در پی ممنوع‌الفعالیت شدن سه دفتر پخش‌کننده سینمایی به دستور دادستان تهران:

تهیه‌کنندگان ایرانی سفارش‌دهنده این آگهی‌ها نیستند

مردی با لبخندی به لب، آراسته و عینکی به چهره‌اش در میان برنامه‌های متنوع روی آنتن شبکه می‌آید. او از حمایت از کالای ایرانی صحبت می‌کند

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
تهیه‌کنندگان ایرانی سفارش‌دهنده این آگاهی‌ها نیستند
نوآوران -

تقریبا 10 دقیقه‌ای. بعد از توضیحات مفصل او درباره اثر حمایت مردم از هنرمندان ایرانی که منجر به گسترش چرخه تولید می‌شود، تیزرهای فیلم‌های در حال اکران سینماهای ایران پخش می‌شود. آنهم بسیار مفصل و بدون سانسور. انگار صاحبان این شبکه دغدغه‌ای برای زودتر رساندن مخاطبان به ادامه برنامه‌هایشان ندارند و تبلیغ فیلم‌های سینمای ایران را مهم‌تر می‌دانند. مردم ایران هم که طبق گفته وزیر ارشاد تقریبا 70 درصدشان از مخاطبان این شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان هستند. شبکه‌هایی مانند جم. مشتاقانه به سینما می‌روند. نوروز 95 فروش سینما چند برابر می‌شود. سینماگران خوشحال هستند چراکه همانطور که آن مرد لبخند به لب، آراسته و عینکی می‌گوید فروش بیشتر سینماها به معنی حمایت بیشتر از هنرمندان است و حمایت بیشتر به معنی تولید بیشتر است. در چنین شرایطی به‌ناگاه سازمان صدا و سیما که گویی از این خوشحالی یا از پیدا شدن رقیبی ارزان‌تر، پربیننده‌تر و البته راغب‌تر به پخش تیزر فیلم‌های سینمایی ناراحت است دست به شکایت از صاحبان آثار می‌زند. در نهایت داداستان تهران حکم به از پرده برداشتن فیلم«آادت نمی‌کنیم» می‌دهد. آنوقت است که اهالی سینما گردهم می‌‌آیند. 200 تهیه‌کننده با هم نامه می‌نویسند و درباره این می‌پرسند که چرا دربرابر اتفاقی که مسئولش نیستند باید مجازات شوند. و البته سوال مهم‌تری را هم مطرح می‌کنند؛ «مگر تبلیغ کالاى فرهنگى بد است که ماهواره ها انجام می‌دهند. چرا زمانی که شبکه‌هاى ماهواره اى فیلم‌هاى ما را بدون اجازه پخش می‌کرد ، کسی ورود نمی‌کرد اما حالا که با تبلیغ یک کالاى فرهنگى در این شبکه‌ها به اقتصاد سینماى ایران کمک می‌شود جلوى آن گرفته می‌شود؟» این‌ها سوالاتی بود که مهدی فخیم‌زاده در مهمانی افطار ریاست جمهوری، خطاب به حسن روحانی  مطرح کرد. 

فرید

   رضا میرکریمی، علی سرتیپی و مصطفی کیایی و چند نفر دیگر ممنوع‌الکار شدند

در نهایت به نظر می‌رسید مسائل حل شده است. همه قانع شده‌اند و فیلم«آادت نمی‌کنیم» می‌تواند به اکرانش ادامه بدهد. اما کسی خبر نداشت که بازهم قرار است چوب لای چرخی گذاشته شود که آنچنان هم چرخ نیست. شاید به چرخنده‌ای که به زور حرکت می‌کند شباهت بیشتری داشته باشد. روز دوشنبه اول شهریورماه در ابتدا خبری آمد. خبری از ممنوع الفعالیت شدن چند تهیه‌کننده و دفتر پخش‌کننده. حبیب ایل‌بیگی، معاونت ارزشیابی و نظارات سازمان سینمایی درباره این مساله به ایسنا توضیح داد: «بازپرس ویژه رسیده کننده به پرونده با ابلاغ ویژه رئیس قوه قضاییه نامه‌ای را به آقای ایوبی فرستاد که در آن برخی از سینماگرانی که تیزر فیلم‌هایشان از ماهواره پخش شده بود، ممنوع الفعالیت شده‌اند و ما تا اطلاع ثانوی از صدور مجوزهای جدید برای این افراد اعم از مجوزهای ساخت، نمایش و حتی پروانه نمایش خانگی بازداشته شدیم.» علی سرتیپی، رضا میرکریمی، مصطفی کیایی، سید امیر پروین حسینی، عبدالله علیخانی و محمدرضا صابری از جمله این هنرمندان بودند؛ «این نامه در پی پخش تبلیغ فیلم‌های بارکد، دراکولا، زاپاس، دختر، آبنبات چوبی از شبکه‌های ماهواره‌ای به تهیه‌کنندگان این فیلم‌ها و سه دفتر پخش فیلمیران، نور تابان و پویا فیلم ابلاغ شده است.» هر چند که دیروز دادستان تهران با انتشار متنی بخشی از این خبر را تکذیب کرد؛ «جعفری دولت‌آبادی در خصوص منع فعالیت برخی از هنرمندان و فیلم سازان گفت: حسب دستور قضایی بازپرس پرونده، مکاتبه اعلامی با ریاست سازمان امور سینمایی کشور صرفاً ناظر به شرکت‌های پخش‌کننده فیلم‌های سینمایی بوده و هیچ‌گونه ارتباطی با منع فعالیت هنرمندان و تهیه‌کنندگان فیلم‌های سینمایی ندارد.» اما به هر صورت این دفاتر پخش‌کننده همچنان با حکم ممنوع‌الفعالیتی مواجه هستند.

  هیچ تهیه‌کننده‌ای سفارش‌دهنده تبلیغات ماهواره‌ای نیست 

صابری تهیه‌کننده در گفت‌وگو با «نوآوران» می‌گوید: «هنوز فیلم‌هایمان در حال اکران است اما فکر می‌کنم به زودی برای دفاع از خودمان نامه‌ای منتشر کنیم» مهرداد فرید، سخنگوی شورای عالی تهیه‌کنندگان هم با قاطعیت در گفت‌وگو با «نوآوران» تاکید می‌کند که؛ «ما در شورای عالی تهیه‌کنندگان با همه تهیه‌کنندگان در ارتباط هستیم و از این موضوع خاطر جمع هستیم که هیچ‌کدام از این دوستان سفارش دهنده این آگهی‌ها نبوده‌اند. شبکه ماهواره‌ای جم به صورت داوطلبانه این کار را انجام می‌دهد و البته به نظر خودشان قصدشان کمک به سینمای ایران است.» او ادامه می‌دهد که؛ «ما بررسی‌های لازم را انجام دادیم، تهیه‌کنندگان ما هیچ‌کدام سفارش‌دهنده این تبلیغات نبوده‌اند. ضمن این‌که این اقدام جدید دادستانی به نظرم از اقدام قبلی گامی رو به جلوتر است. چرا که پیش از این حکم به توقیف فیلم می‌دادند و این موضوع واقعا صدمات جدی در پی داشت. مخصوصا که هر فیلمی محصول تلاش و خلاقیت جمعی از هنرمندان است و به فرض این‌که تهیه‌کننده‌ای سفارش‌دهنده است نباید به خاطر تخلف او همه را متضرر کرد. محصول کار جمعی 100 نفر را توقیف کرد.» البته فرید با ممنوع‌الکاری اشخاص هم موافق نیست؛ «این موضوع هم تاثیر فرهنگی می‌گذارد. هم روی افکار عمومی اثر مخربی دارد و هم روی مجموعه سینمای ایران. با این حال باز فکر می‌کنیم قدمی رو به جلوست و امیدواریم رایزنی‌های که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌دهد تاثیرگذار باشد و به نتیجه خوبی برسد.»

    


 نمی‌توان آنها را حتی به صورت موقت ممنوع از اشتغال نمود

رمضان حاجی مشهدی که پیش از این و هم اکنون وکالت بسیاری از هنرمندان را برعهده داشته می‌گوید: «از بررسی، توجه و دقت در اصول قانون اساسی فصل حقوق ملت در خصوص آزادی انتخاب شغل، فعالیت و سایر قوانین مرتبط با حقوق شهروندان مشخص می‌گردد که آزادی داشتن شغل و فعالیت‌های مجاز حق مسلم اکتسابی شهروندان است و هیچ مقامی تا زمانی که شهروندان این قوانین را نقض ننمایند، مجاز به منع اشتغال افراد از جمله شاغلان مربوط به صنف سینمایی نیست.» او در ادامه توضیح می‌دهد: «در خصوص تبلیغ تیزرهای فیلم‌های ایرانی در ماهواره و شبکه‌های خارجی تا زمانی که دست اندرکاران این فیلم‌ها از جمله کارگردان یا بازیگران یا تهیه‌کنندگان مستقیما از شبکه‌های خارجی در خواست پخش و توزیع آن را ننمایند، به‌الطبع مسئولیت کیفری و حقوقی ندارد. براساس اصل شخصی بودن جرم و مجازت نمی‌توان به جای دست‌اندرکاران و مسئولان شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی دست اندراکاران ایرانی صنف سینمایی را محکوم ویا مورد تعقیب کیفری قرار داد.» حاجی مشهدی عنوان می‌کند که؛ «با توجه به مراتب فوق ممنوع‌الفعالیت شدن شغل و اشتغال هر شهروند منحصرا در صورت محکومیت فرد به مجازات تکذیبی و تبعی مقدور می‌باشد. هیچ مقامی نمی‌تواند فردی را از اشتغال مجاز از جمله فعالیت سینمایی ممنوع نماید. اما در خصوص پخش‌کننده‌ها بدیهی است در صورتی که آنان با شبکه‌های خارجی تماس نداشته و از آنان در خواستی مبنی بر تولید و پخش محصولات ایرانی ننموده باشند، نمی‌توان آنها را حتی به صورت موقت ممنوع از اشتغال نمود.»