بررسی بهای بلیت در پی مخالفت‌ فرهادی در گفت‌وگو با «علی معلم» ، «محمدقاصد اشرفی» و «بهتاش صناعی‌ها» :

دردسرهای«فروشنده» برای سینماداران

قرار بود فیلم«فروشنده» اصغر فرهادی با قیمت 12 هزارتومان در همه سینماها به اکران در بیاید. فیلمی که شورای صنفی نمایش نه به واسطه کارگردانی فرهادی بلکه به خاطر مدت زمان طولانی‌اش چنین قیمت بلیتی را برایش در نظر گرفتند. اما در نهایت فرهادی به عنوان تهیه‌کننده «فروشنده» از آنها خواست تا قیمت بلیت را به شکل قبلی بازگردانند.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
دردسرهای«فروشنده» برای سینماداران
نوآوران -

شورای صنفی نمایش این قیمت را در جهت حفظ حقوق سینماداران اتخاذ کرده بود، بنابراین طبق گفته سخنگوی شورای صنفی نمایش قرار است جلسه‌ای برگزار شود و در رابطه با قیمت نهایی بلیت «فروشنده» تصمیم گیری شود. اما آیا واقعا چنین قیمت بلیتی غیرمنصفانه است؟ 

 قاصداشرفی: نمایش«فروشنده» دو سانس را اشغال می‌کند

فیلم‌های سینمای ایران به صورت معمول در کمتر از 100 دقیقه ساخته می‌شوند، بنابراین سینماداران می‌توانند سانس‌های بیشتری را به برای نمایش فیلم‌ها در اختیار تماشاگران قرار دهند. به طور مثال در حال حاضر فیلم«لانتوری» رضا درمیشیان با مدت زمان 114 دقیقه، از دیگر فیلم‌های روی پرده طولانی‌تر است. اما نمایش فیلم«فروشنده» فرهادی با 125 دقیقه بیش از دو ساعت زمان خواهد برد. بنابراین طبیعی است که سینماداران دغدغه دریافت بلیت بیشتری به واسطه نمایش این فیلم که باعث کم شدن سانس‌های سینمایی می‌شود را داشته باشند. محمد قاصداشرفی، رئیس صنف سینماداران و مدیر سینما ماندانا هم در گفت‌وگو با «نوآوران» این موضوع را تایید می‌کند؛ «بله، واقعا مدت زمان فیلم«فروشنده» زیاد است. البته ما هم در جریان افزایش بها بلیت نبودیم، اما امروز این موضوع در شورای صنفی اکران بررسی شد و ما تصمیم گرفتیم قیمت آن را به قیمت قبل یعنی 10 هزارتومان بازگردانیم.» آنطور که او می‌گوید آنها به صورت کلی قصد دارند بلیت سینماها را افزایش دهند و برای این افزایش درخواست کتبی خودشان را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده‌اند تا در صورت موافقت آنها این اتفاق میسر شود؛ «این مساله ربطی به فیلم«فروشنده» ندارد و برای همه فیلم‌ها قرار است چنین اتفاقی بیافتد.» هرچند که شورای صنفی نمایش به این نتیجه رسیده‌اند که قیمت بلیت «فروشنده» را افزایش ندهند اما هنوز هم حقوق سینماداران به این دلیل ضایع می‌شود. قاصد اشرفی دراین باره می‌گوید: «نمایش فیلم«فروشنده» دو ساعت را اشغال می‌کند. معمولا فیلم‌های ما یک ساعت و نیمِ هستند اما مدت زمان این فیلم دو ساعت و نیم است. اگر بخواهیم تبلیغات اولیه را هم در نظر بگیریم تقریبا سه ساعت طول می‌کشد بنابراین نیاز دارد که بهای بلیت آن افزایش داشته باشد که فعلا چنین تصمیمی نداریم.»

     قیمت بلیت سینما در ایران  ارزان است 

البته پیش‌تر برای فیلم‌هایی که زمان طولانی داشتند هم، چنین اتفاقی افتاده است؛ نمونه‌اش فیلم«محمد(ص)» مجید مجیدی که به واسطه طولانی بودن زمان نمایش آن در همه جای ایران با بهای بلیت بیش از 10هزارتومان به نمایش در آمد. فیلمی که نمایش آن سه ساعت به طول می‌انجامید. اما علی معلم، منتقد و تهیه‌کننده سینما افزایش بهاء بلیت را نه فقط برای فیلم«فروشنده» بلکه برای سینما کاملا طبیعی می‌داند. او به «نوآوران» می‌گوید: «قیمت بلیت را باید براساس فیلم تعیین کرد و این روندی معمول و حق طبیعی سینماداران است. در ثانی فکر می‌کنم سینما در ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر ارزان است.» معلم تاکید می‌کند که؛ «در همه جای دنیا قیمت بلیت سینما را با «مک دونالد» مقایسه می‌کنند. بنابراین قیمت بلیت سینما نمی‌تواند از یک همبرگر به همراه نوشابه پایین‌تر باشد. اما در کشور ما قیمت یک همبرگر به همراه نوشابه 15 هزارتومان تمام می‌شود و با 10هزارتومان می‌شود به سینما رفت.» او اشاره می‌کند که؛ «بهاء بلیت در پردیس‌های سینمایی معمولا گران‌تر است تا در سالن‌های عادی. پردیس‌ها هم که معمولا پرمخاطب هستند.» با این حال معلم نرخ 12هزارتومان را برای «فروشنده» غیر منطقی نمی‌داند؛ «هر چند نرخ‌گذاری دست تهیه‌کننده و پخش‌کننده فیلم است اما فیلم فرهادی آنقدر برای عده‌ای کنجکاوی‌برانگیز است که حتی اگر گران‌تر هم باشد، آن را می‌خرند؛ حداقل در هفته اول. اما آنها خواستند که مراعات مردم را بکنند.»

 اصغر فرهادی بهترین تصمیم  را گرفت 

بهتاش صناعی‌ها، کارگردان سینما با گران‌تر شدن بلیت فیلم«فروشنده» موافق نیست؛ «با هر تصمیمی که منجر به تبعیض در سینما شود موافق نیستم. نباید بین قیمت بلیت فیلم‌ها تفاوت باشد. نرخ بهاء بلیت باید براساس کیفیت سالن سینما تغییر کند. نه این‌که برای یک فیلم بهاء بلیت بیشتر باشد برای دیگری کمتر.» او به «نوآوران» می‌گوید: «از طرف دیگر اقتصاد ایران با هیچ کشوری قابل مقایسه نیست. یعنی برای یک خانواده 4 نفره پرداخت بهاء بلیت 15 هزارتومان بیش از ظرفیت اقتصادی آنهاست. چرا که تنها به واسطه یک بار فیلم دیدن 150 هزارتومان دست کم با خرج و مخارج جانبی باید پول خرج کنند.»

صناعی‌ها تصمیم اصغرفرهادی را مورد ستایش قرار می‌دهد؛ «من به نگاه آقای فرهادی بسیار احترام می‌گذارم. او تصمیم درستی گرفته است. بدین شکل همه مردم از هر سطح توانایی اقتصادی می‌توانند این فیلم را ببینند و چه بهتر که قیمت بلیت ثابت بماند و همه بتوانند فیلم‌های عمیق‌تر را ببینند و فیلم«فروشنده» به خاطر گران بودن بهاء بلیت بینندگانش را از دست ندهد.»

او معتقد است «فروشنده» از نظر زمانی تفاوت چندانی ندارد؛ «تنها کافی است سینماداران کمی سانس‌ها را جا به جا کنند. اگر فیلم سه ساعته بود می‌توانستم افزایش بهاء بلیت را قبول کنم چون در آن صورت تفاوت چندانی اتفاق می‌افتاد. اما 12 دقیقه بیشتر یا کمتر چیزی نیست که بخواهیم نگرانش باشیم. شکل درست و منطقی این است که همیشه برای نمایش یک فیلم زمان دو ساعته در نظر گرفته شود.» صناعی‌ها تاکید می‌کند که؛ « فکر می‌کنم فیلم آقای فرهادی فروش بسیار خوبی خواهد داشت، مخصوصا به خاطر طولانی بودن زمان اکران آن. بنابراین نباید به اکران این فیلم نگاه درآمدزایی یا سرمایه‌داری داشته باشیم.»