تأثیر فیلم فرهادی بر تقاطع عباس‌‌آباد- وزرا

تو چی‌کار کردی اصغر!

حوالی ساعت 6 صبح بود که رهگذران همیشگی تقاطع عباس‌آباد- وزرا با صحنه متفاوتی رو‌به‌رو شدند. درهای سینما«آزادی» باز بود، مردم در حال ورود به سینما بودند. رهگذران کنجکاو بی‌خبر هم بعد از گذر از چراغ قرمز بهشتی از خودشان می‌پرسیدند؛«در سینما آزادی چه اتفاقی افتاده است؟» البته تنها کافی بود که این رهگذران کنجکاو به جای نگاه به چهره خواب‌آلوده تماشاگران مشتاق سینمای فرهادی به پوستر و بنرهای نصب شده در سر در سینما آزادی نگاه کنند تا جواب سوال خودشان را پیدا کنند. « فروشنده» اکران شد، فیلمی که باعث درخشش سینمای ایران در جشنواره بین المللی فیلم کن 2016 شد. بدین شکل بود که هفتمین فیلم بلند سینمایی فرهادی در ساعت 6:45 دیروز در سالن شهر فرنگ سینما آزادی اکران شد.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
تو چی‌کار کردی اصغر!
نوآوران -

   هشتگ « # فروشنده» داغ شد!

البته ناگفته نماند که برخی از این تماشاگران در فاصله بین شروع پخش آگهی‌ها و تیتراژ توانستند خودشان را به سینما آزادی برسانند و برخی دیگر هم خواب را شیرین‌تر از تماشای« فروشنده» در اولین ساعات صبح چهارشنبه یافتند. به همین دلیل بود که با وجود فروخته شدن تمام بلیت‌های این سانس سالن سینما به صورت کامل پر نشد. شبکه‌های اجتماعی هم تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفتند، یکی از کاربران تویتر در‌این باره نوشته است؛ « قدیما سر ظهر فقط بی‌مکان‌ها وسربازا میرفتن سینما. تو چیکار کردی اصغر؟» و دیگری نوشته است؛ « من واسه بتمن علیه سوپرمن نرفتم آمریکا تو سینما فیلمو ببینم صبر کردم تاینی موویز بزارش واسه دانلود بعد شما ۷ صبح میرید سینما # فروشنده ببینید؟» بعضی با اشتراک گذاشتن دیالوگ‌های فیلم و برخی با اعلام زمانی که قرار است برای دیدن « فروشنده» به سینما بروند از خودشان عکس‌العمل نشان دادند. اما بیشترین صحبت‌ کاربران مجازی اخطار به کسانی است که به تماشای این فیلم نشستند تا داستان فیلم را لو ندهند؛ «چه خوب که برای اتفاقات فرهنگی (اکران فروشنده) انقد ذوق دارین اما یه هشتگی بزنین که ما که یه هفته دیرتر می‌ریم می‌بینیم، نخونیم کل دیالوگارو.»، دیگری توییت کرده است؛ « همه رفتن « فروشنده» رو دیدن. هدفون گذاشتم تو گوشم. شنیدم قرص ضداسپویل به بازار اومده. تو دیجی‌کالا هست. سفارش دادم.» و آن یکی؛ « فهمیدم چرا باید بدو بدو بریم ببینیم فیلمو، از فردا انقد دیالوگ ازش می‌خونیم و حرفشو می‌شنویم که خراب می‌شه!»اما نظرات درباره فیلم بسیار متفاوت است، برخی از بازی شهاب حسینی تعریف کرده‌اند و بعضی دیگر می‌گویند فیلم از «جدایی نادر از سیمین» و « گذشته» عقب‌تر است. اما در سایت‌های خرید آنلاین بلیت هم مردم از شهرهای مختلف نوشته‌اند که منتظر اکران این فیلم در شهرشان هستند.

   فرهادی: تماشای فیلم در این ساعت صبح اتفاق نادری است

البته اصغر فرهادی هم خود، سری به سالن سینماها زد. او که سه شنبه شب هم در اکران نیمه شب این فیلم در پردیس سینمایی کوروش حاضر شده بود. صبح دیروز به سینما آزادی رفت. به گزارش ایلنا، فرهادی پیش از نمایش « فروشنده» گفت: « خیلی خوشحالم که بار دیگر شما را از نزدیک می‌بینم و برای اولین نمایش مردمی فیلم در کنار شما هستم و من قدر این لحظات را می‌دانم.» او که برای سانس ساعت 9 صبح به سینما آزادی رفته بود، خطاب به تماشاگران بیان کرد: «تماشای فیلم در این ساعت صبح اتفاق نادری است و در هیچ کجای دنیا رخ نمی‌دهد و رابطه‌ای که مردم با فیلم‌ها در سینمای ایران پیدا می‌کنند خاص کشور ایران است. مردم همیشه به من و فیلم‌های من محبت داشتند و رابطه خوبی با فیلم‌ها برقرار کردند و امیدوارم این رابطه با فیلم فروشنده نیز برقرار شود و حضور آنها در این ساعت نشان می‌دهد که با فیلم رابطه دارند.» فرهادی با ابراز امیدواری از رضایت مردم از فیلم « فروشنده» گفت: « امیدوارم مردم از تماشای این فیلم راضی باشند و این فیلم باعث شکل گیری فضای گفت‌وگو بین مردم درباره موضوع آن شود.»

   جوایز یا حاشیه‌ها؟!

اما چرا مردم علاقمند بودند تا هر چه زودتر « فروشنده» را ببینند؟ بعد از سلسله موفقیت‌های فرهادی در جشنواره‌های بین‌المللی و مجامع جهانی حتی آنانی که سینما را به شکل تخصصی دنبال نمی‌کنند، فرهادی را به عنوان کارگردانی مهم می‌شناسند. « درباره الی»، « جدایی نادر از سیمین»، « گذشته» و در نهایت« فروشنده» چهار فیلمی هستند که هر کدام افتخاراتی را نصیب سینمای ایران کردند. « فروشنده» در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نامزد نخل طلا بود. در مراسم اختتامیه این جشنواره جایزه بهترین فیلم‌نامه به اصغر فرهادی رسید و شهاب حسینی هم برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد. این فیلم همچنین جایزه بهترین فیلم خارجی جشنواره بین‌المللی فیلم مونیخ ۲۰۱۶ را از آن خودش کرد. « فروشنده» در جشنواره بین المللی فیلم فجر به نمایش درنیامد، بنابراین جز چند نفر معدود هیچکس فیلم را ندیده بود تا بتواند درباره آن مطلبی منتشر کند و نظر تماشاگران را نسبت به آن عوض کند. هر چند بازار شایعات داغ بود اما حاشیه‌های « فروشنده» از سرمایه‌گذاری خواهر امیر قطر که بعدها اشتباه بودن آن در نشست خبری فرهادی مشخص شد یا واکنش‌ها به اقدام حسینی که در جشنواره بین المللی کن جایزه اش را به مردم ایران تقدیم کرد اما بعد از حضور در کشور آن را به امام زمان (ع) تقدیم کرد تا گمانه‌زنی‌ها درباره حذف ترانه« رعنا» از فیلم باعث شد تا « فروشنده» بیش از پیش مورد توجه مردم قرار بگیرد. با شروع اکران این فیلم شاید از تب و تاب شایعات کاسته شود اما بازار نظرها و یادداشت‌ها حسابی داغ خواهد شد.

  خیز « فروشنده» برای اسکار با اختلاف برسر قیمت بلیت

استقبال از اکران « فروشنده» تنها آغازی برای سلسله موفقیت‌های این فیلم خواهد بود. با اکران شدن « فروشنده» احتمال انتخاب شدن آن به عنوان نماینده ایران در اسکار امسال افزایش پیدا خواهد کرد. از طرف دیگر تمام بلیت‌های دو، سه روز اول این فیلم به فروش رفته است و باید منتظر دستیابی فیلم فرهادی به رکورد عجیب و غریبی در روزهای نخست باشیم. آنهم در شرایطی که بالاخره شورای صنفی نمایش اعلام کرد که هیچ سینمایی حق ندارد از چهارشنبه بلیت گران‌تر از 10 هزار تومان به مشتریان بفروشد. البته گفتنی است برخی پردیس‌های سینمایی در پیش فروش بلیت « فروشنده» قیمت بلیت را به 15 هزارتومان هم رساندند.