بررسی ساخت سریال‌های «شهرزاد2»، «عاشقانه» و «ماه‌تی تی» در گفت‌وگو با «علی نصیریان» و «مهدی گلستانه»

تلویزیون در رقابت با نمایش خانگی جاماند

این مجموعه«قهوه تلخ» و «شهرزاد» بودند که به شبکه نمایش‌خانگی هویت بخشیدند، هویتی که امروز باعث می‌شود بازیگرانی همچون لیلا حاتمی، محمدرضا گلزار، ساره بیات، حسین یاری و... علاقمند به حضور در این رسانه باشند. و البته به واسطه حضور این بازیگران در سریال‌های «ماه تی تی» داوود میرباقری و «عاشقانه» منوچهر هادی در کنار ساخته شدن فصل دوم سریال موفق«شهرزاد» موج دیگری از سریال‌های پرستاره در شبکه نمایش‌خانگی به راه خواهد افتاد که تاکنون فقط نام بازیگران و کارگردانانشان می‌تواند تضمین کننده فروش آنها باشد.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
تلویزیون در رقابت با نمایش خانگی جاماند
نوآوران -

      سرمایه‌ در شبکه نمایش‌خانگی امنیت بیشتری دارد

البته عده‌ای معتقد هستند که نباید شبکه نمایش‌خانگی را در مقابل تلویزیون قرار داد و آن را همچون سینما به عنوان رسانه دیگری و به شکل مستقل باید بررسی کرد؛ اما در شرایطی که کارگردانان مطرح تلویزیون همچون داوود میرباقری، بیژن بیرنگ، حسن فتحی، مهران مدیری و... تصمیم می‌گیرند اعطای ساخت سریال در صدا و سیما را به دلیل محدودیت‌های بسیار و کمبود بودجه به لقایش ببخشند. و برای ادامه فعالیت‌شان به شبکه نمایش‌خانگی بیایند. آنوقت دیگر نمی‌توانیم از مقایسه این دو رسانه اجتناب کنیم. مخصوصا که مهدی گلستانه، کارگردان و تهیه‌کننده که این روزها تهیه‌کنندگی مجموعه«عاشقانه» به کارگردانی منوچهر هادی را برعهده گرفته است در گفت‌وگو با «نوآوران» می‌گوید: «واقعیت این است که حضور در شبکه‌نمایش‌خانگی ربط چندانی به محدودیت‌ها ندارد. یعنی اگر ما تصمیم گرفتیم این سریال را به جای تلویزیون در شبکه نمایش‌خانگی عرضه کنیم به دلیل محدودیت‌ها نیست. به هر حال هر رسانه برای خودش محدودیت‌هایی دارد که نمی‌توانیم آنها را کمتر یا بیشتر از یکدیگر بدانیم.» او در ادامه تاکید می‌کند که؛ «اما کار کردن در شبکه نمایش‌خانگی به لحاظ امنیت سرمایه بهتر است چرا که این فضا تضمین شده‌تر از تلویزیون است. اوضاع و احوال مالی رسانه ملی خراب است و هر تهیه‌کننده‌ای با خودش فکر می‌کند به جای حرص خوردن و رفتن زیر بار این همه مسئوولیت برای هیچی بهتر است به شبکه نمایش‌خانگی بیاید و در این رسانه سریال بسازد.حداقل تا وقتی که اوضاع رسانه ملی نامشخص است بدین شکل پیش خواهیم رفت.» البته ناگفته نماند که برعکس تلویزیون، شبکه نمایش‌خانگی فضای بی‌رحمی دارد؛ بسیاری در سودای به دست آوردن موفقیت سریال‌هایی همچون«قهوه تلخ» یا «شهرزاد» پا به این عرصه گذاشتند و در نهایت نه تنها سودی عایدشان نشد بلکه سرمایه‌های اولیه‌شان را از دست دادند و تا حدودی هم بی‌اعتبار شدند. مخاطبان شبکه‌نمایش خانگی نشان دادند برای اثری حاضر به پرداخت پول هستند که تمام ویژگی‌های لازم را دارد و آنها مانند مخاطبان بی‌چون و چرای تلویزیون به هر ترفندی پای سریال‌های شبکه نمایش‌خانگی نمی‌نشینند و آنها را دنبال نمی‌کنند.

   علی نصیریان: از بازی در«شهرزاد» راضی هستم

البته گلستانه هم به چنین موضوعی اذعان دارد و شاید برای همین است که لیست متفاوتی از بازیگران را در کنار هادی برای این سریال انتخاب کرده است؛ محمدرضا گلزار، فرزاد فرزین، ساره بیات، بهاره کیان‌افشار، هومن سیدی، مسعود رایگان و حسین یاری از بازیگرانی هستند که حضورشان در «عاشقانه» تایید شده. گلستانه درباره تمهیدات دیگرشان برای فروش این سریال می‌گوید: «ما پیش از انتخاب بازیگران تلاش کردیم تا فیلمنامه خوبی داشته باشیم. داستان «عاشقانه» از داستان‌های جذابی خواهد بود که در طول این سال‌ها کمتر دیده و شنیده شده است. غافلگیری و نوآوری دو عنصری هستند که می‌توانیم ادعا کنیم در فیلمنامه این سریال وجود دارد.» سریال «عاشقانه» قرار است در 15 قسمت از 15 آذرماه امسال توزیع شود و آنطور که تهیه‌کننده اثر می‌گوید اگر «عاشقانه» با استقبال و اقبال عمومی مواجه شود می‌تواند در فصل‌های بعدی هم ادامه پیدا کند. فیلمنامه یکی از مهم‌ترین عواملی است که تضمین‌کننده موفقیت فیلم‌ها در سینما و سریال‌ها در تلویزیون یا شبکه نمایش‌خانگی است. دو مجموعه«قهوه تلخ» و «شهرزاد» هم پیش‌تر از آنکه بازیگران خوبی انتخاب کنند، فیلمنامه‌های قوی و متفاوتی داشتند که توانستند نظر مخاطبان را جلب کنند.علی نصیریان که در سریال«شهرزاد» نقش«آقا بزرگ» را بازی می‌کرد هم در این‌باره به «نوآوران» می‌گوید: «متن سریال«شهرزاد» و کارگردانش بود که باعث شد پیشنهاد بازی در شهرزاد را بپذیرم.» البته معلوم نیست که آیا نصیریان در ادامه این سریال نقش دیگری را خواهد داشت یا خیر؛ «هنوز متن یا فیلمنامه‌ای در اختیار من نگذاشتند اما در تماسی که با هم داشتیم گفتند با شما کار داریم.» در نهایت«شهرزاد» نه تنها توانست رضایت مخاطبان را به دست آورد، بلکه علی نصیریان هم درباره میزان رضایتش از بازی در این سریال می‌گوید: «بله، تا حدود زیادی از بازی در شهرزاد راضی هستم.» همه تجربیاتی که در شبکه نمایش‌خانگی به مرحله تولید و توزیع رسیدند، نتوانستند موفق باشند و رضایت اکثریت مخاطبان را به دست آورند. نمونه‌اش سریال‌هایی که محمدرضا گلزار در آنها به ایفای نقش پرداخت؛ «ساخت ایران» و «عشق تعطیل نیست». هر چند که در میان این دو بازهم «ساخت ایران» بسیار موفق‌تر ظاهر شد چون علاوه بر حضور ستاره‌های سینما، موقعیت طنزی را به تصویر می‌کشید.

     معضل کپی غیرمجاز و دانلود غیرقانونی ادامه دارد

اما «شبکه نمایش‌خانگی» هم پاشنه آشیلی دارد که حتی«قهوه تلخ» و «شهرزاد» هم نتوانستند حریف آن شوند؛ «کپی غیرمجاز و دانلود غیرقانونی». دو راهی که همچنان در دسترس قاچاقچیان قرار دارد تا سود محصولات شبکه‌نمایش خانگی را به جیب خودشان سرازیر کنند. برای همین است که مهدی گلستانه می‌گوید: «ما ناگزیر هستیم که فروش آنلاین داشته باشیم و فضای دیجیتال را جدی بگیریم. خوشبختانه مخاطب امروز بسیار هوشمند‌تر از قبل برخورد می‌کند و احترام بیشتری برای آثار فرهنگی قائل است.» البته او هم اذعان می‌کند که علی‌رغم وعده‌های مسئوولان همچنان این مشکل به صورت «صد در صد» حل نشده است؛ «اما این فضا به راحتی توانسته تلویزیون رایگان را تحت شعاع قرار دهد. همین که مخاطب فکر می‌کند در حقش کم فروشی نشده. خودش یک دنیاست که قطعا ازش حمایت خواهند کرد و من نسبت به آن خوشبین هستم.» داوود میرباقری پیش از ساخت «شاهگوش» و «دندون طلا» از این که دوست دارد سریالی براساس قصه «ماه تی تی»بسازد، صحبت کرده بود. نمایشی که او سال‌ها پیش بود که نمایشی با همین عنوان را کارگردانی کرده بود. در حال حاضر تنها بازیگری که برای بازی در این سریال مشخص شده،«لیلا حاتمی» است. و اما فیلمبرداری فصل دوم«شهرزاد» هم چند وقتی است که شروع شده. آنطور که علیدوستی عنوان کرده احتمالا در نوروز سال آینده اولین قسمت این سریال در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.