گزارش اختصاصی نو آوران از اختتامیه جشنواره سلامت :

سلفی اهالی هنر با سلامت

اختتامیه جشنواره فیلم سلامت شنبه 6 شهریور، در سالن مرکز همایش‌های رازی با حضور هنرمندانی که آثارشان در این جشنواره برگزیده شده بود، داوران و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
سلفی اهالی هنر با سلامت
نوآوران -

 «‌احسان علیخانی‌»مجری برنامه از دبیر جشنواره سلامت دکتر «‌ابراهیم داروغه‌زاده‌» دعوت به سخنرانی کرد و وی گفت: «‌در کشوری که هر روز آن با یک رویداد بهداشتی و درمانی و فرهنگی هنری همراه است که برخی از آنها مفید و برخی بی فایده و برخی موثر و برخی بی تاثیرند برگزاری رویدادی هدفمند که ضمنا قابل ارزش یابی نیز باشد کاری اضطراب آفرین بود.‌»

 او در‌باره جشنواره فیلم سلامت توضیح داد: «‌بیش از یک سال است که در انتظار آماده سازی مقدمات برگزاری این اتفاق مهم و اثرگذار هستیم و تمام تلاشمان این بوده است که کاری کنیم موثر در جهت حفظ و ارتقای سلامت مردم. تلاشمان این بوده است که بجای شخص و شخصیت محوری، موضوع محور و مخاطب محور باشیم و تلاش کردیم از رفتارهای صرفا نمایشی فاصله گرفته کاری درخور اهمیت مسأله انجام دهیم و از آفت برخی رویدادهای مشابه که چند روزه است و نه پیشی دارد و نه پسی دارد مصون بمانیم.‌» وی در ادامه راجع به این جشنواره گفت: «‌خدای بزرگ را شاکریم که می توانیم گزارش کنیم بیش از آنچه گمان می‌کردیم توفیق را رفیق راهمان نمودیم و به مدد همه اصحاب دغدغه مند جامعه پرتوان و پرتلاش فعال در حوزه سلامت و بهداشت و درمان، جامعه ارزشمند و صاحب اندیشه از اصحاب فرهنگ و رسانه، جامعه مخاطبان همچون فعالان فرهنگی و هنری، حوزه های بهداشت و درمان سراسر کشور، سازمان های مردم نهاد، مردم گام اول و موثری در توجه دادن همگان به تاثیر حوزه فرهنگ و هنر و رسانه در حفظ ارتقای سلامت جامعه و ضرورت هم نشینی هرچه بیشتر و سامان مند میان دست اندرکاران و فعالان این دو حوزه برداشتیم.‌اجازه بدهید ضمن ستایش از تلاش و کوشش همه همکارانم در بخش‌های گوناگون داخل و خارج از وزارتخانه اعلام کنم که موسسه تازه تاسیس آوای هنر سلامت در آغاز راهی است بی‌پایان و در این فرصت کوتاه تلاش های بسیاری صورت داده است که از رفع نیازهای جامعه در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه حمایت کند تا آثاری همسو و موثری در این حوزه تولید و به نمایش در آیند که سریال موفق و پرمخاطب پریا یکی از آنها است.» پس از آن سید محمد هادی ایازی، قائم مقام امور مشارکت‌های اجتماعی وزارت بهداشت در رابطه با اهمیت موضوع سلامت و آموزش پزشکی، و موضوعات سلامت محور سینمایی صحبت کرد : «‌امیدوارم جشنواره فیلم سلامت سال آینده با حضور بیشتر آثار سینمایی برگزار شود، او همچنین ابراز امیدواری کرد و گفت: «‌جشنواره فیلم سلامت در گام های بعدی خود با قوت و تعداد بیشتر آثار شرکت کرده کار خود را دنبال کند.»  

 او هچنین درمورد این‌که جشنواره در سال‌های آینده با تعداد آثار بیشتر و باشکوه‌تر به کار خود ادامه دهد ابراز امیدواری کرد. بعد از صحبت‌های داروغه‌زاده و ایازی به یاد مرحوم «‌داوود رشیدی‌» نماهنگی با عنوان لکه‌ای از عمر بر دیوار از عکس‌های آن بزرگوار پخش شد.

   تقدیم به روایتگر درد‌ها

پوران درخشنده کارگردانی است که همیشه در کارهایش موضوعات ناگفته و مشکلات جوانان مخصوصا بانوان را صراحتا روایت می‌کند، او در کارنامه‌اش کار‌هایی چون «‌هیس...‌دختر‌ها فریاد نمی‌زنند‌»، «بچه‌های ابدی‌»، «‌شمعی درباد‌» را دارد که همه در زمان خود حرف‌هایی داشتند که معضل دوران خود بودند. جشنواره فیلم سلامت در این بخش ویدئویی از نظرات مردم و مشاغل مختلف جامعه درباره‌ فیلم‌های «‌پوران درخشنده‌» پخش کردند، که نظر همه مشاغل از راننده، آرایشگر، عکاس و غیره یک‌صدا بر این بود که این با نوی سینما‌گر همیشه حرف از درد‌هایی می‌زند که حرف‌های نا‌گفته بسیاری از جوان‌ها است. در ادامه از درخشنده دعوت شد تا به روی صحنه بیاید و با حضور دکتر حسن هاشمی، دکتر سیدمحمدهادی ایازی و دکتر داروغه زاده از او برای بررسی دردمندانه علل و عوامل موضوع با اهمیت و حساس خشونت جنسی، روش‌های پیشگیری و مقابله با آن از پوران درخشنده برای فیلم «‌هیس دختر ها فریاد نمی زنند‌» تقدیر شود. درخشنده گفت: از این‌که از وزیر بهداشت جایزه‌ام را دریافت می‌کنم بسیار خوشحالم. پوران درخشنده نویسنده و کارگردان پیشکسوت سینما بعد از دریافت تندیس خود بیان کرد: «نمی دانید که چقدر از بودن در اینجا خوشحالم و این که این جایزه را هرچه که نام دارد، از وزیر بهداشت دریافت می کنم.»

درخشنده در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره فیلم سلامت در سالن همایش‌های رازی درباره عملکرد وزارت بهداشت در دوره جدید خود ادامه داد: «مدت ها به این فکر می‌کردم که با حضور وزیر بهداشت اتفاقات خوبی برای مردم از بیمه و درمان گرفته تا سلامت شان اتفاق افتاده است. ایشان در زمینه سلامت خود شخصا وارد می شوند و جشنواره فیلم سلامت بسیار به جا و خوب کار خود را اغاز کرده است. زیرا به فرهنگسازی نیاز داریم. این جشنواره از این نظر مهم است که با سلامت جسم و روان همه سر و کار دارد و این باعث خوشحالی من شد.»

 او گفت: «وقتی صحبت های آقای داروغه زاده را برای حمایت از فیلم های حوزه سلامت شنیدم، خوشحال شدم. تا زمانی که فیم ساخته نشود ره به جایی نخواهیم برد. جامعه اکنون ما نیازمند فیلمسازی درباره سلامت روان است. ما باید بتوانیم مشکلات جامعه را ریشه یابی کرده و به تابوها نزدیک شده و از دردها سخن بگوییم. من مطمئن هستم مسئولان وزارت بهداشت چنین دغدغه ای دارند و امیدوارم بتوانیم بودجه ای که صرف درمان می شود را صرف آموزش و پیشگیری کنیم.»

  جشنواره سلامت باید در دولت‌های آینده هم ادامه داشته باشد

دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت در این جشنواره از استمرار این جشنواره در دولت‌های بعدی و آگاهی دادن به مردم درباره بیماری‌ها سخن گفت. هاشمی در آیین اختتامیه نخستین جشنواره فیلم سلامت با گرامیداشت یاد شهید رجایی و شهید باهنر و داوود رشیدی بیان کرد: «از عزیزانی که هر یک به نوعی در برگزاری این جشنواره مشارکت داشتند، سپاسگزارم.» او همچنین با ابراز امیدواری از اینکه این جشنواره طلیعه‌ای باشد برای اقدامات بهتر و برجسته‌تر گفت: «این جشنواره باید ادامه پیدا کند، ز یرا هیچ راهی برای پیشرفت به‌جز آگاهی وجود ندارد. ما باید مردم را در برابر بیماری‌ها آگاه کنیم و البته همه بیماری ها در حوزه سیاسی، اقتصادی اجتماعی به اعتقاد ما پزشکان ناشی از بیماری های جسمانی است.» هاشمی ادامه داد: «امیدوارم در سال های آینده شاهد نقش آفرینی بیش از پیش هنرمندان در حوزه سلامت باشیم و امیدوارم همه به فکر سلامت خود باشیم.»

        برگزیدگان بخش دانشجویی

برگزیدگان بخش دانشجویی نخستین جشنواره فیلم سلامت از سوی هیات داوران این بخش معرفی شدند. جایزه بهترین فیلم و تندیس بخش انیمیشن دانشجویی به «سفید جامه و تب طبابت» به کارگردانی فرناز دلاوری تعلق گرفت. در بخش نماهنگ و تیزر دانشجویی، تندیس و جایزه به «اکسیر سلامت» به کارگردانی آرزو دهقانی اهدا شد. جایزه اول و تندیس بخش بهترین فیلم کوتاه داستانی دانشجویی به فیلم «مثبت زندگی» به کارگردانی فرناز قانونی تعلق گرفت. همچنین جایزه نفردوم و لوح زرین این بخش ازجنس رویا به کارگردانی سید علی مسدد اهدا شد. علاوه بر این در این بخش از فیلم «عکس‌ها افسرده اند» به کارگردانی مهدی زندپور و فیلم «ریتالین» به کارگردانی پانته‌آ گرداب تقدیر و لوح زرین به این اثر تعلق گرفت.

جایزه اول و تندیس مستند دانشجویی به فیلم «راه غریب» به کارگردانی علیرضا کاظمیان بابلی اهدا شد، جایزه دوم و لوح زرین این بخش به فیلم «این فوتبال روهمه می برن» به کارگردانی محمدمبین مرادی و ارشیا رزدوئی تعلق گرفت. و همچنین جایزه سوم و لوح زرین این بخش به «شابو» به کارگردانی عارف اصل شرهانی اهدا شد.

   برگزیدگان بخش گزارش‌های خبری

جایزه اول و تندیس این بخش به یوسف سلامی برای «خانه تکانی رئیس اورژانس» و «جشن سلول بنیادی» اهدا شد. جایزه دوم و تندیس جشنواره در این بخش به کاظم دهقانی اشکذری برای فیلم «عباس آقا رو هیچ کس غمگین ندیده» و «اینجا دخانیات ممنوع» تعلق گرفت. جایزه سوم و تندیس این بخش نیز به دکتر عاطفه میرسیدی برای اثر «دیابت و آنتی بیوتیک» اهدا شد.

      برگزیدگان برنامه‌های تلویزیونی

جایزه اول و تندیس این بخش به مجموعه برنامه «اکسیر» از مصطفی شریفی رسید، و جایزه دوم و تندیس نیز به میان برنامه‌های ‌«دکتر سلام‌» از رضا یوسفی محله اهدا شد. در نهایت هم جایزه سوم و تندیس این بخش را به مستند «یک منهای دو» از سید ابراهیم عمادی اهدا کردند.

  معرفی برگزیدگان بخش نماهنگ و تیزر جشنواره سلامت  

اثر برگزیده بخش نماهنگ و تندیس این بخش به ‌«الف‌» به کارگردانی پوریا دایلر تعلق گرفت. همچنین اثر برگزیده بخش تیزر و تندیس این بخش به تیزر «رضا‌» از شیوا رستگار و فرزاد بیان اهدا شد. همچنین در این بخش به مجموعه تیزرهای ‌«سرطان‌» از محمدفوادصفاریان پور تندیس جشنواره

 اهدا شد. بعد از اهدای جوایز و تقدیر از برگزیدگان این بخش‌ها احسان علیخانی از مخاطبین درخواست کرد که ویدئویی که آماده شده را ببینند و بعد از آن قول این را داد که کسی را دعوت می‌کند که حتما همه دوستش خواهند داشت.

   رامبد خونش نارنجی است

ویدئویی که پخش شد، مراحل تشریح و بررسی فردی به نام «‌ر.ج‌» را نشان می‌داد که خونش نارنجی است و متاسفانه به هیچ گونه‌ای از انسان‌ها تعلق ندارد و قابل شناسایی نیست و پزشکان از شناخت او انصراف دادند. بعد از این ویدئو، موجودی که قابل شناختن نبود روی صحنه دعوت شد. رامبد جوان با شالی صورتی بر گردنش که بیانگر حمایت از بیمارات اوتیسمی بود روی صحنه حاضر شد و به رسم برنامه‌اش «‌خندوانه‌» با مردم حاضر در سالن خوش و بش کرد و به جامعه پزشکی کشور سلام داد. او برای شروع گفت: خوشحالم که تشویقم می کنید و «‌کاش آقای کیارستمی هم این‌جا بین ما بودند‌.‌» این را به متلک برداشت نکنید چون آرزوی قلبی من است.

جوان درباره برنامه خندوانه ادامه داد:‌« این برنامه حاصل تلاش آدم‌های بسیاری است و کار من یک نفر نیست و من تنها نماینده‌ای از این برنامه هستم.» او از سید علی احمدی تهیه‌کننده برنامه‌اش درخواست کرد تا به روی سن بیاید و بعد از آن از گوینده کلیپ‌هایش به سبک او که رامبد جوان را «‌ر.ج‌» معرفی کرد، با عنوان «‌م.ک‌» محمود کریمی دعوت کرد تا روی سن در کنارش باشد. مجری برنامه خندوانه رو به وزیر بهداشت آقای هاشمی درخواست کرد: «‌خندوانه تلاش کرد بر حال عمومی مردم اثر بگذارد. من بارها از شما خواهش کردم تا به برنامه خندوانه بیایید. شما با یک شب حضور در خندوانه می توانید از خیلی از هزینه ها جلوگیری کنید. شک نکنید من کاری نخواهم کرد که شان شما در برنامه از بین برود. او با لحن شوخی ادامه داد: « باورد کنید ما تربیت شده‌ایم و بلد هستیم چطور با وزیر یک کشور برخورد و صحبت کنیم. مردم این برنامه را با اعتماد تماشا می کنند و حضور شما در این برنامه بسیار تاثیرگذار است. ما مردم ایران بسیار محجوبیم و نیاز به کمی ناز کشیدن داریم وگرنه دیگر هیچ مشکلی نخواهیم داشت.» سید علی احمدی تهیه کننده خندوانه نیز گفت: «‌تعداد زیار خانم‌ها توجه من را جلب کرده، چرا انقدر تعداد خانم‌ها زیاد است؟!‌» و رامبد جوان هم در ادامه صحبت او گفت: «‌بله آقای وزیر، لطفا فکری در این‌باره بکنید. چطور می‌شود جلویشان را گرفت؟‌» وزیر بهداشت نیز با تقدیر از رامبد جوان گفت: «من از تلاش‌های آقای جوان برای سلامتی مردم و تاثیری که در پیشگیری از بیماری های اعصاب و روان در جامعه داشته است، تشکر می کنم و امیدوارم به عنوان یک ایرانی هر آنچه می توانم در راستای حمایت از این ایده‌های خوب داشته باشم.» مجری «خندوانه» همچنین از وزیر بهداشت خواست تا یک عکس سلفی با جمعیت بگیرند.

     برگزیدگان بخش مستند

 جایزه اول و تندیس این بخش به فیلم «‌پدر، مادر، علی، رضا و من‌» از هانیه یوسفیان اهدا شد. جایزه دوم و تندیس این بخش به «‌چند شاخه گل مریم‌» از محمد قاسم پور تعلق گرفت. وهمچنین جایزه سوم و تندیس این بخش به صورت مشترک به «فرشته ای روی شانه راست من» از آزاده بیزارگیتی و چنگار (محسن علیخانی: تندیس ) اهدا شد. جایزه ویژه هیات داوران این بخش به فیلم «این یک جسد نیست» از غلامرضا حیدری لوح زرین اهدا شد. در بخش فیلم کوتاه داستانی هم، تندیس وجایزه اول به فیلم «آوا» به کارگردانی سهند کبیری رسید. همچنین جایزه دوم و تندیس این بخش به فیلم «دوچرخه‌ها، پدرها، سیگار ها» به کارگردانی ابراهیم ایرج زاد اهدا شد و جایزه سوم و تندیس این بخش نیز به صورت مشترک «‌هستی‌» از کمال پرناک و ‌«فردا صبح‌» از محمد نجاریان

 اهدا شد. اختتامیه جشنواره فیلم سلامت به شکل دور از انتظاری با استقبال بی سابقه مخاطبین رو‌به‌رو شده بود و سالن بیش از حد ظرفیتش پر شده بود. برگزیدگان بخش فیلم‌ها تلویزیونی به این ترتیب معرفی شدند، جایزه اول و تندیس به فیروزه سیاه به کارگردانی رضا بهشتی، جایزه دوم و تندیس به حتی اگر شب باشد از سمانه نامدار ( فیلمنامه ) منیر قیدی ( کارگردان ) رسید.

جایزه سوم و تندیس این بخش به نامه های خیس از مرجان اشرفی زاده(کارگردان)، ناهید دل آگاه (تهیه کننده) رسید.

جایزه ویژه هیات داوران و لوح زرین این بخش به بازیگران فیلم فیروزه سیاه، مهران احمدی، آشا محرابی، بازیگر کودک اهدا شد. همچنین جایزه ویژه هیات داوران و لوح زرین نیز برای فیلم نامه های فیروزه سیاه و نیلا زنده است به فدیا نورالهیان  اهدا شد. 

برگزیدگان بخش سریال های تلویزیونی نخستین جشنواره فیلم سلامت به ترتیب به سریال دکتر قریب از کیانوش عیاری، جایزه دوم وتندیس این بخش به «‌پریا‌» سریال دوم از اسماعیل عفیفه، جایزه سوم و تندیس «‌آب پریا‌» سریال سوم از مرضیه برومند رسید. در نهایت جایزه ویژه هیات داوران و لوح زرین به مهدی هاشمی برای بازی در سریال دکترقریب اهدا شد. جایزه ویژه هیات داوران و لوح زرین به سعید فرهادی برای فیلمنامه «پریا» تعلق گرفت. لوح زرین و جایزه نقدی ویژه هیات داوران به جهت بازنمایی و روابط نامناسب بر سلامت جوانان ، واکاوی ریشه‌های خشونت و ترویج بخشش به جای خشونت به رضا درمیشیان برای فیلم «‌لانتوری‌» اهدا شد.

لوح زرین و جایزه نقدی ویژه هیات داوران به جهت ترویج امید بخشی و جلب حمایت جامعه نسبت به اقشار کم توان امکان پذیری توانمندی سازی جامعه به منوچهر محمدی و مازیار میری تهیه کننده و کارگردان فیلم «‌حوض نقاشی‌» تعلق گرفت. لوح زرین و جایزه نقدی ویژه هیات داوران به جهت واکاوی ریشه های توزیع قدرت در نهاد خانواده و ضرورت برخورداری از عزت نفس و جرات مندی و ترویج روحیه مشارکت در مراقبت از بیمار به بهنام بهزادی برای فیلم ‌«وارونگی‌» اهدا شد. تندیس جشنواره و جایزه نقدی به جهت بازنمایی روابط خانواده و نقش مشاوره در بهبود این روابط محمد نیک بین و تهمینه میلانی کارگردان «‌آتش بس‌» هدیه شد. و تندیس جشنواره و جایزه نقدی به جهت توجه به سلامت روان در جامعه و نقش فرد و جامعه در ایجاد سلامت روان به سعید ملکان و احسان بیگلری تهیه کننده و کارگردان فیلم «‌برادرم خسرو‌» تعلق گرفت.

     درخواست انجمنی برای قربانیان اسید‌پاشی

رضا درمیشیان بعد از دریافت جایزه اش خطاب به وزیر بهداشت گفت: ‌«آقای وزیر می دانم شما خودتان قربانیان اسیدپاشی را جراحی می کنید. اما هنوز هم جراحی این افراد لوکس محسوب می شود و هزینه های زیادی دارد. از شما خواهش می‌کنم تا اقدامی شود که این قربانیان از بیمه برخوردار باشند.‌» او همچنین از آقای ایازی خواست: «‌از شما می خواهم صندوق یا انجمنی ایجاد تا از این افراد حمایت کند. زیرا قربانیان اسیدپاشی علاوه بر مشکل جسمی دچار مشکلات روحی اند.‌»

هیات داوران همچنین به جهت تلاش جمعی در ارائه تصویری دقیق از مساله اعتیاد و مقابله با آن مجموعه بازیگران فیلم «‌عصر یخبندان‌» را شایسته تقدیر دانستند و در این بخش از مهتاب کرامتی، آنا نعمتی، سحر دولتشاهی، مینا ساداتی، ژاله صامتی ، فرهاد اصلانی، بهرام رادان، محسن کیایی، بابک بهشاد تقدیر کردند. فرهاد اصلانی نیز از زنده‌یاد داوود رشیدی یاد کرد و گفت او استاد همه بازیگران بود.