نگاهی به فیلم«من پیش از تو» براساس رمان پرفروشی به همین نام

عدم موفقیت«دنریس تارگرین» در درام عاشقانه

در سال‌های اخیر مخاطبان سینما، امیلی کلارک را بیشتر به واسطه بازی در نقش دنریس تارگرین در سریال«بازی تاج و تخت/Game of Thrones»می‌شناسند،‌ هر چند که او از حدود 3 سال قبل تلاش‌هایی برای ورود به عرصه بازیگری کرده بود. نمونه‌اش حضور در یکی از قسمت‌های سریال«دکترها» بود که در سال 2009 از شبکه بی‌بی‌سی وان (یکی از کانال‌های تلویزیونی BBC)پخش می‌شد و یا حضور در یک فیلم تلویزیونی به نام Triassic Attack که در سال 2010 ساخته شددر سال‌های اخیر مخاطبان سینما، امیلی کلارک را بیشتر به واسطه بازی در نقش دنریس تارگرین در سریال«بازی تاج و تخت/Game of Thrones»می‌شناسند،‌ هر چند که او از حدود 3 سال قبل تلاش‌هایی برای ورود به عرصه بازیگری کرده بود. نمونه‌اش حضور در یکی از قسمت‌های سریال«دکترها» بود که در سال 2009 از شبکه بی‌بی‌سی وان (یکی از کانال‌های تلویزیونی BBC)پخش می‌شد و یا حضور در یک فیلم تلویزیونی به نام Triassic Attack که در سال 2010 ساخته شد.

  1. ۱۰ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
عدم موفقیت«دنریس تارگرین» در درام عاشقانه
نوآوران -

حضور کلارک در این پروژه‌ها در نهایت منجر به بازی در سریال پربیننده«بازی تاج و تخت» شد و برای او نامزدی در جایزه Emmyدر سال‌های 2013 و 2015 را به ارمغان آورد. بعد از پخش «بازی تاج و تخت» و به شهرت رسیدن این سریال، کلارک وارد سینما شد. او در هفت فیلم سینمایی بازی کرد که تاکنون تنها پنج فیلم به اکران در آمده‌اند. آخرین فیلمی که کلارک در آن حضور پیدا کرد؛ «من پیش از تو/Me Before You» بود که از 31 تیرماه امسال (21 جولای) به اکران درآمد.

   استقبال از رمان«من پیش از تو» در انگلستان و ایران 

«من پیش از تو» براساس رمان عاشقانه‌ای به همین نام ساخته شده است. رمانی که جوجو مویز نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی آن را برای نخستین بار در ۵ ژانویه ۲۰۱۲ در بریتانیا منتشر کرد و در صدر پرفروش ترین آثار سال قرار گرفت و جوایز بسیاری هم برای این نویسنده به ارمغان آورد. البته این رمان در ایران با ترجمه مریم مفتاحی در نشر آموت نیز منتشر شده و هم در انگلستان و هم در ایران جزو کتاب‌های پر فروش و پر مخاطب بوده است. یوسف علیخانی نویسنده و مدیر نشر آموت پیش‌تر در گفت‌وگویی درباره علت استقبال از کتاب‌های جوجو مویز در دنیا گفته بود؛ «چند وقت پیش داشتم از یک پژوهشگر حوزه ادبیات سوال می‌کردم که چرا کتاب‌های جوجو مویز با استقبال مخاطبان روبه‌رو شده و او در جواب گفت که او به این دلیل موفق است که دقیقا روی موضوعاتی دست می‌گذارد که مردم در سراسر جهان با آن مواجه هستند. از طرفی شاید دلیل علاقه مردم به این نویسنده به این دلیل باشد که او توجه بسیار زیادی به پاکیزه‌نویسی دارد. به‌نظرم مویز به ما یاد داد که رمان خواندن تنها یک تفریح نیست و می‌شود درس‌های آموزنده‌ای از آن آموخت.» البته این رمان در رسانه‌‌های خارجی هم با بازخورد خوبی رو به رو بوده، یو اس ای تودی و نیویورک تایمز هردو این کار را ستودند. منتقد نیویورک تایمز درباره «من پیش از تو» نوشته است؛ «وقتی این رمان را تمام کردم، نمی‌خواستم آن را نقد کنم؛ می‌خواستم دوباره آن را بخوانم.» آسوشیتدپرس هم درباره این رمان می‌نویسد: «بعضی کتاب‌ها را نمی‌توان زمین گذاشت. کتاب‌هایی وجود دارند که آدم به حدی جذب شخصیت‌هایش می‌شود که دوست ندارد داستان به پایان برسد، برای همین خواندنش را کش می‌دهد. کتاب جوجو مویز یکی از این کتاب‌هاست. گاهی می‌خندید، گاهی لبخند می‌زنید و گاهی عصبانی می‌شوید، و بله، گاهی اشک می‌ریزید. پیشنهاد من: کتاب من پیش از تو را باید همراه با یک جعبه دستمال‌کاغذی فروخت.» البته مدافعان حقوق افراد ناتوان از این کتاب و فیلم انتقاد کردند چون داستان بر این تأکید داشت که ویل برای جامعه مانند یک سربار است. با این حال جوجو مویز ادامه‌ای بر این کتاب با نام «پس از تو» هم نوشته است که از طریق کتاب‌های پاملا دورمن در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۵ منتشر شد و البته این کتاب هم در ایران ترجمه شده است.

   اقتباس سینمایی«من پیش از تو» نتوانست موفقیت کتاب را تکرار کند

فروش و استقبال از این رمان کافی بود تا تیا شروک/ Thea Sharrock تصمیم بگیرد براساس این داستان اولین درام رمانتیک خود را کارگردانی کند. او یکی از جوان‌ترین کارگردانان تئاتر در انگلستان است و اولین نمایش خود را در 24 سالگی کارگردانی کرده است و البته نقطه اشتراک دیگری هم با جوجو مویز دارد. پدر و مادر او هر دو روزنامه‌نگار هستند. با این حال شاید به دلیل عدم تجربه او در کارگردانی فیلم و سریال است که فیلم«من پیش از تو» نتوانست موفقیت‌هایی که رمان مویز به دست آورده بود را تکرار کند. البته این فیلم با توجه به بودجه 20 میلیون دلاری و فروش 192 میلیون دلاری توانست سودی عاید تهیه‌کنندگان «من پیش از تو» کند اما کارگردانی یا حتی بازی‌ها نقطه قوتی برای این فیلم محسوب نمی‌شوند. حتی به واسطه حضور دو ستاره سینما و تلویزیون یعنی امیلی کلارک و سم کلفلین که به واسطه حضورش در مجموعه فیلم‌های«عطش مبارزه/ The Hunger Games» و «شکارچی/ The Huntsman» به یکی از بازیگران محبوب تبدیل شده. چارلز دنس که او هم در سریال«بازی تاج و تخت» نقش مهمی برعهده داشت و جانت مک‌تیر از دیگر بازیگران این فیلم هستند. هر چند که آنها به واسطه نقششان حضور کوتاهی در این فیلم دارند. ناگفته نماند که گروه بازیگران انگلیسی فیلم زمانی تکمیل می‌شود که از متیو لوئیس نام ببریم. بازیگری که مخاطبان سینما او را با بازی در نقش نویل لانگ‌باتم در مجموعه فیلم‌های«هری پاتر» به یاد می‌آورند. داستان فیلم درباره ویل تراینور (کلافلین) یک مرد 35 ساله‌ موفق و مجرد است که زندگی آرام و رضایت بخشی را برای خود ساخته است. اما ویل در یک روز بارانی با یک موتورسیکلت تصادف می‌کند و فلج می‌شود به طوری که باید تا پایان زندگی‌اش با صندلی چرخ‌دار همراه باشد. از طرف دیگر با یک دختر 25 ساله به‌نام لو کلارک (کلارک) آشنا می‌شویم که زندگی کسالت‌باری دارد و در جست‌وجوی شغلی جدید است. کمی بعد لو به خانه‌ ویل که اکنون دیگر اخلاق و رفتار گذشته‌اش را ندارد وارد می‌شود تا به عنوان پرستار از وی مراقبت کند. در ادامه این آشنایی هر یک از این دو باعث ایجاد تغییری اساسی در روند زندگی طرف مقابل خواهند شد.کمپانی برادران وارنر پخش «من پیش از تو» را برعهده داشته است. با این حال نسخه سینمایی این رمان نتوانست موفقیت آن را تکرار کند و مورد قبول منتقدان قرار بگیرند یا یکی از درام‌های رمانتیک ماندگار سینما را به ثبت برسانند.

      بخش‌هایی از کتاب در فیلم حذف شد

فیلمنامه « من قبل از تو » توسط خودِ جوجو مویز به رشته نگارش درآمده به همین جهت می‌توان اکثر ویژگی‌های ارزشمند رمان اصلی را در فیلم مشاهده کرد. مویز موفق شده تا شخصیت‌های جذاب رمانش را تا جایی که می‌توانسته به شخصیت‌هایی سینمایی مبدل نماید و در این راه کمی هم از شاخ و برگ‌های اطرافیان 2 شخصیت اصلی زده تا فیلم بر یک موضوع خاص متمرکز شود. بخش‌هایی از داستان را که به خواهر ویل می‌پرداخت. همچنین رفت و آمدهای مکرر لو در رمان نیز از بین رفته و در اینجا او را ساکن و بی‌رفت و آمد می‌بینیم که همه این موارد باعث شده تا داستان برای مخاطب سینما ساده تر باشد. خوشبختانه دیالوگ‌های جذاب رمان در نسخه سینمایی رنگ نباخته اند و کماکان قدرت تاثیرگذاری دارند. اما از نکات قابل توجه این فیلم طراحی لباس است که حتما برای طراحان لباس آن را به فیلمی مهم تبدیل می‌کند. چرا که لو به فشن و طراحی لباس علاقه دارد و به‌واسطه این ویژگی او در فیلم«من پیش از تو» از لباس‌هایی استفاده می‌کند که بسیار مورد توجه قرار گرفتند.

به همین دلیل است که امیلی کلارک تاکنون تنها می‌تواند به بازی در فیلم« نابودگر: پیدایش/ Terminator: Genisys» در کارنامه بازیگری‌اش تکیه کند. چرا که این فیلم اکشن علمی–تخیلی از سری‌فیلم‌های نابودگر و به کارگردانی آلن تیلور قابل توجه‌ترین فیلمی است که او تاکنون بازی کرده است.