نشست خبری«ساعت 5 عصر» با حضور مهران مدیری برگزار شد

مدیری: نقد‌ها و اعتراضات مرا اذیت نمی‌کند

«ساعت 5 عصر» اولین فیلم سینمایی خواهد بود که مهران مدیری آن را در مقام کارگردان روی پرده خواهد برد و این موضوع بهانه خوبی بود تا مدیری بعد از مدت‌ها از آخرین نشست خبری‌اش در زمان شروع توزیع مجموعه«شوخی کردم» در سال 92 نشست خبری دیگری برگزار کند.

  1. ۱۱ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۱
نشست خبری فیلم "ساعت پنج عصر" به کارگردانی مهران مدیری
نوآوران -

 در این نشست به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد، چراکه مدیری معمولا علاقه چندانی به گفت‌وگو با رسانه‌ها ندارد به طوری که خودش پیش‌تر گفته بود؛ «دوست دارم هر بیست سال یکبار گفت‌وگو کنم تا حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشم.» او در ابتدای نشست تاکید کرد که نشست خبری فیلم«ساعت 5 عصر» را به خواست خودش و برای اطلاع‌رسانی دقیق‌تر برگزار کرده تا از شایعه‌پراکنی در خصوص اولین فیلم سینمای‌اش کاسته شود. این نشست در «ساعت 5 عصر» در هتل هما با حضور مهران مدیری برگزار شد.

     مدیری: نقد‌ها و اعتراضات به کارهایم مرا اذیت نمی‌کند 

مدیری قراراست در این فیلم سکانس‌های شلوغی داشته باشد، سکانس‌هایی با حضور هزار هنرور؛ آنهم در خیابان‌های تهران. خودش می‌گوید: «در این فیلم تهران را مثل یک تیمارستان یا یک جای خیلی شلوغ می‌بینیم که در آن هزاران نفر می‌چرخند. در واقع کمدی فیلم در خدمت همین نقد اجتماعی و فرهنگی است.» اما او در تمام این سال‌ها به خاطر نقدهای اجتماعی‌اش مورد انتقاد و اعتراض واقع شده. آخرین بار به خاطر شوخی‌اش با شخصیت‌های سنی در «دورهمی» و قبل از آن در مجموعه«درحاشیه» به خاطر پزشکان و .... برای همین بود که او در پاسخ سوال خبرنگار «نوآوران» مبنی بر این‌که آیا نگران نیست نقد اجتماعی که قرار است در این فیلم از شهر تهران کند بازهم برایش دردساز شود، می‌گوید: «این اتفاقی است که در مورد همه کارها اتفاق می‌افتد، در مورد این کار هم اتفاق خواهد بود و تا آخر عمر می‌افتد. این موضوعی است که فقط من با آن درگیر نیستم، همه کسانی که کار هنری انجام می‌دهند درگیر آن هستند.» او ادامه می‌دهد که؛ «بنابراین عده‌ای این هنرمندان را دوست دارند و عده‌ای دیگری ندارند.» زمانی که از او پرسیدم آیا این اتفاقات شما را اذیت نمی‌کند، گفت: «نه، اذیت نمی‌شوم. این طبیعت کار هنری است که باید تحلیل و نقد شود. از آن تعریف شود یا به آن حمله شود. این ماهیت آن است و مرا اذیت نمی‌کند.»

     8 سال است می‌خواهم فیلم سینمایی بسازم

آن‌طور که مدیری می‌گوید هشت سالی می‌شود که قصد ساختن فیلم‌سینمایی دارد اما هر بار به دلیل ساخت مجموعه تلویزیونی این اتفاق به تعویق می‌افتد؛ «۸ سال است که تصمیم دارم این کار را انجام دهم و مرتب می‌گفتم دیگر سریال نمی‌سازم اما نمی‌شد و امسال فکر کردم در فرصت ۲ ماهی که (مهر و آبان) ضبط برنامه دورهمی متوقف می‌شود، می‌توانم این کار را انجام دهم و اگر از این فرصت استفاده نکنم به سال بعد می‌افتد و شاید آن وقت بمیرم و فیلمم را نساخته باشم.» او درباره شکل‌گیری ایده اولیه فیلم«ساعت 5 عصر» می‌گوید: «ایده فیلم دو، سه سال قبل خیلی ناگهانی به ذهنم رسید و ماجرای آن چیزی است که هر روز برای ما در تهران اتفاق می‌افتد اما شاید چون این اتفاق هر روز برایمان می‌افتد آنقدر به آن عادت کردیم که دیگر نسبت به آن شوکه نمی‌شویم.» کارگردان «شب‌های برره»ادامه می‌دهد که؛ «البته داستان آن را نمی‌توانم خیلی برایتان تشریح کنم ولی کلیت آن مربوط به زندگی آدمی است که باید خودش را از نقطه‌ای در تهران به نقطه دیگری از ۷ صبح تا ۵ عصر برساند تا برای پرونده خود امضایی را بگیرد.» شخصیتی که به گفته مدیری امضای این پرونده برایش بسیار حیاتی است اما به خاطر شخصیت مهربان، مبادی آداب و تحصیل‌گرفته در سلسله اتفاقات عجیب و غریبی که هر روز در تهران اتفاق می‌افتد گرفتار می‌شود؛ اتفاقاتی که اجتناب ناپذیر هستند.

  «ساعت 5عصر» مرا به یاد شعر زیبای  لورکا می‌اندازد 

نامی که مدیری برای نخستین فیلمش انتخاب کرده بود سوژه سوال همه خبرنگاران قرار گرفت. چرا که «ساعت 5 عصر» تشابه بسیاری با فیلم‌های دیگری از سیامک شایقی و سمیرا مخملباف دارد. البته مدیری که در هر فرصتی شخصیت طنز خودش را بروز می‌داد، از کنار این موضوع هم نگذشت و با لحن شوخی و بیان این‌که « اصلا نام آن را ساعت ۲ و ربع می‌گذارم! خوبه؟» گفت: «از نام این فیلم‌ها اطلاعی نداشتم اما داستان فیلم من به گونه‌ای است که مکانی که شخصیت اصلی داستان باید خود را به آنجا برساند، در ساعت ۵ عصر بسته می‌شود. ضمن این‌که این واژه برای من یادآور شعر زیبایی از لورکا است که از کودکی آن را به یاد دارم. «ساعت 5 عصر» بسیار ترکیب قشنگی است.»

     سوژه فیلم تلخ است اما پایانش نه!

مجری برنامه«دورهمی» قصد ندارد از گروهی که در تمام این سال‌ها او را در ساخت سریال‌های تلویزیونی و مجموعه‌های شبکه نمایش‌خانگی همراهی کرده‌اند در ساخت فیلم سینمایی‌اش استفاده کند؛ «این فیلم با همان گروه همیشگی ساخته نمی‌شود و کاملا با گروه جداگانه‌ای کار خواهم کرد چون تخصص آنها تلویزیون است. اما شاید دو، سه نفر از همکاران پشت صحنه‌ هم در گروه تولید این فیلم حضور داشته‌ باشند.» فیلمنامه «ساعت 5 عصر» در حال نگارش است و آنطور که مدیری می‌گوید تا دو هفته دیگر آماده می‌شود؛ «این فیلم کاملا رئال و اجتماعی است و هیچ فضای فانتزی در آن وجود ندارد. به شدت کمدی است اما کمدی تلخ؛ ماهیت سوژه هم تلخ است اما کمدی در آن نقش پررنگی دارد و البته پایان تلخی هم ندارد.» او توضیح داد: «البته بستگی دارد که پایان تلخ را چطور تعبیر کنیم، ما در پایان این فیلم خواهیم دید که دوباره به نقطه نخست برمی‌گردیم و این چرخه ادامه خواهد داشت.» مدیری معتقد است فیلمنامه «ساعت 5 عصر» در هنگام دریافت مجوز دچار تغییر نمی‌شود چون اصلا موردی ندارد؛ «اگر هم داشته باشد با گفت‌وگو حل می‌شود.»

     ساخت فیلم سینمایی به من انرژی دوباره می‌دهد

او از ساختن برنامه«دورهمی» خسته است، اما فکر می‌کند ساختن این فیلم‌سینمایی به او انرژی دوباره‌ای می‌دهد؛ «این انرژی باعث می‌شود تا همه چیز را از اول آغاز کنم. این از آن دسته از فیلم‌هایی است که یا نباید ساخته شود یا اگر ساخته می‌شود باید خوب از آب در بیاید. اگر به این صورت نباشد یک فیلم پیزوری و خیلی بد می‌شود اما من نمی‌گذارم که این اتفاق برای «ساعت ۵ عصر» بیفتد. اگر سکانسی آنطور که می‌خواهم درنیاید، آن را 20 بار تکرار می‌کنم.» انگار مدیری قصد دارد تا همه توانش را بر سر این فیلم بگذارد تا تجربه موفقیت‌‌آمیزی را در عرصه سینما به ثبت برساند، چراکه خودش می‌گوید: «این فاجعه است که فیلم طوری ساخته شود که مردم بگویند سریال بهتر می‌ساختی. پس برو همان سریال هایت را بساز. این به نظر من فاجعه است. اگر نقدی به فیلم سینمایی «ساعت ۵ عصر» وجود داشته باشد باید در رابطه با مسائل دیگر آن باشد.» او ادامه می‌دهد؛ «این فیلم ربطی به آثاری که پیش از این ساخته ام نه به لحاظ ساختار و نه به لحاظ نوع نگاه و موضوع ندارد. برخی هنگامی که از آثار تلویزیونی به سمت ساخت آثار سینمایی می روند همواره آن نگاه و نوع قاب بندی‌ها را با خود به آن کارها می‌کشند اما من سعی می‌کنم این طور نباشد و ربطی به آثار قبلی من نداشته باشد.»

     سیامک انصاری سال‌ها برای این نقش تمرین کرده‌است

سیامک انصاری که برای نخستین بار در سریال«پاورچین» سال 81 با مدیری همکاری کرد، از آن سال به یکی از دوستان نزدیک مدیری و پای ثابت کارهای او تبدیل شده است. بنابراین دور از انتظار نبود که نقش اصلی نخستین فیلم مدیری را هم او بازی کند. انصاری تنها بازیگری بود که از ابتدای انتشار خبر ساخت فیلم سینمایی مدیری نامش به عنوان بازیگر این فیلم برده شد. البته مدیری خودش هم قرار است سه‌، چهار سکانس بازی کند و نقش کوتاهی داشته باشد؛ «سیامک انصاری در تمام این سال‌ها برای این فیلم تمرین کرده است چون در اینجا اوج شخصیتی را که تاکنون بازی کرده ایفا خواهد کرد؛ آدمی که همه بلاهای جهان سرش می‌آید و او در تمام این سال‌ها این نقش را بازی کرده است. به همین دلیل فکر می‌کنم هنوز بهترین گزینه برای این نقش او باشد.» او در ادامه با لحن شوخی گفت: «البته قطعا اگر من بازی کنم جذاب‌تر می شود ولی این فیلم به شدت کار سختی است. غیر ممکن است که در آن هم بازی کنم و هم آن را بسازم.»

   تعدد صحنه‌های خارجی این فیلم تمام این سال‌ها را از دماغم درآورد

فیلم«ساعت 5 عصر» قرار است در خیابان‌های تهران فیلمبرداری شود، آنهم توسط کارگردانی که در تمام این سال‌ها با تکیه به صحنه‌های داخلی مجموعه‌هایش را ساخته است؛ «در این فیلم صحنه‌هایی وجود دارد که با همراهی حدود هزار نفر آن را فیلمبرداری خواهیم کرد و برای این کار از دستیاران و برنامه‌ریزان پروژه کمک خواهم گرفت تا جمعیتی که حضور خواهد داشت، کنترل شود چون قرار است صحنه‌هایی داشته باشیم که تمام پرده سینما پر از آدم باشد.» او ادامه داد: «در تمام سال‌هایی که کار کرده‌ام علاقه‌ای به گرفتن صحنه‌های خارجی نداشته‌ام، حتی سکانسی که در حیاط وجود داشت را تبدیل به داخلی می‌کردم و فکر می‌کنم این فیلم تمام این سال‌ها را از دماغم درآورد چون ۹۰ درصد سکانس‌ها خارجی است.»

 «ساعت ۵ عصر» یک نقد اجتماعی فرهنگی است

کارگردان سریال«درحاشیه»، فیلم«ساعت ۵ عصر» را سراسر نقد اجتماعی توصیف کرد؛ «در این فیلم تهران را مثل یک تیمارستان یا یک جای خیلی شلوغ می‌بینیم که در آن هزاران نفر می‌چرخند. در واقع کمدی فیلم در خدمت همین نقد اجتماعی و فرهنگی است.» اما او «اول مارکت» را به عنوان اسپانسر اصلی فیلمش معرفی کرد و افزود: «سرمایه‌گذار این فیلم همان اسپانسر مجموعه دورهمی است و از این همکاری خوشحالم چون در این سال‌هایی که کار کردم هیچ اسپانسری به این خوبی نداشتم. آنها بسیار حرفه‌ای هستند و به این کار علاقه دارند.»

  کنترل هزار نفر هنرور بسیار سخت است

مدیری درباره استفاده از جلوه‌های ویژه برای به تصویر کشیدن هزار نفر در یک سکانس گفت: «بنای ما بر این است که اصل هر چیزی در کار دیده شود ولی اگر یک نفر بتواند چیزی را نشان دهد که با اصل ماجرا فرقی نداشته باشد، آن موقع می‌توانم به آن فکر کنم اما نمی‌دانم چنین امکاناتی در اینجا هست یا خیر؛ به همین دلیل فعلا همه چیز را بر اصل بودن گذاشته‌ام.» او همچنین درباره اینکه آیا قصد دارد مانند برخی دیگر از سینماگران برای استفاده از بازیگران در شبکه های مجازی فراخوان دهد، بیان کرد: «فکر نمی‌کنم احتیاجی به فراخوان باشد چون برای همان هزار نفر هم افراد لازم هستند همان‌طور که در «قهوه تلخ» یا «مرد هزار چهره» در سکانسی که برای دادگاه فیلمبرداری می‌کردیم هزار نفر حضور داشتند؛ هرچند کنترل آنها بسیار سخت است.»

  20 میلیارد دستمزد می‌گیرم

وقتی صحبت به شایعات پیرامون دستمزدهای قابل توجه مدیری رسید که در برخی رسانه‌ها برای هر قسمت از برنامه «دورهمی» 30 میلیون تومان قید شده بود، او بازهم لحن شوخی خودش را بازیافت؛ «دستمزد من برای دورهمی ۳۰ میلیون تومان نیست و نمی‌دانم چرا روزنامه‌ها که باید علیه شایعات عمل کنند، درست مطالب را انعکاس نمی‌دهند. من برای هر قسمت ۶۰ میلیون تومان می گیرم و اصلا می گویم چرا کار آدم را خراب می کنید و می‌گویید ۳۰ میلیون تومان.» او در پاسخ به این که دستمزدش برای ساخت فیلم سینمایی‌اش چقدر است، گفت: «۲۰ میلیارد تومان» شاید همه فکر می‌کردند مدیری بازهم در حال شوخی است اما مدیری بازهم حرف خود را تکرار کرد. مدیری لبخند مرموزی بر لب داشت برای همین بود که خبرنگاران تا آخرین لحظه نشست در شیش و بش بودند که آیا مهران مدیری آنها را سر کار گذاشته و به دنبال تیتری جنجالی است یا واقعا چنین دستمزدی دریافت خواهد کرد؟!

     روی فیلمسازی را کم می‌کنم

بعضی از خبرنگاران می‌خواستند بدانند که اگر نخستین فیلم مدیری نتوانست مردم را راضی کند آیا او به راهش ادامه خواهد داد یا به تلویزیون و سریال‌سازی بازخواهد گشت؛ اگر این‌طور نشود تلاش می‌کنم در فیلم بعدی جبران کنم و آن‌قدر کار می‌کنم که روی آن را کم کنم.»

   تلویزیون صلاح ندید صحبت‌هایم درباره مشکلات پزشکی را پخش کند

مدیری همچنین در پاسخ به اینکه با توجه به تجربه‌ای که از ساخت «در حاشیه» داشته آیا نمی‌خواهد با توجه به مرگ عباس کیارستمی، اثری در این‌ باره بسازد، گفت: »من در دورهمی راجع به این قضیه حرف زدم اما تلویزیون صلاح دانست آن را پخش نکند چون می‌گویند هنوز معلوم نیست چه اتفاقی افتاده و تا چیزی ثابت نشود نمی‌توان درباره آن صحبت کرد اما یک بار حرف‌هایمان را درباره مشکلات پزشکی گفتیم و دچار آن مسائل شد و به همین دلیل دیگر چنین قصدی ندارم.»

     سال‌ها از رفتار دستیارانم بی‌خبر بودم

مهران مدیری در بخش دیگری از این نشست به برخی انتقادات که نسبت به او مبنی بر ارتباط خوب نداشتن با اهالی رسانه مطرح می‌شود و نیز برخوردی که با برخی اهالی رسانه در پشت صحنه دورهمی پیش آمد، بیان کرد: «آنچه از قول من درباره مصاحبه نکردن و برخی مسائل دیگر به خبرنگارانی که به دورهمی آمده بودند گفته شد حرف‌های من نیست و بابت آن عذرخواهی می‌کنم اما واقعیت این است که در این سال‌ها دستیاران و مدیران تولیدی که با آن ها کار کرده ام یک قراری با هم گذاشته‌اند که هر اتفاقی می‌افتد مدیری نفهمد تا روی او فشاری نباشد. آن‌ها خودشان این تصمیم را گرفته‌اند و اجرا هم می‌کنند. من خیلی دیر متوجه این مساله شدم و سال ها طول کشید که بفهمم آن پشت چه اتفاقی می افتد و وقتی فهمیدم یک روز گفتم این کار فشار بیشتری به من وارد می‌کند.» او ادامه داد: «وقتی هم خودم آمدم وسط که ماجرا را حل کنم کار خیلی سخت شده بود . به همین دلیل خواستم چنین نشستی برگزار شود و هرچند وقت یک بار هم آن را تکرار خواهیم کرد.» مدیری همچنین درباره جمله‌ای که در یک مصاحبه با مجله «فیلم» گفته بود هرکس با عمه‌اش قهر می‌کند روزنامه‌نگار می‌شود توضیح داد: «این را درباره همه روزنامه نگاران نگفتم ولی معتقدم گاهی این اتفاق می‌افتد که برای حرفه خبرنگاری خوب نیست هرچند در همه حرفه‌ها وجود دارد اما گاهی یک چیزهایی تیتر می‌شود که به زندگی و آبروی یک آدم لطمه می‌زند.»

    دیگر توان سریال ساختن ندارم، دورهمی برایم جذاب است

در بخش دیگری از این نشست مدیری درباره خستگی خود از کار در تلویزیون هم گفت: «آن چه پیش از این در برنامه هفت گفتم مربوط به این بود که دیگر سریال نخواهم ساخت چون دیگر علاقه‌ای به آن ندارم و در توانم هست، کار کردن با یک گروه 120 نفری در طول هشت ماه واقعا سخت است و دیگر نمی‌توانم، اما کاری مثل «دورهمی» را که متفاوت باشد جذاب می‌دانم و آن را خیلی هم دوست دارم.» او ادامه داد: «وقتی روی صحنه برای مردم چیزهایی را می‌گوییم که در نهایت بازخوردهایی گرفته می‌شود و می‌بینیم مردم دوست دارند حرف‌های صریح تر و شفاف‌تر را بشنوند کار جذاب‌تر می‌شود ضمن اینکه این برنامه برایم یک تجربه خیلی خوب بود که یادآور کارهای تئاتری‌ام هم شد.» مجری برنامه «دورهمی»درباره سوالاتی که از برخی مهمان‌های خود می‌پرسد هم به برخی مهمانانی اشاره کرد؛ «من می‌خواهم در دورهمی نشان دهم آن هنرمندی که الگوست و مردم برای آن غنج می‌زنند این است که می‌بینید. می‌خواهم نشان دهم آدمی که بلیت‌های کنسرتش خیلی زود تمام می‌شود این است. درواقع دوست دارم بخش‌های دیگرش را هم به مردم نشان دهم چون وقتی بعضی از هنرمندان چیز دیگری از خود را نشان می‌دهند و نه کتاب می‌خوانند و نه هیچ چیز دیگر به نظرم یک فاجعه است.» او همچنین با تاکید بر این که دورهمی رقیب «خندوانه» نیست؛ چرا که ساختار آن‌ها و نیز هدف دو برنامه کاملا از یکدیگر متفاوت است، گفت: «قطعا یکی از کسانی که به برنامه دورهمی دعوت خواهد شد رامبد جوان است.»

     نگارش زندگینامه از کودکی تا به امروز

مهران مدیری همچنین اعلام کرد: «از سال آینده شروع به نوشتن زندگینامه خود از کودکی تا به امروز می‌کنم که فکر می‌کنم چهار جلد خیلی قطور شود چون برشی از ایران شامل زندگی فرهنگی، اجتماعی، جنگ و هنر خواهد بود. در واقع می‌خواهم همه آنچه را که در این سال‌ها دیده‌ام در کتابی بنویسم.»