.بعد از «‌آسپرین‌» هم 2-3 تا کار تلویزیونی پیشنهاد داشتم که به دلایل مختلف  به نتیجه نرسیدند.